Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Liepa 11 Šeštadienis
 

Noriu gero karaliaus [Feljetonas rinkimų tema]

2019-05-10 16:41 | Naujienos | Komentarų (5)

Jono Balvočiaus pieš.

Priartėjus eiliniam rinkimų ciklui, eilinį kartą iškyla amžini kaip Visata klausimai: eiti ar neiti į rinkimų apylinkę, o jei nueiti, tai ką ten daryti? Patirtis jau pamokė, kad vaikščiojimas į rinkimų apylinkę ir efemeriškas dalyvavimas valstybės valdyme panašus į įkritusios į išrūgas musės kapstymąsi.

Vietiniai išminčiai nepailsdami aiškina, kad jei nevaikštai į rinkimų apylinkę, tada tu nesupranti demokratijos pagrindų, nesirūpini savo valstybės ateitimi, esi vertas vadintis runkeliu, ir, apskritai, prarandi moralinę teisę burnoti ant valdžios, kuri viską daro priešingai, negu tau atrodytų reikalinga. O juk, pripažinkime, kad burnojimas ant valdžios palengvina mūsų kasdieninius stresus, stimuliuoja organizmą ir suteikia mūsų būčiai prasmės. Jau vien dėl to verta nueiti į rinkimų apylinkę ir apturėti valdžią, kad ir kokia ji bebūtų. Medikai privalėtų įtraukti šį gerą įprotį į sveiko gyvenimo programas.

Todėl valdžia mums būtina. Ji gali vadintis kaire, dešine, centro, centro-dešine ar kokia Teisingos krypties, Liaudies tarnų koalicija, frontu, aljansu, srove ar srovele – tas nesvarbu. Gali vadintis demokratais, krikščionimis, liberalais, anarchistais ar nacionalsocialistais – tą irgi galima praleisti pro ausis. Nes valdžios leksikone dešinė yra tas pats, kas ir kairė, o demokratai yra tiek suartėję su anarchistais, kad vienintelis skirtumas išlikęs tik pavadinime.

Visus pretendentus į valdžią vienija sutampančios politinės pažiūros vienu klausimu – „norime valdžios ir su ja susijusių dalykų“. Daugiausiai norima susijusių dalykų, bet kadangi jie niekada nedetalizuojami, tai norėdami įžvelgti daugiau, privalote kandidatų klausytis, juos stebėti ir tyrinėti.

Tokia proga iškart pasitaiko – kandidatai į prezidentus prisistato patys bei išsamiai paaiškina, kodėl reikia rinkti būtent jį ar ją, o ne jo ar jos kaimyną debatuose. Įsijungiu debatų laidą TV ir įsitaisau ant sofos. Debatuose dalyvauja dama ir 7 džentelmenai. „Snieguolė ir 7 nykštukai“ – pirmoji asociacija.

„Ko reikia, kad Lietuva taptų aukštųjų technologijų valstybe?“ – klausia debatų vedėjas. Tarp labai išsamių atsakymų išsiskiria žodžių deriniai: „proveržis“, „informacinės technologijos“, „didelė pridėtinė vertė“, „investicijos“, „mokslo ir verslo bendradarbiavimas“, „valstybinės programos“, „laisvos ekonominės zonos“. Burtažodžių autoriai tikina, kad jie puikiai žino, kaip prisivilioti tas aukštąsias technologijas.

Kažkur jau girdėta … prisimenu, kad debatų dalyviams tema buvo ne blogiau žinoma ir prieš 20 metų. Nepamenu tik, ar dalyviai buvo tie patys ar kiti.

„O gal šiems dalykams pirmiausiai reikalingi talentai?“ – galvoju. Jei trūksta talento, tai ne tik aukštosios, bet ir ne tokios aukštos ar tiesiog žemos technologijos vargu ar bus įkandamos, nebent tik tos, kurios padeda laimėti rinkimus. O kur tie talentai? Persikvalifikavo į vadybininkus? Tolimųjų reisų vairuotojus? Emigravo? Pardavinėja ridikėlius ir pomidorus Kalvarijų turguje?

Bet diskusija apie talentus debatuose neužsimezga. Toliau liejasi magiški žodžių deriniai: „matysime visus žmones“, „tik bendromis jėgomis“, „mums svarbus kiekvienas“, „sustabdysime emigraciją“, „turime detalią programą“, „švietimui prioritetas“. Tai veikia maloniai, raminančiai, nuteikia apmąstymams.

Valstybės vadovas – koks jis? Sąžiningas, aukštos moralės, santūrus, mandagus. Mylintis savo kraštą, matantis visus žmones, teisingas visiems. Negilinantis priešpriešos, o siekiantis visus sutaikyti, nuteikti bendram reikalui. Reiklus, kai reikia, ir griežtas. Laisvai kalbantis angliškai. Teikiantis žmonėms viltį.

Daug vilčių teikusi D.Grybauskaitė žmonių prezidente taip ir netapo. Viešai deklaruojanti, kad žmonių balsas turi būti girdimas, pati atsitvėrė nuo jų patarėjų ir pagalbininkų siena. Jei panorėsite prezidentei perduoti kokią nors svarbią žinią, tos sienos neįveiksite. Prezidentė jūsų girdėti nenori. Toleruojanti pompastiškus gimtadienių šventimus, knygų ir filmų apie ją kūrimus, pasirodė kaip mėgstanti pataikavimą ir jos asmens garbinimą.

„Tik visi kartu susitelkę… tik bendromis jėgomis … pasieksime bendrą tikslą … mokėsime padorias algas ir orias pensijas“, – kapoja delnu orą kandidatas. Begalvojant, ką tie žodžiai galėtų reikšti, vėl apėmė malonus atsipalaidavimo jausmas, o debatų erdvė prisipildė lengvos miglos. Ir tada atsitiko…

„Lietuva, prisimink Žalgirio mūšį“, – garsiai pasigirdo iš vedėjo pusės. Ten, kur ką tik buvo debatų vedėjas, dabar stovėjo vidutinio ūgio vyras, įsisupęs į šermuonėlių kailinius ir su karūna ant galvos. Kairėje rankoje jis laikė paauksuotą skeptrą ir žvelgė į mane tamsiomis skvarbiomis akimis.

„Žalgirio mūšį?“ – šiaip-ne-taip atsipeikėjau iš nuostabos. „Ar tą, kur neseniai prapylėm turkams?“

„Kokiems turkams, valstieti“, – pyktelėjo nepažįstamasis. – „Žalgirio mūšį, kuriame suvienytomis lietuvių, lenkų ir rusų pajėgomis sumušėme vokiečių ordiną. Gal mokykloje blogai mokeisi, kad neatsimeni?“

„Neatsimenu … kaip mokiausi. O tu tai labai panašus į… gal būsi pats Vytautas?“

„Tas pats. Aš tavo valdovas“, – išdidžiai atsakė Vytautas. – „Ką tu čia veiki?“

„Debatai, valdove, … rinkimai… prezidentas. Man reikia išsirinkti prezidentą. Tai žiūriu ir galvoju…“.

„Kam tau galvoti, jei esu aš. Būsiu tavo karaliumi. Tavo pareiga manęs klausyti ir vykdyti mano įsakymus. Jei nevykdysi, gausi rykščių“, – griežtai pareiškė Vytautas, pakėlęs smilių aukštyn.

„Rykščių nereikia“, – susinervinau. – „Rykštės nedera su demokratija. Be to, pas mus veikia vaikų ir Seimo narių apsaugos įstatymai. Vykdysiu tavo įsakymus. O tu ar būsi man geras?“

„Aš visiems būsiu geras. Ir teisingas. Kas gerai man tarnaus, apdovanosiu žirgu ir kalaviju. O veltėdžiams ir vagims skirsiu rykščių. Jei nusikals Seimo nariai, juos bausime papuoštu rimbu“.

Mane užplūdo džiaugsmo banga. „Viešpatie, kaip gerai. Turėsiu gerą ir teisingą karalių, galėsiu gauti žirgą ir kalaviją. Svarbiausia, nebereikės sukti galvos ties amžinu kaip Visata klausimu – ką rinkti ir neprarinkti?“. Pajutau, kad taip gyventi verta.

„Tai sutarta? Duok penkis“, – maloniai nusišypsojo Vytautas, tiesdamas ranką. Džiugiai pakilau nuo sofos…

„… tik bendromis pastangomis … atsigręžę į žmogų … paversime Lietuvą aukštųjų technologijų šalimi…“, – kapojo delnu orą kandidatas.

Išjungiau televizorių.

Rimantas Zabarauskas

Komentarai

 

 

 
 1. Ne vien žmogum reikia rūpintis. Nepamirškite ir fermų gyvūnų gerbūvio reikalų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Kam tas referendumas , dėl seimo narių mažinimo …
  Legalizuokite prostituciją ir puse seimo pakaeis profesiją ,,,,,
  Mažiausiai liks Liansberginių kekšių .

  Thumb up 5 Thumb down 1

 3. Eeei, ka,- jau rinkimai ?!
  Chebra, pramiegojau.
  Dirbau dirbau ne nepajutau kaip atejo.
  Matau visi nusivyle, sako nera uz ka balsuoti…
  As tai matau iseiti gerą.
  Butu tikra atrakcija visiems, visvien chu…inia gaunasi…, jei butu isrinktas senelis Landsbergis,- oi tai butu pagyvejimas !
  O tai visi lyg kazkokiam letarge…
  Net tokio juokdario kaip Ukrainoje, nera…
  Taciau saukstai po pietu…arba slepetes ryte…
  Nes reikia keltis ir i rinkimus mauti jau…
  Manau kad ka beisrinktu, visvien Lietuva bus lyg letarge…
  O taip reikejo sukretimo, atrakcijos !
  Bent jau to…
  Juk kazka pakeisti is esmes Niekas negaletu…
  Juk nenukelsi Lietuvos i kita kokia nors, tipo – Demokratijos Planeta…
  Tenka rinktis dabar tik is tokios su sik tos arba suknistos neva demokratijos, su centriniu Didziuju miestu bulvaru blizgesiu ir daugelio zmoniu skurdu, beteisiskumu, neteisybe, juoda propaganda ir dargi ivairiu fusiu pornografija visame musu gyvenime…
  Taip, laisve, gi.
  Turime pasirinkima – pornucha politikoje, TV, mokykloje ir kitur, o netiesa taip pat visur…
  Nors ir nuoga ta tiesa ar netiesa, nors nuogi tie visu valdzii vyrai, bet pasitenkinimo niekaip niekaip – neraaa !!!
  Tai sakau, butu nors juokdarys ar koks pasakorius kaip senolis Landsbergis…
  Tai bent jau koki politini kandu juoka suraitytu ar pasakele apie geraji amerikona ir baisuji rusa, suriestu pries visiska uzmigima porinkiminiu metu…
  Nes taip jau nieks nevyksta, nes taip jau ta pornucha ir netiesa nesitraukia, kad nors tu ka….
  Ech, pramiegojom…
  Ir toliau teks tik miegoti…
  Juk nieks nesikeis…
  Na nebent amerikonai su Iranu koki ugnies soki, surengs… Na tada, tokii galime pabusti ir issigasti kad tuos musu telikus (TV) gali bombos subarškinti…
  Na bet jei to nebus, tai letargas ikiiii kokiu 3000_ju gali testis…
  Demo-kratija vans…

  Thumb up 4 Thumb down 4

 4. KAM mums tie prezikai Šimongrybiai su Nausėdom ir Skvernais ……
  RENKAM karalių Vytautą- KGB DĖDULĘ 1 …..
  O žagintas anūkėlis bus princas DOL-BO-JO-BAS 1 , o vietoj karūnos Austėjos pantalonai ……
  Va džiaugsis EUrogaidynas , o žvengs visa Afrika .

  Thumb up 13 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
D. Saldukas: Vilniaus universitetas – autonomija maskuojamas „nusikalstamas susivienijimas“? (2)
Tęsiame „Karšto komentaro“ žurnalistinį tyrimą dėl Vilniaus universiteto studentės Rūtos...
Antanas Šakinis: „Mano dukrytę pražudė Vilniaus universitetas“ (1)
Giedrė Gorienė Vilniaus universiteto geologijos studijų programos studentės Rūtos Šakinytės...
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...