Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

„Panamos dokumentai“. Kas taikinys ir kodėl dabar?

2016-04-18 08:38 | Nuomonių ringas | Komentarų (35)

Vytautas Mikalauskas. KK nuotr.


Vytautas Mikalauskas

Yra toks senas ir ganėtinai ciniškas anekdotas: jūroje skęsta keleivinis laivas ir žmonės šaukiasi Dievo pagalbos, pažada daugiau niekada nenusidėti, prašo atleisti jų kaltes ir jų pasigailėti. Į tai Viešpats atsako, kad jam reikėjo daug laiko ir daug triūso, kol jisai surinko juo visus į vieną būrį šitame skęstančiame laive, todėl…

Taigi, aš ir galvoju, kad kažkas turėjo įdėti daug darbo ir kantrybės, kad dabar visame pasaulyje aptariami taip vadinami „Panamos dokumentai“ iššauktų reikiamą reakciją. Aišku, kad jie nukreipti į eilinio planetos gyventojo sąmonę, kuriam vien mintis apie kažkieno turimą milijoną, o juo labiau milijardą, sukelia ypač neigiamą vertinimą. Šitai, matyt, yra pagrindinis tikslas.

Bet iki šiol globalia visuomeninės santvarkos sistema virtęs kapitalizmas, kuris pats tuos ofšorus sukūrė, nebuvo, manau, kad ir nėra linkęs, viešinti turtingų ir galingų asmenų finansinius užkulisius. Paprastai tai laikoma „privačiu reikalu“, į kurį negalima ir neturėtų būti kiekvieno landžiojama, todėl taip vadinami „Panamos dokumentai“ – sensacinga išimtis.

O jei tai – išimtis, ir dar tokio masto, vadinasi, ji galimai turi kur kas gilesnę užduotį, nei platus visuomenės pasipiktinimas? Gal tai – tik pirmoji kregždė?

Aš, kaip jau žinote, nesu iš tų, kurie negalvodami tiki kiekviena sisteminės žiniasklaidos informacija, todėl mane dažnai įvardija kaip konspirologą ar kažkokių sąmokslo teorijų skelbėją. Deja, nesu nei vienu, nei kitu. Neturiu jokių angažuočių ir niekas man nemoka už mano rašinius, todėl esu laisvas savo požiūriuose, o skaitantis juos pats nusprendžia – priimti mano nuomonę ar ją atmesti.

Ofšorai – tai visiškai teisėtai veikiantys finansiniai „užutekiai“. Absoliuti dauguma jų – taip vadinamam „Vakarų pasaulyje“. O ir tie, kurie veikia kitose regionuose, – prižiūrimi to paties vakarietiško kapitalo. Jie įteisinti šalių, kuriuose jie bazuojasi, valdančiųjų priimtais įstatymais.

Jei atidžiai pažvelgsite ir panagrinėsite, tai net tos mažos, bet save reklamuojančios kaip negirdėto ir neregėto ekonominio gerbūvio valstybės, tokios kaip Liuksemburgas, Monakas, Lichtenšteinas, Malta, Kipras, Andora, iš tikrųjų tėra dideli finansiniai ofšorai. Prie šių beveik galima pridėti ir Šveicariją. O kur dar D.Britanijai ar JAV priklausančios Virdžinijos, Bahamų, Seišelų, Kaimanų, Mergelių, Meno salos ar Delevaras pačiose JAV? Tai – tikrai ne visas ofšorų sąrašas.

Ir šių „finansinių užutekių“ sąskaitose – ne milijardai, o trilijonai. Pagal skirtingą informaciją, nuo 7 iki 21 trilijonų, nors kai kas sako, kad jų ten visi 56.

Panama – tik vienas globalaus finansinio aštuonkojo „poilsio kampelis“. 11 milijonų dokumentų iš, kaip vaizdžiai išsireiškiama Vakarų spaudoje, „vienos labiausiai įslaptintų ir apsaugotų kompanijų – juridinės firmos Mossack Fonsera“.

Iš visų apie tą skandalingą istoriją rašančių, atskiras pavardes linksniuojančių, tik keletas yra tikrai nuoširdžiai nustebę. Ir ne paskelbtais duomenimis, bet pačiu įvykiu. Tikrai, sunku patikėti, kad tokia „labiausiai įslaptinta“ kompanija pražiopsojo visų jos dokumentų nukopijavimą ir perdavimą. Pagaliau tas, kuris tai padarė, turėjo mažų mažiausiai prieigą prie visos, absoliučiai visos slaptos informacijos ir puikų supratimą, ko ši informacija verta. O tokių žmonių ratas – tikrai nedidelis.

Nebent šią operaciją įvykdė nežinomas hakeris? Abejotina. Kodėl? Todėl, kad ši aprėpia didelį kiekį žinomų ir garsių pasaulio žmonių, kurie ne tik valdo milžiniškus pinigus, bet taipogi per juos įgauna didelę globalią įtaką, todėl sustabdyti šį nutekėjimą neturėjo būti ypatingai sunku. Todėl ganėtinai įtikinama atrodo atskirų žiniasklaidos grandų mintis, kad visa šita operacija turi daug stipresnį ir galingesnį „stogą“.

Ką gi, eikim toliau. Tvirtinama, kad pirmas šią „bombą“ gavo „Suddeutsche Zeitung“ laikraštis Vokietijoje. Kodėl būtent jis? Kuo jis labiau už kitus išsiskiriantis?Pagaliau, jis, gavęs šią medžiagą, pasielgia absoliučiai kaip ne biznio pasaulyje egzistuojanti firma, kuriame konkurencija – varomoji jėga. Jis pasidalina ja su (ICIJ)tarptautinių žurnalistų – tyrėjų konsorciumu. Būtent ši organizacija, pasitelkusi brolius žurnalistus net iš 78 pasaulio šalių, imasi skrupulingo nagrinėjimo.

Deja, aš žinau tą žmonių kastą, todėl labai sunkiai galiu patikėti, kad jie, gavę tokią dovaną, galėtų ilgiau kaip dvi paras pabūti užsičiaupę.

O kas ta ICIJ? Ką ji veikia ir koks jos tikslas? Neabejoju, kad dauguma mūsų apie ją net negirdėjo. Jei tikėti Vakarų žiniasklaida, tai šis konsorciumas gimė 1997 metais. Jo „tėvai“ – kita visuomeninė organizacija kiek keistokai išvertus skambančiu pavadinimu „Visuomenės sąžinės centras“ bei Markarturų, Fordo, Cernagio, Soroso fondai. O šie – tampriai surišti su JAV Valstybės departamentu, iš kurio gauna nemenką paramą.

Paprastai ši tarptautinė žurnalistų organizacija tyrimo objektą pasirenka pati arba gauna apmokamą užsakymą. Sakysim, išsiaiškinti atskirose valstybėse kokios nors galimos kontrabandos kelius ir panašiai. Pastarąjį tyrimo užsakymą dėl minėto ofšoro jai neva pateikė (BBG)- kažkokia „Informacinės sklaidos klausimų taryba“, kurioje ne paskutiniu smuiku groja dar ne taip seniai Valstybės departamente Kerry pavaldiniu dirbęs Ričardas Lobo.

Pasirodo, kad jis ne tik pas Kerry plušo, bet iki tol užėmė pakankami aukštas pareigas įvairiose JAV viešosios informacijos struktūrose, į kurias jį nukreipdavo pats Prezidentas. Dar daugiau, BBG taryboje galima rasti ir paties valstybės sekretoriaus Kerry pavardę.

„Į BBG vadovybės sudėtį įeina ir pats Valstijų sekretorius ponas Kerry“, – skelbia gerai susipažinę su šia struktūra šaltiniai.

„Tarptautinis žurnalistų koncernas daugiausia finansuojamas dviejų garsių fondų – Markarturų ir Soroso. Būtent per šiuos fondus Valstybės departamento skiriamos paramos šiai organizacijai finansinė dalis patenka BBG“ , – antrina jam kitas.

Taigi, tokios tokelės. Ar tai tik išsigalvojimas, ar tikrai būtent taip yra, mums, eiliniams, – sunku pasakyti, bet aš nė kiek neabejoju, kad beveik visos garsios „nepriklausomos“ visuomeninės organizacijos bei didžioji dalis garsios ir nuolat politikų reklamuojamos „nepriklausomos“ žiniasklaidos turi savo šeimininkus. O jei yra šeimininkai, turi būti ir jų tiesioginis ar netiesioginis valdymas.

Jei minėtų dokumentų tyrime galima atsekti valstybinės struktūros šešėlį, vadinasi, jis mažų mažiausiai – suinteresuotas. Jei jis netiesiogiai teikia vieną ar kitą užsakymą, vadinasi,- čia jau politika.

O JAV valstybės departamentas – ne kokia tai antraeilė ar antrarūšė valstybės institucija, tai – Amerikos, ir drąsiai galima sakyti, kad viso taip vadinamo „Vakarų pasaulio“ užsienio politikos strateguotojas ir įgyvendintojas. Šios institucijos vadovas – valstybės sekretorius – viena įtakingiausių, jei ne pati įtakingiausia figūrų JAV administracijoje. Vadinasi, mes susidūrėme su rimto geopolitinio tikslo siekiančiu veiksmu. Ir koks gi jis galėtų būti?

Žiniasklaida, taipogi ir mūsiškė, tuoj sureagavo ir pabandė pagrindiniu taikiniu paskelbti, kaip dabar jau įprasta, Rusiją ir tiesiogiai jos Prezidentą Putiną. Nemanau, kad JAV užsienio politiką strateguoja menkai savo darbą teišmanantys specialistai. Jei taip, tada jie puikiai turi suprasti, kad Putinas – buvęs KGB žvalgybos pulkininkas ir labai gerai gaudosi kas ir kaip. Garantuoju, kad tikrai nesurasime jo pavardės net visus ofšorus perleidę per pačius smulkiausius sietus.

Taip, dėmesiui nukreipti nuo tikrųjų siekių, įmesti dar vieną nepasitikėjimo valdžia akmenuką į Rusijos piliečių užantį ir ne tik į Rusijos – paralelė užduotis, bet ne pagrindinis tikslas. Bandant atsakyti į šį klausimą, būtina prisiminti, kas jau nukentėjo nuo šios išpūstos informacinės provokacijos.

Pirmiausia spyrį patyrė nedidelės, bet mums gerai žinomos Islandijos Premjeras. Ten tuoj buvo organizuota beveik dvidešimties tūkstančių piliečių protesto akcija ir šis priverstas pasitraukti iš užimamų pareigų, nors, kartoju, jokio neteisėto tarptautinio veiksmo jis nepadarė. Islandija – mažytė valstybėlė, kuri lyg ir negalėtų kelti nerimo tokiam visagaliam monstrui kaip JAV. Tačiau kartais ir mažas akmenukas gali vežimą apversti. Tik ne Islandija. O jeigu…? Pradėkime kiek iš toliau.

Dauguma besidominčių žino, kad komercinis bankas sukuria pinigus, kaip dabar madinga sakyti, „iš oro“. Paprasčiausiai tariant, aš įnešu į komercinio banko sąskaitą savo uždirbtų 100 eurų ir bankas, pagal priimtas ir pripažintas taisykles, įgauna teisę suteikti naują kreditą prašančiam net iki 1000 eurų. Tai yra dešimt kartų didesnę sumą.

Tie naujai sukurti kreditiniai pinigai bus padėti į naujai atidarytą prašančio kredito sąskaitą, taip vėl sudarydami sąlygas kurti naujus kreditus. Realiai atsiranda neribotos kreditavimo galimybės, nors tokių naujoje depozitinėje sąskaitoje atsiradusių pinigų, išskyrus numatytą tikslą, niekur kitur nepanaudosi. Tik pervedus juos pagal paskirtį, jie virsta „tikrais“.

Tai bankininkystėje vadinama daliniu rezervavimu, o šio dydį kiekvienam komerciniam bankui nustato „reguliuotojas – kontrolierius“, mūsų atveju – Lietuvos bankas.

Būtent toks būdas, kuris paskutiniame šimtmetyje virto įprasta praktika, ir įgavo iki tol negirdėtą plėtrą. Visą bankininkystės istorijos laiką šitai kelia ginčus ir diskusijas tarp ekonomistų, politikų ir pačių bankininkų.

1936 metais grupė to meto pasaulyje žinomų ekonomistų, vadovaujamų Irvingo Fišerio, pateikė viešam svarstymui dokumentą, kuris šiandien vadinamas „Čikagos planu“ ir kuriame įvardijo priežastis iki šiol didžiausia laikomos ekonominės krizės, istorijoje žinomos kaip „Didžioji depresija“(1929 – 1932). Pirmuoju punktu ten pažymėta to „dalinio rezervavimo“ problema.

Nemaža pasaulio ekonomistų šiandienos 2007 – 2009 metų įsiliepsnojusią finansinę – ekonominę krizę, pagal jos apimtis ir pasekmes prilygina minėtai, todėl vėl naujai prisimintas „Čikagos planas“ . 2012 metais du TVF ekonomistai pasiūlė sugrįžti prie jo svarstymo.

Nesiveliant į ilgus šios srities specialistų argumentus, būtina tik pasakyti pačią esmę: jie siūlo, kaip ir anie, atstatyti 100 procentinio rezervavimo reikalavimą bankams, nes tai, jų manymu, leistų atgaivinti realią valstybių ekonomiką.

Kaip ir prieš aštuonis dešimtmečius, taip ir 2012 metais į tai niekas nekreipė ypatingo dėmesio, tačiau pereitais metais vis labiau ėmė ryškėti galima antra minėtos krizės banga, todėl vis garsiau imta apie tai vėl kalbėti.

2015 metų kovą, pagal Islandijos Premjero prašymą, vietinis ekonomistas, berods, F. Sigurjonsson, parengė išsamų tyrimo dokumentą „Pinigų reforma: labiau perspektyvi pinigų sistema Islandijai“. Kas joje rašoma ir kokie duomenys pateikiami – viešai nežinoma, bet atskiri politologai, ekonomistai paskutiniu metu ėmė kalbėti, jog atsirado požymių, kad Islandijoje ruošiama pinigų reforma, kuri visiškai panaikins bankų „dalinio rezervavimo“ teises arba rezervavimo kartelę pakels iki 50 ar net daugiau procentų. Ir kas iš to?

Tikrai, absoliučiai daugumai planetos gyventojų tai atrodo nereikšminga, tačiau, kaip jau sakiau, „dalinis rezervavimas“, o kai kuriose pasaulio valstybės jau ir visiškai atsisakyta tokio reikalavimo, tikrumoje – dabartinės globalios finansinės sistemos ir Vakarų dominavimo pamatinis ir svarbiausias akmuo. Aišku, tokios valstybės kaip Islandija poveikis būtų menkas, bet kas gali garantuoti, kad jos pavyzdžiu nepaseks kitos? Visai neseniai susikūrė referendumo šiuo klausimu reikalaujanti grupė Šveicarijoje ir net surinko reikiamą parašų kiekį. O Šveicarija – ne Islandija. Taip, kad iniciatyvus ir į „šventą reikalą“ besikėsinantis Premjeras, kuriam galimai terūpėjo savos valstybės, ypač skaudžiai nukentėjusios nuo paskutinės krizės, reikalai, realiai patapo grėsme.

Kitas žinomas asmuo, kuris priverstas viešai aiškintis – D.Britanijos Premjeras. Ne, šis bent jau nėra panašios informacijos, lyg ir nesikėsina į visų „švenčiausią“ globalią finansinę sistemą, bet rengia savo šalyje referendumą išlikimo ES klausimu. Ar tai – tik šantažas Briuseliui, ar rimtas nusiteikimas – sunku pasakyti, bet dauguma specialistų tvirtina, jog rezultatai – nenuspėjami. Prieštaraujančių ir pasisakančių už išlikimą procentas kol kas apylygis, todėl viskas spręsis balsavimo dieną. Tuo labiau, kad nemenka dalis Anglijoje žinomų politikų atvirai ir visa jėga agituoja už pasitraukimą. O pats Premjeras, kuris dar prieš kurį laiką taip grasinamai karksėjo Briuselyje, dabar jau suokia kitokią giesmę, skelbdamas, kad Londonui pavyko išsikovoti išskirtines sąlygas ES, o tai yra visos šitos priešpriešos esmė.

Taip, nors pateikti pavyzdžiai tikrai yra labai svarbūs, bet šių dienų realijose yra daug paprastesnių priemonių panaikinti nepageidaujamas grėsmes. Negi dėl to reikia judinti, purtyti dešimtmečiais ir net šimtmečiais formuotą tvarką? Juk išviešinta informacija – smūgis pačiai šimtmečiais ir ypač paskutiniais dešimtmečiais formuotai globaliai tvarkai, kurios pagrindinis instrumentas – globali finansinė priklausomybė. Ne, turi būti kažkas daugiau.

Beje, šaltiniai skelbia, kad ir mūsų šalies 33 kompanijos, keletas asmenų vienaip ar kitaip surišti su šiuo skandalu, o 23 net turintys kažkokių akcijų. Sakau, gal todėl Seime ir mūsų žiniasklaidoje staigiai atsirado kažkokie pasakojimai apie išsilaipinusius rusus Juodkrantėje?

Apie visa tai – kitą kartą.

Komentarai

 

 

 
 1. Panamos popieriai – tikrai ne akcija būtent prieš Putiną. Nereikia akcijos vadų laikyti idiotais, kurie mestų į minią granatą, norėdami pridaužti joje šlitiniuojančią mešką.Tai- nuosekli dviejų titanų kova dėl vietos po saule, o vietos jiems abiems žemėje per maža.Kai kaunasi du drakonai, nukenčia ne vietoje pasipainiojęs po kojomis koks Islandijos premjeras ar 404 prezidentas.
  Sutikite, kai jums pateikia niekam nežinomos juridinės „skalbyklos“ iš tolimos Panamos pavadinimą, tai viena. Ir visai kitaip atrodys, kai vietoj jos pavadinimo įstatyti Credit Suisse ar HSBC. Taip, tai tas įžymusis britų, tiksliau Rotšidų, bankas Šanhajuje, kapitalą sukaupęs dar nuo „opiumų karų“, kai Britanija laivais pludė opiumo kontrabandą, prisidengdama arbatos importu. Panama- tai britų ofšorai, o išorėje jais operuoja respektabili Kanados firma. Ir koks kieno reikalas, kad tos firmos savininkas- niekam nežinoma Panamos firma be ofiso. Ir kam jai ofisas, jei ją valdyti galima iš bet kurio HSBC banko ofiso?
  Galima sutikti su Mikalausku, kad „JAV valstybės departamentas – ne kokia tai antraeilė ar antrarūšė valstybės institucija, tai – Amerikos, ir drąsiai galima sakyti, kad viso taip vadinamo „Vakarų pasaulio“ užsienio politikos strateguotojas ir įgyvendintojas“. Tik esmė tame, kad ta institucija, kaip įrankiu ir atstovu spaudai, naudojasi Rokfelerių-Morganų klanas. Tad šie „popieriai“- tai ne apie Rusijos ar Europos politikus, nors jų tame sąraše nemažai. Tai tiesiog karo tarp Amerikos ir britų bankinių klanų aidai. Taip buvo su Kipru, po to- su Mergelių Salomis. Britų Rotšildai sudavė atsakomąjį smūgį- sužlugdė ir privertė Rokfelerius atsisakyti skalūninių dujų verslo ir smogti atgal „Panamos popieriais“. Dabal ėjimas vėl britų pusėje.
  O eiliniams piliečiams šios drakonų mūšio regimos pasekmės –krintantys valiutų kursai, žlungančios šalys, žūstantys žmonės, karinių bazių steigimas, žvanginimas ginklais- per jiems priklausančią žiniasklaidą pateikiamos vos ne kaip eiliniai gamtos reiškiniai arba, geriausiu atveju,- „rusai puola“.

  Thumb up 11 Thumb down 0

  • – per daug filmukų prisižiūrėjai yootobe . Mama juk turėjo perspėti kad tai nesveiką ..sveikai nuovokai .,.. trys eurai kišenėse ir jokios perspektyvos realiame gyvenime .?

   Thumb up 0 Thumb down 9

 2. Stasel,aš manau,kad apie Porošenko ir kaikuriuos kitus,dar bus kalba.Straipsnis aiškiai nebaigtas ir pažadėta antra dalis.Taip,kad nesinervink,viskas bus savo vietoje ir savo laiku.Sutinku su dalimi tavo minčių,bet nesutinku su tuo,kad “taps aišku kur kas padėta”.Ne,Stasel,žmogus taip surėdytas,kad visada stengsis paslėpti informaciją apie save.Aišku,apie eilinį politiką ar dar kokį nors versliuko savininką gal ir galėsi surasti visą,bet apie ttuos,kurie tikrai valdo šį pasaulį – špygą.Nežinai šiandien ir nežinosi ryt.Va,taip.Stasel.Geras tu žmogus,špyga taukuota,bet naivus ir dar kvailas.

  Thumb up 13 Thumb down 0

  • geriau jau parašytum kaip bobutė laikosi ..O tai paskutiniu metu čia jos kaip ir mažoka. :)

   Thumb up 0 Thumb down 5

   • vis neissiblaivai?
    na o siaip, verta pagirti uz toki argumentuota, taves verta atsakyma.
    gerai padarei, kad pazymejai kur reikia juoktis. kitaip niekas nesuprastu, koks tu samojingas.

    Thumb up 4 Thumb down 0

 3. tai pagrinde ofsorai naudojami dviem aspektais: norint nemoketi mokesciu tai valstybei, kurioje veikia tavo verslas (fabrikai, prekybos centrai ir kt.) taip graziai kalbant sukuriant finansinius centrus, kurie veikia tik ofsorinese zonose. Ir kita norint kad kas nors kuo maziau zinotu apie tavo finansus ir atliekamas finansines operacijas (nes tam normalus bankai netinka, nes jie esant atitinkamam tyrimui atskleis visa informacija apie klienta). Bet ofsorai nesa ir nemaza rizika, nes ofsoro savininku gali buti tiktos salies pilietis ir tik vienas akcininkas. Jis tik atiduoda visa valdyma tam asmeniui kuris nori buti nezinomas. Uz ta buvima savininku jam mokamas atitinkamas atlygis ir jis praktiskai nesikisa daugiau. Taciau yra ir praradusiu pinigus per tokia schema ir nera kam skustis.
  Todel pilietis kuris naudojasi ofsoru tikrai turi ka slepti ar kazko vengti.

  Thumb up 7 Thumb down 0

  • Tai ka cia dabar prirasei?Juk musu garsioji “gelda” irgi uzregistruota ofsore.Jeigu zinoma kas darosi tuose ofsoruose, tai kaip cia buvo, kad musu “saziningieji” pasinaudojo tokia nesazininga institucija?Juk pripazinsi, kad kaina uz ta “gelda” tai kosmine?Ir kad tuose ofsoruose niekas galu nesuras?Tu gi esi is tu “sazininguju”, tai klok, ka tuo klausimu galvoji.

   Thumb up 2 Thumb down 0

   • tai yra di skirtingi dalykai miela Irena. Gali buti normali kompanija ofsorineje zonoje ( tik del mazesniu mokesciu) ir gali buti ofsorine kompanija (tai toks teisinis statusas), kurios savininkas yra tos ofsorines zonos pilietis ir tos kompanijos savininkas, o kas realiai valdo tai suzinoti yra labai labai sunku. Tai tokie paprasti skirtumai. Rasydamas turejau mintyje tik ofsorine kompanija, kuri yra kartu ir rizinga, nes yra ne vienas atvejis kai tas savininkas kazko prisidirba ir pinigai nurasomi is tos kompanijos.

    Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Keista kad autorius visiškai nutilėjo Porošenkos pav. Ar tai bijodamas pakenkti savo pačio susikurtai vizijai apie tai kiek reikšminga Amerikai to Reikjaviko premjero nutarkuota ‘ subinė‘ ,..toli buvo noras pasigirti koks protingas ir išmintingas Putinas savo turtus suslėpdamas pas draugą muzikantą ..o tie pasigirimai ..mol ‚ieškok neieškojęs vis tiek nieko nerasi‘ ..galėtu ir pasufleruoti mums ..kaip plazda autoriaus širdelė ..radus tokį svarų sau argumentą .Na bet tai autoriaus sąžinės reikalas ir gyvenimo būdas siekiant nematyti matomus, o tai ko nėra bandyti pamatyti .Pagal mane tai ta situacija daug paprastesnė ..kas paprastai reiškia kad visi logiški paaiškinimai ir suprantami atsakymai paprastai plaukioja problemos paviršiumi ir tik mūsų pačiu nenoras tas priežastis matyti daro tas problema super gigantiškomis ir aktualiomis . Neimanomą kontroliuoti situacijos globalioje rinkoje jei to reguliavimo svertai išslapstyti po visas pakampes ir nežinia kieno rankose esti. Todėl toks inf.nutekinimas , kaip ir prieš tai jau buvę..galėtu pasufleruoti ir kita priežastį …. Senosios Europos šalys šiandiena kaip niekada jaučia nutrintas savo nacionaliniu šalių sienų ribas ..ir viena kai tai liečia žmones ..kita kai kalba eina apie finansus . Manau mes artėjame prie to laikotarpio kai finansinė informacija kas kur padėta taps ne tik prieinama bet ir teisėta vertinant viena ar kita žmogų ,politiką, verslininką .. Globalizmas kaip terorizmas jo neaprėpiamas neapibrėžtumas savo apimtimi žmones gadina ….nes tai kas prieš 10 metu dar buvo penki nuliai šiandiena tapo šešiais rytoj bus septiniais ..toks staigus turtėjimas tam tikru naujai besivystančiu rinku ..gali ne tik trinktelti terorizmo tema per pačias švenčiausius to pasaulio paslėpsnius , bet iš esmės sukelti tai kam nereikia nei atominiu bombų nei kitos fiziškai naikinančios grėsmės.

  Thumb up 0 Thumb down 10

 5. Klausimas. 2016-04-18 10:05
  Kada bus viešinami ir ofšorų akcininkai
  $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  Tai kad didele dalis is paminetu dokumentuose asmenu ir yra kompaniju akcininkai.
  Pvz. XX turi kazkokios kompanijos tris akcijas po 100$. Kompanijos turtas – 2 mlrd.$. Kompanija registruota kokioj nors ofsorinej valstybej. Paskelbiamas dokumentas su akcininku sarasais. Ir stai puiki proga, pranesti – XX yra kompanjonas. Paskui reikalas vystosi toliau. Paskelbiama kad XX yra kompanijos savininkas, jis slepia 2 mlrd. savo ofsorinej kompanijoj. Nors XX net supratimo neturi kur ta kompanija ir teturi tik 300$.
  Aisku taip daryti su zmogeliu XX, kuris turi tik 300$ niekas neprades. Jie niekam neidomus ir nereikalingas.
  Taciau jei tai reiksmingas, itakingas, turtingas ar zymus zmogus, net ir del tu triju akciju (300$) galima sukelti skandala publikai. Ypac, kai yra konkretus tikslas sukompromituot. Tuo labiau, kad daznai apie smulkius investavimus ar akciju pirkimus pats savininkas net supratimo neturi, nes tai atlieka brokeriai, menedzeriai.
  Butent pagal tokia schema buvo bandoma sukompromituot Putina (kalbu tik apie viena atveji). Siuose dokumentuose yra Putino atstovo spaudai D.Peskovo zmonos T.Navkos pavarde. Iskart buvo pradetas gaminti skandalas apie nusikalteli Putina. Apie jo aplinkos zmogaus nuslptus simtus milijonu SAVO ofsore.
  Sitas skandalas baigesi taip greit, kad net musu rezimo propaganda beveik nespejo jo isreklamuoti.
  Pasirode, kad ji net supratimo neturi, kad ji esanti dideles turtingos ofsorines kompanijos savininke. Ji net nezinojo apie tokia kompanija. Pries kelis metus (toli grazu iki vestuviu), kai ji dar sportavo, jos menedzeris nupirko kelias sios kompanijos akcijas uz 2000$. Is sito reikalo ir buvo pradetas pusti burbulas. Taciau nepavyko ir gavosi pissss…
  Dokumentuose nurodyti savininkai, taciau klastotojams vienodai rodo – reikejo “kompromato”. Todel istraukta vienintele akcininkes Navkos pavarde, prikergta prie Peskovo pavardes. O Peskovas, savaime aisku, Putino zmogus !!!
  Nors jos dalis toje kompanijoj tesudare tukstantasias procento dalis.
  Lygiai tokiu paciu metodu kazkada buvo bandoma “sukompromituoti” viena Lietuvos zurnalista. Buvo paskelbta, kad jis tendencingas, saliskas, neobkektyvus ir suinteresuotas, kadangi yra “Mazeikiu naftos” akcininkas. Pasirode, kad tai “tiesa”. Jis seniai buvo pamirses, kad turi viena akcija, kuria simboliskai buvo pirkes 2001 metais, kai jos verte buvo 0,55 lito.
  Ir is tu 55 centu buvo ispustas skandalas.
  Beje, tokio pobudzio klastotes (istraukiant is konteksto atskirus zodzius ar skaicius) labai megsta ir daznai jas dare Pikasas (Vilius Slavinskas).

  Thumb up 11 Thumb down 2

  • na ir siauras tamstos protelis ..tu bent pasidomėk kaip veikia tie ofšorai ..ir kokia ju veiklos dalis ..

   Thumb up 1 Thumb down 9

   • negi tau taip butina demonstruoti savo neisprusima?
    o gal negali nesikti ant kitu, vien todel, kad jie protingi?
    ofsorai niekaip neveikia. tiksliau, tai oficialios legalios ir teisiskai uzregistruotos normalios kompanijos.
    jos veikia kaip ir visos kompanijos. esme tame, kad jos yra tokiose valstybese ar zonose, kuriose palankiausi verslui mokesciai.
    kita kalba, kad uzregistravus tokioje valstybeje kompanija, verslininkai moka ten mazus mokescius ir nemoka mokesciu savo tikrose valstybese.
    niekas nepadaro jokiu nusikaltimu, uzregistruodami savo kompanija ofsorinese valstybese jeigu nepazeidzia savo valstybes istatymu. pvz. rusijoj draudziama valstybes tarnautojams tureti kompanijas uzsienyje. tai neliecia privaciu. ir taip yra ne tik rusijoj
    tu visada bandai pasirodyti kazkokiu proto bokstu, o pasirodai kaip meslo kruvele.

    Thumb up 1 Thumb down 0

   • didziausia pasaulio laivyna turi nykstukine panama – apie 8600 laivu. jos laivynas didesnis negu kinijos (3700) ir jav (3400) kartu sudeti.
    liberija – viena skurdziausiu pasaulio valstybiu turi arti 2000 laivu, o pagal tonaza – viena didziausiu pasaulyje.
    viskas ten absoliuciai legalu, teiseta ir pripazinta visam pasaulyje.
    aisku, panama ir liberija realiai teturi spyga savo laivu, taciau neblogai pelnosi todel, kad ten yyyyypatingai lengva registracija ir yyyypac palankus laivybos mokesciai

    Thumb up 1 Thumb down 0

    • Na va matau jau ėmei tuo domėtis, ir jei jau išsiseilėjai dėl savo įžeistos ‘ononiminės’ garbės ..galima tęsti pokalbi rimčiau . Niekam nekliūną tos lengvatinio apmokestinimo zonos,jei jos veikia ir padeda verslams… prie esamos situacijos jei bankrutuojantis Lietuvos laivynas ..butų registruotas ten ..tai gal jį šiandiena ir turėtume tik po kita vėliavą tai normalus verslo aspektai, kai konkurencinės sąlygos suvienodinamos tam tikroje šakoje .Turį paisyti rinkos pokyčiu priešingų atvejų tavęs jame neliks . O čia kalba yra visai apie kai ką kitką .Per ofšorus galima suslapstyti tai , ko jokiais patikrinimais nepatikrinsi , o tai reiškia beribes galimybes viskam …viska lemia tik sudaromos pinigų vaikščiojimo schemos . O tai verčia visai kita puslapį .kovoje su pinigų plovimu , korupcija , tuo pačiu džichadu Sirijoje. Nereikia ten pasiduoti peršamoms ‘dondų’ pasakoms apie mistinius finansinius klanus kuriu interesai aukščiau įstatymo. Tai tik rusiški yootobe pliurpalai siekiant apjuodinti vakarų santvarka … esmė vizgi lieka ta pati ..kuo didesni pinigai …tuo ,”maloniau juos deginti po demokratijos vėliavomis “.kas paprastai reikia kuo tas verslas didesnis tuo jis pažeidžiamesnis .

     Thumb up 0 Thumb down 2

     • su tavim rimtai kalbetis – save zeminti.
      su tavim tik tavo issilavinimo lygyje – apie bobas ir apie ora.
      tu taip stengiesi atrodyt protingas, kad kelnes praplysta ir durnumas sviecia.

      Thumb up 2 Thumb down 0

 6. O kodėl Lietuvos banko vadovai: Grybauskaitės statytinis V.Vasiliauskas
  ir Kubiliaus buvusi kasininkė arkliagalvė I.Šimonytė tyli ir atvirai
  nepasako visuomenei, kaip plaukia mūsų šalies biudžeto pinigai šimtais
  milijonų eurų į Bermudų ofšorų sąskaitas už dujų geldos
  plūduriuojančios Klaipėdoje nuomą??? Gal ir Grybauskaitės kišenės
  ofšorų pinigai neaplenkia??? O kur nusėdo ir Grybauskaitei skirti N.Cooperio “otkatai” iš Snoro???

  Thumb up 18 Thumb down 1

 7. Lryte buvo straipsnis tokiu pavadinimu.
  Is esmes, jame yra tik vienintelis dalykasm ka mes (lietuviai) turime zinoti – rusai puola.
  Prie straipsnio yra geras komentaras, kuri pacituosiu:
  “Kaip matome, viskas ka turime zinoti, tai kad pagrindinis nusikaltelis yra Putinas. Nes tai vienintele pavarde, kuri jums nurodoma (Islandijos premjeras Sigmunduras Gunnlaugssonas paminetas per klaida, o be to jo pavardes niekas taip ir neismoks..).
  Tiesa, Putinas tuose dokumentuose nera minimas, nera jokiu dokumentu apie siaubinga Putino veikla, bet tai nevaidina jokios roles.
  Viskas, ką turite žinoti apie „Panamos dokumentus“ – viskuo kaltas Putinas. Viskas, ką turite žinoti – Putinas del visko kaltas.
  Viskas, ką turite žinoti: koska brosila kotiat – znacit Putin vinovat.
  Viskas, ką turite žinoti – rusai puola, Putinas tam vadovauja.
  Viskas, ką turite žinoti – Putinas. Putinas, Putinas..
  Jusu vokai darosi kaip svininiai Putinas…. Putinas…..
  Uzsimerkite ir klausykite Putinas.. Putinas..
  Miegokite ramiai – jus viska zinote… Putinas…. Putinas….

  Thumb up 22 Thumb down 0

 8. ir informaciją valdo.O kas valdo informaciją,tas valdo pasaulį.

  Thumb up 18 Thumb down 1

 9. Kodėl Mykaliukas nuolat lyžteli liežuviuku per Putkos pasturgalį,kai patarlė sako ,kad net arklys arkliui už dyką nekaso?

  Thumb up 2 Thumb down 25

  • Tu taip argumentuotai sudirbai sitos rasliavos autoriu, kad as net atsiduriau nirvanoj.
   Dabar belieka taip pat musiskais argumentais sudirbti sito Putino pakaliko straipsni, kurio mes net perskaityti nesugebam.
   O tada kartu uzkaifuosim ir nuleisim kaip kokie stasiai-pikasiai.

   Thumb up 12 Thumb down 1

  • Ofšoru akcininkai bus viešinami pagal poreikius jei dar nesupratai,ira ofšoro akcininkai ir ofšoro nuosaiklieji akcininkai.

   Thumb up 13 Thumb down 0

 10. Bet afšoruose amerikonišku turciu nėra o kažkas kitiems turčiams parodė kad jei ka rasim buda kaip priversti jus teisingai mastyti ir elgtis jei ka,tad nieko nuostabaus kad atspalaidavusiems oliharhams davė suprasti kad teks klausyti.

  Thumb up 1 Thumb down 4

  • ofsoruose yra galybe amerikieciu. ofsorai – tai absoliuciai nenusikalstama, visame pasaulyke pripazinta ir legali biznio praktika. kita kalba, kaip tais ofsorai pasinaudojama.
   pvz. automobilis yra susisiekimo ar transportavimo priemone. taciau jei girtas seda prie vairo ir padaro katastrofa, automobilis tampa nusikaltimo irankiu. tas pats su virtuviniu peiliu, vandentiekio vamzdziu, plaktuku, ilga kojine (galima su ja pasmaugti ar uzdusinti) ar bet kuriuo kitu daiktu.
   normalu, kad amerikieciu siuose dokumentuose nera, nes tyrima organizavo ir apmokejo amerikieciai. tai visiskai neslapta.
   amerikieciai parinko apie 400 zurnalistu visame pasaulyje, dave jiems uzduoti ir sumokejo uz darba.

   Thumb up 11 Thumb down 1

  • labai neblogas straipsnis apie amerikietiskus, britu ir t.t. ofsorus yra lryte, perspausdintas is Die Welt: “Jus sukrėtė Panama? Bet tikrosios pinigų skalbyklos sukasi čia”
   keletas citatu:
   Paskelbus slaptuosius dokumentus visi ėmė kalbėti apie Panamą. Tuo tarpu kur kas didesnės sumos išplaunamos šalyse, kurios yra gerokai arčiau. Ir Vokietijoje galimybės plauti pinigus žymiai didesnės, negu galėjome pagalvoti, rašo „Die Welt“.
   Nuo to laiko, kai praėjusios savaitės pradžioje žurnalistų grupė paviešino vadinamuosius Panamos dokumentus, gautus iš šios šalies advokatų kontoros „Mossack Fonseca“, visi tik ir kalba apie mokesčių rojų šioje mažoje Centrinės Amerikos šalyje, o apie Jungtinę Karalystę šia prasme negirdėti praktiškai nieko. Ir labai keista, įsitikinę žurnalistai. „Europos Sąjunga Didžiosios Britanijos asmenyje įsigijo „paradines duris“ į mokesčių rojų – lengvatinio apmokestinimo zonas“
   Apie Jungtines Valstijas ryšium su šiais skandalais irgi neužsimenama. „Ir taip yra nepaisant to, kad tokiose valstijose kaip Delaveras yra daugybė lengvatinio apmokestinimo bendrovių (LAB), kurios patenka tarp tipinių verslo organizavimo modelių. Be to, jau ne pirmus metus amerikiečiai, darydami ekonominį spaudimą, verčia kitas valstybes atskleisti visą užsienyje esančių JAV piliečių finansinę ir mokestinę informaciją. O patys dalintis tokiais duomenimis neskuba“
   Kaip ten bebūtų, vokiečiai irgi neturi riesti nosies ir į kitas šalis žiūrėti iš aukšto: milijardai eurų išplaunama ir Vokietijoje.
   „Įtarimą keliančių atvejų skaičius pastaruoju metu žymiai išaugo: 2014 metais tarptautinei organizacijai – Finansinės žvalgybos grupėms (Financial Intelligence Units) buvo perduota 24 tūkst. pranešimų apie tokius atvejus, tuo tarpu 2003 metais tokių pranešimų perduota 6602. Tad po 10 metų pranešimų apie įtartinus sandorius padaugėjo beveik keturis kartus. Ekspertai praneša, kad neoficialiais duomenimis išplaunamos sumos gali siekti 100 mlrd. eurų ir daugiau per metus.

   Thumb up 11 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...