Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Balandis 4 Šeštadienis
 

Oro erdvės stebėjimo ir saugumo ypatumai

2015-12-05 14:41 | Krašto apsauga | Komentarų (60)

Pasirengimas oro desantui Šiauliuose. Nuotr. A.Gedrimo/kam.lt

Teisiniai nacionalinio saugumo pagrindai

1996 metų gruodžio 19 dienos Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatyme parašyta: „Pirmaeilis valstybės uždavinys – užtikrinti patikimą valstybės sausumos sienos su Baltarusija ir Rusijos Federacijos Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities teritorija bei valstybės sienos jūroje, Kuršių mariose ir pasienio vidaus vandenyse kontrolę, taip pat Lietuvos oro erdvės kontrolę.“ Beveik dvidešimt metų praėjo nuo tos iškilmingos akimirkos, daug vandens Nemunu į jūras, į marias nutekėjo, o raidėmis primargintas popierius kaip buvo, taip ir liko popieriumi…

Realybė

Skambios deklaracijos prasilenkia su realybe: 2015 metų gegužės 16 dieną atsivėrė įsisenėjęs pūlinys, kurio nesugebėjo išgydyti nei komsorgas, nei partorgas ir net trys diplomuoti daktarai… Nublanko ne tik pamiršta 2003 metų kovo 29 dienos Tado Valkausko „kelionė” iš Prienų į Baltarusijos pelkes ar 2005 m. rugsėjo 15 dieną Šakių rajone su visu Trojanovu nukritusio naikintuvo „Su 27“ istorija. Nublanko net 2014 metų kovo 8 dieną „Malaysia Airines“ lėktuvo, skridusio reisu MH 370, mistinis dingimas bei 2014 metų liepos 17 dieną virš Ukrainos numušto „Malaysia Airines“ lėktuvo, skridusio reisu MH 17, tragedija.

Viskas prasidėjo nuo politinės audros, kurią sukėlė Iš Švedijos į Lietuvą skridęs ir dingęs senutis lėktuvas „An-2“. Po tarybinės aviacijos veterano „An-2“ dingimo Seimo liberalų ir konservatorių frakcijos aktyvistai net interpeliaciją krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui inicijavo…

Visiškai nesvarbu, ar ministras J. Olekas nutraukė savo pikniką Marijampolėje, ar nenutraukė, užmezgė ryšį su šoko ištiktais lakūnų artimaisiais, ar neužmezgė. Ne tiek svarbu ir tai, ar KOP vadas J. Marcinkus Rusijos generolui Vladimirui Sviridovui perdavė informaciją apie nukritusio naikintuvo „Su 27” tyrimą, ar neperdavė. Nesvarbu ir tai, ką po pliušinių meškiukų desanto Minske Lietuvos adresu pasakė Baltarusijos prezidentas. Svarbu tai, kad Lietuvos oro erdvė kaip buvo, taip ir liko nekontroliuojama…

Lietuva 2004 metais už 25 mln. eurų įsigijo tris trimačius mobiliuosius radarus „TRML-3D” (Telefunken Radar Mobil Luftraumüberwachung), kuriuos pagamino kompanija „EADS” (European Aeronautic Defence and Space Co). Kompanijos atstovas Werner’is Müller’is labai gyrė gaminį. Teigė, kad naujieji radarai padės užkirsti kelią atvejams, kai Lietuvos oro erdvę nedideliame aukštyje pažeidžia svetimų šalių lėktuvai.

Beje, ponas Werner’is Müller’is nė vienu žodžiu neužsiminė, kad Vokietijos kariuomenėje šie radarai nenaudojami. Vokiečiai, kaip suomiai, estai, slovėnai ir prancūzai, naudoja kompanijos „Thales Raytheon Systems” trimačius radarus „Ground Master 400“. Jų veikimo spindulys – nuo 5 iki 390 km, o taikinio aptikimo aukštis – 30 km. Nepaisant to, buvo nuspręsta radarus „TRML 3D” integruoti į Lietuvos oro erdvės stebėjimo sistemą.

Tada pasirodė aibė trūkumų. Visų pirma, jie dažnai gesdavo. Radarų duomenų perdavimas nebuvo suderintas su Lietuvoje naudojama sistema, todėl oro erdvės jie praktiškai „nematė“.

Nors gamintojo puslapyje teigiama, kad radaro „TRML 3D” maksimalus siekis – 200 km, kad jis gali matyti žemai skraidančius objektus bei yra atsparus nepalankioms oro sąlygoms, eksploatacijos metu paaiškėjo, kad išgirtojo radaro siekis yra apie 150 km. Be to, „TRML-3D” labai priklausomas nuo oro sąlygų: jeigu krinta gausus sniegas ar lietus, jis geba fiksuoti taikinius vos 70 kilometrų atstumu.

Pasak užsienio informacijos šaltinių, Lietuvai 2007 metais buvo siūloma įsigyti „Lockheed Martin” koncerno tolimojo siekio (iki 470 km) radarus FPS-117. JAV specialistai teigia, kad ši technika gali patikimai uždengti Lietuvos oro erdvę. Kiek toli pažengė derybos šiuo klausimu, jei tokios iš viso buvo, Lietuvoje niekas informacijos neskleidžia. Vienaip ar kitaip, naujieji radarai turėtų atitikti nacionalinius ir tarptautinius reikalavimus bei pakeisti iki šiol naudojamus techniškai pasenusius, 1971–1983 m. dar TSRS pagamintus radarus: P-18 „Terek“, (pagal NATO klasifikaciją „SPOON REST D“) bei P-37 (pagal NATO klasifikaciją „BAR LOCK B“).

Oficialūs šaltiniai teigia, kad Estijos, Latvijos ir Lietuvos radiotechniniai postai nuo 2004 metų balandžio 7 d. yra suvienyti į regioninį oro erdvės kontrolės centrą BALTNET, integruotą į vieningą NATO priešlėktuvinės gynybos sistemą NATINADS. Tačiau vos po metų, 2005 metų rugsėjo 15 dieną, kai nuo lėktuvų grupės, skridusios virš Baltijos jūros, atsiskyrė naikintuvas Su-27 P (borto Nr-12), pilotuojamas majoro V. Trojanovo, ši NATO sistema nesuveikė. Naikintuvas radarų ekranuose tai atsirasdavo, tai dingdavo. Galimas dalykas, kad taip buvo dėl to, kad Rusijos lėktuvas darė staigius manevrus, t.y. keitė skrydžio aukštį bei kryptį? Šiaip ar taip, paaiškėjo, kad ši sistema niekam tikusi.

Beje, šlovingoji NATO oro policijos misija, kurią 2005 06 30-2005 10 01 atliko Vokietija, taip pat nesiėmė JOKIŲ veiksmų, kai buvo pažeista NATO narės oro erdvė… Rusijos karinių oro pajėgų vadas Vladimiras Michailovas pagrįstai tyčiojosi tiek iš šios NATO vykdomos misijos ir Luftwaffe’s pilotų, tiek iš Lietuvos priešlėktuvinės gynybos: „Mes neplanavome tikrinti NATO turimų priešlėktuvinės gynybos pajėgumų ir galimybių, bet paaiškėjo, jog jos niekam tikusios. Ten budėjo išgirtieji vokiečių pilotai. Gal jie alų gėrė ar ką kita veikė? Viena aišku, pavojus paskelbtas jau po to, kai nukrito Su-27“.

Padėtis Latvijoje ir Estijoje

Šių metų gegužės 15 dieną Latvijos Gynybos ministerijos spaudos tarnyba pranešė, jog Latvijos Respublika įsigijo ir Ventspilyje sumontavo dar vieną šiuolaikinį tolimojo nuotolio trimatį (atstumas, azimutas, aukštis) radiolokatorių „AN/TPS-77“, pakeitusį pasenusį tarybinį radarą. Maksimalus naujo radaro veikimo nuotolis – 450 km. Iš Ventspilio jis „mato“ Kalmarą, Stokholmą, Taliną, Helsinkį, Pskovą, Daugpilį, Visaginą, Vilnių, Alytų, Marijampolę ir visą, į Rusijos sudėtį įeinančią bei gausiai militarizuotą šiaurinę Rytų Prūsijos dalį. Tokie patys radarai veikia Lielvardėje ir Rezeknėje jau nuo 2004 metų.

Beje, šio tipo radarai sėkmingai veikia JAV, Kanadoje, D. Britanijoje, Vokietijoje, Italijoje, Belgijoje, Brazilijoje bei kitose pasaulio šalyse.

Pagal 2009 metų liepos 3 d. pasirašyto kontrakto sąlygas su firma „Thales Raytheon Systems”, Estijoje yra dislokuotos dvi radiolokacinės stotys „Ground Master 400”. Pirmoji – 2013 metais kovo 26 d. buvo įrengta Muhu saloje. Antroji – to paties tipo radiolokacinė stotis įrengta prie Otepės miesto šalies pietryčiuose, maždaug 50 km. nuo Rusijos sienos.

Be šių dviejų radiolokatorių Estijos oro erdvės stebėjimo tarnyba turi dar vieną trimatį JAV gamybos radarą Lockheed Martin AN/FPS-117, 2003 metais dislokuotą Kalaverėje ir keletą dvikoordinačių radarų ASR8 bei Saab Girafe-AMB, dislokuotų bazėse Emari ir Tapa.

Lietuvos priešlėktuvinės gynybos vizija

Apibendrinant Lietuvos priešlėktuvinės gynybos būklę ir patikimumą, tenka konstatuoti, kad pirmaeilis uždavinys yra įsigyti patikimų oro erdvės stebėjimo priemonių suderinamų su zenitinėmis raketomis bei artilerija. Priešlėktuvinės gynybos sistema turi tapti prioritetine Krašto apsaugos plėtros sritimi, kadangi ji yra vienintelė, skirta visų Valstybės užnugario, administracinių, civilinių, pramonės, karinių objektų apsaugai nuo potencialaus priešininko oro antpuolių.

Priešlėktuvinės gynybos daliniai turi sugebėti atremti visų rūšių oro atakas mažame ir vidutiniame aukštyje (nuo 30 m iki 14-18 km), bet kokiomis meteorologinėmis sąlygomis, dienos, nakties metu bei priešininkui taikant intensyvius elektroninius trikdžius. Pagal savo taktines technines savybes šios pajėgos turi būti pakankamai manevringos ir gebėti operatyviai aptikti bei sunaikinti visus oro taikinius, esančius maksimaliai dideliu atstumu nuo saugomų objektų.

Savo užduotis priešlėktuvinės gynybos sistema turi vykdyti drauge su oro erdvės stebėjimo tarnyba, karo aviacija bei pagalbiniais daliniais.

Priešlėktuvinės gynybos pajėgos turi būti apginkluotos įvairios paskirties zenitinėmis raketomis bei zenitine artilerija.

Šalies oro erdvę turi patikimai saugoti NATO viršgarsiniai naikintuvai, gebantys aptikti ir sunaikinti agresorių, kol jis nespėjo į numatytus taikinius paleisti „oras – žemė“ klasės raketų.

Pagrindinis radiotechninių tarnybų ginklas – patikimai dirbančios radiolokacinės stotys. Ši tarnyba privalo nuolat stebėti Lietuvos oro erdvę, aptikti ir atpažinti civilinius orlaivius, o duomenis apie nustatytas karinių taikinių koordinates laiku ir tiksliai perduoti priešlėktuvinės gynybos daliniams. Be to, apie galimą oro antpuolį nedelsiant informuoti civilinės saugos tarnybas.

Zenitiniai kompleksai

Šiuolaikinio karo taktika grindžiama klasikiniais žaibiško karo principais. Išnaudojant pranašumą ore, galingais aviacijos bei operatyvinių taktinių raketų smūgiais sunaikinamos vadavietės, ryšių, tiekimo ir transporto mazgai, sandėliai bei aerodromai. Taip pasiekiamas pagrindinis tikslas: sukaustomi besiginančios kariuomenės sausumos dalinių veiksmai ir iki minimumo sumažinami puolančių pajėgų nuostoliai. Kad šalis nepatirtų visiško kolapso, būtina įsigyti patikimai veikiančių mobilių vidutinio nuotolio (iki 100 km), artimo nuotolio (30 – 40 km), priešlėktuvinių raketinių bei įvairių kalibrų artilerijos kompleksų tinkančių Lietuvos gamtinėms sąlygoms bei tenkinančių gynybinius poreikius.

Štai keletas svarstytinų variantų.

Zenitinis raketų kompleksas „SAMP-T”

Kompleksas „SAMP-T” (EUROSAM Land system) skirtas tiek kolonoje judančių mechanizuotų dalinių, tiek svarbių stacionarių objektų apsaugai nuo didelio intensyvumo ir antpuolių, pradedant taktinėmis raketomis, įvairių tipų lėktuvų, sraigtasparnių bei bepiločių skraidančių aparatų. Sistema patikimai veikia atšiauriomis sąlygomis, taip pat turi patikimą apsaugą nuo didelio intensyvumo radioelektroninių trikdžių.

Bazinis „SAMP-T“ komplektas susideda iš daugiafunkcinio radaro „Thompson-CSF ARABEL“, ugnies valdymo kabinos FCU (Fire Control Unit), savaeigio vertikalaus starto įrenginio, su konteineriuose esančiomis aštuoniomis parengtomis raketomis „Aster-30“. Komplekso techniniai duomenys: maksimalus taikinio sunaikinimo aukštis: 25 km. Lėktuvo, sraigtasparnio sunaikinimo nuotolis nuo 3 iki 100 km. Balistinės raketos sunaikinimo nuotolis: nuo 3 iki 35 km.

Zenitinis raketų kompleksas „SLAMRAAM“

Ginkluotės specialistai visaip stengiasi mažinti priešlėktuvinės gynybos sistemų gamybos kaštus, nemažinant jų efektyvumo. Puikus to pavyzdys – mobilusis ZRK „SLAMRAAM“. Jame panaudota „oras-oras“ klasės raketa „AIM—120 C5“. Mobilusis kompleksas skirtas karinių bei civilinių objektų saugumo užtikrinimui nuo priešiškos valstybės aviacijos ar žema trajektorija skrendančių sparnuotųjų raketų atakų. Šūvio nuotolis iki 25 km. Patogus tuo, kad gali būti montuojamas ant ganėtinai mažos keliamosios galios automobilių ar šarvuočių.

Tuo pačiu principu ir su panašiais taktiniais techniniais duomenimis Europos firma „MBDA S.A.S.“ sukonstravo ZRK „VL MICA” (Vertical Launch MICA).

Zenitinis raketų kompleksas „NASAMS” (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

Vidutinio nuotolio mobilusis ZRK „NASAMS”, kurį sukonstravo norvegų firma „Norwegian Kongsberg companies“ drauge su „Raytheon Company System“ puikiai atitiktų tiek Lietuvos gynybinius poreikius poreikius, tiek finansines galimybes.

Standartinė ZRK „NASAMS” baterija susideda iš 12 automobilių su startiniais įrenginiais (6 raketos), aštuoni automobiliai su radarais, ugnies valdymo centras bei taktinio valdymocentras. Raketos šūvio nuotolis nuo 2,5 iki 40 km, aukščio lubos – 16 km. Kompleksą „NASAMS-2” šiuo metu naudoja Norvegijos, Ispanijos, Olandijos ir Čilės priešlėktuvininkai, o Suomija, Švedija, Graikija ir Lenkija yra numačiusi juo pakeisti turimus pasenusius kompleksus.

Zenitinės artilerijos sistema „GEPARD“. Sena, bet labai patikima vokiška savaeigė zenitinė artilerijos sistema, skirta sausumos dalinių apsaugai nuo visų tipų orlaivių, skrendančių 0,1 – 4 km aukštyje 120 – 1440 km/h greičiu. Esant reikalui sistema gali būti naudojama šarvuotų antžeminių bei antvandeninių taikinių naikinimui. Sistema ginkluota dviem 35 mm patrankomis „Oerlikon KAD“ po 320 šovinių ir 7,62 mm kulkosvaidžiu „MG-3“. Įgula – 3 žmonės.

„LeFlaSys / ASRAD“ (Leichte Flugabwehr System) vokiškas savaeigis zenitinis raketinis kompleksas, skirtas vadaviečių, ryšio punktų, aerodromų, taip pat mūšio lauke esančių sausumos padalinių apsaugai nuo lėktuvų, bepiločių skraidymo aparatų bei sraigtasparnių, skrendančių mažame ir labai mažame aukštyje.

„LeFlaSys” gali šaudyti įvairiomis raketomis: tiek prancūziškomis „MISTRAL”, tiek amerikietiškomis „STINGER”, tiek rusiškomis „IGLA” ir „IGLA-1”.

Zenitinis raketinis kompleksas yra modulinės konstrukcijos, todėl jį galima sumontuoti ant įvairių šarvuočių ar padidinto pravažumo automobilių. Komplekso komandiniame punkte įrengtas trimatis radaras „HARD“, galintis vienu metu sekti 20 taikinių.

Naujausios zenitinės artilerijos sistemos

Zenitinės artilerijos sistemos (kompleksai) yra visuma funkciškai susietų pabūklų, kulkosvaidžių bei kitų techninių įrengimų, padedančių aptikti, atpažinti bei pasirinkti apšaudymui reikiamą taikinį.

Pastarųjų dvidešimties metų karinių konfliktų analizė rodo, kad oro erdvė užima labai svarbią vietą. Priemonės, skirtos oro antpuoliams, sparnuotosios raketos, raketos „oras -žemė“ bei bepiločiai orlaiviai, naudojamos itin plačiai, todėl kova su šiais taikiniais turi užimti ypatingą vietą.

Pasaulinė šios problemos sprendimo patirtis rodo, kad didžiausi sunkumai susiję su mažagabaričių skraidančių objektų aptikimu, sekimu ir sunaikinimu.

Lietuva nėra ekonomiškai stipri, kad galėtų įsigyti naujausias vokiečių gamybos zenitinės artilerijos sistemas „MANTIS“ (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System), šaudančias moderniais šaudmenimis „Ahead“ (komplekso kaina – 150 milijonų eurų).

Tačiau bent pasidomėti daugiafunkciniu artilerijos kompleksu „DRACO“, kurį sukūrė italų firmos „OTO MELARA“ konstruktoriai, tikrai vertėtų. Kompleksas skirtas kovai prieš oro, antžeminius bei antvandeninius taikinius. Komplekso pagrindą sudaro 76 mm zenitinis pabūklas, galintis iššauti 80 – 100 šūvių per minutę. Šūvio nuotolis į antžeminius taikinius sudaro iki 20 km. Pajėgus numušti taikinius skrendančius 9 km atstumu. Be pagrindinio pabūklo, kompleksas papildomai gali būti apginkluotas 7,62 mm arba 12,7 mm kulkosvaidžiu.

Kita analogiška zenitinės artilerijos sistema „RapidFire 40мм 6×6“, kurią gamina prancūzų kompanijos Thales ir Nexter. Sistema turi pagrindinį ginklą – 40 mm greitašaudę (200 šūvių per min.) zenitinę patranką, šaudančią AA-AB (Anti-Aerial Air Burst) modifikacijos šaudmenimis. Efektyvus patrankos šūvio nuotolis į oro taikinį – 4 km, į antžeminį taikinį – 2 km. Sistema papildomai gali būti ginkluota šešiomis priešlėktuvinėmis raketomis „Starstreak“ (šūvio nuotolis 0,3 – 6 km).

Vietoje pabaigos

Tarpukario Lietuvos ginkluotės specialistai puikiai suvokė priešlėktuvinės gynybos svarbą, todėl 1935 metais nusprendė suformuoti priešlėktuvinės gynybos dalinius. Šiuolaikiniai politikai bei kariniai specialistai nesupranta ir nesugeba blaiviai įvertinti dviejų akivaizdžių faktų.

Pirmasis: Lietuva yra NATO pafrontės valstybė, kuriai gali būti suduotas pirmas smūgis. Antrasis: NATO per visą savo gyvavimo istoriją nėra apgynusi nė vienos šalies. Deja, vietoje gynybinės ginkluotės, patikimai veikiančių radarų, priešlėktuvinės gynybos sistemų, Lietuvos kariuomenei perkami transporto lėktuvai, prieštvaniniai laivai ir kitokia technika.

Dabartiniai Lietuvos pinigų plovimo strategai planuoja nupirkti gerų taikinių potencialaus priešo aviacijai. Iš Vokietijos norima įsigyti 21 savaeigę haubicą „PzH 2000“, 26 šarvuotas vadovavimo mašinas „M577 V2“, šešis evakuacinius tankus „BPZ2“. Be to, planuojama nusipirkti apie 100 pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ už 460 mln. eurų.

Beje, net ir šiuo atveju mūsų kaimynai estai su mokesčių mokėtojų pinigais pasielgė pragmatiškiau: 2014 m. gruodžio mėn. pasirašė sutartį su olandais 44 naudotų pėstininkų kovos mašinų „CV 9035NL” bei 6 techninės pagalbos tankų „Leopard“ pirkimui už 113 mln. eurų.

Vilius Markevičius

Komentarai

 

 

 
 1. Na, manau, “telefunkenai” nuo 2005-jų moraliai ir materialiai jau susidėvėjo, jau suėjo ir patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senatis dėl tyčinio ar netyčinio kenkimo valstybei, įgyjant galimai už “atkatą” tą niekalą. Tai lyg ir laikas užsakyti naują, gal ir tinkamą. Bet, gal neverta? Jei galimas priešas turi tokią elektroninių ryšių blokavimo sistemą, kokią pademonstravo trumpam Sirijoje, tai ir moderniausia radarų sistema bus reikiamu momentu neutralizuota. Tai tebūna tokia, kokia yra…

  Thumb up 3 Thumb down 1

 2. Matau iš akių,kad jos abi su Antaniene nenori priešlėktuvinės gynybos.
  Gal bijo,kad žentą atskidusį su naujutėlaičiu Su-24 nukals per shikamąją.
  Ura tovahišči.
  Jooo…
  Lietuva garsėja kaip visada geriausiai dirbančiais Rusijos šnipais.

  Thumb up 4 Thumb down 12

  • Turu Tamstą smarkiai nuvilti – Baba niekam ir niekur niekada nelindo, nelenda ir nelys. Ne taip, kaip Tamsta, kad seniai jau sulindęs dėdei Semui taip, kad net ilgų ausų galiukų išorėje nebematyti. Kadangi tokių ilgaausių tokia prigimtis vis kažkam į kažkur sulysti, tai jie įsivaizduoja, kad ir visi tokie, kaip jie. Belieka tik užjausti. Sėdi šiltai (nors dvoke) – tai nors ant kitų nečirškėk.

   Thumb up 7 Thumb down 4

   • Nieko neveikiu,tai nors seną nukriošusį KGBešnyka pasitaikius gerai progai paerzinu.

    Thumb up 0 Thumb down 5

 3. Būtent nuo PRIEŠLĖKTUVINĖS /PRIEŠRAKETINĖS gynybos ir reikia pradėti ginkluotės,kad neiš pi stų stačiomis.

  Thumb up 6 Thumb down 2

 4. – kaip baba sakytu “po sošiestvu tovarišč Algirdas ..bližeee k dielu” , o jei rimtai mano pisaninos nors ir ilgos bet nesikartojančios a tava visur po truputi ..na kokia tvarkinga motera mėgs kai vyras sava kojines po visa butą mėto ..netvarka Algirdai ..netvarka…va i p. Gorienė matyt pavargo jas rankioti ..tai nutarė kad paprasčiau jas visas į kibirą.

  Thumb up 3 Thumb down 7

 5. Kažkaip aš to autoriaus nesuprantu ,..kam tie priekaištai dėl niekam tikusių pirktų radarų …kai esminės visos šalies saugumo koncepcijos buvo sukištos į stalčius ..Juk iki 2009 m.. realiai Lietuva laikėsi tokios pozicijos kad jai niekas negresia taip kaip ji buvo linkusi su visais ‘draugauti‘ ,.čia kažkuriuo momentu Adamkus dar pabandė palaikyti posovietinėse respublikose tą siekį skatinti pokyčius (pav. į demokratija ), bet taip kaip tiems pokyčiams reikalingi ne tik geri norai bet ir tam tikras visuomenės sąmoningumas (pilietinė branda) suvokiant tu pokyčiu būtinybę ..visos tos pastangos greitai buvo suvestos į nulį ..kaip nepasiteisinusios ..Taip ir Lietuvoje ..social-konservatoriškas ‚rubežinis‘ šalies saugumo suvokimas rėmėsi ne realiais šalies gynybos planais , o tik tuo kad mes kaip ir esame jau su vakarais (NATO)..atitinkamai jaudintis reiktu kitiems o ne mums ..tik taip galima paaiškinti kodėl Lietuva per tuos 25 m. ne tik kad nesugebėjo užsiauginti naujos kartos kariūnų , bet dar ir senus pasiuntė į nešlovinga pensija .. privertusi dauguma jų persikvalifikuoti į kitas profesijas . Manau tas laikotarpis Lietuvoje bus įrašytas juodomis raidėmis į tos šalies saugumo metraščius ..ir pateikiamas kaip blogas pavyzdys . Nėra blogesnio naujai iškepto politiko tik kaip buvęs komunistas ..nes jis nei toks (naujas) nei anoks (senas) tokia hibridinė atmaina ,..kai ant savęs nešioja visa tai ką rado palikta kitų, ..ir tik taip gimsta toks ale “vėsaitiško išmanymo“ etalonas kai nusišnekama viešai po paikios mergiotės kauke ..su garantuota vieta Seime pagal partine linija .Galiu tik pasidžiaugti ..kad tie laikai jau praėjo ir grįžti prie įsivaizduojamos visų „draugystės“ nebeišeis ..Atitinkamai ir savo karinės technikos pirkimus teks derinti su savo artimomis kaimynėmis . Gynyba kolektyvinis reikalas .Kam Lietuvai tie radarai kai estai ir latviai jų apsčiai turi ..autoriau . ..gal Lietuva galėtu kitkuo apsirūpinti .?

  Thumb up 2 Thumb down 11

  • Vyksta organizuotas Europos užkariavimas musulmonų pagalba be ginklų, o tu apie ką čia pliurziji ?

   Thumb up 1 Thumb down 1

 6. Skaitykite portale laisvas laikrastis.lt V.Antonovo straipsnį : Snoras-Grybauskaitės ir konservatorių sąmokslas.

  Thumb up 7 Thumb down 1

 7. atsimenat, kaip Kirkilas pas Trojanovo žmoną su puokšte gėlių važiavo? :) Ar Trojanovą sutiko su buteliu ar kitokiomis dovanomis, istorija nutyli :)

  Thumb up 4 Thumb down 1

 8. del AN katastrofos:
  1- galima buvo jį pririšti prie Lietuvos karo laivo penkiomis virvėmis po laivu ir vieno metro per valanda greiciu parbuksiruoti prie Palangos tilto iki pat kranto. Kaina būtų tik virvės kaina nes algą jūrininkai gauna ir taip… Matyt valdžiagyviai kažką nori nuslėpti
  2-Prieš metant AN vėl atgal į dugną – reikėjo virvės visai nenupjauti o palikti galą ir prie jo pririšti 200 litrų tuščia bačką. Kuri dabar plūduriuotu ir jei prireiktų vėl lėktuvą būt galima išsikelti… Na juk tai taip paprasta…

  Thumb up 5 Thumb down 1

  • Tamsta naivus, kaip kūdikėlis. Manai, Oleka nesugalvojo kaip tą „Anušką“ nubuksyruoti į krantą?
   Esmė visai ne tame. esmė tame, kad iškėlę pamatė to lėktuvėlio uodegoje įstrigusią mokomąją NATO raketą su didelėmis ant šono išgraviruotomis raidėmis – Made in USA.
   Tai kaip tokį galėjo žmonėms parodyti. Koks būtų kilęs skandalas.Visai kas kita būtų buvę, jei užrašas skelbtų – Cделано в РСФCР. Tada būtų ne tik pertempę, bet ir muziejuje šalia Lituanikos patalpinę.
   Tokia mano ir Antanienės asmeninė nuomonė.

   Thumb up 7 Thumb down 1

 9. kai dideli vyrai žaidžia vaikiškus žaidimus ir rimtai apie šalies gynybą negalvoja

  Thumb up 5 Thumb down 0

 10. Nors loja is Kremliaus Chuilo neramus,
  Bet Turkijoj breksta jau giedras dangus.
  Mes mylime Laisve, Venckiene ir Jus,
  bet Tau savanori, dar ginklo nebus.
  Dar siaucia skverneliai, Seime dar vagiai…
  – Laikykites vyrai ir visk bus o’kei.

  Thumb up 3 Thumb down 12

 11. neleiskit putų…

  Viskas būt gerai jei būt paviešinti slaptų KGB bendradarbių sąrašai…

  Mat jie prisipažino ir dabar jų pavardės yra valstybės paslaptis dar 75 metams……..

  o jie nevaržomi krečia Valstybei šunybes….

  Kas taip nubalsavo – taigi slapti KGB bendradarbiai ir jų Anūkai….

  Kaip manot kuom baigtusi Anūko karjera jei paaiškėtu jog TSRS profesorius KGB bendradarbis?

  Va ir balsuoja prieš paviešinimą…

  Kokia gėda

  Thumb up 12 Thumb down 4

 12. Is tikruju geras ir teisingas straipsnis – tik visa beda , kad pas mus nebuvo ivikdyta DESOVIETIZACIJA- todel visi sedintys valdzioje Rusijos itakos agentai tik imituoja galima Lietuvos Nepriklausomybe ir Valstybes gynima. O tikroveje viskas priesingai- perkama niekam nereikalinga ginkluote ir plaunami Valstybes pinigai i Partiju ir isrinktuju politiku kisenes. Tai ir yra Lietuvos beda- kol nebus Valdzioje is tikruju Mylinciu Lietuva ir Valstybe- tol ir bus visas tas Jovalas-Lyg tai ant popieriaus viskam pasiruose- o is tikruju VISISKAS SNIPSTAS.

  Thumb up 5 Thumb down 2

 13. Įdomu koks čia veikėjas tokį šudą parašė?
  Tik kk su gorienė priešakyje!
  Na ką čia be prydesi..
  Įdomu kuris čia Vilius….

  Thumb up 1 Thumb down 9

 14. toks posakis: gyvenkime kaip broliai, dalinkimės kaip žydai. Taip ir šiuo atveju, gyvenkime su kaimynais kaip broliai, bet savo namą saugokime ir tvorą apsitverkime.

  Thumb up 5 Thumb down 5

 15. valstybė pirmiausia galvoja apie gynybą, tik mūsų nusipelnę gyventi geriau laukia nesulaukia Putino išvaduotojo

  Thumb up 3 Thumb down 8

 16. Iš Vokietijos norima įsigyti … šešis evakuacinius tankus „BPZ2“.
  ——————————–
  Kai rusai prades okupuoti Grybauskaite su Landsbergiais, vienu tanku bus evakuotas Vytautas Profesorius Landsbergis, Antru – Anukas nr.1, treciu – Grybauskaite, ketvirtu ir penktu (nes vieno per mazai) garbusis uzsienio reikalu Linkevicius.
  O kam skirtas sestas evakuacinis tankas?

  Thumb up 18 Thumb down 0

  • O kam skirtas šeštas evakuacinis tankas – vaikiškas klausimas.
   Aišku, kad ginkluotai palydai. Negi ponai su juos aptarnaujančiais bei saugojančiais tarnais sėdės viename tanke?
   Na, nebent Adamkai į savo penktą tanką dar Boženą su jos vyru priimtų.
   Didžiausia problema iškiltų su Linkevičiumi, jei įstrigtų tanko liuke. Koks nesusipratęs mandalovcas gali ir iš nagano nupilti. Gaila, žinoma, būtų taip nelauktai netekti vos ne vieno iš pagrindinių karo kurstytojų.
   Jei daugiau tokių evakuacinių tankų nebespės kol rusas ateis įsigyti, tai Ž.Povilioniui, P.Auštrevičiui, V.Bruveriui, M.Laurinavičiui, R.Valatkai ir kitiems karo kurstytojams nieko kito neliks, kaip tik iškišus liežuvius pasipustyti padus paskui liuke įstrigusio L.Linkevičiaus tanką taip, kad rusas nepavytų.
   Gražus būtų vaizdelis…
   O gal atsidėkodami už sočią ir malonią viešnagę visus juos nuo puolančio ruso musulmonų teroristai apgins? NATO net po trijų dienų jau nebežada ateiti.
   Nemato prasmės. Ką jie čia po tų trijų dienų veiks?
   O šiaip tai – tegul tik tas rusas čia pasirodo. Kaip trenksime iš haubicų per tas rusų balistines atomines raketas – net velniams pragare plaukai pasišiauš…

   Thumb up 13 Thumb down 0

  • Manau, kad vertingiau butu isigyti ne tankus, o bulterjerus. Visi drasus ir viska zino taikos metu, o ekstremaliomis salygomis nerastu, kur tie tankai randasi. O va, paleidus bulterjerus, visi karo kurstytojai isvystytu tooooki greiti, kad nereiketu kai kuriems sukti galvos del suliesejimo ir visam laikui atsikratytu viduriu uzkietejimo.

   Thumb up 5 Thumb down 0

   • Bet su karo eks. ministre ant peties A.Ažubalis toli nepabėgs. Jam pirmajam bulterjerai užpakalį išdraskys. Gal tiems, kurie į tankus netelpa, po kokį šarvuotą dviratį galėtų Oleka nupirkti. Vis ne pėstute ir galimai greičiau išneštų muilą.

    Thumb up 5 Thumb down 0

 17. Mane vis kamuoja vienas klausimas.Su kuo mes ruošiamės kariauti ir dėl ko kariauti.Ir dar,kur dings visa šita smulkmė,kuri tam ruošiasi.Tarpukario laikotarpiu šalia turėjome Vokietiją,kurioje pasislėpė vyriausieji vadai su A.Smetona ir KAM ministru gen.Musteikiu.O kur bėgsime dabar,kai randamės apsupime?Dabar nori ar nenori reikės gintis.

  Thumb up 13 Thumb down 0

  • Kariauti teks…panašu kad su muslimais, jie ateina užkariauti Europą…o visi tankai ir patrankos, priešlėktuvinės gynybos sistemos, Lietuvos kariuomenei perkami transporto lėktuvai, prieštvaniniai laivai ir kitokia technika bus niekiniai.

   Thumb up 15 Thumb down 1

  • aisku su rusais, kurie diena nakti nemiega, vis galvodami kaip mus uzpulti.
   po trumpo ir pergalingo karo (turedami tokius karvavedzius, mes negalime pralaimeti), susipilsime i kuprines visa marijos zeme ir issikraustysim i kokia nors vandenyno sala netoli naujo didziojo brolio.
   juk gyventi salia tokiu okupantu teroristu kaip rusai, mes nenoresime. ir dabar nenorime, bet kol kas neuztenka kupriniu, pervezti visa musu zeme. todel kol kas atstatem žopas i rusus ir is ju ruskius bombarduojam vieninteliu produktu, kuri mokam gaminti. kaip ir priklauso lyderiams, ypac gausiai tokiu produktu saudo faktinis valstybes vadovas ir jo statytine.
   iki susitikimo nepriklausomoje saloje.
   putin chuilo. salo cherojam.

   Thumb up 13 Thumb down 4

   • Aš jau žinau kur link reiktų trauktis iš mylimos Tėvynės :)
    siūlau pvz.Kuba-žiemą nėra šilumos mokesčių, palmės, karštis, vandenynas aplink, arti nėra kaimynų galimai okupantų, nėra teroristų ,o mums ten manau suteiktų pabėgėlių statusą su pilnu išlaikymu, o bananai nemokamai auga ant medžių gatvėse. Eina sau, gyvenk ir džiaukis.
    Lafffffffffa !

    Thumb up 6 Thumb down 0

    • kuboj gyvena kubieciai, kurie kalba kubieciu kalba.
     mes ne okupantai.
     mes susipilsim savo sala ir joje litchuaniskai garbinsim faktini valstybini vadova bei jo statytine.

     Thumb up 3 Thumb down 1

     • Tavo žiniai: tokios kalbos kaip kubiečių, nėra, o kubiečiai kalba ispanų kalba

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Pagal statusą būsim pabėgėliai, kuriais turi pasirūpinti krikščioniškas pasaulis :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

     • Turiu gerą pasiūlymą: kiekvienas turim po “patranką”, prisivalgom rūgštaus pieno ar kefyro su virtom bulvėm. Atsirastų ir dujų…:) Tai būtų “pykšt pokšt…tra…ta…ta”.

      Thumb up 3 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (2)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (2)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...