Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

G.Merkys: Mūsų kovoje prieš tikėtiną korupciją KTU V. Gailius pasirodė kaip tikras demokratijos riteris

2018-04-26 13:52 | Nuomonių ringas | Komentarų (12)

Seimo Antikorupcijos komiteto pirmininkas V.Gailius. KK nuotr.

Aš apie Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininką buvusį FNTT vadovą generolą V. Gailių esu labai geros nuomonės. Teko su juo ne kartą susitikti ir bendradarbiauti dėl tikėtinų sisteminės korupcijos apraiškų „baršauskinėje“ KTU administracijoje ir A. Janulaičio vadovaujamoje „kišeninėje“ KTU taryboje. Turiu galvoje neskaidrų KTU-ISM sandorį, neteisėtą viešo juridinio asmens užvaldymą, fiktyvų P. Baršausko ir R. Kuodžio įdarbinimą KTU pedagoginėse pareigose ir kt. Pagaliau, rektoriaus plagiatas taip pat korupcinio pobūdžio pažeidimas. Nuplagijuoti ką nors gali ir poetas, bet ko gero tai niekaip nebūtų susiję su viešų lėšų siurbimu. Kas kita, kai nuplagijuotų kūrinių pagrindu nepelnytai gaunamai mokslo laipsniai, už kuriuos dešimtmečiais neteisėtai mokami riebūs atlyginimai iš viešų lėšų…

Mums – šakinės aukštųjų mokyklų profsąjungų vadovams, deja, nepavyko inicijuoti P. Baršausko, jo administracijos atžvilgiu nei baudžiamųjų, nei viešo intereso gynimo bylų. Šiandien, deja, nėra ir atitinkamų įsiteisėjusių teismų sprendimų.

Prokuratūra, STT, nors ir turėjo konkrečias faktines mūsų nuorodas į galimai korupcines KTU veikas, visgi nepanoro (arba negavo komandos iš aukščiau) ką nors tyrinėti. Jokie procesiniai veiksmai pagal mūsų pranešimus dėl KTU nebuvo atlikti arba jie buvo suimituoti. Maža to, Kauno Specialiųjų tyrimų tarnyboje man, kaip pranešėjui (!) ir liudininkui apie tikėtiną korupciją, buvo grasinama dėl duodamų parodymų turinio. Mano parodymai STT nebuvo tinkamai užfiksuoti. Kauno STT šioje taip ir nepradėtoje byloje apsiklausė pati save…. Procesinį sprendimą skundėme, bet prokuratūra atsakė: „tyrėjas turi teisę pasirinkti kvotos taktiką…“.

Mes, profsąjungiečių komanda, kelis kartus registravomės priėmimui pas Kauno apygardos prokurorą D. Valkavičių, kuris, užimdamas šias pareigas, žadėjo piliečiams būti „kietas kaip jo kolekcionuojamas titnagas“. Paraiškoje audiencijai pas regioninės prokuratūros vadą nurodėme „dėl teisėsaugos vengimo tirti korupcines KTU veikas“ ar kažką panašaus. D. Valkavičius nuo susitikimų su profsąjungiečių delegacija išsisuko, nors registravomės priėmimui pas jį dėl viešo intereso gynimo, o ne asmeniniu klausimu.

Tik V. Gailiaus – Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko – autoriteto ir pastangų dėka atsirado du svarūs dokumentai – tai: 1. „Antikorupcinio vertinimo išvada dėl teisės aktų, reglamentuojančių valstybinių aukštųjų mokyklų turto valdymą, naudojimą ir disponavimą“, 2017 m. birželio 30 d. Nr. 4-01-4913. Šiame oficialiame dokumente be kita KTU-ISM sandoris įvardintas kaip „korupcijos rizika“. 2. LR Valstybės kontrolės Valstybinio audito ataskaitos santrauka: „Ar valstybinių universitetų turtas valdomas ir naudojamas kryptingai – mokslinei veiklai ir studijoms“? 2017 m. birželio 30 d. VA-2017-P-50-4-14. Šiame dokumente pasmerkiama skaidrumo stoka, pasireiškianti valdant valstybinių aukštųjų mokyklų turtą. Net paskelbimo datos abiejų minėtų dokumentų sutampa. Visai neatsitiktinai.

Būtent V. Gailius tų sprendimų išsireikalavo mūsų siunčiamų daugybinių skundų Seimo Antikorupcijos komisijai pagrindu. Daugiau jis nieko negalėjo padaryti, kadangi jokios tiesioginės įtakos procesiniams sprendimams V. Gailius, kaip Seimo Antikorupcijos Komisijos pirmininkas, neturėjo. Padarė, ką galėjo. Jei tų minėtų STT ir VK oficialių sprendimų visai nebūtų, visi galėtų sakyti: „G. Merkys šmeižė universitetą, kuriame bemaž du dešimtmečius dirbo, juodino savo vadovus. Esą, jei tokia didelė korupcija išbujojo KTU, tai kodėl nėra tyrimų, teismų sprendimų“? Deja, mūsų mylima Lietuvos valdžia nepanoro apginti savo turtinių interesų, teisės viršenybės bei savo tarptautinių įsipareigojimų būti demokratine, teisine valstybe, garantuoti viešųjų finansų skaidrumą, apsaugoti pranešėjus apie korupciją. Čia nėra mūsų – pranešėjų apie tikėtiną korupciją – kaltė ar nuodėmė. Mes darėme, ką galėjome. Kai kurie iš mūsų sumokėjome nepelnytais ir neteisėtais kirčiais savo profesinei karjerai, patys tapome šmeižto objektais. Paskleisti melagingi gandai apie mūsų tikėtinas sąsajas su priešiškų šalių žvalgybomis… Šiuo metu nagrinėjama byla dėl garbės ir orumo.

Kaip ten bebūtų, V. Gailiaus iš STT ir VK išsireikalauti sprendimai yra kardinaliai svarbūs. Bent jau „korupcijos rizika“ yra oficialiai valstybės pripažinta. Vadinasi, nėra taip, kad prof. G. Merkiui per pilnatį nuolat aktyvuodavosi smegenys ir pasipildavo nepagrįsti skundai prieš darbdavį. Nėra taip, kad šakinė aukštųjų mokyklų profsąjunga – LAMPSS – kelis metus ieškojo to, ko nepametė. Minėti STT bei VK paviešinti sprendimai kartu yra ir mūsų – kovotojų už viešųjų finansų skaidrumą – šiokia tokia teisinė bei reputacijos apsauga. Juk, jei piktybiškai nebuvo vykdomi procesiniai veiksmai, jei nėra įsiteisėjusių teismų sprendimų, galima postuluoti, jog mes kritikavome, kaltinome nepagrįstai.

Tegul man bus atleista už gruboką analogiją: nebuvo išžaginimo, bet buvo išžaginimo rizika….

Faktiniai ir teisiniai mūsų argumentai daugybiniuose skunduose V. Gailiui dėl tikėtinos korupcijos KTU buvo tiek akivaizdūs, kad visiškai jų ignoruoti nebebuvo įmanoma. Sukandusi dantis, valdžia bent jau oficialų pripažinimą dėl „korupcijos rizikos“ išstenėjo…

Visoje toje istorijoje V. Gailius man atrodė kaip tikras „demokratijos riteris“. Dėkodami V. Gailiui už pareigos atlikimą, tik šitaip galime šį politiką vertinti. Nenorėtume tikėti dabar V. Gailiui metamais kaltinimais. Nors pribloškiančiai sunku tuo patikėti, bet Liberalų partijoje visgi yra padorių žmonių.

Prof. habil. dr. Gediminas Merkys

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo LAMPSS valdybos narys

Komentarai

 

 

 
 1. Jei atvirai ir as uz ji dejau galva ir agitavau,kaf butu isrinktas i seima,bet matomai klydau,nes esu nusunkta teisesaugos,kreipiausi i Gailiu turedama visus dokumentus,kad esu reketuojama ir niekam nesdkolinga,bet nuo s.m. vasario 12 nieko nematau,nei atsakymo,nei kokio paaiskinimo,todel netikiu jo sazini gumu,nes is manes negaus babkiu tuo isitikinau,dabar bandysiu ziniasklaida,gal ten bus nors vienas turintis sazines.Todel netikekit zmogumi,kuris per 3 men ir kuriam peteikti dokumentai negali atsakyti i skunda yra priklausomas,nes liecia teisesauga,todel ir netikiu jo sazine

  Thumb up 5 Thumb down 0

 2. Pradedu tikėti,kad TIKRAI Gailius yra …prisidaręs.Juk GINAMIEJI LAIŠKAI RAŠOMI NE VELTUI.
  Bet čia p.Merkys labai prašovė pro šalį.Šis straipsnis leidžia prokurorams, ginantiems visuomenės interesą,pateikti kaltinimus Gailiui ,,dėl politiko kišimosi į teisėsaugos sritį.O tai jau …APKALTA.
  Norėjo p.Merkys apginti,o ĮSKUNDĖ ir padarė daug bėdos.Aišku,jeigu PRINCIPINGI prokurorai TINKAMAI atliks pareigas.

  Thumb up 11 Thumb down 2

 3. į jį tv. laidose sudaro daug žinančio, labai atsargaus ir sukto žmogaus įspūdį….

  Thumb up 18 Thumb down 2

 4. Kalbama, kad , buves kriminalistas V.Gailius yra visu vogtu automobiliu iteisinimo ir ju vagiu Lietuvoje “stogas”? “regitra” dirba po jo “stogu”.

  Thumb up 17 Thumb down 2

 5. Gerb. prof. Gediminas Merkys pastebėjo esminius Vitalijaus Gailiaus veiklos principus. Tiesa, jei ponui Vitalijui Gailiu rūpėtų politinė karjera, seniai būtų pasitraukęs iš korupcijoje skęstančio liberalų laivo, nes jo kompetencijos praverstų bet kuriai partijai. ši pozicija liudija apie pažiūrų tvirtumą.
  Leiskite ir man padaryti alegoriją: reikia būti atsargiam, stovint prie “fekalvežio”. Gali nors ir nedaug, bet aptaškyti.
  Tikime gerb, Vitalijaus Gailiaus padorumu. Nesitraukite. Neliks kam kautis su korupcija. Geriau laikykitės toliau nuo “fekalvežio”.

  Thumb up 12 Thumb down 14 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...