Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Negalė ir galia

2012-12-13 18:23 | Nuomonių ringas | Komentarų (13)

Justas Vincas Paleckis. KK nuotr.

Europos Parlamento narių tarpe yra žmonių, turinčių klausos, regos, judėjimo negalią. Sunkiai aprėpiamuose trijų pagrindinių EP pastatų parlamento koridorių labirintuose Briuselyje neretai sutinku kolegą vežimėlyje, matau atvykusius į parlamentą lankytojus su negalia. O praeitą savaitę tokių svečių EP buvo ypač daug. Daugiau kaip 400 delegatų, atstovaujančių neįgaliųjų organizacijas Europos Sąjungos šalyse, susitiko savo trečiajame europiniame forume.

Neįgalūs arba kenčiantys nuo ilgalaikių sveikatos problemų sudaro 16 proc. Europos Sąjungos dirbančio amžiaus žmonių. Šiems 80 milijonų ypač reikalinga pagalba, dėmesys ir … politiniai sprendimai. Negalia, socialinė atskirtis ir skurdas surišti į sunkiai atnarpliojamą mazgą. Tad pagrindinė šio forumo žinia: krizės įveikimas, sugrįžimas į finansinį ir ekonominį stabilumą jokiu būdu neturėtų pabloginti ir šiaip nelengvą neįgaliųjų padėtį.

Europos Sąjungoje dar prieš tris dešimtmečius atkreiptas dėmesys į neįgaliųjų problemas. 2008 metais Europos Parlamento iniciatyva į ES biudžetą net dvylikoje biudžeto sričių įtrauktos pastabos ir pakeitimai darant nuorodą į negalią ir skiriant tam papildomai lėšų. Viena iš gausiausių ir svarbiausių tarpfrakcijinių Europos Parlamento grupių –„Neįgaliųjų palaikymo grupė“. Joje daugiau nei šimtas narių, o pirmininkas – europarlamentaras iš Vengrijos Adamas Kosa, pats turintis negalią. Būtent šios grupės iniciatyva Parlamento nariai priėmė rašytinę deklaraciją, skatinančią įvesti savanorišką ženklinimo sistemą Brailio raštu ant įvairiausių pakuočių. Net 483 parlamentarai – rekordinis skaičius – pasirašė deklaraciją dėl „skubiosios pagalbos numerio 112“ prieinamumo. Ji ragina kurti programą, kuri leistų klausos negalią turintiems žmonėms kuo greičiau prisišaukti ypatingais atvejais pagalbą.

Keli europarlamentarai iš Lietuvos – Vilija Blinkevičiūtė, Leonidas Donskis, Vytautas Landsbergis, Radvilė Morkūnaitė ir aš – susitikome su Lietuvos delegacija, atvykusią į trečiąjį Europos neįgaliųjų forumą. Populiariausia buvo, žinoma, Vilija, dar iš savo darbo Socialinių reikalų ministerijoje laikų pažinojusi beveik visus atvykusius EP svečius ir susilaukusi šilto dėmesio. Jos pažįstami, įriedėję į susitikimo salę vežimėliais, pasakojo apie savo nuotykius Briuselyje. Jie išbandę „Europos sostinės“ gatvių, aikščių, šaligatvių ir įstaigų prieinamumą neįgaliesiems ir toli gražu ne viskuo buvo sužavėti.

Svečiai iš Lietuvos minėjo, kad pagal oficialią statistiką 9 proc. Lietuvos piliečių gyvena su negalia. Tačiau ar iš tikrųjų yra taip? Tarkim, Kaune, skaičiuojant proporcingai pagal gyventojų skaičių, žmonių su negale esą yra tris kartus daugiau negu Vilniuje! „Kaunas yra Kaunas“ – konstatavo svečiai, komentuodami piktnaudžiavimų paplitimą. Lietuvoje dar neatstatytos sumažintos išmokos neįgaliesiems. Nors pensininkams tai jau padaryta. Geras išsilavinimas – geriausias vaistas išbristi iš skurdo, kurį patirti neįgalusis ir jo šeimos nariai turi 21 proc. tikimybę. Tuo tarpu įgalūs žmonės turi tik 15 proc. tikimybės patirti skurdą. Lietuvos mokyklos labai neprieinamos neįgaliesiems (kaip ir sveikatos priežiūros įstaigos). Kalbame ne tik apie fizinės aplinkos pritaikymą. Kaip rimtą problemą svečiai įvardijo tai, kad daugelis šeimų, kuriose auga ir gyvena neįgalieji, neišmano, kaip galima jiems padėti. Pajutę europinio forumo dvasią jie pageidavo, kad visuomenė Lietuvoje daugiau kvėpuotų į nugarą ir Seimui, ir vyriausybei, priverstų šias institucijas daugiau rūpintis neįgaliaisiais. Vilija pateikė audringai palaikytą pasiūlymą, kurį su kolegų pagalba pažadėjo ir įgyvendinti: ministrui pirmininkui derėtų turėti specialų patarėją, gal ir neapmokamą, kuris rūpintųsi neįgaliųjų problemomis.

Aš prisiminiau vieną darbščiausių ir mylimiausių Seimo narių – Edvardą Žakarį. Kai žiniasklaida paskelbė, kad jis praeitoje kadencijoje pateikė daugiausiai įstatymų projektų, kai žinai, su kokiu didžiuliu šiauliečių palaikymu jis buvo tiesiogiai išrinktas į Seimą, tai tiesiog sunku patikėti, kad jis turi negalę. Jis galingas savo sąžiningumu, dėmesiu žmonėms ir troškimu matyti geresnę, šviesesnę Lietuvą, dirbti jai. Edvardas ne vienas toks. Pažįstu nemaža stiprios valios ir puikios širdies žmonių, kurie užsispyrusiu darbu įveikė savo negalią ir duoda aplinkiniams daugiau, negu iš jų gauna. Bet daugumai reikia padėti.

Visai neseniai lankiausi Panevėžio aklųjų bibliotekoje, kurią, deja, dėl lėšų stokos ruošiamasi uždaryti. O pabuvojęs tame pačiame mieste klausos negalią turinčių mokykloje niekad nepamiršiu jaudinančio koncertuko, kurį suruošė mokyklos auklėtiniai, jų dainų – taip, taip, dainų. Pakviečiau keletą kartu su auklėtojomis apsilankyti Briuselyje. Važiavo jie 50 žmonių grupėje ir buvo apgaubti neįkyraus dėmesio. Man pasakojo, kad tų dviejų vaikinų iš Panevėžio dalyvavimas kelionėje per Europą sukūrė ypatingą draugiškumo ir jaukumo atmosferą ir autobuse, ir ekskursijose, ir poilsio valandėlėmis.

Jau septintus metus ypatingas ryšys mane sieja su Telšių vaikų su negale centru, kuriai vadovauja tikrai pasišventusi savo darbui Stasė Giedrienė. Ne kartą ten lankiausi kartu su Telšių meru Vytautu Kleiva, kartu su artimais man žmonėmis. Ir visad tokių susitikimų metu apima sunkiai nusakomas jausmas: juk mes visi turim būti arčiau vieni kitų, daugiau remti vieni kitus.

Tačiau labdara, be abejo – tik pagalbinė priemonė. Valstybė privalo pasirūpinti silpnesniaisiais. Solidarumas, beje, yra vienas iš trijų pagrindinių socialdemokratų principų. Kiekvienos valstybės žmogiškumas, jos civilizuotumo galia nustatytina ir pagal dėmesį neįgaliesiems.

Justas Vincas Paleckis

Komentarai

 

 

 
 1. Tie komunistai,kaip velnio apsėsti,lyg jiems būtų suleista komunistinio kraujo.tikri skėriai.22 METUS tikimės ,kad šalis pasieks geresnių rezultatų ,kaip nėr taip nėr.Seime rietenos,teisėsauga……nebėra ką ir rašyti…….vogimai….melavimai.Seime sėdi trys kaltinamieji ,nei nuteisia jų nei paleidžia .

  Thumb up 1 Thumb down 2

 2. Pažiūrėkite į Lietuvos Tautos budelio paleskio sūnelio veidą ,grynas tėvas. Vokietijoje SS ,Gestapo ,SD vekėjai bei jų šeimos nariau ,seniai jau pamiršti istorijos šiukšlyne.

  Thumb up 0 Thumb down 2

 3. 22 metus
  Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės.
  Kai …
  Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus:
  – pieno 1 litrą;
  – miltų 1 kilogramą;
  – cukraus 1 kilogramą;
  – 6 kiaušinius;
  – aliejaus 1 litrą;
  – dyzelino 1 litrą.
  Tai …
  Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka.
  (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys)
  Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai.

  Gyventi oriai Lietuvoje trukdo štai šios partinės gaujos, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi:
  – LSDP (Lietuvos socialdemokratų partija) ir
  gaujos vadeiva Algirdas Butkevičius;
  – TS LKD (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai) ir
  gaujos vadeiva Andrius Kubilius;
  – Partija Tvarka ir teisingumas su
  gaujos vadeiva Rolandu Paksu;
  – Liberalų ir centro sąjunga su
  gaujos vadeiva Algiu Čapliku;
  – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir
  gaujos vadeiva Eligijus Masiulis.
  Taip pat Lietuvai yra pavojingi gaujos vadeiva Voldemar Tomaševski su Lietuvos lenkų rinkimine akcija, gaujos vadeiva rusas Viktor Uspaskich su darbo partija ir kiti į juos panašūs.

  Tai yra nusikalstamos partinės gaujos, kurios dirbtinai skurdina bendruomenės žmones, naikina Lietuvą.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Antikomunizmas- didžiausia 20 amžiaus kvailystė. Tomas Manas
  Nuo savęs pridursiu- ir sunkiausia kai kurių mūsų žmonių psichinė liga. Tai matyti iš kai kurių komentarų…

  Thumb up 2 Thumb down 0

 5. nemalonu ir slykstu ne tik skaityti siu amzinu islaikytiniu sapaliojimus, bet ir i ju snukius ziuret…

  Thumb up 0 Thumb down 1

 6. Eik tu Na.ui zilas seni -Tavo tevas mums pridare….Saule atnese is rojaus -Eik tu Na.ui as kartoju!

  Thumb up 1 Thumb down 1

 7. Kaune iš trijų neįgaliųjų tikrai neįgalus tik vienas. Maždaug. Bet niekas nieko nedaro.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. paprastais zmonemis rupinosi ir rupinasi graziomis tik kalbomis o patys pasisavino …vsio po zakonam…. visa valstybes turta :)

  Thumb up 2 Thumb down 0

 9. Komunistai yra siuksles karaliaujentis autoritarinio rezimo nustekentoja saleleja. Komunistus lydi tamsa ir melas.

  Thumb up 3 Thumb down 0

     • Taip tikrai komunistai raso taisiklinga blkiska snekta, bet esmes tai nekeicia. Komunistai tai vagys, zudikai, plesikai, fiziniai tiek moraliniai prievartautojai ir t.t. Vienu zodziu siuksles ustersusios salele. Vienas apie kita, kada jau buna kojas papurte snekai kaip apie sviesaus atminimo. Bet siuksles gali nesistengti. Komunistai isliks istorijoje kaip tamsos ir melo su zmogiskumu neturincio nieko bendro, mostrisko pasaulio kurejai.

      Thumb up 1 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...