Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 14 Pirmadienis
 

Pensijų kaupimui pavyzdį imkime iš Lenkijos

2017-12-16 15:42 | Nuomonių ringas | Komentarų (14)

Anatolijus Lapinskas. Asm. archyvo nuotr.

Anatolijus Lapinskas

Naujiena nukrito, kaip sakoma, iš dangaus: Lietuvos Vyriausybė pasiūlė keisti antros pakopos pensijų fondų finansavimą – ketinama atsisakyti pervedimų iš „Sodros“ biudžeto, t.y. pensininkų pinigų į pensijų fondus, juos pakeičiant pačių gyventojų didesnėmis įmokomis bei valstybės biudžeto parama.

Nors, tiesą sakant, krito ne visai iš dangaus, apie „finansinę karikatūrą“, kai dabartiniai pensininkai finansuoja būsimųjų pensininkų pensijas, kalbama jau seniai. Ir kaip nekalbėti, jei kitąmet „fondininkams“ reikės skirti net 186 mln. eurų. Savų pinigų!

Tačiau toji karikatūra atsirado ne vien dėl pensininkų, kurie kenčia dėl pensijų fondų stekenamos Sodros ir todėl pagal pensijų dydį lieka Europos uodegoje, bet, pirmiausia, dėl Seimo naivumo, prieš 15 metų patikėjusio tuometinės ministrės Vilijos Blinkevičiūtės žodžiais, kad kartu su fondų išmoka žmonės gaus didesnes pensijas nei be tų fondų, o valstybė kompensuos dabartinių pensininkų praradimus. To dabar nėra.

Trumpai tariant, Pensijų reformos įstatymas, prieš 15 metų suviliojęs Seimą, o kartu su juo milijoną apgautų žmonių, švelniai tariant, pamelavo. O ne švelniai – pasityčiojo. Ne tik iš tų kaupėjų, bet ir iš dabartinių, taip pat būsimųjų pensininkų ir galų gale iš Lietuvos.

Ačiū Dievui, valdžios proto aptemimas, atrodo, baigsis. Ir ne tik pas mus. Norėčiau papasakoti, kaip iš šio liūno brenda kaimynė Lenkija.

Lenkijoje vykstanti pensijų reforma, realiai ji prasidės 2019 metais, remiasi dviem pagrindiniais stulpais: pirmasis – pensijų fonduose šiuo metu esančių lėšų deprivatizacija, kadangi esamas jų statusas yra kaip viešųjų, t.y. valstybės finansų. Pagal reformą trys ketvirtadaliai šių lėšų bus grąžintos socialinio draudimo įstaigai ZUS, likusi pervesta Demografijos rezervo fondui.

Antrasis elementas bus naujas dalykas – Darbuotojų kapitalo planai (Pracownicze Plany Kapitałowe, lenkiška santrumpa PPK). Ši pensijų kaupimo programa pagrįsta bendru darbuotojų, darbdavių ir valstybės sutarimu. Pagal šiuos planus visi darbuotojai bus įrašyti į PPK, bet tie, kurie nenorės dalyvauti, vėliau galės iš jų pasitraukti.

Ši reforma – vienas reikšmingiausią buvusio Lenkijos finansų ministro, o dabar premjero Mateuszo Morawieckio darbų (kai jis atvažiuos į Lietuvą apie tą reformą būtinai reikėtų jo paklausti). Jos dėka turėtų padidėti lenkų santaupos ir kaip pasekmė – pensijos. Reformos užuomazgos atsirado dar pernai, o dabar jau įgavo įgyvendinimo pagreitį.

Įdiegus ją, pakeitimo norma, t.y. pensijos ir paskutinio atlyginimo santykis padidės bent trečdaliu, nuo 30 iki 40-50 procentų. Šis mechanizmas duos jaunimui viltį, kad išėjus į pensiją, jų gyvenimas finansiškai nesugrius, bet išliks pakankamai orus. 4000 zlotų (1000 €) uždirbantis 25-metis, išeidamas į pensiją prie savo socialinio draudimo pensijos pakeitimo normos 40 proc., galės pridėti dar 26 proc. iš kapitalo planų, taigi jo pensija pasieks 66 proc. buvusio uždarbio.

Įmokų dydis ir struktūra: Valstybės „sveikinimo” įmoka – 250 zl (62 €); Metinė valstybės įmoka – 240 zl (60 €); Darbdavio pagrindinė įmoka – 1,5 proc. atlyginimo, papildoma – 2,5 proc., ji skiriama atsižvelgiant į darbuotojo darbo stažą. Darbuotojo įmoka – 2 proc., papildoma – 2 proc. Tokiu būdu minimali įmoka – 3,5 proc., maksimali – 8 proc. Nuo šių sumų socialinio draudimo įmokos nebus skaičiuojamos.

Darbuotojai nuo 19 iki 55 metų bus automatiškai įrašomi į PPK. Jie galės pasitraukti iš programos, taip pat ir laikinai. Lėšos šioje programoje bus privačios, kartu ir paveldimos nurodytam paveldėtojui. Po 5 metų kadencijos šias lėšas bus galima naudoti neprocentinei paskolai, įsigyjant pirmąjį būstą. Iki 25 proc.sukauptų lėšų bus galima naudoti darbuotojui, jo sutuoktinei ar vaikui susirgus sunkia liga, šiuo atveju išmokėtų pinigų nereikės grąžinti.

Programa bus vykdoma etapais. Pirmiausia, į PPK turės įsijungti darbdaviai, turintys per 250 darbuotojų. Vėliau – darbdaviai, turintys mažesnį jų skaičių, vėliausiai – viešųjų finasų sektorius. Visos sistemos operatoriumi turėtų būti Lenkijos plėtros fondas – valstybinė bendrovė subalansuotos plėtros investicijoms. Pirmaisiais metais reforma kainuotų per milijardą zlotų (250 mln. €), bet kartu įtakotų BVP augimą 0,3-0,4 proc.

Aptarnaujančiomis PPK institucijomis būtų investicinių fondų bendrovės, turinčios leidimą tokiai veiklai. Šiuo metu jų yra per 60. Tikimasi, kad programoje dalyvaus daugiau nei pusė. Lenkijos plėtros fondas įkurs portalą, kuriame bus informacija apie atskirų fondų produktus, sutarčių standartus ir pasiektą grąžos lygį, bus atkreiptas dėmesys ir į reklamos etiką.

Rengiant PPK projektą buvo nuodugniai ištirtos panašios ilgalaikio taupymo programos nuo Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Skandinavijos šalių iki Kanados ar Naujosios Zelandijos. Geriausios praktikos bus panaudotos, žinoma, atsižvelgiant į Lenkijos darbo rinkos specifiką. Atsižvelgta ir į sąskaitų valdymo mokestį, jis negali viršyti 0.6 sąskaitoje esančių aktyvų.

Darbuotojų kapitalo planai yra vienas iš Kapitalo kūrimo programos elementų, o ši anonsuota svarbiausiame šiemet priimtame Lenkijos Ministrų Tarybos dokumente – Atsakingos plėtros strategijoje vidutinio ir ilgojo laikotarpio ūkio politikai. Būsimąją pensijų sistemą lenkai vadina “Morawieckio pensijų revoliucija”. O štai ką pasakoja pats Tadeuszas Morawieckis:

„Kai šiandien daugelis lenkų susimąsto, kodėl vakarų šalių piliečiai baigę darbinę veiklą neiškrenta iš aukšto gyvenimo standarto lygio, tai atsakymu yra ne vien tai, kad vakarų šalių piliečiai gauna didesnius atlyginimus. Jie daugelį metų dalyvauja darbuotojų ilgamečio taupymo programose, kurios užtikrina darbuotojo orų gyvenimą jam išėjus į pensiją. Jose solidariai dalyvauja pats darbuotojas, jo darbdavys ir valstybė.

Tokio sisteminio, solidaraus ir sąžiningo sprendimo, kurio dėka lenkai užsidirbs nuo keleto šimtų iki keleto tūkstančių zlotų papildomų pajamų šalia socialinio draudimo pensijos, niekas per paskutinius 27 metus lenkams nepasiūlė. Darbuotojų kapitalo planai bus didžiausia Vyriausybės programa po „Šeimai 500+“.

(Pagal šią gimstamumo skatinimo programą kiekviena šeima už kiekvieną vaiką kas mėnesį gauna po 500 zlotų (125 €). Jei šeimoje pajamos vienam asmeniui nesiekia 800 zlotų (200 €), išmoka bus ir už pirmą vaiką).

Naujoji pensijų sistema realiai sustiprins lenkų šeimų finansinį saugumą ir pagerins jų gyvenimo standartą. Ilgalaikis taupymas ligi šiol buvo lenkų visuomeninės ir ūkinės veiklos Achilo kulnas. Darbuotojų kapitalo planų įsteigimas taip pat palengvins lenkų firmoms prieigą prie pigesnio kapitalo ir suteiks galimybę didesnę investicijų dalį gauti iš šalies šaltinių. Tokiu būdu Lenkijos ūkis greičiau pereis ant konkurencingesnių ir inovatyvesnių vystymosi bėgių“.

Lietuva, atrodo, pasirengusi Lenkijos, o iš esmės daugelio išsivysčiusių pasaulio šalių diktuojamoms reformoms. Reikia tik nesustoti kuriame nors jų vyksmo etape.

Komentarai

 

 

 
 1. Lenkija is tikruju geras pavizdys , kaip nelendant Briuseliui i uzpakali, o rupinantis savo Valstybe ir zmonemis – kurti gerove visais atzvilgiais. Taciau pas mus visa beda, kad visi Parsidaveliai Valdziazmogiai anksciau linde be muilo i uzpakaline kuno dali Maskvai- ta pati dabar daro Briuseliui. O kai del pensiju Fondu- tai eiline pinigu isplovimo Afera- nes visus fondus valdo bankai, o pinigus lupa is Valstybes ir visu zmoniu. Juk niekur pasaulyje niera, kad Privacius Fondus finansuotu Valstybe. Juk turiejo buti duota jiems Valstybes beprocentine paskola kokiems 5 ar 10 metu, kol sustipries- ir jau turiejo pradieti grazinti pinigus Valstybei. Taciau jiems vis negana- juos pasirodo gina ir Lietuvos vyr.bankininkas Vasiliauskas, kuris ko gero yra vienas is tu fondu iniciatorius ir steigejas, nes jo dosnumas Skandinavu bankams pavydetinas- jie isveza pinigus is Lietuvos ir beveik nemoka jokiu mokesciu.uk ne be reikalo pvz. SEB bankas mokejo premijas ir dovanojo saldytuvus ir televizorius tiems savo darbuotojams, kurie UZVERBAVO i FONDUS 50 ir daugiau LENGVATIKIU.Taip kad tai akivaizdi afera- ir tikrai Tauta turietu zinoti kas is Valdziazmogiu isivele i sia Afera ir kas tu Fondu Valdytojai ir akcininkai?.

  Thumb up 4 Thumb down 0

 2. Deja, valstybės valdyme viskas priklauso nuo Tautos atsakingumo. Vieningumo. Tad lenkai vieni už kitus stoja, todėl ten ir valdžios atsakingesnės. Gerbia savo tautas. Kur Lenkijoj regis ir pensijų amžių mažina, ir liustracijos atiktos..Net ir per paskutinius metus taip susistygavę ekonomikas, kad net iš Lietuvos ištraukia lėšų srautus dėl prekių pigumo. Kur lieiuvių dauugma iš biednumų apsiperka. Todėl per tai Lenkija ir iš Lietuvos užsidirba. Kur Lietuvoj pakakysiu kraupu. Nuo tautos rradedant. Vieningumo ir atsakomybės bei reiklumo iš savo valdžios nėra. Patys negina valstybės intereso, nepalaiko ir tai darančių. Kur prieš kelias savaites ir komentaruose rašiau. Reikalaukit iš valdžios, kad Per Seime ruoštų strategijas 2018 metams, Kad naudojant ES paramą gerint ekonomiką. Ir bendrą tatuos gerovę. Nepalaiko. Trri, kaip valdžia ruošiant 2018 metų valsytbės biudžetą orentuojas tik altyginimų didinimas jiems ir teisėsaugai.. O tautai į apačias regis ir toliau didėjantis skurdas ir emigracija. Kur beje ir tautos apačios už save pastovėt nebando..Tad ir turi. Valdžia viršuj stresuoja, apačios skursta ir emigruoja.. Vieni kitiems kaip…ar kur silpnesnį skriaust..

  Thumb up 4 Thumb down 0

 3. Laaabai laiku paviešintas kaimynų sprendimas. BELIEKA TIK JĮ ĮDIEGTI, Nekreipiant dėmesio į ruzgių priešpriėšą.

  Thumb up 5 Thumb down 0

  • Dar Vladai pridėkite, kad yra ne tik ruzgių priešprieša, bet nemažiau ir ponios…

   Thumb up 5 Thumb down 1

 4. lietuva2.lt
  _______________________________________________

  Lietuva – be antilietuviškos neliustruotosios cccp komunist_kgb’istinės lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų_valstiečių gaujos.

  Thumb up 0 Thumb down 4

 5. blyn,kazkokie gramatejai daro eksperimentus su lietuvos pilieciais kaip su baltom pelytem.Idomu ar kas nors paskaiciavo,kiek nuostoliu padare verygos alkoholio istatymas,kai pilieciai pirko alkoholi lenkijoj ir kiek pinigu,neteko biudzetas…

  Thumb up 6 Thumb down 2

 6. Yra toks liaudies posakis “viltis durnių motina”. O kas pensininkų pinigų į pensijų fondus pervedimo tėvas? Vėl socialdemokratai?

  Thumb up 7 Thumb down 0

 7. Jei valstiečiai iš tikrųjų uždarys šitą bedugnę, tuomet pensijos padidės ir konservatoriams valdžios nematyt

  Thumb up 11 Thumb down 2

 8. geriau patinka Kinijos liaudies respublikos sistema : pensijos nemokėti pakol nenumirsi.

  Thumb up 6 Thumb down 0

 9. Ar užteks jėgų įveikti pensijų fondų mafiją ir juos remiančią prezidentę?

  Thumb up 16 Thumb down 1 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...