Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Lapkritis 29 Sekmadienis
 

Pasaulis skęsta naftoje – kiek ilgai?

2015-04-09 14:54 | Ekonomika | Komentarų (12)

Šiais metais, panašu, toliau matysime stumdymąsi tarp naftą išgaunančių šalių, rekordines gavybos apimtis ir aukštas atsargas. KK nuotr.

Kiekvieną kartą naftos kainai reikšmingiau kilstelėjus, pasaulis aikteli ir sulaikęs kvapą spėlioja, ar jau atėjo momentas, kai naftos kainos atsispirs nuo ilgalaikių žemumų ir patrauks aukštyn, kaip jau ne vieną mėnesį yra laukiama.

Kodėl turėtų kilti?

Svarbiausia priežastis, kodėl taip turėtų nutikti, būtų susijusi su paklausa: ekonomikos augimas reiškia ekonominių procesų spartėjimą ir plėtrą, o tam reikia vis daugiau ir daugiau resursų, taip pat – elektros energijos ir kito kuro. Tačiau kaip tenka įsitikinti, stebint šių pastarųjų metų naftos kainų dinamiką, pasiūlos veiksnys yra ne ką ne mažiau svarbus.

Tiesą sakant, neverta stebėtis – bet kuriuos ekonominius procesus veikia paklausos ir pasiūlos santykis, o ne viena kažkuri jo pusė. Taigi, štai pasiūla pasaulinė naftos rinka tikrai neturėtų skųstis. Pasauliniai naftos išgavimo tempai yra pasiekę naujus rekordus, ir akivaizdu, kad artimiausiais mėnesiais būtent pasiūlos kitimą stebėsime itin atidžiai.

Per pastarąją savaitę pasaulinės naftos kainos nuo balandžio pradžios iki trečiadienio buvo pakilusios 6 JAV doleriais. Tai sudaro ne tokius ir menkus 12,5 proc.Priežasčių buvo keletas, tačiau, tenka pripažinti, jos buvo nelabai apibrėžtos. Pirmiausia, vyko intensyvios derybos dėl Irano atominės programos, ir nebuvo aišku, kaip jos baigsis. Antra, rinka sulaukė pavienių ženklų apie ketinimus mažinti gavybą, pirmiausia, JAV.

Nepaisant to, kainos augimo nuotaikos rinkose neišsilaikė – trečiadienį vakare paskelbtas naujausias savaitinis JAV naftos atsargų pokytis nustebino apimtimis.

Buvo laukta, kad JAV naftos atsargos galėtų augti 3 mln. barelių, o iš tiesų išaugo 11 mln. Tokios apimties atsargų didėjimas yra didžiausias per 14 metų. Kaip ir buvo galima tikėtis, naftos kaina sureagavo nedelsdama ir nuo trečiadienio popietės lygio nukrito 4 proc. Šiuo metu WTI rūšies barelio kaina yra 51 JAV doleris (4 proc. mažesnė nei metų pradžioje), „Brent“ rūšies – 56 JAV doleriai (2 proc. mažesnė nei metų pradžioje). Panašu, kad pasaulis toliau plūsta nafta, nepaisant tam tikrų ženklų praeitą savaitę, kad gavyba lyg mažėjo.

Ar Iranas išpildys lūkesčius?

Praėjusią savaitę Iranui ir vadinamajai P5+1 valstybių grupei pasiekus preliminarų susitarimą dėl Irano atominės programos sankcijų atšaukimo, toks susitarimas gali reikšti, kad rinką papildytų mažiausiai 1 milijono barelių per dieną pasiūla – tokia apimtimi mažėjo Irano naftos gavyba, pritaikius sankcijas 2012 metais (šiuo metu Irano naftos gavyba siekia apie 2,9 mln. barelių per dieną).

Susitarimą su P5+1 valstybių grupe Iranas turi laiko pasirašyti iki birželio 30 dienos. Kadangi Irano naftos gavybos kaštai yra labai žemi (produkcijos savikaina siekia vos 5-30 JAV dolerių už barelį), žinoma, Irano naftos gavybos didinimas darytų spaudimą naftos kainoms smukti. Tačiau čia pat reikia pastebėti, kad maža kaina turės savo „rizikos antkainį“. Niekas negali būti tikras, kad Iranas išpildys į jį dedamus lūkesčius dėl atominės programos bei vykdys tarptautinius susitarimus.

Paaiškėjus, kad susitarimas ir sankcijų atšaukimas yra tvarūs, Iranas dėl itin žemų produkcijos kaštų neišvengiamai atsiriektų savo pasaulinės naftos rinkos pyrago dalį – to ypač nelaukia skalūnų naftos išgavėjai JAV, Kanadoje ar giliuose vandenyse naftą išgaunantys Brazilijos gamintojai. Jų gamybos savikaina, skaičiuojama, siekia 50-100 JAV dolerių už barelį.

Įtempta situacija OPEC

Kitas veiksnys, lemsiantis naftos kainas, bus OPEC šalių pozicija. Kitas OPEC susitikimas vyks birželio 5 dieną Vienoje, taigi, likus vos keturioms savaitėms iki termino, kuomet Iranas turėtų galutinai pasirašyti susitarimus dėl atominės programos. Kol kas pasiryžimo nusileisti bei imti reguliuoti gavybą ir tokiu būdu suteikti pagrindą naftos kainoms kilstelėti nedemonstruoja nė viena didžioji naftos gavėja. Saudo Arabijos, svarbiausios naftos tiekėjos, gavyba yra pasiekusi pastarųjų 12 metų aukštumas (vidutinė kovo mėnesio gavyba siekė 10,3 mln barelių per dieną).

Jokių ženklų apie ketinimus imtis kažkokių veiksmų šiuo atžvilgiu nėra.

Kita vertus, reikia nepamiršti, kad OPEC šalys, kaip, beje, ir Rusija, jau dabar yra labai įsitempusios – valstybių biudžetai labai kenčia dėl dabartinių naftos kainų, kurios išlieka labai žemos jau palyginti netrumpą laiką. Tuo tarpu naftą išgaunančių šalių biudžeto pajamos yra suplanuotos, remiantis gerokai aukštesnėmis naftos kainomis. Kitais žodžiais tariant, OPEC šalys aukoja savo biudžetų sveikatą vardan noro daryti spaudimą kitoms naftą išgaunančioms šalims ir alternatyviųjų gavybos būdų verslovėms.

Ilgalaikėje perspektyvoje naftos kainos turėtų kilti

Visgi, „Danske Bank“ analitikai vertina, kad naftos ateities sandorių kainos šiuo metu yra gerokai žemiau prognozių, taigi verta sudaryti ateities sandorius žemesnėmis kainomis, nei jos gali iš tiesų būti ateityje.

Prognozuojama, kad trumpalaikis spaudimas dėl Irano susitarimo kainai mažėti išlieka, tačiau šis veiksnys nebus kertinis, ir ilgalaikė naftos kainų prognozė nekeičiama – „Danske Bank“ prognozuoja, kad vidutinė „Brent“ rūšies naftos kaina 2016 metais sieks 78 dolerių už barelį. Tokios prognozės remiasi fundamentaliomis paklausos augimo priežastimis – kol prognozuojamas spartėsiantis pasaulio ekonomikos atsigavimas, tol tai lems ir augančių naftos kainų prognozes ilguoju laikotarpiu.

Tuo tarpu šiais metais, panašu, toliau matysime stumdymąsi tarp naftą išgaunančių šalių, rekordines gavybos apimtis ir aukštas atsargas. Viena vertus, žema energijos resursų kaina lemia atvangą vartotojams, kuomet jie atsilaisvinusias lėšas gali nukreipti vartojimui ir taip prisidėti prie ekonomikos augimo – tai tinka daugeliui pasaulio šalių, tame tarpe tiek euro zonai, tiek ir Lietuvai. Kita vertus, aukštesnė naftos kaina leistų euro zonai padidinti pernelyg žemai nukritusią infliaciją, kas yra svarbiausias ECB tikslas šiais metais.

Giedrė Gečiauskienė

„Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Komentarai

 

 

 
 1. KADANGI TAUTA,REIŠKIA PROTESTA,TAI MES TAUTA PETICIJAS RAŠYSIM!!!!

  Thumb up 1 Thumb down 3

 2. Европа вовсе не «в захваті» от перспективы наплыва толп украинских папуасов с опытом боевых действий, для которых традиционным развлечением является файер-шоу с «коктейлями Молотова»

  O musu Pancerovams toks kontingentas tinka ir patinka….
  Gal Naujas Sejuritates Vadas pasidome pancerowais ir ju keslais vilioti ukrainiecius Lietuvon…#
  Cia rasau zmogeliukams juodais kostiumais megstanciais daryti vizitus 6 ryto:
  -Mano seno kompo kietasis diskas pragreztas kiaurai graztu – nuotraukas FB matet….
  -Pries save parodymu neduosiu….
  – tad….

  Thumb up 7 Thumb down 1

 3. Klausyk,Algirdai,tu dar kokių kitokių žodžių žinai,ar čia visas tavo žodynas?

  Thumb up 3 Thumb down 0

 4. Visų pirma, straipsnis neatsako į pagrindinį klausimą- iš kur atsirado naftos pasiūlos perteklius,kai pagrindinis tiekėjas-OPEC šalys- sudarę ilgametį stabilų gavybos planą iki 2015 vidurio. Požymiai ir šaltinis, iš kur rinka gali būti užtvindyta pigios nelegalios naftos pertekliumi, išryškėjo po Putino vizito į Kairą vasario 9 dieną.Po jo Kairas įvykdė keletą intensyvių ir tikslių atakų prieš ISIL teroristus.Rezultatas pranoko lūkęsčius- naftos kainos netrukus kuriam laikui šoktelėjo 10-15 procentų.
  Akivaizdu, kad tiekėjas- ISIL, užgrobęs Libijos,dalį Sirijos ir Irako naftos telkinių.Tačiau kas pusvelčiui superka šią naftą,legalizuoja ir išmeta į rinką?
  Čia reikia prisiminti, kad ISIL vadas Abu Bakr al-Baghdadi ,remiantis kai kuriais šaltiniais (http://pravosudija.net/article/cena-na-neft-obyasnim-neobyasnimyy-kataklizm), yra CIA agentas, tuometinio CIA vado David Petraeus produktas , o ISIL – JAV korporacijos,turinčios didžiulę įtaką CIA, Artimųjų Rytų destabilizacijos projektas.Nors JAV žodžiais deklaruoja „karą su terorizmu“,tačiau administracija nusileidžia korporacijos spaudimui.Ši korporacija,kurios dukterinė įmonė yra Chewron,mainais į ginklus ISIL pusvelčiui superka užgrobtą naftą, todėl pirmiausia persipildė JAV saugyklos.Tuo pačiu tos pačios korporacijos pusvelčiui superkami dėl žemos naftos kainos pasidarę nerentabilūs skalūninių dujų gręžiniai ir naftos gręžiniai JAV.
  Karas ir suirutė duoda korporacijai milžiniškus pelnus. Neapsiribojama vien nafta.JAV įsiveržimas į Afganistaną vardan „kovos su talibų teroristais“ įvyko po to, kai talibai išnaikino didžiąją dalį opiumo plantacijų,dėl ko stipriai pakilo narkotikų kaina.
  Po sėkmingai to paties Petreuso pravestos „antiteroristinės“ operacijos prezidentu pastatytas Karzajus tapo didžiausiu Petreuso draugu (po imituoto pasikėsinimo,kai Petreusas niekuo nerizikuodamas uždengė Karzajų,gaudamas už tai neribotą įtaką), narkotikų trafikas pasivijo ir pralenkė buvusį lygį, o Petreusas 2011 rugsėjį tapo CIA galva.
  Nemažą vaidmenį čia vaidina ir Ukraina,nes JAV oro transportas joje užsitikrinęs neliečiamybę,kas daro Ukrainą šios korporacijos „juodąja skyle“ narkotikų sraute į Europą ir JAV bei ginklų permetimą per ją IGILui.Tai liudija faktas,kad nemąžtant narkotikų antplūdžiui, Rusijos-Afganistano pasienyje judėjimas žymiai sumažėjęs.
  Taip kad žymaus naftos kainų šuolio iki 2016 prezidento rinkimų nenusimato, nes tik tada bus rimtai užsiimta kova su ISIL,kad pakelti kandidato reitingus visuomenės akyse.O kandidatas bus korporacijos statytinis, ir, ko gero, tas pats Petreusas, geriausiai žinantis, kaip susitvarkyti su savo agentu.Aišku, jei iki to laiko Rytai neras būdų, kaip patiems susitvarkyti su ISIL. Kad norint tai įmanoma, parodė Egipto armijos antpuoliai.Tačiau kol kas „kovos su terorizmu“, o iš tiesų-biznio monopolija stipriai saugoma, nukreipiant visų dėmesį į Jemeną.

  Thumb up 5 Thumb down 0

 5. Chuilo uzsuko Lietuvai kraneli,
  -Pasaulis skęsta naftoje
  – kiek ilgai?
  – Pakol Chuilo atsuks kraneli…

  Thumb up 2 Thumb down 10 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
PSO atstovė: tarptautinė žiniasklaida neteisingai suprato audinių keliamą grėsmę COVID-19 plitimui
Žmogaus teisės – vyrų reikalas? 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Pastiprinimas medikams: 15 tonų dezinfekcinio skysčio neatlygintinai keliauja į 15 Lietuvos ligoninių (1)
Pasvalio biodegalų gamybos bendrovė „Kurana“ 15 šalies ligoninių dovanoja 15 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio,...

Plaukų kaukėms sudarant daugiatūkstantinį pasirinkimą, svarbu žinoti, į ką atkreipti dėmesį 
Kad plaukų kaukės yra viena svarbiausių priemonių, kurią verta naudoti, norint turėti sveikus...

Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...