Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 31 Sekmadienis
 

Pritariu Prezidentei – reikia dirbti

2009-09-19 09:34 | Politikų tribūna | Komentarų (18)

Algimantas Matulevičius,  Ekonomikos mokslų daktaras,

Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas

Maniau, kad prie šios temos jau nebegrįšiu, nes ją liečiau savo straipsniuose. Tačiau visai neseniai, grįžus iš kelionės, žvilgsnis užkliuvo už kritikos šalies Prezidentei Daliai Grybauskaitei dėl to, kad Ji, viešėdama Kaune, paragino savivaldybę dirbti taip, kad nereikėtų ištiesus ranką prašyti pinigų, o kad jų „reikia užsidirbti“. Kur matyta, kad Lietuvoje skatinama valdžią pradėti dirbti.

Manau, kad tikrai verta apie tai padiskutuoti plačiau. Dalis mūsų, toli gražu ne senų žmonių, žiniasklaidos ir visuomenės nuomonės formuotojų, pastangų dėka yra įsprausti į labai primityvias bei klaidingas klišes. Jei kas blogai – kalti sovietai arba rusai. Pastarųjų jau nebėra dvidešimt metų, o rusai vis tik turi savo gyvenimą. Nemanau, kad jie net nemiega, vis kurdami planus, kaip mums pakenkti arba mus susigrąžinti. O kam mes jiems reikalingi? Su mumis tik bėdos daugiau. Suprantama, tai labai įdomi ir plati tema, bet šiandien ne apie tai. Kitas labai lakus ir lyg narkotikas veikiantis stereotipas, ištiražuotas nevisiškai aiškios įstaigos – (kas finansuoja ir kodėl žiniasklaida taip reklamuoja) Laisvos rinkos instituto – kad tik rinka visus padarys laimingais. Be to, valstybė šiukštu negali turėti nei gamyklų, nei energetikos bendrovių – nieko. Ypač gerai, jei privatininkui jos atitenka pusvelčiui. Kai kas užsimoja dar plačiau. Kad galima ir savivaldybių bei Vyriausybės funkcijas privatizuoti. O toliau – ir pačią valstybę.

Suprantama, tai labai patogi pozicija. Po to savivaldybei ir kitoms valstybės institucijoms ir belieka tik užsiimti biurokratine rutina, juk turi kažką veikti. Visos gyvybiškai reikalingos gyventojams paslaugos perduotos privatininkams. Atrodytų, o kas čia blogo? Tačiau tik atrodytų. Nutylėta labai svarbi aplinkybė: šios paslaugos yra monopolinės. Pradedant šildymu ir baigiant buvusių komunalinių paslaugų įmonėmis, kurioms gyventojai moka bendru pavadinimu – kitos paslaugos. Tik žmonės, turintys pinigų daugiau nei proto arba užhipnotizuoti, gali teigti, kad privatininkai teikia pigesnes ir geresnes paslaugas. Bent vilniečiai savo piniginėm realiai pajuto, kad, Vilniaus savivaldybei išnuomavus miesto šilumos tinklus „Rubicon group“ įmonėms, kaina už centralinį butų šildymą išaugo daugiau nei dvigubai. O šiais metais, dujų kainai kritus kelis kartus, šildymas pigs keliais centais. Susimąstykim, kaip galima konkuruoti, kai gyventojams teikiamos monopolistų įvairios smulkios paslaugos. Jų tiesiog viename miesto mikrorajone būti negali. Lygiai taip pat kaip mieste toje pačioje vietoje nebus dviejų gatvių, vandentiekio, kanalizacijos, elektros tiekimo linijų , gatvės apšvietimo tinklų ir pan.

Teisingas klausimas: o kam reikėjo visą šį ūkį atiduoti privatininkams? Tik gerokai pavėluotas. Atsakymas įmanomas tik vienas – kad jie turėtų naudos. Jei naudos nebūtų, niekas nebūtų ir (nors pigiai) pirkęs. O parduodant „papigiai“ (kaip pas mus priimta), naudos turėjo ir valdininkai, kurie pardavinėjo. Ar tik ne todėl per dvidešimt metų Lietuvoje niekaip nesibaigia taip vadinama „prichvatizacija“. Tai turtingą palikimą gavom iš sovietų, niekam nepasidalinam. O jei rimtai, tai visą šį ūkį galėjo ir privalėjo administruoti savivaldybei pavaldžios įmonės. Tokiu atveju savivaldybė gautų naudą (pelną), kuri pakliūtų į biudžetą. Ypač tai liečia šilumos ūkį, miesto tvarkymą ir smulkias paslaugas gyventojams. Manau, kad tai ir ne tik tai turėjo mintyse LR Prezidentė, ragindama dirbti ir užsidirbti.

Rezervų yra daug ir kitoje veikloje, kur savivaldybė gali turėti realią naudą. Prašau nesuklysti – turiu omenyje bendrą miesto naudą (biudžetą), o ne merą ar atskirą valdininką, kaip yra dabar. Kur daugiausiai klesti korupcijos? Visi žino, kad teritorijų planavime. Detalių planų derinimas, žemės paskirties keitimo procedūros, įvairūs leidiniai ir panašiai, tai daug laiko ir sąnaudų reikalaujanti veikla. Kas atsitiktų, jei tokiu darbu užsiimtų savivaldybės įmonė, kuri už oficialų užmokestį atliktų visas reikiamas procedūras. Tikiu, kad verslo pasaulis sutiktų. O kyšininkavimo tikrai sumažėtų. Ir laiko būtų sutaupyta abiem pusėm. Galima svarstyti ir tokią galimybę, kai minėta savivaldybės įmonė teritorijoje, kurioje galima gyvenama statyba ne tik suprojektuoja ir gauna reikiamus statybai leidimus, bet net įrengia atitinkamą infrastruktūrą. Vėliau parduoda vystytojui ar dalimis mažesniam privačiam statytojui. Tai savivaldybei suteiktų galimybę sukaupti lėšų įrengti pramoninių teritorijų infrastruktūrą ir leisti ja nemokamai naudotis investuotojams, kurie pastatytų šiuolaikinių, ypač modernių technologijų gamyklų ir sukurtų naujų darbo vietų. Šiuo atveju dalis lėšų grįš per mokesčius. Tokius projektus kartu turi daryti centrinės šalies žinybos ir vietos savivalda.

Suprantama, dabartiniu metu, kai viskas stoja, ūkis merdi, biudžetas nesurenkamas – kai kurie siūlymai gali atrodyti nerealūs. Tačiau gerai pasvarsčius, kada geriausia daryti esminę pertvarką? Manau, kad krizės metu. Šiuo metu viskas stoja. Komerciniai bankai neskolina, valdžia pasimetusi, bedarbių skaičius didėja. Statybinių medžiagų ir darbų kainos ženkliai sumažėję. Situacija, nežiūrint premjero optimizmo, labai rimta. Norint viską išjudinti – reikia skatinti ekonomiką. Galima tai daryti kaip dabar daroma t.y., trypčiojama vietoj, laukiant kol stebuklinga rinka viską sureguliuos.Manau, kad jau laikas ir naivuoliams išsiblaivyti nuo apsvaigimo. Niekas savaime nesusitvarkys. Būtina sąmoninga valstybės invazija į šalies ūkį. Reikia kurti planus, gauti (skolintis) pinigų, geriau naudoti ES lėšas ( šiais metais įsisavinta tik 36 %) , bet pradėti daryti darbus apie kuriuos minėjau ankščiau bei ieškoti kitų veiklos sričių. Negalima taip praskolinus valstybę ir nieko nepastačius, nesukūrus gyventi tik šia diena. Dar vienas didžiulis rezervas, kurį panaudoti nieko nekainuotų, o laimėtų valstybė labai daug. Nedelsiant panaikinti garsiąją dujų tarpininkę „Dujotekaną“, žarstančią milijoninius pelnus ir privačią elektros pardavimo bendrovę Energijos realizavimo centrą (beje tarp pastarosios akcininkų yra ir garsūs politikai). Monopolinės įmonės, ypač energetikoje, turi būti valstybės nuosavybė. Taip yra Skandinavijos šalyse. Uždrausti šioje srityje tarpininkus. Kaip ir uždrausti juos viešuosiuose pirkimuose. Tikrai daug lėšų sutaupytume.

Taigi, pilnai pritariu protingai ir teisingai Lietuvos Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės pozicijai – reikia dirbti, siekiant užsidirbti. Krizė moko mus ieškoti ne tik teorinių problemų sprendimo. Gyvenimas pats griauna įvairias dogmas ir pseudoideologijas. Gyvenimas dinamiškas ir jame negali būti pastovių, visiems amžiams tinkančių žmonių bendruomenių organizavimosi stereotipų. Reikia lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančios tikrovės ir patiems keistis.

2009-09-19

Komentarai

 

 

 
 1. Teisingai, ir vienas lauke karys, tačiau vienas karo niekada nelaimėsi – norint laimėti karą, reikalinga armija

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Domiuosi,stebiu Matulevičiaus veiklą,turiu pastebėti,kad tai bene produktyviausias politikas tiek daug būdamas Seime pateikęs įstatymų projektų ir pasiūlymų,sustabdęs ne vieną nesamonę.Jam tikrai nėr ko raudonuot už Jo poziciją,lai raudonuoja Zuokas,Uspaskih,Graužinienė,Kirkilas<Ažubalis,Vidžiūnas,Valinskas,Baukutė ir dar 100statistų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Domiuosi,stebiu Matulevičiaus veiklą,turiu pastebėti,kad tai bene produktyviausias politikas tiek daug būdamas Seime pateikęs įstatymų projektų ir pasiūlymų,sustabdęs ne vieną nesamonę.Jam tikrai nėr ko raudonuot už Jo poziciją,lai raudonuoja Zuokas,Uspaskih,Graužinienė,Kirkilas<Ažubalis,Vidžiūnas,Valinskas,Baukutė ir dar 100statistų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Domiuosi,stebiu Matulevičiaus veiklą,turiu pastebėti,kad tai bene produktyviausias politikas tiek daug būdamas Seime pateikęs įstatymų projektų ir pasiūlymų,sustabdęs ne vieną nesamonę.Jam tikrai nėr ko raudonuot už Jo poziciją,lai raudonuoja Zuokas,Uspaskih,Graužinienė,Kirkilas<Ažubalis,Vidžiūnas,Valinskas,Baukutė ir dar 100statistų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Tikiu,kad ir vienas lauke karys,jei tai Algimantas Matulevičius.Jums ką maža jo vadovauto Seimo NSGK tyrimo,kuris taip sudrebino"valstybininkus",kad ratilai dar eina iki dabar.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Man patinka autorius ir Jo gilios mintys.Nieko nėra čia kairuoliško o tik sveikas protas,reikia baikt tą dirbtiną dalijimą į kairę-dešnę ji nieko neduoda visi tarnauja turtuoliam.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Algimantas nepakliuvo į Seimą todėl,kad Jį persekiojo "valstybininkų"klanas,o jie labai galingi.T ačiau dėl to reikia nesidžiaugt,o liūdėt,nes tikrai ne geriau Valinsko klounai.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Tiesa, kuri tiesiog aksiominė – " vienas lauke ne karys", yra visų pripažinta tiesa.O štai "lipti per galvas" adresuotą autoriui reikėtų tikslinti …… nejaugi užmiršti Vilniaus "Baltieji rūmai" ir jų atsiradimo ir išnykimo istorija.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. "Monopolinės įmonės, ypač energetikoje, turi būti valstybės nuosavybė. Taip yra Skandinavijos šalyse. Uždrausti šioje srityje tarpininkus. Kaip ir uždrausti juos viešuosiuose pirkimuose. Tikrai daug lėšų sutaupytume.’

  Mokesčiai būtų kaip Skandinavijos šalyse, ar Lietuvos gyventojai mokėtų juos?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Pardon. Paskutinis sakinys ne apie Valinską, gink Dieve! O "mes" tai "Frontas"

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. aš manau, kad vienas lauke ne karys. Kaip beveik kiekvienas protingas žmogus, gerb. A. Matulevičius nėra akiplėša, nemoka darbuotis alkūnėmis, lipti per galvas. Tokių ir mūsų rinkėjas nepastebi. Kas kita, Valinskas ir jo gerklinga kompanija. Jo pamąstymai yra ganėtinai kairūs, tai gal tegu visai sukairėja ir pas mus?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Aš irgi negaliu atsistebėti, kokie aktyvūs pasidaro politikai, kai nepatenka į Seimą! Kur ponas Matulevičius buvo būdamas Seime? Kas jam trukdė dirbti vardan tos Lietuvos? Dabar ponas moko, ką reikia daryti, kaip ir Artūras Paulauskas, kuris labai aktyvus pasidarė tik nepatekęs į seimą. Apmaudu dėl tokių "politikų".

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. Skirtingai ne autorius, aš iš vis nesiimu komentuoti ponio Prezidentės veiksmų, nes tikiuosi, kad ji tikrai žino ką daro. ma. Man asmeniškai idomu skaityti pono Matulevičiaus samprotavimus apie tai KĄ TURIME DARYTI. Kodėl ? Ogi todėl, kad šis ponas buvo ne tik įstatymų leidžiamoje struktūroje, bet ir vykdomojoje struktūroje. Ir todėl tiesog labai žingeidu žinoti ar autoriaus straipsniai rašomi, kad jo neužmirštu ( nes kaip ten bebūtų partijos pirmininkas )ar tik tiesiog įprotis rašyti.Taigi grįžtu prie straipsnio.
  1. — "Kur matyta, kad Lietuvoje skatinama valdžią pradėti dirbti" — nesuprantu, kodėl valdžią reikia skatinti dirbti ir ar tai Prezidento pareiga ?
  2. –"ištiražuotas nevisiškai aiškios įstaigos – (kas finansuoja ir kodėl žiniasklaida taip reklamuoja) Laisvos rinkos instituto" — o štai šioje vietoje gerbiamas Matulevičiau toks klausimas JUMS garbės nedaro — buvote šalia ministrų, buvote Seime, kodėl to KLAUSIMO neuždavėte visai LIETUVAI girdint, juk toji institucija žymiai grėsmingesnė Lietuvos žmonių ( pabrėžiu ŽMONIŲ ) saugumui nei visos sugalvotos ar sukurtos Rusijos grėsmės. Pagarbiai

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Besąlygiškai pritariu MATULEVIČIUI.Keisčiau negu keista,kad tatos V.Landsbergio partija norinti valdyti Lietuvą per 20 metų nepasiruošė nei vieno rimto ekonomisto ar teisininko suprantančio valstybės reikalus ir galinčio valdyti šalies ūkį.Premjero postas patikėtas fizijkos mokytojui A.Kubiliui,neturinčiam elementaraus supratimo nei ekonomikoje nei teisės reikaluose.Na TATA iš Briuselio vis planuoja žygį prieš Rusiją,paplirpia,papliurpia ir vėl miega.Beja įdomu ar Tata kaip V.Adamus turi pampersų keitėją ar ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...