Gintaras Furmanavičius
Amerikos viceprezidentas JD Vansas atvirai pasakė, kad karaliumi apsimetanti Europa su savo demenciniais lyderiais yra viso labo nuoga kaliausė pasaulio geopolitikos paraštėje.
Leftistai sunerimo ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Jie netikėtai nusprendė: jis dirba Rusijai:
„JAV viceprezidentas JD Vansas pradėjo nuožmų ideologinį puolimą prieš Europą, kaltindamas jos lyderius žodžio laisvės slopinimu, nesugebėjimu sustabdyti nelegalios migracijos ir baime pripažinti tikruosius rinkėjų įsitikinimus.
Griežtoje kalboje penktadienį, kurioje jis atvirai kvestionavo, ar dabartinės Europos vertybės išvis vertos JAV gynybos, Vansas piešė Europos politikos paveikslą, esą užkrėstą žiniasklaidos cenzūros, atšauktų rinkimų ir politinio korektiškumo.
Teigdamas, kad tikroji grėsmė Europai kyla ne iš išorinių veikėjų, tokių kaip Rusija ar Kinija, o iš pačios Europos atsitraukimo nuo „pamatinių vertybių“, jis ne kartą kėlė klausimą, ar JAV ir Europa dar turi bendrą darbotvarkę. „Mano didžiausia baimė – grėsmė iš vidaus“, – sakė Vansas.
Kalbėdamas Miuncheno saugumo konferencijoje, viceprezidentas turėjo aptarti kritinius Ukrainos karo ir saugumo skirtumų tarp Vašingtono ir Europos klausimus. Tačiau vietoje to, jis tik paviršutiniškai palietė šiuos klausimus ir pasinaudojo proga pamokslauti apie, anot jo, Europos nesugebėjimą įsiklausyti į populistinių rinkėjų nuogąstavimus.
Vansas, kalbėdamas apie Donaldo Trumpo perrinkimą, pareiškė: „Mieste atsirado naujas šerifas.“ Jis pridūrė: „Demokratija neišgyvens, jei žmonių rūpesčiai bus laikomi negaliojančiais ar, dar blogiau, nevertais apskritai būti apsvarstyti.“
Šie aštrūs ir konfrontaciniai pasisakymai sukėlė šoką konferencijoje ir vėliau buvo pasmerkti ES bei Vokietijos, tačiau sulaukė pagyrų iš Rusijos valstybinės televizijos. Jie signalizavo gilėjantį transatlantinį plyšį, kuris jau nebeapsiriboja skirtingais požiūriais į Rusiją, bet apima dar gilesnį vertybinį ir demokratijos suvokimo susiskaldymą.
Vansas teigė: „Jei bijote savo žmonių balsų, nuomonių ir sąžinės… Jei bėgate nuo savo rinkėjų, Amerika jums niekuo negali padėti – kaip, beje, ir jūs niekuo negalite padėti Amerikos žmonėms.“
Jis apkaltino Europos politikus ir Miuncheno saugumo konferencijos organizatorius atsisakymu nagrinėti tokias temas kaip migracija ir paragino šokiruotą, daugiausia tylinčią salę Miunchene suprasti, kad negalima atstumti populistines partijas atstovaujančių politikų.
Vokietijoje jau ilgą laiką egzistuoja „ugninė siena“, skirianti pagrindines partijas nuo bendradarbiavimo su kraštutinių dešiniųjų „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) partija dėl jos naciškų šaknų. Tačiau Vansas pareiškė, kad tokioms užtvaroms nebeliko vietos.
„Nepaisyti rinkėjų rūpesčių, užčiaupti jų žiniasklaidą nieko neapsaugo. Tai – tiesiausias kelias sunaikinti demokratiją.“
Jis taip pat kaltino „senus, įsišaknijusius interesus“, kurie, anot jo, slepiasi už „sovietmečio termino, tokio kaip dezinformacija“, kad pateisintų cenzūrą.
Daugelis salėje buvusiųjų skubiai atkreipė dėmesį, kad Vansas iki šiol atsisako pripažinti, jog Trumpas pralaimėjo 2020-ųjų JAV prezidento rinkimus – atsisakymas, kuris galiausiai lėmė prezidento šalininkų išpuolį prieš JAV Kapitolijų.
Vansas teigė: „Metų metus mums buvo sakoma, kad viską, ką finansuojame ir remiame, darome vardan bendrų demokratinių vertybių. Viskas – nuo mūsų Ukrainos politikos iki skaitmeninės cenzūros – pateikiama kaip demokratijos gynyba. Tačiau kai matome, kaip Europos teismai atšaukia rinkimus, o aukšti pareigūnai grasina atšaukti kitus, turėtume savęs paklausti, ar laikomės pakankamai aukštų standartų.“
Jis argumentavo, kad drausti politikus iš populistinių partijų yra klaida. „Mes neprivalome sutikti su viskuo, ką jie sako, tačiau jei politiniai lyderiai atstovauja svarbią rinkėjų dalį, privalome jų išklausyti.“