Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Rugpjūtis 3 Antradienis
 

Pasaulio pienininkystės kongresas – pirmą kartą Rytų Europoje

2015-11-11 15:54 | Žemės ūkis | Komentarų

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. R.Balsio nuotr.

Vilniuje, „Litexpo“ parodų rūmuose, baigėsi penkias dienas trukęs Pasaulio pienininkystės kongresas, kuriame dalyvavo virš 1 200 šio žemės ūkio sektoriaus lyderių, perdirbėjų, ūkininkų, mokslininkų, gyvulininkystės specialistų iš viso pasaulio. Toks kongresas pirmą kartą per visą jo istoriją surengtas Rytų Europoje.

Tarptautinės pienininkystės federacijos atstovai dėl tokio sprendimo nesigailėjo – visi įvertino puikius lietuvių organizacinius sugebėjimus ir liko patenkinti renginio organizacija.

Kongreso organizacinio komiteto pirmininkas Bronius Markauskas teigė, kad aktyvus visų dalyvavimas diskusijose ir konferencijose, taip pat karštuose aptarimuose po pranešimų buvo pats geriausias tokio aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatas.

„Forume vykęs žinių pasidalijimas, mano supratimu, padėjo dar labiau, iš arčiau pažinti skirtumus, kaip ūkininkai gyvena kitose šalyse, kas jiems aktualu, o kas – mums. Aišku tai, kad mes, palyginus su užsienio pieno ūkiais, dar akivaizdžiai kitur gyvename…“, – kalbėjo Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas B.Markauskas.

V.Baltraitienė: Ūkininkas pieno tiekimo grandinėje – silpniausiai agintas

„Lietuvoje pienininkystė – viena svarbiausių žemės ūkio sektorių: daugiau kaip pusę viso pagaminto pieno Lietuva eksportuoja įvairių produktų pavidalu. Tačiau turime pripažinti, kad yra problemų pieno tiekimo grandinėje, kur ūkininkas išlieka silpniausiai apgintas. Todėl siekiame užtikrinti stabilias ūkininkų pajamas, taikydami efektyvias sureguliavimo priemones bei stiprindami derybines galias dėl superkamo pieno kainų“, – kongrese kalbėjo Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Pasak jos, pieno produktų poreikis pasaulyje auga didėjant gyventojų skaičiui ir gerėjant gyvenimo kokybei. Kita vertus, didėjanti konkurencija pasaulinėje rinkoje verčia permąstyti gamybos išteklių panaudojimą, nes šalys gamintojos didina išvežamos produkcijos kiekius. Taigi, didėjant pieno produktų paklausai, pieno gamyba turėtų augti labai sparčiai.

„Mūsų šaliai pasaulinės pieno sektoriaus rinkų tendencijos ypač aktualios. Kaip rodo statistiniai duomenys, mes ne tik apsirūpiname savu pienu ir jo produktais, bet ir daugiau kaip pusę šios produkcijos eksportuojame. Puikios kokybės lietuviški pieno produktai pasiekia daugiau kaip 60 valstybių vartotojus. Mūsų visų tikslas bendras – skubiai reaguoti į pieno rinkos pokyčius ir tai daryti nuolat“, – pažymėjo žemės ūkio ministrė.

Šiuo metu kai kuriose valstybėse yra susidaręs pieno produkcijos perteklius. Dėl šių priežasčių, ministrės nuomone, labai svarbu diskutuoti apie tvarią pienininkystę, pieno sektoriaus pasikeitimus, problemas ir naujus išbandymus, su kuo susiduria viso pasaulio pieno ūkiai, pieno gamintojai, perdirbėjai ir vartotojai.

J.Hilas: Per artimiausią dešimtmetį pieno paklausa didės du kartus

„Pienininkystė šiandien yra vienas svarbiausių strateginių sektorių pasaulyje, daranti įtaką valstybių ekonomikai, visuomenės sveikatai ir aplinkai. Per savo darbo grupes, programas ir renginius suteikia informaciją bei priemones visiems pasaulio pieno pramonės atstovams kartu dirbti dėl bendrų tikslų. Toks platus veiklos pobūdis leidžia būti pieno industrijos atstove bendradarbiaujant su kitais sektoriais ir valstybinėmis institucijomis“, – kongrese pabrėžė Tarptautinė pienininkystės federacija (IDF) prezidentas Jeremy’s Hilas.

Atkreiptas dėmesys į tai, kad pieno produktų paklausa iki 2050 m. padidės 2–3 kartus, o per artimiausią dešimtmetį – maždaug du kartus.

„Todėl mums, pieno tiekėjams ir perdirbėjams, teks prisitaikyti ir spręsti su augimu susijusias problemas“, – pripažino IDF prezidentas.

Pasak J.Hilo, ketvirtas pagal dydį pasaulyje pieno produktų koncernas išplatino daugiau kaip 1 000 tonų sunkų apsinuodijimą – botulizmą – sukeliančiomis bakterijomis užteršto išrūgų koncentrato. Tada Rusija užkirto kelią visų pieno produktų importui iš Naujosios Zelandijos, o Kinijos valdžia laikinai sustabdė importą tų „Fonterra“ pieno produktų, kuriuose yra išrūgų koncentrato.

Tiesa, nors Europos pieno perdirbėjai manė, kad dėl šio skandalo biržose bus numuštos pieno produktų kainos, taip nenutiko.

Šiuo metu patobulinta, tyrimams naudojama įranga leidžia aptikti piene įvairių cheminių medžiagų likučių, ko anksčiau nebūdavo.

„Turime sukurti vienodus maisto patikros standartus, kitaip tai gali stabdyti pieno sektoriaus augimą. Todėl saugumui organizacija skiria daugiausia dėmesio,“- pabrėžė IDF prezidentas J.Hilas.

Pienininkystė Lietuvoje – viena svarbiausių žemės ūkio šakų

Kaip pabrėžė pieno kongreso pranešėjai, pienininkystė Lietuvoje yra viena svarbiausių žemės ūkio šakų.

Svarbu suvokti, kad penktadalį visos Lietuvoje pagaminamos žemės ūkio produkcijos sudaro pienas ir pieno produktai. 2013 m. jiems teko daugiau nei ketvirtadalis visos maisto produktų ir gėrimų sektoriaus gamybos apimties, o jų eksportas per tą patį laikotarpį sudarė maždaug trečdalį viso maisto ir gėrimų eksporto. Tai – svarūs statistikos departamento duomenys, liudijantys apie Lietuvos žemės ūkio dirbančiųjų pasiektus rezultatus

2014 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Lietuvos Respublikos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje buvo laikoma 310 410 pieninių karvių. 2013 m. Lietuvoje primelžta 1 723 100 tonų pieno, o supirkta – 1 339 500 tonų pieno (4,16 proc. riebumo ir 3,25 proc. baltymingumo – ŽŪM informacija). Vidutinis pieno primilžis iš kiekvienos Lietuvoje laikomos karvės siekė vidutiniškai 6766 kg.

Beveik visas Lietuvoje pagaminamas pienas yra karvių pienas. Ožkų pienas tesudaro 0,2 proc. šalyje pagaminamo pieno.

76 proc. minėto karvių pieno primelžiama ūkiuose, likusi dalis – įmonėse.

Didžiąją dalį Lietuvos pieno produktų rinkos užima penki pagrindiniai pieno perdirbėjai – AB „Rokiškio sūris“, AB „Pieno žvaigždės“, AB „Žemaitijos pienas“, AB „Vilkyškių pieninė“ ir AB „Marijampolės pieno konservai“. Šiose įmonėse perdirbama 93 proc. viso šalyje supirkto pieno.

Lietuvos pienininkystės sektorius smarkiai orientuotas į eksportą. Daugiau nei 50 proc. pieno, perdirbto į įvairius pieno produktus, eksportuojama.

Nors daugiausia išvežama sūrių, pieno miltelių, sviesto, tačiau eksportuojami ir kiti pieno produktai.

Eksporto geografija labai plati: didžioji dalis produkcijos – 63 proc. – tenka ES šalims. Lietuviški produktai taip pat iškeliauja į Aziją, Vidurio Rytus, JAV bei Kanadą. Pastaruoju metu dėl susidariusios krizės, aktyvia dirbama dėl naujų rinkų paieškos.

Rimas Špėlis

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Dovanos sužadėtuvių proga: kaip pasveikinti įsimylėjėlius? 
Neseniai susižadėję draugai pakvietė paminėti ypatingą įvykį? Nėra dvejonės, dalintis džiaugsmu – smagu,...

Tabu temos poroje – kaip jų atsikratyti? 
Jaučiate, kad mylimas žmogus su jumis nėra šimtu procentų atviras? Normalu, visiems pasitaiko...

Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...