Trejus metus trukusi Estijos pilietybės gavimo procedūra buvusio Čečėnijos generolo Džocharo Dudajevo žmonai Alai Dudajevai baigėsi visišku fiasko: prieš pat šv.Kalėdas – gruodžio 21 d.- Estijos Vyriausybė nusprendė nesuteikti jai Estijos pilietybės išimties tvarka.
“Mes privalome atkreipti dėmesį į tai, kad turime reikalų su marginalia figūra ir su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis”, – po Vyriausybės posėdžio, kuomet buvo nuspręsta nesuteikti Estijos pilietybės Alai Dudajevai, žiniasklaidai pasakė Estijos ekonomikos ir komunikacijos ministras, Centristinės partijos lyderis Edgaras Savisaaras.
Estijos ministras pirmininkas šito klausimo žiniasklaidai nekomentavo. Tačiau, be jokios abejonės, priežastys, kodėl Alai Dudajevai buvo nesuteikta Estijos pilietybė, turėjo būti labai rimtos, nes Estija tam ruošėsi trejus metus, o Estijos parlamentas specialiai dėl Alos Dudajevos pakeitė Pilietybės įstatymą.
Manoma, kad tokia bandymo gauti Estijos pilietybę baigtis galėjo Dudajevų šeimai padaryti didžiulių finansinių nuostolių – mat spėjama, kad tokio įstatymo Estijos parlamente priėmimas galėjo kainuoti mažiausiai 1 mln. eurų.
Užsienio žiniasklaida pranešė, kad Alai Dudajevai koją gauti Estijos pilietybę pakišo Lietuvos laikraščio “Karštas komentaras” publikacijos.
Kaip žinia, “Karštas komentaras” ne kartą rašė apie Alos Dudajevos šeimos gyvenimą Lietuvoje ir įtartiną jos šeimos pinigų kilmę bei ryšius su neseniai Anglijoje nužudytu buvusiu Rusijos FSB agentu Aleksandru Litvinenka.
Be to, “Karštas komentaras”, remdamasis šaltiniais iš artimos Dudajevai aplinkos, paskelbė, jog Džocharas Dudajevas nemirė, kaip oficialiai yra teigiama, tačiau yra gyvas.
Tai, kad Dž.Dudajevo mirtis – surežisuota, 2001 m. savo interviu žiniasklaidai teigė ir pirmasis Čečėnijos prezidentas Achmadas Kadyrovas, kuris vėliau buvo nužudytas.
“Už čečėnų separatistų lyderio stovėjo perdaug dideli pinigai, kad jam būtų leista taip paprastai išeiti”, – savo interviu “Parlamentskaja gazeta” 2001 metais sakė A.Kadyrovas.
Pasak jo, Dudajevo mirtis buvo surežisuota iš Maskvos, o pats spektaklis buvo susijęs su Boriso Jelcino apsisprendimu balotiruotis į Rusijos prezidentus antrajai kadencijai. “Tada Jelcino aplinka nusprendė, kad užsitęsusį karą reikia nutraukti, tačiau susiformavusi visuomenės nuomonė neleido vesti oficialių derybų su Džocharu Dudajevu”, – sakė Achmadas Kadyrovas.
Taigi “Karšto komentaro” versija – kad už Dudajevų šeimos gali stovėti jungtinės Lietuvos , Rusijos ir Vakarų spec.tarnybų pajėgos– darosi vis realesnė ir realesnė, o vieno iš artimiausių Dž.Dudajevo bendražygių tvirtinimas “Karštam komentarui”, kad tai jis išvežė Dž.Dudajevą iš Čečėnijos į Turkiją, gali būti stropiai nuo visuomenės slepiama tiesa.
Priešingu atveju, kyla klausimas: kodėl žudomi arba kėsinamasi nužudyti tuos žurnalistus, kurie ima tirti, ar Dž.Dudajevas iš tiesų yra miręs? Kaip žinia, šį faktą prieš nužudymą tyrė ir Rusijoje šį rudenį nužudyta garsi žurnalistė Ana Politkovskaja. O kad straipsnis apie Dudajevų šeimą nepasirodytų „Karštame komentare”, Dudajevo aplinkos žmonės prieš šio laikraščio redaktorę taip pat buvo ėmęsi drastiškų priemonių.
Kaip matote, kol kas Estija yra vienintelė šalis, kuri rūpinasi savo šalies piliečių apsauga nuo neprognozuojamų čečėnų.