Mūsų viešąją erdvę yra užkariavę įvairių rūšių ir atspalvių liberalai. Jie vadovaujasi nuostata, kad verslas apima visą ekonomiką ir kad valstybė yra, kad ir neišvengiamas, bet blogis. Pagal šią logiką mokesčiai yra našta ekonomikai, suprask verslui. Todėl jie švenčia laisvės nuo mokesčių dieną. Pastarąją galima būtų pavadinti ir kitaip – laisvės nuo valstybės diena. Išeitų, kad tie žmonės nesuvokia ar apsimeta nesuvokiantys, kad mokesčiai yra finansinis viešųjų poreikių tenkinimo šaltinis. Juk iš surinktų mokesčių finansuojamas švietimas, kultūra, sveikatos apsauga, teisėsauga ir, pabrėžiu, krašto gynyba. Jeigu norime visą tai turėti, turime mąstyti pilietiškai ir mokėti mokesčius. Jeigu jų nenorime mokėti, neturėtume skųstis dėl svarbių viešųjų gėrybių stygiaus ir kokybės. Turime jų tiek, kiek tam skiriame išteklių.
Šiomis dienomis vėl kilo triukšmas dėl pasiūlymo įvesti progresinius mokesčius – sistemą, kurioje gaunantys didesnes pajamas didesne tų pajamų dalimi prisidėtų prie valstybės išlaikymo. Vos pasirodžius šiai iniciatyvai, verslo, taip pat ir bankų, interesų lobistai pradėjo vos ne totalinį puolimą prieš šią idėją. Deja, galimybės reikštis kitai – progresinius mokesčius palaikančiai – nuomonei yra labai ribotos. Pagrindinės žiniasklaidos priemonės intensyviai tiražuoja nuomonę, kad progresiniai mokesčiai sužlugdys ekonomiką, jog pati idėja yra iracionali. Kitą nuomonę turinčių argumentai nutylimi, ją palaikantys asmenys blokuojami.
Ta proga liberaliems „ekspertams“, rinkos fundamentalistams apskritai priminčiau keletą dalykų:
-visose išsivysčiusiose šalyse taikoma progresinė mokesčių sistema;
-mūsų sistema dideliu laipsniu yra regresinė – joje pagrindinė mokesčių naštos dalis užkrauta mažesnes pajamas gaunantiems;
-progresiniai mokesčiai užtikrina taip vadinamą vertikalų teisingumą, kai prie valstybės išlaikymo daugiau prisideda tie, kurie gauna didesnes pajamas, kurių galimybės šia prasme yra didesnės;
-progresiniai mokesčiai suteikia galimybę padidinti biudžeto pajamas ir, tokiu būdu, geriau finansuoti viešųjų gėrybių kūrimą.
Pabaigai turiu du klausimus Lietuvoje veikiančių vakarų bankų vadovams. Pirma, ar tai, ką kalba Gitanas Nausėda, Nerijus Mačiulis ir kiti bankų darbuotojai, yra tų bankų oficiali pozicija? Antra, ar jų šalyse taikomi progresiniai mokesčiai tikrai nuskurdino tas šalis?
Povilas Gylys