Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

Norvegų bankui Naujieji Lietuvoje prasidėjo niūria naujiena iš teismų

2014-01-07 13:39 | Ekonomika | Komentarų (3)

DNB bankas. KK nuotr.

Norvegiško kapitalo AB DNB bankas sausio trečiąją išgirdo dar vieną – jau kone eilinę – niūrą žinią Lietuvos teismuose: vilnietė filologė J. B. apgynė nuo banko savo turtą. Antrosios instancijos teismas pripažino negaliojančiomis sutartis, kuriomis J. B. 2007 metais įsigijo DNB platintą „toksišką“ investicinį produktą – su akcijomis susietas obligacijas (SASO), pritaikant skolos svertą. Klientė per trejus metus patyrė daugiau kaip 370 tūkst. litų nuostolių ir susidūrė su grėsme prarasti vienintelį turimą, bankui užstatytą būstą.

DNB šioje byloje siekė, kad klientė pati prisiimtų dėl investicinio produkto atsiradusius nuostolius. Bankas argumentavo, esą moteris negalėjo nesuprasti, jog SASO prieaugis nėra garantuojamas, juolab, kad ji konsultavosi su teisininke dukra. Vis dėlto teismas pasisakė, jog akivaizdu, kad atsakovas nepateikė ieškovei suprantamos, išsamios, vienareikšmiškos informacijos apie galimą riziką investuojant į kliento pasirašytas obligacijas skolintomis lėšomis.

Lietuvoje įvairaus lygio teismuose nagrinėjama jau per 20 analogiškų bylų, čia savo interesus gina apie 60 DNB banko klientų.

Negalutiniais vartotojus atstovaujančios asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ duomenimis, 9 bylos nagrinėjamos pirmos instancijos teismuose, 10 bylų pateiktaapeliacija, o jau bent 3 bylos pasiekė arba artimiausiu laiku pasieks kasacinę instanciją. Ieškinių suma, asociacijos skaičiavimais, viršija 30 milijonų litų.

Antrosios instancijos teismuose klientų ir banko laimėtų civilinių bylų santykis šiuo metu pakrypo „4:1“ klientų naudai.

Vieninteliu stambaus verslininko A. B. atveju apeliacinis teismas pasisakė vienareikšmiškai apgindamas banko interesus.

Dar vienoje išskirtinėje byloje, 2012 m. nagrinėtoje Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, priimtas galutinis neskundžiamas sprendimas ne banko, o kliento naudai.

„Vilnietės filologės sėkmė teisme labai džiugina, kita vertus, tokiame fone keistokai atrodo sprendimas iš visų nukentėjusiųjų išskirti vieną asmenį. Regis, teismai kartais imasi spręsti ne platinto investicinio produkto „toksiškumo“ klausimą, bet hipotezę, esą labiau ekonominiuose reikaluose išprusęs žmogus yra pats kaltas, jei „pakibo“ ant klaidinančio banko pasiūlymo jauko. Tas pats būtų pripažinti, jog Seimo narys, atidavęs pinigus telefoniniams sukčiams, nėra vertas teisingumo. Tikiuosi, kad Aukščiausiasis teismas galiausiai suformuos vieningą praktiką“, – komentavo asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius Kęstutis Kupšys.

„Norisi pasidžiaugti, kad teismas priėmė labai motyvuotą ir išsamų sprendimą, ginantį neprofesionalaus kliento interesus. Manau, kad tai dar vienas reikšmingas žingsnis formuojant teisminę praktiką tokio pobūdžio bylose, kartu brėžiantis tam tikras bankų veiklos gaires, skatinančias bankus su investavimu susijusias paslaugas teikti atidžiau, profesionaliau, akcentuoti ne tik produktų galimą naudą, bet ir aiškiai įspėti neprofesionalų klientą apie galimas rizikas“, – sakė J. B. interesus teisme atstovavęs advokatų profesinės bendrijos „Magnusson ir partneriai“ (buvusi „Nordia Baublys ir partneriai“) advokatas, partneris Marius Liatukas.

Pirmoji Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą pasiekusi DNB SASO byla bus nagrinėjama šių metų vasario 3 dieną.

Ramūnas Bogdanas

Komentarai

 

 

 
 1. DĖL ANTROJO RINKIMŲ RATO PER ARTĖJANČIUS PREZIDENTO RINKIMUS TIKĖTINUMO BEI PASEKMIŲ

  Liko keturi mėnesiai iki Prezidento rinkimų. Daugelis analitikų svarsto, ar bus antrasis rinkimų ratas? Ir sieja su šiuo klausimu savo prognozes ar išvadas. Pastebėta, kad viešai šį klausimą mėgina kelti dabartinės prezidentės D. Grybauskaitės šalininkai. Jos konkurentų komandos bent jau viešumoje ignoruoja šį, išties svarbu, klausimą.
  Taigi,- dėl antrojo rinkimų rato tikėtinumo.
  Suteikime žodį istorijai. Artėjantys Prezidento rinkimai jau yra šeštieji. Iš visų buvusių penkerių rinkimų tik dveji “išvengė” antrojo rato. Tai 1993 metų Prezidento rinkimai ( jų būta išskirtinių dėl tik dviejų kandidatų dalyvavimo juose), ir 2009 metų Prezidento rinkimai, per kuriuos neoficialus “vilties kandidatės” diegimas technologiškai buvo pradėtas ( po kitokiomis priedangomis) dar nuo 2008 metų rudens. Per kitus trejus Prezidento rinkimus antrojo rinkimų rato nebuvo išvengta.
  Nagrinėjamo klausimo erdvėj yra svarbi rinkėjų aktyvumo dinamika. Per 1993 metų rinkimus aktyvumas siekė ( apvalinant iki sveikųjų ) 79 proc., per 1997-98 metų rinkimus buvo kiek mažesnis,- siekė jau 72 procentus. Na, o vėlesnių rinkimų rinkėjų aktyvumas jau ėmė stabiliai svyruoti apie 50- 52 procentus. Pavyzdžiui, per 2009 metų Prezidento rinkimus juose dalyvavo 52 procentai piliečių, o už D. Grybauskaitę balsavo 68 procentai dalyvavusiųjų. Tai sudaro apie 35 procentus visų potencialių rinkėjų.
  Rinkėjų aktyvumas per pastaruosius 10- 15 metų mažėja ir kitų institucijų rinkimuose. Per 2004 bei 2008 metų Seimo rinkimus jis net nesiekė 50 procentų. “Išimties šuolį” per 2012 metų Seimo rinkimus, manau, lėmė tuomet dar “neataušę” žinomi rezonansiniai įvykiai. Bet ir to “šuolio” būta nedidelio, tik buvo šiek tiek peržengta įstatymiškai nieko nereiškianti 50 procentų aktyvumo riba.
  Taigi, būta rinkėjų aktyvumo mažėjimo tendencijos. O per trejus ankstesnius Prezidento rinkimus aktyvumas ėmė svyruoti apie 50 procentų. Ką visa tai reiškia svarstomu klausimu?
  IŠTRAUKA IŠ LR PREZIDENTO RINKIMŲ ĮSTATYMO: ” Išrinktu laikomas tas kandidatas į Respublikos Prezidentus, kuris pirmą kartą balsuojant ir dalyvaujant ne mažiau kaip pusei visų rinkėjų, gavo daugiau kaip pusę visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo mažiau kaip pusė visų rinkėjų, išrinktu laikomas tas kandidatas į Respublikos Prezidentus, kuris gavo daugiausia, bet ne mažiau kaip 1/3 visų rinkėjų balsų.”
  Taigi,- jei, pavyzdžiui, rinkėjų aktyvumas sieks 49 procentus, o už galingiausią kandidatę Grybauskaitę balsuos 68 procentai dalyvausiančiųjų,- tai sudarys 33,32 proc. nuo visų rinkėjų, t.y. nesieks trečdalio VISŲ RINKĖJŲ balsų. IR TADA BUS ANTRASIS RINKIMŲ RATAS. Bet, kartoju,- ne dėl kitų kandidatų potencialo, bet dėl turinčio mažėjimo tendenciją rinkėjų aktyvumo.
  Taigi,- visiškai tikėtina, jog bus antrasis rinkimų ratas. Tačiau, kadangi jo įvykimą sąlygos ne kitų kandidatų ( figūrų, komandų) potencialas, o menkas rinkėjų aktyvumas,- tai galutiniam rezultatui tai įtakos neturės. Ir antrame rinkimų rate laimės Grybauskaitė. Nes laiko, per kurį kokios bebūtų jėgos galėtų išugdyti naują “vilties asmenybę”, jau nėra. Nelieka jo ir jokių “priedangos įvykių” modeliavimui.
  Aišku, “vilties prezidentės” svertas, kadaise taikytas Grybauskaitei, jau išsėmė savo galimybės. Bet yra dar vienas galingas, ir šįsyk suveiksiantis veiksnys- visuomenės inertiškumas. Tad ….Greičiausiai bus ir antrasis rinkimų ratas, ir daugybė jį supsiančių “sąmokslo teorijų”, ir….dar penkeri “vilties prezidentės” valdymo metai, bumerangu atpratinsiantys visišką daugumą nuo imlumo įvairioms iliuzijoms bei “vilties svertams”….

  Thumb up 4 Thumb down 2

   • Jeigu tie komentarai yra parašyti protingo žmogaus ir yra aktualūs šiai dienai ir neskaito, nesvarbu, kad ilgi, tada žodį “normalūs” galima pakeisti net dviem žodžiais tingūs ir abejingi viskam. Tokiems dzin bet kokie komentarai.

    Thumb up 5 Thumb down 2 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...