Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 17 Ketvirtadienis
 

Neskaidrūs politikų ryšiai jau tampa sistema

2009-08-28 11:02 | Politikų tribūna | Komentarų (34)

Ekonomikos mokslų daktaras,

Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas Algimantas Matulevičius

Jei taip būtų atsitikę keletą metų po atkurtos nepriklausomybės, kiltų didžiulis triukšmas ir šalis vien tuo gyventų. O dvidešimtaisiais nepriklausomos valstybės metais viešumoje paskelbti įtarimai dėl Seimo pirmininko A. Valinsko galimų ryšių su kriminalinio pasaulio nusikaltėliais atrodo eiliniu įvykiu. Ir ne tik eiliniu, bet tokiu, į kurį neskubama reaguoti norint tikrai išsiaiškinti tiesą. Juk kalbama ne apie A. Valinsko asmeninius reikalus. Juokinga, o gal graudu, bet realybė yra ta, kad dabartiniu metu A.Valinskas yra antras žmogus pagal rangą mūsų valstybėje, kuriam (bent teoriškai) prieinamos valstybės paslaptys. Jis turi pakankamai didelę įtaką teisėsaugos struktūroms ir specialiosioms tarnyboms. O paviešinti faktai teigia, kad Tautos prisikėlimo partija buvo kriminalinio pasaulio bosų projektas. Apie tai rašo ne tik žurnalistai, apie tai kalba Seimo operatyvinės veiklos komisijos pirmininkas A. Sacharukas, praeityje dirbęs teisėsaugoje. Galima manyti, kad jis tikrai supranta pasekmes, jeigu kalba netiesą.

Nelabai stebina ir premjero A. Kubiliaus retorika, kuri niekuo nesiskiria nuo kažkada į panašius klausimus atsakinėjusių buvusių pirmtakų: kol niekas neįrodė – tai tik kalbos. O kažkada būtent už tokius dalykus A. Kubilius kritikuodavo savo oponentus ir kaltino sovietinį mentalitetą. Tačiau jau beveik dvidešimt metų mes tvarkomės patys, todėl ir kalti esame tik mes patys. Visi kalba teisingai, kol neateina į valdžią. Kai tik ją gauna, pradeda išsisukinėti. O jeigu nusiimtų rožinius akinius, nesidrovėtų pasižiūrėti į mėšlą, kuriame iki kelių įklimpo mūsų valdžia ir teisingumas ir atvirai prisipažinti, kad labai smirda ir reikia pirmiausia apsikuopti valdžioje.

Šis atvejis ne atsitiktinis ir ne pirmas, tai Lietuvos politiniame gyvenime tampa taisykle. Prisiminkime, kaip V. Uspaskich su A. Paulausko Naująja Sąjunga atėjo į Seimą. Kaip jis ( be išsilavinimo) gavo Ekonomikos komiteto pirmininko postą. Kaip tvarkė įstrigusius savo kompanijos „Jangilos“ 270 milijonų litų nelegalių lėšų, kurios turėjo būti konfiskuotos į valstybės biudžetą, reikalus. Ir sutvarkė. Negana to, net įkūrė Darbo partiją, kuri buvo valdžioje net kelis metus. O pats V. Uspaskich, tapęs Ūkio ministru, su VSD palaiminimu per kelias dienas gavo leidimą prieiti prie bet kokios slaptos valstybės ir mūsų partnerių NATO ir ES informacijos. Manau, kad dauguma Lietuvoje prisimena V. Uspaskich gėdingą bėgimą į Rusiją išaiškėjus, kad partija ir ėjimas į valdžią finansuotas nelegaliais 25 milijonais litų, gautais iš užsienio. A. Paulauskas tada nuverstas iš Seimo pirmininko posto nedviprasmiškai pasisakė apie jo ryšius su Rusijos specialiosiomis tarnybomis (tai buvo rodyta per TV). Ir dabar A.Paulauskas mįslingai tariasi žinąs apie A. Valinsko ryšius su kriminalinio pasaulio „autoritetais“.

Įdomu ir simptomatiška. Ir vienu, ir kitu atveju buvo sukurtos partijos su neaiškiu finansavimu ir gavusios labai stiprų (o, reiškia, ir brangų) palaikymą žiniasklaidoje. Ir su šiomis neaiškiomis formuotėmis ir dar neaiškesniais jų lyderiais mūsų didžiosios tradicinės partijos sudarinėja sąjungas: su V. Uspaskich – A. Brazausko socdemai, o su A. Valinsku – moralios politikos deklaruotojai, A. Kubiliaus konservatoriai. Ir viskas tik vardan galios, vardan to svaigaus žodžio – VALDŽIA. Tautos išmintis moko: neik su velniu obuoliauti, bet jei labai norisi…?

Vadovaujant Seimo NSGK žinomam parlamentiniam tyrimui, išryškėjo pavojinga antikonstitucinė valstybės užvaldymo sistema, praminta „valstybininkų“ klanu. Joje labai svarbų vaidmenį vaidina didelius (dažnai nešvarios ir neaiškios kilmės) pinigus naudojanti žiniasklaida. O taip pat specialiųjų tarnybų (per jų vadovus) pajungimas atskirų verslo struktūrų aptarnavimui. Ne šiaip sau kilo didžiulis skandalas, principingai pareikalavus atsiskaityti už VSD veiklą. Kokios didžiulės jėgos buvo pajungtos savigynai. Taigi, negalima teigti, kad VSD generalinio direktoriaus pavaduotojų D. Jurgelevičiaus ir D. Dabašinsko atleidimas patiems prašant ir dar suteikiant URM sistemoje aukštus postus yra valstybės apsivalymas. Kol žmogus, nuoširdžiai dirbęs Lietuvai, kaip V. Pociūnas, ir už tai žuvęs, yra apšmeižtas. O sąžiningi ir principingi VSD karininkai V. Damulis ir K. Braziulis išvyti iš VSD ir taip pat apšmeižti, ir negrąžinti į pareigas. Nors Prezidentės ryžtas tikrai sveikintinas bei vilties teikia Užsienio reikalų ministro V. Ušacko sprendimas negrąžinti D. Jurgelevičiaus į diplomatinę tarnybą, bet tai tik nedideli žingsneliai.

Todėl tikėtis iš valstybinių institucijų greitos reakcijos A. Valinsko atveju dar sunku. Ankščiau padarytos klaidos, kada nebuvo operatyviai įvertintas ir pasmerktas nelegalus V. Uspaskich partijos finansavimas ir tam nebuvo užkirstas kelias, kad tai nepasikartotų ateityje. Teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų veiklos trūkumai ir jų vadovų neskaidrūs ryšiai trukdo valstybei išvengti panašių situacijų. Negi Generalinė prokuratūra, kurios vadovo sesuo įklimpusi į milijoninę nelegalių atlyginimų mokėjimo istoriją ir prokurorų išteisinta, imsis tirti A.Valinsko ryšių su kriminalu. O kam jiems to reikia? Dar kas nors vėl privers tirti UAB „Samanėlė“ nusikaltimą. Normalioje valstybėje niekas neturėtų nieko raginti. Minėtos institucijos greitai patikrintų faktus ir pasielgtų sekančiai: arba iškeltų bylą p. A. Valinskui, arba p. A. Sacharukui su „Lietuvos rytu“ už neteisingai paskelbtą informaciją.

O valdančioji dauguma, kur pirmuoju smuiku groja konservatoriai, tikrai turėtų prisiminti savo pažadus rinkėjams apie moralią politiką.

Reabilituotis piliečių akyse valdantieji galėtų tik tuo atveju, jeigu Tėvynės sąjunga – krikščionių demokratų Frakcija Seime savo iniciatyva sudarytų komisiją (arba tai pavestų NSGK) ir objektyviai ištirtų A. Valinsko galimą tarnystę kriminalui. Jei tai pasitvirtintų, tuomet A. Valinskui jie turėtų inicijuoti apkaltos procesą. O atsiliepiant į Prezidentės raginimą dėl politikų moralinės atsakomybės kuo greitesnį A. Valinsko pašalinimą iš Seimo pirmininko pareigų. Norint, kad tokie žiaurūs V. Uspaskich ir A. Valinsko atvejai, kurie labai kenkia mūsų valstybei, nesikartotų, tradicinės partijos privalo pilnai įgyvendinti parlamentinio tyrimo išvadas.

2009-08-28

Komentarai

 

 

 
  1. Aprašyta šioje dalyje apie metodai , siekiant padidinti srautą į savo svetainę yra tikrai gražus , ačiū už tokį gražų gabalas raštu .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • adaptuotamVasaris 9, 2011 17:24Malonu rasti ir daugiau uadptaotų , pasakysiu paslaptį tarp geriausiųjų mokytojų jų dauguma ir mes, kaip jūs, iki šiol manėme, kad tegul rašo toje programoje kad ir apie tris paršelius,vilką pilką ir pan., gausime aiškią egzamino programą ir tada žiūrėsime, ko mokyti. Deja, deja Egzamino programa dar neparuošta ir neruošiama, nes NEC aiškiai pasakė: pagal tokios kokybės ugdymo programą paruošti egzamino programos neįmanoma, nes EP yra siauresnė už bendrąją. Tai jeigu, pavyzdžiui, turinio išskleidime NĖRA negrožinio teksto skaitymo, tai, vadinasi, jo negali atsirasti nei egzamine, nei EP. Bet juk žinome, kad negrožinio skaitymo niekas nežada atsisakyti, tai ką daryti? Avilyje dabar yra debiliška apklausa,- klausia to, ko negalima klausti,- apie 2013 m.egzaminą, ir Vilniaus mokytojai siūlo kalbėjimo įskaitą daryti iš interpretacijų! Nors Leninas ir sakė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę, bet apie egzaminų rengimą jis nedrįso taip galvoti :))). Viena, kad interpretacijos, kaip tokios, NĖRA bendrojoje programoje, antra tai būtų ne kalbėjimas, o atsakinėjimas, literatūros žinių tikrinimas, trečia, toks specifinis literatūros žinių tikrinimas negali būti privalomas visiems taip griūtų visos kalbos tikrinimo metodikos, matricos ir t.t. Išvada tokį tobulą klausimą ar siūlymą galėjo sugalvoti tik nestabilios psichikos žmogelis/-ė Rašinio žanras, kaip skaitėme, irgi neapibrėžtas, jo pavyzdžių nerasta, analogijų kitų šalių praktikoje nerasta, tad žiūrim, ką turim.

      Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...