Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 23 Trečiadienis
 

Prezidento kreipimasis į Lietuvos žmones

2007-12-13 09:05 | Politikų tribūna | Komentarų (10)

V.Adamkaus kantrybė trūko

Mielieji Lietuvos žmonės,

Šiandien pasirašiau 2008 metų Lietuvos valstybės biudžetą, kuris, mano nuomone, turėjo būti daug taupesnis. Priėmiau šį sprendimą, prieš tai ne kartą įspėjęs Seimą ir Vyriausybę, kad, nesubalansavus mūsų pajamų ir išlaidų, galime nesuvaldyti infliacijos ir kainų augimo. Vyriausybė patikino, kad imasi atsakomybės už mūsų krašto ekonominę ir socialinę gerovę, o tam įtikinama balsų dauguma pritarė Seimas. Prezidento veto jau nieko nepakeistų.

Mažumos Vyriausybė sugeba gauti Seimo paramą savo sprendimams, dėl kurių būta nemažai ginčų ir kritikos. Tačiau pasigendu ministrų kabineto pastangų įtikinti Seimą priimti valstybei svarbius strateginius sprendimus teismų, mokslo ir studijų, sveikatos apsaugos reformų klausimais. Nematau realios kovos su korupcija bei užsienio investicijų skatinimo.

Šia proga, baigiantis 2007 metams, kartu noriu įvertinti ir apžvelgti mūsų politinio gyvenimo reiškinius, ne vienam keliančius pagrįstų rūpesčių.

Žmonės pastebi, kad daugelis Seimo narių ir kiti aukštieji politikai vis labiau įsitraukia į būsimų rinkimų kampaniją, tarpusavio santykių reikalus. Nors nevykdomos esminės reformos, nuo kurių priklauso valstybės, o kartu ir mūsų visų bendra ateitis.

Lietuvos žmones, ypač gyvenančius atokesnėse krašto vietovėse, dažnai girdžiu sakant: , Mes Vilniui, supraskite, valdžiai, nerūpime.“ Tai pavojingas aukščiausios valdžios atskirties nuo ją renkančių žmonių suvokimas. Jeigu atidžiau apsižvalgytume, pastebėtume, kad visuomenės branda stiprėja greičiau, negu kai kurių mūsų politikų atsakomybė ir politinė išmintis. Visuomenė pati imasi spręsti jai svarbias problemas: teikia paramą skurstantiems, stabdo karą keliuose, skatina sąžiningą verslą.

Mane tai džiugina ir skatina didžiuotis mūsų bendruomenės savimone, jos stiprėjančia jėga. Tačiau ramybės neduoda klausimas: ,,Ar ne mūsų išrinktieji politikai turėtų būti viso to priekyje?“

Seimas pastaraisiais metais, atrodo, nuėjo lengviausiu politinių peštynių keliu. Aš, kaip ir Jūs, esu rinkėjas, todėl pasigedau atsakingų sprendimų, kuriuos dažniausiai pakeitė populistinės, būsimiesiems rinkimams skirtos diskusijos ir balsavimai. Tai tenkina vieną ar kitą partiją, tačiau nedaug bendro turi su valstybei svarbiomis problemomis.

Neatsitiktinai viešojoje erdvėje vyravo nuoseklios pastangos nevykėliais, kenkėjais, netgi išdavikais vadinti Lietuvos diplomatus, specialiųjų tarnybų darbuotojus, kariškius. Septynioliktaisiais mūsų nepriklausomybės metais su nauja jėga kylama į nebeegzistuojančio KGB bendradarbių medžioklę, praeityje randama politikų ryšių su teroristinėmis organizacijomis.

Kodėl tarp žmonių, kuriuos gyrėme už nuopelnus Lietuvą priimant į NATO ir Europos Sąjungą, šiandien ieškome priešų?

Juk iki šiol tiek kairiosios, tiek ir dešiniosios partijos atskirai, ir drauge su centristais ar liberalais turėjo daugumą Seime, disponavo visa informacija ir galėjo laisvai priimti bet kokį sprendimą šiuo klausimu.

Gal per daug energijos buvo skirta žemės nuosavybės įstatymo kaitaliojimui? Todėl paprasti žmonės niekaip negali susigrąžinti iš senelių ar tėvų paveldėtos žemės ne tik dokumentuose, bet ir atmintyje išsaugotose teritorijose? Grįždamas iš susitikimų rajonuose parsivežu šūsnis žmonių laiškų, valdininkų biurokratinio atsirašinėjimo bylų.

Būkime atviri, žemės reforma iki 2007 metų pabaigos nebus baigta ir nemažai žmonių dar neatgaus savo turto, nors jiems ne kartą tai buvo žadėta. Dauguma valdžioje buvusių ar esančių šios problemos, atrodo, nepajus. Ne vienas sėkmingai pasinaudojo priimtų įstatymų teikiamomis galimybėmis susigrąžinti žemes, įsigyti naujų sklypų.

Dabar politikai ieško ir randa erozijos įvairiose valstybės gyvenimo srityje, tik ne savo aplinkoje. Aš erozijos požymių pastebiu mūsų politikoje, dylančioje atsakomybėje savo rinkėjams, atotrūkyje nuo žmonių.

Šią mano mintį dar labiau sustiprino apsilankymas Tauragėje. Už dešimtis milijonų litų perkama moderniausios technikos pasieniui saugoti ir kontrabandininkams gaudyti. Tačiau nelegalus verslas čia klesti, nusikalstamų grupuočių vadeivos ramiai tvarkosi pareigūnų pašonėje.

Kontrabandininkai jau nusitaikė į vaikus, kurių paslaugas jie perka už šimtinę ar kelias dešimtis litų. Perka ne tik įstatymu nebaudžiamą nepilnamečių bendradarbiavimą, bet ir jų sielas, jų ateitį. Formuoja naujos kartos pasaulėžiūrą – nelegalaus pinigo valdžią prieš įstatymą. Mano supratimu, tai valstybinio masto ir nacionalinio saugumo problema, kuri žinoma jau ne vieneri metai.

Deja, tie Seimo nariai, kurie privalo rūpintis nacionaliniu saugumu, ieško, kaip susiaurinti iš aukščiausių šalies vadovų sudarytos Valstybės gynimo tarybos funkcijas. Politikai gilinasi į teisinius skirtumus tarp žodžių „gynimas“ ir „gynyba“, svarsto, ar tikrai Konstitucijos dvasia ir raidė Valstybės gynimo tarybai neleidžia spręsti visų reikalų, susijusių su nacionaliniu saugumu.

Gerbiamieji,

Ypač didelį rūpestį kelia pastarosiomis savaitėmis sustiprėjęs politinis spaudimas visoms nacionalinio saugumo institucijoms. Mūsų valstybėje nėra idealiai tvarkomų sričių ir negalime nutylėti problemų, nors kartais jų neįžvelgia mūsų partneriai tarptautinėse gynybos struktūrose.

Daugeliui pagrįstai kyla klausimas, ar ilgai dar bus eskaluojamas VSD skandalas ir prasidėjęs Lietuvos kariuomenės autoriteto menkinimas. Nemotyvuotos kritikos ir politinių ambicijų kaina gali būti labai didelė. Tai – prarastas valstybės stabilumas, žlugęs pasitikėjimas savo išugdytais pareigūnais.

Šiandien Lietuvos valdžia tebelaiko gebėjimo dirbti ir susitarti egzaminą. Matau, kokią Seimo priešpriešą, įtarinėjimus dėl galimų interesų ar klanų įtakų sukelia jau antrus metus svarstomas teismų įstatymo projektas. Gal vertėtų šį labai reikalingą įstatymą atidėti svarstyti ir priimti jau kitam Seimui?

Tikiuosi, kad šios kadencijos Seimas savo ateities egzaminą išlaikys ir neprašys Prezidento pagalbos jį paleisti. Įstatymas Parlamentui suteikia teisę priimti sprendimą dėl savo veiklos. Nesileisiu įtraukiamas į tuščias diskusijas, nepalaikysiu populistinių kaltinimų ir reikalausiu atsakomybės visa Prezidento galia, kurią man suteikia Konstitucija.

Ankstyva Lietuvos narystė ES ir NATO yra sėkmės istorija, tačiau ji negarantuoja laimingos pabaigos. Nuo tradicinių partijų gebėjimo vykdyti solidžią ir toliaregišką politiką, noro žengti ne priešrinkiminės, o kuriančios kritikos keliu, priklausys, ar būsimuose rinkimuose sugebėsime išvengti populistų, šauklių iš Rytų ir oligarchų valdžios.

Šios kadencijos Seimas ir Vyriausybė gali pasiekti esminį proveržį energetikos srityje. Sugebėjome Europos Sąjungą įtikinti, kad energetinės politikos klausimu visos šalys narės turi kalbėti vienu balsu. Turime sugebėti padaryti ir savo namų darbus – pastatyti modernią Ignalinos atominę elektrinę, nutiesti būtinas elektros jungtis į Vakarus. Skaidrumas ir valstybės intereso gynimas čia nediskutuojama taisyklė.

Man tik neramu, kad atėjus laikui konkrečiais sprendimais parodyti ryžtą ir imtis strategiškai svarbių projektų, painiojamės vertinimuose ir keičiame poziciją. Nuo ko priklausys Lietuva, jeigu neturėsime savo elektrines ir elektros tiltų su Vakarais?

Artėjant rinkimams matau aiškius bandymus išbalansuoti Lietuvos politinę sistemą ir puolimą prieš pačių sukurtas valstybines institucijas. Tai pavojinga jaunai valstybei ir jos suverenumui.

Primygtinai raginu Lietuvos politikus Seime ir Vyriausybėje – raskite jėgų atsispirti neatsakingoms pagundoms. Imkitės ir atlikite žadėtus darbus, kurių reikia Lietuvos žmonėms.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

2007-12-12

 

Komentarai

 

 

 
 1. Hi Gail. I’m replying to your comment directly, via email. Check for answers there. Thanks!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I do like the manner in which you have presented this particular difficulty and it does indeed supply us some fodder for thought. On the other hand, coming from everything that I have seen, I really hope when other commentary stack on that individuals continue to be on point and not get started on a soap box involving the news du jour. All the same, thank you for this excellent point and while I can not agree with the idea in totality, I regard your perspective.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Kas Gerbiamieji, jūs tikrai lankotės šioje svetainėje kasdien , po to jei taip jums bus visiškai gauti malonią žinias .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. This amazing info seems to be completely new but actually usually takes a bit of time walking around on-line, I must say which i really like

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Est-ce qu’il y émanation des en deçà devises afin les vidéocassettes ou les épisodes La X 1 et 2 sont regroupés ou respectable des inférieurement intitulés comme ces rebondissements entremiss ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. I’ve really noticed that credit score improvement activity needs to be conducted with tactics. If not, chances are you’ll find yourself destroying your positioning. In order to succeed in fixing your credit ranking you have to ensure that from this moment you pay all of your monthly costs promptly before their timetabled date. It really is significant simply because by definitely not accomplishing that, all other actions that you will take to improve your credit ranking will not be helpful. Thanks for sharing your thoughts.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. One more thing I would like to talk about is that as an alternative to trying to accommodate all your online degree programs on times that you finish work (since most people are worn out when they get back), try to arrange most of your lessons on the week-ends and only one or two courses in weekdays, even if it means a little time away from your weekend. This pays off because on the week-ends, you will be a lot more rested plus concentrated upon school work. Thx for the different tips I have learned from your weblog.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix in the event you werent too busy looking for attention.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...