Gintaras Furmanavičius
Šis mano tekstas bus apie sparčiai vykstantį valdžios formavimo procesą Amerikoje, kuris gerokai skiriasi nuo tokio pačio proceso, tuo pačiu metu vykstančio Lietuvoje. Aš nuo pat metų pradžios teigiau, kad prezidento rinkimai Amerikoje Lietuvai bus ne mažiau svarbūs, nei Seimo rinkimai Lietuvoje, ir dabar matau tai dar aiškiau.
Šią savaitę tapo žinoma, kad Donaldas Trumpas ir jo respublikonų partija triuškinamai laimėjo visus įmanomus rinkimus: savo prezidento rinkimus prieš kažkur kartu su savo žvengimu išgaravusią Kamalą jis laimėjo rezultatu 312:226, senate respublikonai turės 52 vietas, o demokratai – 47, o suskaičiavus net ne visus balsus rinkimuose į kongresą respublikonai jau turi 218 vietų daugumą.
Ši abejonių nekelianti pergalė leidžia 47-tajam Amerikos prezidentui iš esmės pertvarkyti savo šalies valdymą, kurį demokratai su Baidenu priešakyje buvo pavertę cirku su nesuprantama kokiu būdu į valdžią patekusiais klounais.
Taigi, susipažinkime su pagrindiniais jau paskirtais Donaldo Trumpo komandos nariais.
Viena svarbiausių prieš rinkimus Amerikos gyventojų įvardintų problemų buvo demokratų skatinta nevaldoma imigracija. Todėl apie vieną pirmųjų paskyrimų buvo pranešta dar sekmadienį vakare: už šalies sienas bus atsakingas 62 metų Tomas Homanas, kuris praeitoje Trumpo administracijoje ėjo Imigracijos ir muitinės tarnybos direktoriaus pareigas.
Išrinktasis prezidentas pridūrė, kad „niekas geriau nevaldo ir nekontroliuoja mūsų sienų“ ir kad Homanas „bus atsakingas už visų nelegalių užsieniečių deportavimą atgal į jų kilmės šalį“.
Pats Homanas save pristatė taip: „Turiu žinutę milijonams nelegalių užsieniečių, kuriuos Džo Baidenas įsileido į mūsų šalį, pažeisdamas federalinius įstatymus: geriau jau pradėkite pakuotis daiktus“. Kitame savo interviu jis pridūrė: „Viskas, ką girdėjote blogo apie mane, yra netiesa. Aš esu daug blogesnis ir darysiu viską, ką liepia įstatymas“.
Sekanti amerikiečius jaudinanti problema yra šlubuojanti ekonomika ir nevaldomas tokios pačios, kaip ir Lietuvoje, jokios vertės valstybei nekuriančios biurokratų armijos augimas. Čia Amerikos biurokratų laukė didžiulė staigmena. Donaldas Trumpas paskelbė, kad „Elonas Muskas kartu su Amerikos patriotu Vivek Ramaswamy vadovaus Vyriausybės efektyvumo departamentui (DOGE). Kartu šie du nuostabūs amerikiečiai nuties kelią mano administracijai išardyti vyriausybinę biurokratiją, sumažinti perteklinį reguliavimą, sumažinti neekonomiškas išlaidas ir restruktūrizuoti federalines agentūras“.
„Tai sukels šoką visoje sistemoje ir visiems, kurie yra susiję su valdžios išlaidomis, o tai yra daugybė žmonių!“- pareiškė apie savo paskyrimą E. Muskas.
Šių dviejų vyrų laukia Augėjo arklidės. Išrinktasis prezidentas jiems suformulavo nelengvą uždavinį: „Svarbu tai, kad mes pašalinsime didžiulį švaistymą ir sukčiavimą, kuris egzistuoja mūsų metinėse 6,5 trilijono JAV dolerių valstybės išlaidose. Jie dirbs kartu, kad išlaisvintų mūsų ekonomiką ir padarytų JAV vyriausybę atskaitingą „MUMS, ŽMONĖMS“. Jų darbas bus baigtas ne vėliau kaip 2026 metų liepos 4 dieną – mažesnė, veiksmingesnė ir mažiau biurokratijos turinti Vyriausybė bus puiki dovana Amerikai Nepriklausomybės deklaracijos 250-ųjų metinių proga. Esu įsitikinęs, kad jiems pavyks!“
Ar jums, skaitant šias eilutes, nesukyla pavydo jausmas? Man – labai.
Sekantis labai svarbus ir daugeliui vėl netikėtas paskyrimas – buvusi demokratų partijos kandidatė į prezidentus 43 metų Tulsi Gabbard. Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas ją paskyrė į nacionalinės žvalgybos direktoriaus pareigas.
Buvusi demokratų kongresmenė iš Havajų pastaraisiais metais pakeitė savo politines pažiūras: iš kandidatės į demokratų kandidatus į prezidentus 2020 metais ji tapo ištikima D. Trumpo šalininke ir konservatyvios žiniasklaidos veikėja. Ji aršiai kritikavo Amerikos įsipareigojimus užsienyje.
„Žinau, kad Tulsi į mūsų žvalgybos bendruomenę atneš tą pačią bebaimę dvasią, kuri nulėmė jos puikią karjerą, gins mūsų konstitucines teises ir užtikrins taiką per jėgą“, – sakė jis. – „Tulsi privers mus visus didžiuotis!“
Tuo abejoti neverta. 2003 metais Tulsi Gabbard įstojo į Havajų kariuomenės nacionalinę gvardiją ir 2004-2005 metais buvo dislokuota Irake, kur tarnavo medicinos dalinyje. 2007 metais Gabbard baigė Alabamos karo akademijos karininkų rengimo programą ir tapo garbės absolvente. 2008-2009 metais ji buvo dislokuota Kuveite kaip karo policijos būrio vadė. 2015 metais Gabbard tapo Havajų kariuomenės nacionalinės gvardijos majore. 2020 metais ji buvo perkelta į JAV kariuomenės rezervą, o 2021 metais jai suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis. (Kažkodėl prisiminiau į Krašto apsaugos ministres stumiamą Dovilę Šakalienę.) Jos pareigas Amerikos administracijoje užims 44 metų Peteris Hegsetas.
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas gynybos sekretoriumi pasirinko „Fox News“ komentatorių ir veteraną Peterį Hegsetą, kuris atvirai išreiškė panieką vadinamajai „woke“ Pentagono vadovų politikai, pasisakė prieš moterų dalyvavimą koviniuose veiksmuose ir kėlė klausimą, ar aukščiausio rango JAV generolas į savo pareigas pateko dėl odos spalvos, turėdamas galvoje savo kompetencija ne kartą abejoti privertusį dabartinį gynybos sekretorių Loydą Austiną.
Jei Hegsethas bus patvirtintas JAV Senato, jis galėtų įgyvendinti D. Trumpo rinkimų kampanijos pažadus atsikratyti JAV kariuomenėje generolų, kuriuos jis kaltina vykdant progresyvią politiką dėl įvairovės karių gretose, prieš kurią mitingavo konservatoriai.
Savo naujausioje knygoje Hegsethas skundžiasi, kad „woke“ generolai ir elitinių tarnybų akademijų vadovai, skatindami įvairovę, lyčių lygybę ir įtrauktį, paliko kariuomenę pavojingai silpną ir „moterišką“. Jis teigia, kad eiliniams kariams kenkia „bejėgiai civiliai vadovai ir kvaili vadai“ bei priduria, kad „kitas vyriausiasis vadas turės išvalyti namus“. Jis tyčiojasi iš transseksualių karių ir sako, kad kariuomenė atstumia naujokus.
Šiuo paskyrimu buvo labai nepatenkintas niekada nemeluojantis LRT portalas. Jis paskelbė įvairių nežinomų veikėjų citatų rinkinį, kuris vadinosi „Gynybos pasaulis sukrėstas Trumpo pasirinkto Pentagono vadovo: kas jis toks?“
Nauji paskyrimai seka vienas po kito ir jie aiškiai rodo, kad Amerikoje baigiasi sveiku protu nesuvokiami ketverius metus trukę demokratų pezalai apie žaliąjį kliedesį, planetai pavojų keliančius jaučius ir karves, 72 lytis ir galimybę kas rytą keisti savo lytį arba pasiskelbti save sraigtasparniu. Tą teigti leidžia dar vienas šią savaitę Donaldo Trumpo aukšto pareigūno paskyrimas.
Trečiadienį išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad ketina paskirti JAV respublikoną 42 metų Mattą Gaetzą naujuoju Jungtinių Valstijų generaliniu prokuroru. Išrinktasis prezidentas, atskleidęs šią informaciją savo socialiniame tinkle „Truth Social“ maždaug 10 minučių prieš tai, kai jo pereinamojo laikotarpio komanda išsiuntė oficialų pareiškimą, rašė, kad Gaetzas „išnaikins sisteminę korupciją Teisingumo departamente ir grąžins departamentui jo tikrąją misiją – kovą su nusikalstamumu ir mūsų demokratijos bei Konstitucijos palaikymą. Departamente turi būti sąžiningumas, principingumas ir skaidrumas. Vadovaujant Matui, visi amerikiečiai vėl galės didžiuotis Teisingumo departamentu“. Mane vėl užplūdo pavydo jausmas.
Matant visus šiuos paskyrimus, apima jausmas apie anksti atėjusias šventas Kalėdas. Aš ne šiaip sau nurodžiau paskirtų pareigūnų metus. Tai jauni, puikų išsilavinimą įgiję ir jau spėję didelę patirtį įgyti pareigūnai. Jie, būdami tikri Amerikos patriotai, turi galimybę Amerikoje sukelti tą audrą, apie kurią jau ilgą laiką kalbėjo sąmokslo teoretikai ir kurios taip bijojo nuo užpakalinės sėdynės šalį į bedugnę vairavę Klintonai ir jų statytinis Barackas Obama.
Tikėkimės, kad iki sausio 20 dienos, kuomet Donaldas Trumpas oficialiai pradės eiti savo pareigas neįvyks nieko tokio, kas galėtų šią bangą sustabdyti. Ir labai laukiu, kol ji atsiris iki Lietuvos.
Dar 2022 metais, naudodamasis savo socialine platforma „Truth Social“, buvęs prezidentas respublikonas Donaldas Trumpas paskelbė savo atvaizdą su Q ženklu atlape, ant kurio užrašyta „Audra artėja“. QAnon legendoje „audra“ reiškė galutinę D. Trumpo pergalę, kai neva jis atgaus valdžią, o jo oponentai bus teisiami. Ta diena artėja. Pildosi eilinė sąmokslo teorija.