Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Spalis 25 Pirmadienis
 

Ministras laukia siūlymų? Prašom!

2018-06-04 15:42 | Nuomonių ringas | Komentarų (7)

Anatolijus Lapinskas. Asm. archyvo nuotr.

Anatolijus Lapinskas

Socialinės apsaugos ministras Linas Kukuraitis Delfyje pristatydamas pensijų reformą „Kodėl pensijų reforma neįtinka verslininkams ir kitiems kritikams” pateikia vertingų minčių, kurios deja, ne apgina tą reformą, bet teikia peno dar didesnei jos kritikai.

Štai tas penas. „Pagal dabartinę sistemą žmonės perveda pensijų fondams 2 proc. nuo Sodros įmokos, nepaisant, ar pats asmuo bent truputį atideda senatvei nuo savo atlyginimo. Tie 2 proc. reiškia, kad ateityje mažėja kaupiančio asmens sodrinė pensija, todėl kaupimas tampa ne priedu prie Sodros pensijos, bet pakaitalu. Kokia tuomet kaupimo prasmė?” – taip rašo L.Kukuraitis.

Taip ir norisi paklausti ir jo, ir visos valdžios: kur jūs buvote, ar galvojote apie Lietuvos žmones, kai priėmėte, o po to 15 metų vykdėte tokius idiotiškus įstatymus, neigiančius pačią kaupimo idėją ir galų gale tiesiog apvagiančius žmones, susiviliojusius ta įstatymine nesąmone?

Jei žmogus neprisideda prie kaupimo, o tokių net 695,5 tūkst., tai vadintina ne kaupimu, o tiesiog pinigų dovanojimu. „Nes jeigu kaupi, tai bent šiek tiek prisidedi ir pats. Be to, tik 2 proc. kaupimas neturi prasmės. Kaupimas prasmingas tik tuomet, jei kaupiama mažiausiai 6 proc.”. Kodėl ši mintis pagarsinta tik praėjus daugiau nei dešimtmečiui nuo pensijų kaupimo pradžios? Tokiu būdu netoli milijono kaupėjų šio laikotarpio įnašai nuėjo šuniui ant uodegos.

Pagal naują siūlomą sistemą, pats kaupiantysis nuo savo atlyginimo skirtų 4 proc., valstybė jį paremtų 2 proc. nuo VDU. O dabar dėmesio: „kad kaupimo našta nebūtų pernelyg jaučiama, pasiūlyta 2 proc. sumažinti Sodros įmokas“.

Koks asilas galėjo taip sugalvoti? Panašiai yra ir dabartiniame kaupime: „dėl patogumo“ įmokos fondams imamos iš Sodros įmokų, t.y. dabartinių pensininkų pinigų. Tokia sistema, kaip žinome, yra pasmerkta.

Tačiau reformos autoriai nuo vilko užlipo ant meškos. Sumažinę 2 proc. įmokas Sodrai, o „sutaupytus“ pinigus neva jau patys žmonės iš savo kišenės atiduosią pensijų fondams, tie autoriai atėmė iš Sodros ne tik kaupiančiųjų įmokas, bet ir visai nenorinčių to kaupimo pinigus. Tuo pačiu Sodrą apvogė dar labiau.

„Pagal ankstesnių valdžių sprendimus pervedimai į privačius fondus nuo 2020 m. pasiektų 392 mln. eurų, t.y. 3,5 proc., ne 2 proc. kaip dabar. Tai būtų nepakeliama našta Sodrai ir fiskalinei valstybės drausmei”, aiškina ministras. Vėlgi, sakytume, pagaliau valdžia atsibudo. Bet priimant įstatymą visi bijojo prasižioti.

Ir dar. „Vienintelis dalykas, kuris šiek tiek kelia abejonių dėl tokio sprendimo (t.y., Sodros įmokų sumažinimo), nėra garantijos, kad būsimi politikai nenutars, jog jiems reikia laimėti rinkimus ir nepamatuotai puls leisti pinigus. Visi puikiai žino, kad, remiantis tyrimais, vyresni žmonės labiausiai linkę dalyvauti rinkimuose. Dėl jų balsų dažniausiai ir kovojama”.

Čia vėl apie valstybę valdančiuosius, kurie pasirengę varyti Sodrą, tuo pačiu ir valstybę, kad ir į pragarą, šiuo atveju į finansų duobę, kad tik jų partija laimėtų rinkimus. Taip vertinant, valdžia darosi panaši į mums dabar gerai žinomą – korupcionierių gaują.

„Sodros rezervas pernelyg lengvai pasiekiamas politikams“, aiškina ministras, lyg tie politikai turėtų priešmokyklinį išsilavinimą ir kaip darželinukai griebtų ar net vogtų, pvz., saldainius, jeigu jie būtų padėti jiems pasiekiamoje vietoje. O gal taip yra iš tikrųjų?

„Vyriausybė jau pateikė pasiūlymą, kuris skatintų jaunus dirbančius žmones aktyviau dalyvauti pensijų kaupime. Jeigu yra kitų galimybių, kaip sudominti dirbančiuosius papildomu kaupimu nesumažinus Sodros tarifo, pasiūlykite“.

Siūlau: mažinkite ką tik norite, bet tik ne Sodros įmokas. Iš mokesčių artimiausias būtų pajamų mokestis, galimas ir kitų mokesčių mažinimas. Bet ne, Sodra yra pats skaniausias kąsnelis, kaipgi be jo…

„Vyriausybė remiasi Sodros biudžeto prognozėmis, kurios rodo, kad dabartiniams pensininkams įsipareigojimai bus užtikrinti netgi su sumažintu Sodros tarifu“. Palyginimui: socialinis mokestis Lietuvoje – 34,18 proc., Latvijoje – 35,09 proc., Estijoje – 33 proc. Ar būtinai Lietuvoje reikia jį padaryti mažiausią Baltijoje, kai pensijos jau tokios ir yra?

„Dabar egzistuojantys įsipareigojimai gali būti pagerinti, pridedant papildomas lėšas perkeliamai bazinei Sodros pensijos daliai iš kitų mokesčių”. Aiškinimas, kad bazinė pensija, mokant ją iš valstybės biudžeto, užtikrins jos didesnį patikimumą, neįtikinamas. Tuo labiau, kad Sodros biudžetas jau ir taip subalansuotas. Ar tas perkėlimas neįneš valstybės mokesčių sistemoje didesnės sumaišties?

Ir dar, šįkart teisingai, apie valstybę. „Valstybės parama negali pakeisti paties kaupiančiojo indėlio. Jeigu valstybės parama stipriai viršytų kaupiančiojo indėlį, kiltų klausimas, ar tai nėra viešųjų pinigų švaistymas. Tuomet būtų galima traktuoti, kad visi mokesčių mokėtojai remia kaupiančiuosius, kurie nusprendė užsitikrinti orią senatvę“. Bet įtarimas švaistymu vis tiek lieka…

Dar viena reformos kritikų manipuliacija – šįkart neva lūkesčių fronte. Jie esą tikėjosi, kad Sodra nuo 2020 metų perves į privačius pensijų fondus 3.5 proc. įmokas, vietoje dabartinių 2 proc. ir jų viltys sudužo. Esą valstybės pareiga užtikrinti jų teisėtus lūkesčius.

Tie kritikai, minėdami didžiules sumas, kurių neva negaus žmonės dėl sustabdomų pervedimų iš Sodros, niekada nemini, kokias sumas tie patys žmonės praras gaudami gerokai – 10-25 proc. sumažintas Sodros pensijas. Finansine nesąmone reikėtų vadinti sistemą, kai po viso gyvenimo kaupimo, panašią sukauptą sumą, o gal ir didesnę turėsi atiduoti iš savo pensijos. Kam tokios sistemos nauda? Aišku, kad pensijų fondams.

L.Kukuraitis pateikia irgi ligi šiol neva slepiamą žinią: „kol kas nemažai dalyvių dėl per menko savo indėlio sukaupia mažiau negu prarastų sumažėjus Sodros pensijai“. Esą „reforma tam ir daroma – kad tokių situacijų nebūtų“.

Peržvelgus reformos metmenis, labai abejotina, kad šis tikslas bus pasiektas.

Komentarai

 

 

 
 1. Susidaro įspūdis, jog Sodros sąskaita į fondus sunešti pinigai , gerų dėdžių su berniukais jau pasidalinti. Gi ši reforma sumanyta tai aferai pridengti. Kaltų nerasta, tai tik žaidimai su milijonais.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ką marijĖmpolės gandragalvis-MENTAS iš Seimo tribūnos šnekėjo ?

  tikras stalinietis iš miesto Капсукас. Grynas STRIBAS po 28 LAISVĖS metų ???

  Galėtų Qbiliui gyvam kiaušinius nukąsti ir nuolankiai nunešti prie imperatoriaus NAISIO kanopų.

  Už kaulą.

  Au Aūūūūūūūūūūūūūūūūū

  Thumb up 0 Thumb down 2

  • draugo Smirnovo, nes veidai panašūs.

   Seimo narys Kęstutis Smirnovas buvo minimas ryšiais su Rusijos specialiosiomis tarnybomis įtariamo Mindaugo Basčio apkaltoje – esą rusiškomis dujomis prekiaujanti bendrovė „Dujotekana“ finansiškai parėmė K.Smirnovo sporto klubą „Audra“ mainais už politinę paramą M.Basčiui. 15min surinkta medžiaga rodo, kad yra ir dar vienas galimas ryšys.

   labai atsiprašau.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. „Vienintelis dalykas, kuris šiek tiek kelia abejonių dėl tokio sprendimo (t.y., Sodros įmokų sumažinimo), nėra garantijos, kad būsimi politikai nenutars, jog jiems reikia laimėti rinkimus ir nepamatuotai puls leisti pinigus. Visi puikiai žino, kad, remiantis tyrimais, vyresni žmonės labiausiai linkę dalyvauti rinkimuose. Dėl jų balsų dažniausiai ir kovojama”.

  Čia vėl apie valstybę valdančiuosius, kurie pasirengę varyti Sodrą, tuo pačiu ir valstybę, kad ir į pragarą, šiuo atveju į finansų duobę, kad tik jų partija laimėtų rinkimus. Taip vertinant, valdžia darosi panaši į mums dabar gerai žinomą – korupcionierių gaują.

  „Sodros rezervas pernelyg lengvai pasiekiamas politikams“, aiškina ministras, lyg tie politikai turėtų priešmokyklinį išsilavinimą ir kaip darželinukai griebtų ar net vogtų, pvz., saldainius, jeigu jie būtų padėti jiems pasiekiamoje vietoje. O gal taip yra iš tikrųjų?

  BRAVO!!!

  Thumb up 6 Thumb down 0

 4. Politikai tie, kurie pirmi vardija problemas ir jų sprendimus siūlo. Tad į rinkimus turi kandidatuot, kaip ir rinkt tik tokius -kurie geriausiai vardija valstybės problemas ir jų sprendimus siūlo. Bei vykdo gerindami Tautos bendrą gerovės lygį. Dabar kur šių valdžioje rimtos strategijos, kad po 2020 metų kaip mažės ES parama ir reikės dalim valstybės paskolas gražint tai nebloginant bendro Tautos gerovės lygio? Nes jei dabar tik tirias ir jei pensijinį amžių dar didint žada – čia bičiuliai. Latvija su Estija susitelkę eina į prieky. Reiškia Tautos rinkę atsakingos ir jų valdžios žino ką daro. Lietuvoj siūlykit, kol jie susikėlę atlyginimus imituoja.. Lenkija, nežiūrint kad geriau vystos, ten Seimo nariai susimažinę atlyginimus. kurie ir taip mažesni iž Lietuvos politikų. O Lietuvoj gaudami gerus atlyginimus dar jiems siūlykit. O jie ar apkaltins poveikiu, ar ne – vietoj padėkos.

  Thumb up 4 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Tinkama valymo įranga – būtinybė kiekvienam verslui
Aukštos kokybės krosnelės namų jaukumui 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Pažintis su miceliniu vandeniu – kaip juo naudotis ir ką reikia žinoti? 
Dauguma moterų ieško idealios makiažo kosmetikos. Produktas, kuris nedirgina odos, jos netraukia ir...

Kas yra šaltas asfaltas ir kam jis mums visiems reikalingas? 
Šaltas asfaltas yra puiki priemonė duobėms taisyti asfaltuotose gatvėse ar keliuose, kiemuose ir...

Dilgėlių arbata – tiems, kurie turi mažakraujystę 
Dėl netinkamos mitybos anemija yra gana dažna šiuolaikinio žmogaus palydovė. Nors atrodo, kad...

Pasiruošimas jūsų tobulai kelionei: ką verta žinoti? 
Manote, kad pats laikas atitrūkti nuo kasdienybės ir bent trumpam leistis į nuotykius?...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (2)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...