Šveicarijos federalinis užsienio reikalų departamentas uždraudė buvusiai Hagos tribunolo prokurorei Karlai del Porte Milane surengti jos knygos „Medžioklė, aš ir karo nusikaltimai‘ prezentaciją.
„Šio kūrinio pristatymas visuomenei nesuderinamas su Šveicarijos pasiuntinio pareigomis, kurias šiuo metu eina del Ponte“, – sakoma Šveicarijos užsienio reikalų žinybos pareiškime.
Taip tiesiogiai ir visai nediplomatiškai kūrybinėms Karlos del Ponte ambicijoms buvo pastatytas juodas kryžius.
Oficialus Šveicarijos URM atstovas Žanas Filipas Žanra mano, kad del Ponte knygoje, kurioje pasakojama apie jos darbą einant Hagos tribunolo prokurorės pareigas, esama pareiškimų, neleistinų Šveicarijos vyriausybės atstovui. Jis nepatikslino, kokie būtent knygos fragmentai netenkina Berno vyriausybės. Tačiau, kai kurių vietinių stebėtojų nuomone, omenyje gali būti turimi tam tikri situacijos Balkanuose vertinimo niuansai. Tie klausimai ypač jautrūs dėl to, jog Šveicarija oficialiai pripažino Kosovo nepriklausomybę, o šveicarų diplomatijos vadovė Mišlina Kalmi – Rei prieš kelias savaites dalyvavo Šveicarijos pasiuntinybės Prištinoje atidarymo ceremonijoje.
Keletas Europos leidinių paskelbė pačios skandalingiausios del Pontės knygos ištraukas, kuriose Kosovo vadovai atrodo kaip tikriausi monstrai. Knygoje del Ponte rašo, kaip dabartinė krašto vadovybė praeityje grobė serbus, iš kurių vėliau buvo imami biologiniai organai ir parduodami Europos šalių mokamoms klinikoms.
Del Ponte tvirtina, kad šitie stulbinantys dalykai buvo žinomi aukštiems Jungtinių Tautų misijos Kosove pareigūnams. Ir būtent spaudimas iš viršaus, sprendžiant iš visko, neleido jai paviešinti tą reikalą ir pradėti baudžiamąją bylą.
Eksprokurorė teigia, kad jau 2003-aisiais metais Hagos tribunolo atstovai lankė slaptą kliniką, kur aptiko medicinos įrangą transplantologijai ir kraujo pėdsakus. Kartu ekskaltintoja pabrėžia, kad tikrų įrodymų, jog Jungtinių tautų atstovai slėpė Kosovo ir albanų mafijozus, nėra.
Tai turbūt patys skandalingiausi del Pontės memuarų momentai. Tačiau ir jų visiškai pakako tam, kad Serbijos valdžia mėgintų sukliudyti eksprokurorės kūriniui išvysti šviesą.
„Knygos išleidimas turi būti atidėtas, nes joje yra faktų ir informacijos, kuri gali padaryti žalą slaptosioms tarnyboms, siekiančioms suimti asmenis, besislapstančius nuo teisingumo“, – su tokiu skundu Serbijos valdžia kreipėsi į Jungtines Tautas.
Tačiau Belgradui nepavyko sustabdyti knygos, kuri veikiai buvo išsiuntinėta žurnalistams, išleidimo.
Iškart po del Pontės atvirumo Hagos tribunolas balandžio 3 d. išteisino Kosovo ekspremjerą Ramušą Charadinajų. Toje pačioje byloje buvo išteisintas ir buvęs Kosovo išlaisvinimo armijos dalinio „Juodieji arai“ vadas Indigas Balajus. Tie žmonės buvo kaltinami įvykdę dešimtis karo nusikaltimų ir nusikaltimais prieš žmoniškumą.
Rusijos URM yra tos nuomonės, kad išteisinamasis tribunolo nuosprendis kelia abejones dėl jo bešališkumo ir objektyvumo. „Vis labiau darosi akivaizdūs dvigubi standartai vertinant konfliktuojančias puses buvusios Jugoslavijos teritorijoje“, – nurodoma ministerijos pareiškime.
Šveicarijos valdžia pamėgino „užčiaupti“ Hagos tribunolo eksprokurorę Karlą del Ponte knygos pasirodymo išvakarėse.
Todėl nenuostabu, kad del Pontės knygos pasirodymo fone tribunolo pateisinamasis Kosovo vadovų veiklos įvertinimas sukėlė Smolensko aikštėje sugluminimą.
Parengta pagal užsienio spaudą