Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugsėjis 30 Trečiadienis
 

Politinio lipimo per galvas korona: nuo R. Šimašiaus, G. Landsbergio iki D. Grybauskaitės

2020-03-24 12:18 | Naujienos | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Juozas Dapšauskas

Sveikatingumo metų iniciatorius

Pasaulis atsidūrė išskirtinėje situacijoje dėl koronaviruso (KOVID 19). Paskelbta pandemija. Šalys griebiasi griežčiausių priemonių situacijai kontroliuoti, tai skatina skirtingas politines jėgas susitelkti ir dirbti bendram labui. Arba priešingai – susipriešinti. Kaip Lietuvoje?

Vasario 26 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis iškėlė mintį ir pasiūlė partijoms susitarti ir nekelti panikos dėl koronaviruso, o dirbti vieningai, jog įveiktume šį besiartinantį iššūkį, kuris užklupo kitas šalis, jis su laiku prisiartins ir iki Lietuvos. Anot R. Karbauskio kvietimo, „šalies politikai įsipareigotų neskleisti panikos ir dezinformacijos, būti politiškai korektiškais ir objektyvias, dirbti vieningai žmonėms, nesinaudoti koronaviruso situacija savo politiniams tikslams pasiekti. Susitarimą pasirašyti būtų kviečiamos visos parlamentinės partijos“. Bet juk akivaizdu, kad opozicinių partijų siekis yra kuo didesnės valdančiųjų nelaimės, tada jie tampa laimingesni. Tokia politinė realybė.

Tą pačią vasario 26 d. LR Vyriausybė pirmoji Europoje paskelbė ekstremaliąją situaciją visos šalies mastu, prevenciškai dėl galimo užkrato paplitimo šalyje, nors dar nebuvo nustatytas nei vienas užsikrėtimo atvejis Lietuvoje. Italija apie ekstremalią situaciją visos šalies mastu paskelbė tik kovo 9 d., kai jau užkratas buvo plačiai pasklidęs. Pirmasis užsikrėtimo atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 d.

Prieštaringai buvo sutiktas Kovo 11 d. renginio uždraudimas uždarose patalpose Seime, neva tai tiesiogiai Tarybos- Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio pagerbimo šventės atšaukimas. Kai kas net įžvelgė, kad tai valstiečių noras sugriauti „sąjūdžio vakarėlį“ . Dabar pasigirsta kitų kaltinimų, kodėl visai nebuvo uždraustas ir lauke nepriklausomybės atkūrimo 30 metų minėjimas. Juk tai taip pat susibūrimo masinis renginys jau esant nustatytiems koronaviruso atvejams.

Kovo 12 d. ryte (tada buvo nustatyti 3 užsikrėtę, ištirti 321, o stebimų iki 700) Vyriausybė paskelbė, kad renkasi į posėdį ir bus priimti sprendimai uždaryti ugdymo įstaigas, riboti susibūrimus ir panašiai. Tada Vilniaus meras Remigijus Šimašius suskubo dar nepriėmus Vyriausybei sprendimo užbėgo viešaisiais ryšiais už akių ir spaudos konferencijoje paskelbė, kad jie jau nusprendė uždaryti mokyklas žymiai ilgesniam laikui. Juk akivaizdu, kad tai buvo tik noras išlįsti į viešumą, savivalė, bet ne noras koordinuotai su ekstremalių situacijų centru spręsti problemą. R. Šimašius pusvalandžiu anksčiau savavališkai įveda „savo karantiną“ švietimo įstaigoms. Nors kovo 6-8 d. Kaziuko mugės neatšaukė, kas buvo tiesiogiai jo kompetencijoje.

Beje, ir vėliau Vilniaus bei Klaipėdos liberalų merai – Remigijus Šimašius ir Vytautas Grubliauskas labiausiai reiškia politinius pareiškimus, kad centrinė valdžia nesugeba kontroliuoti situacijos.

Buvo tam tikrų tarpsnių, pradėjus plisti koronavirusui šalyje, kai opozicinės jėgos tarsi mirusios. Bet jos niekur nebuvo išnykusios, tiesiog kūrė intrigų, pasinaudojimo situacija savo politiniams kėslams planus.

Kovo 21 d. „Vilmorus” paskelbia apklausos rezultatus, kad du trečdaliai visuomenės teigiamai vertina valdžios priimtus sprendimus sukontroliuojant koronavirusą. Taip pat paskelbiama, kad net 11 proc. punktų pakilo ministro A. Verygos reitingas. Tada socialiniame tinkle pareiškiau, kad laukime stipraus puolimo prieš A. Verygą, juk opozicija neleis taip kilti jo reitingams. Reikia chaoso, nepasitenkinimo, visuomenėje pykčio.

Ilgai laukti nereikėjo: po kelių dienų, kovo 23 d., Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sukviečia kitų opozicinių partijų atstovus į spaudos konferenciją, kurios pagrindinė mintis – valdžia nesusitvarko su padėtimi, praradusi pasitikėjimą (ką tik paskelbta apklausa rodo ką kitą) ir reikia pakeisti Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovą, ministrą prof. Aurelijų Verygą. Po valandos viešai pasirodo toks pat Lietuvos medikų sąjūdžio reikalavimas. Čia sutapimas? Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat pakartojo kritikos klišes A. Verygos atžvilgiu, pats dezinfekuotas baltuose rūmuose. Lengva kritikuoti tuos, kurie dirba sunkųjį darbą ir savaitgaliais, ir naktimis.

Žiūrėkime dar platesnį kontekstą. Žiniasklaidoje labiausiai apie koronavirusą kalbinamas gydytojas prof. Vytautas Kasiulevičius, VU dėstytojas ir šeimos gydytojas, kuris nėra nei virusologas, nei epidemiologas. Prisiminkime, kaip šis gydytojas Lietuvoje išgarsėjo. Juk jis Lietuvos medikų sąjūdžio, kuris rengė medikų mitingus prieš valdžią 2018 m. pradžioje, iniciatorius.

Medikų sąjūdis, pareiškęs, kad reikia keisti A. Verygą, taip pat savo pareiškime reikalauja sugriežtinti karantino sąlygas, neva A. Verygos yra per švelnios, o štai liberalas Vilniaus meras R. Šimašius, priešingai, reikalauja atšaukti nuo kovo 24 d. įvedamą grįžusiems iš kitų šalių karantiną savivaldybės numatomose patalpose. Pagrindinė konservatorių ir liberalų partnerė su „tulpių paštu“, buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė A. Verygą prilygino tarsi asilui, kuris ne kad nepatempia koronaviruso plitimo krūvio, bet būtent stabdo pažangą. Čia jau peržengė bet kokią cinizmo ribą.

O pažiūrėkime į realią situaciją kitų šalių kontekste. Palyginkime skaičius, kurie straipsnį publikavus jau bus kiek pasikeitę, bet proporcijos akivaizdžios, kad Lietuvoje padėtis kontroliuojama normaliai, kiek įmanoma kitų šalių kontekste. O užsikrėtusių skaičius auga ir augs tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, tik svarbu kokiais tempais ir palyginus su kitomis šalimis. Reikėtų žiūrėti santykinį dydį, kiek tenka tūkstančiui gyventojų užsikrėtusių. Keli pavyzdžiai: Šveicarijoje gyventojų per 8 mln. – nustatyta užsikrėtusių 8800, Kipre per milijoną gyventojų – užsikrėtusių 116, Maltoje apie 500 tūkst. gyventojų – užsikrėtusių 106. Estijoje milijonas 300 tūkst. gyventojų – užsikrėtusių nustatyta 350, Latvijoje – milijonas 200 tūkst. gyventojų – užsikrėtusių, kaip ir Lietuvoje, artėjama iki 200 užsikrėtusių. Lietuvoje gyventojų apie 2 mln. 800 tūkst. Taigi pirmiausia būkime paprasčiausiai objektyvūs, nekelkime panikos, bereikalingo susipriešinimo.

Kol kas 95 – 96 proc. užsikrėtusių koronavirusu, kovo 24 d. duomenimis, yra įvežtiniai, kita dalis atsekami pagal užsikrėtimą nuo parvykusio iš užsienio grandinę. Kur neįmanoma nustatyti užsikrėtimo grandinės, kol kas dar yra itin mažai. Tad susitelkime, kad užkratas būtų kontroliuojamas.

Bet dar tolimesnis klausimas – kada rimtai pradėsime mažinti lėtinių neinfekcinių (neužkrečiamų) ligų pandemiją, kuri Lietuvoje pastoviai yra aukšto lygio. Tik su ja mes esame apsipratę. Nuo rūkymo, alkoholio vartojimo, nesveikos mitybos (persivalgymo), fizinio aktyvumo trūkumo, neigiamo mąstymo, pykčio kasmet miršta tūkstančiai, bet juk sakoma, kad vieno žmogaus mirtis yra tragedija, o tūkstančių – tik statistika.

Ir šia koronaviruso nelaime ciniškai politikai neturėtų naudotis savo žinomumui parodyti, kol kas sunkiai kai kuriems politikams sekėsi su šia korona susidoroti.

Komentarai

 

 

 
 1. Ilgai tylejau apie tulpiu pasto monstra.Bet po sios aferistes isdrabstyto purvo ant ministro Verygos ,kazkaip vidus verda.Kiek daug Lietuvoje besityciojanciu is Karbauskio,is Verygos.O kiek banku sie isvoge kaip magnolija???Kiek praskolino dabartiniai valdantieji Lietuva??? Karbauskis isgyvena viena po kito landsberginiu provokacijas.Kiek kartu per tuos keturis metus buvo bandoma nuversti seima?? Kiek sykiu bandyta valstybeje ivykdyti perversma??? Visa beda,kad Lietuva neturi teisines sistemos,kuria iki pagrindu sugriove landsberginiai padedami Grybauskaites.Irodymas,tulpiu pastas.O kad sendien grzybovska pavadino arkliu ministra veryga,kaip ir manekenas nuosedejes,tai parodo iki kokio lygio nusiritusius kgb veikiantys agentai iki siolei Lietuvoje ,pasistate prezidentais,ar seimunais.Pagarba Verygai,pagarba karbauskiui vien uz tai ,kad neturedami absoliuciai jokiu priemoniu,kaip liaudis sako plikom rankom emesi suvaldyti epidemija.O ka nuveike kgb mokyklos studente,ka nuveike landsberginiu gauja sios epidemijos akystatoje??Pabandykyt isivaizduoti kaip reikia dirbti isrinktam seimui,kai tiek parsidaveliu buvo ikista i partija?? Netgi seimo pirmininkas ,kaip per galva su palka gaves zasinas ziopcioje ir vykdo landsberginiu uzsakymus,nors su karbauskio partija i ta seima pateko.nejau kai kurie nemato kas daroma,kad sunaikinti valstiecius,ir greiciau i valdzia patektu rujojancios kumeles arba landsberginis teliokas.

  Thumb up 19 Thumb down 1

 2. Labai jau akivaizdu, kad konservatoriai ir liberalai pasitelkę buvuse Prezidente, Vilniaus liberalų ir kitų miestų esantcios valdžios opozicija daro viską kad tik Lietuvoje sukeltų kuo daugiau sąmyšio
  . Kai kur matosi kad vykdomas sabotazas ir Vyriausybės nurodymų blokavimas.

  Thumb up 26 Thumb down 1

 3. ,,Visuomeninė” televizija ,kas valandą PRIVALĖTŲ perskaityti šį straipsnį Lietuvos žmonėms.
  Turėtų PRIMINTI,kas ir kur PADĖJO ar PAKENKĖ.
  Dėkui autoriui.Dešimt balų!!!

  Thumb up 33 Thumb down 1 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Vilniaus universitetas baltarusių studentams siūlys nemokamas studijas ir stipendijas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (7)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Naujų potyrių miegamajame suteiks vibratoriai poroms (1)
Kas yra vibratorius, greičiausiai, sakyti nereikia. Šis malonumų šaltinis paprastai...
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (2)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...