Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

M. Zasčiurinskas: LITEXIT. Užteks sekti pasakas apie orią pensiją

2016-08-04 11:04 | Nuomonių ringas | Komentarų (27)

Seimo narys Mečislovas Zasčiurinskas. KK nuotr.

Mečislovas Zasčiurinskas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys

Premjeras Algirdas Butkevičius įsitikinęs, kad socialinis modelis, tuo pačiu ir pensijų reforma užtikrins Lietuvos gerovę ir garantuos, kad pensijos senjorams tikrai nemažėtų, o kaip tik – didėtų. Tam, pasak Premjero, stipriai pasitarnaus ir, pvz., pensijų indeksavimas.

Tuo tarpu Prezidentė Dalia Grybauskaitė naująjį socialinį modelį sumalė į miltus ir pareiškė, kad „tokiomis reformomis tik dar labiau žmones išstumiame į užribį, dar labiau sukeliame jų nepasitikėjimą valdžia <…> ir dar labiau skatiname išvažiavimą“.

Tai, kad valstybės vadovai kalba apie mus visus – esamus ir būsimus pensininkus – gal ir neblogai. Bet kai socialdemokratas, ekonomistas, vienas labiausių informuotų žmonių – Premjeras A. Butkevičius – ar ne viską pasako, arba pats nėra gerai įsigilinęs į socialinės apsaugos situaciją – blogai. Dar blogiau, kai sakoma viena, o tiesa – visai kitokia.

Bet apie viską – nuosekliai.

Vienas žinomas, bankų interesus atstovaujantis ekonomistas staiga praregėjo ir padarė išvadą, kad skurdas Lietuvoje nesuvaldytas ir kad mūsų šalyje „yra ištisų visuomenės kategorijų, kurios sunkiai suveda galą su galu“. Pribloškiantis atradimas ir stulbinanti naujiena! Tiesa, apie tai, kad svarbus mūsų žmonių nuskurdinimo „veikėjas“ yra ir Lietuvoje veikiantys kitų šalių bankai – nutylėjo. Kaip jau įprasta.

Vyriausybės vadovui toks atradimas, kad Lietuvoje skurdas nevaldomas, lyg ir neturėtų būti naujiena. Tačiau Vyriausybė akivaizdžiai ignoruoja tai, kad socialinis saugumas ir socialinė aplinka yra svarbiausias Lietuvos nacionalinio saugumo klausimas. Juk skurdas – emigracijos, liūdnos demografijos padėties šalyje, didėjančios socialinės ir politinės atskirties, ekstremistinių nuotaikų, smurto, savižudybių rezultatas… Mūsų žmonės savo valstybėje nejaučia pagarbos, nesijaučia saugūs. Ir ne dėl agresyvios globalizacijos politikos, o dėl mūsų valstybės vadovų ilgametės trumparegiškos politikos, kuri yra nejautri ir abejinga savo šalies piliečių atžvilgiu.

Nekalbėkime apie visiems iki kraujo įsiminusią „naktinę reformą“, kai Lietuva buvo bene vienintelė, kuri nusprendė, jog iš krizės vaduotis reikia pensininkų, neįgaliųjų, vaikų ir šeimų sąskaita. Teisybės dėlei, ne Lietuva taip nusprendė, o konservatoriai ir liberalai bei tuo metu naujaisiais gelbėtojais laikyti „valinskiečiai“, skaudžiai nurėžę žmonių viso gyvenimo uždarbį ir pavertę jį pašalpa. Tai visi puikiai prisimena (?) ir tokio sprendimo pasekmes daugelis jaučia iki šiol.

Taip, mums pavyko pradėti nusavintų pensijų kompensavimą ir net keletu eurų jas kilstelėti, bet to negana, kad pasivytumėme bent kaimynines Estiją, Latviją ar Lenkiją. Apie Vakarų Europos šalis net neverta kalbėti – iki jų mūsų senjorams – kaip iki mėnulio pėsčiomis. Belieka pavydžiai dirsčioti į vokiečių ar prancūzų turistus, išlipančius iš autobusų Vilniaus katedros aikštėje, kurių daugelis jau pasiekę garbingą amžių, tačiau gali sau leisti keliauti, pažinti pasaulį, mėgautis gyvenimu.

O kur dar Europos socialinė chartija, kuri numato, kad minimali pensija šalyje turi sudaryti 50 procentų vidutinio darbo užmokesčio dydžio? Lietuvą šią chartiją ratifikavo dar 2001 m., tačiau šį konkretų straipsnį, numatantį minimalios pensijos dydį, dėl kažin kokių priežasčių „išmetė“. Pasiekėme, kad Seimas pritartų ir šiam svarbiam straipsniui, tačiau tolimesnė jo įsigaliojimo tvarka įstrigo.

Skaudančia širdimi klausau į mane besikreipiančių žmonių skundų – visą gyvenimą sunkiai dirbę, daugelis net paaukoję sveikatą, lieka su tokiomis menkomis pajamomis, kad yra priversti rinktis, ar įsigyti reikalingus vaistus, ar nusipirkti sveikesnį kąsnį.

Ir išvykstantieji iš šalies taip pat vis dažniau pateikia svarų argumentą, kodėl turi palikti Tėvynę – tam, kad šeimos pragyventų, kad užsidirbtų ant bent minimalios užsienietiškos pensijos, kuri gerokai lenkia net mūsų didžiausias.

O ir statistikos duomenys iškalbingi – vidutinę pensiją mūsų šalyje nuo skuro ribos skiria vos keliolika eurų.

Suinteresuotieji ir turtingieji giriasi, kad taip vadinamame naujajame socialiniame modelyje vyresnio amžiaus žmonėms lyg ir sudaromos palankesnės sąlygosi didesnei pensijai. Numatytas Vyriausybės taip giriamas net, pvz., pensijų indeksavimas. Tačiau kodėl Lietuvos žmonėms, taip masiškai paliekantiems Tėvynę, nedrįstama juodu ant balto surašyti arba garsiai pasakyti (išrėkti), ką iš tiesų duos tas modelis. Kad jame socialinės apsaugos įstatymų bazė surėdyta taip, kad pensijos mažės, kad indeksavimas bus, kai bus „sunešiotos kurpaitės“ – kai biudžete liks pinigėlių vargšams (tikite, kad taip kada nors bus?), kad darbo stažo didinimas iki 35 metų faktiškai reiškia, kad pensijos vėlgi mažės, kad bus mažinamos „Sodros“ pajamos ir t. t. Mat 1400 Lietuvos turtuolių neišgali mokėti „Sodrai“ tiek, kiek visi. Ir Vyriausybė su „džiaugsmu“ įveda taip vadinamas įmokų lubas turtingiesiems – taip dar sumažindami įplaukas į „Sodrą“, žinoma, taip sutaupydami turtingiesiems pinigų, tačiau iš kokių aruodų reiks mokėti socialines išmokas vargšams? Vyriausybė kalba apie pensijos pašalpinės dalies – bazinės pensijos – perkėlimą į valstybės biudžetą, bet tai numato per 12 (!) metų, o įmokas („Sodros“ pajamas) mažina iš karto…

Kai šitaip įvairiaisiais būdais mažinamos Sodros pajamos, neužmirškime ir apie tai, kad ant jos pečių dirbtinai užkrautos milžiniškos skolos. Tam, kad Valstybės biudžetas gražiai atrodytų. Kad Briuselio biurokratai pagirtų, kad „elitas“ gautų labai gerai apmokamo darbo.

O kur dar viena reformos iliuzija – įvedama pensijų skaičiavimo taškais sistema! Kad pensijos didėtų. Pensijas skaičiavome litais. Nepadidėjo. Dabar skaičiuojame eurais. Nepadidėjo, o perkamoji galia sumažėjo. Dabar skaičiuosime taškais. Tikimės, kad bus kitaip?

Ir joks indeksavimas čia neišgelbės. „Sodra“ valstybei „ant popieriaus“ skolinga 4 mlrd. eurų. Vidutinė pensija, lyginant su vidutinėmis draudžiamosiomis pajamomis, nuo 2013 m. mažėja po keletą procentų. Mažės ji ir kitais, ir dar kitais metais… O 2026 metais pasieks 28 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (šiandien – 34 proc., pagal ratifikuotą Chartiją turi būti ne mažiau 50 proc.)

Norėsi senatvėje turėti iš ko gyventi – teks dirbti iki mirties.

Ne kartą sakiau, kad socialinė apsauga Lietuvos žmonėms – svarbiausia. Užtenka tų nesibaigiančių reformų. Taip, būtina atsižvelgti į pokyčius visuomenėje. Migracija. Demografija. Valstybės moralė. Politikų išmintis ir profesionalumas. Tam, kad pensininkų ateitis nebūtų tokia niūri, užtektų keleto pakeitimų – pavyzdžiui, plėsti draudžiamųjų socialiniu draudimu ratą, atsisakyti išimčių, iš „Sodros“ lėšų finansuoti tik draudiminius įvykius, sudaryti „Sodros“ rezervo fondą (taip būtų galima didinti pensijas bei kitas draudimines išmokas), o taip pat pensijos paraminę dalį (arba bazinę pensiją) finansuoti iš valstybės biudžeto. Pensinis amžius turėtų būti skaičiuojamas pagal vidutinę gyvenimo trukmę, o ne pagal tai, kiek žmonių išmirs nesulaukę pensinio amžiaus, o likusi dalis gyvens. Žmonės taip pat turi aiškiai žinoti, kokia pensija jų laukia, kad galėtų planuoti savo ateitį, neimti „vokelių“. O štai privačių kaupiamųjų fondų finansavimas privalo būti toks, kaip Vakaruose – ten jį finansuoja ne biudžetas (ne vargšai turtinguosius), o patys fondų dalyviai.

Lieka apgailestauti, kad tokie mano siūlymai nebuvo išgirsti Seimo plenarinių posėdžių metu svarstant vadinamąjį socialinį modelį. Tačiau tai neužkerta man kelio teikti juos vėl ir vėl. Kol Vyriausybė atsitokės ir padarys šiuos būtinus ir neišvengiamus sprendimus, kitu atveju – dar ilgai vilksimės ES uodegoje.

Teisi Prezidentė, sakydama, kad reformas mes darome ne kažkam abstrakčiai, gi darome Lietuvos žmonėms. Kas gi čia gyvens? Ateiviai?

Komentarai

 

 

 
 1. Ponas Bleka mes tinkame i kompanija! As pridainuosiu tamsta pareguliusit svarbu normalius prikelt!!! Lietuvoj daug kvailiu!

  Thumb up 8 Thumb down 0

 2. Man idomu, ar Zaciurinskas seniai zinojo kad puciama migla, ar tik dabar – pries rinkimus? Beje, jau seniai esu parases ka ponas neabejotinai skaite, jog kuo skubiau turi buti atstatytas valstybinis taupomasis bankas, per kuri turejo eiti visi ES paramos pinigai i Lietuva. Jei tai butu buve padaryta, nemaza dalis procentiniu pinigu galejo buti skirta pensijoms. Kokia cia jusu ta Darbo partija, leiskit paklausti? Speju oligarchine, nes bijot net cypteleti kad FNTT ar mokesciai ant mazolio neuzliptu. Dar du menesiai – pirmyn, parodykit kad jums pensininkai rupi darbais o ne zodziais.

  Thumb up 13 Thumb down 1

 3. Pasakų Sekėjų Partija.
  Susirinkę populistai, tfu
  Lyg nebūtų prasėdėję 4 metus valdžioje

  Thumb up 7 Thumb down 3

  • jis, kaip ir visi. Laikosi įsikibę visi alei vieno tų kėdučių, prieš rinkimus, tampa baisiai uolūs “Aš manau”, “aš pastebėjau”, “aš sakiau”, “reikia taip daryti”, “reikia anaip”, o kaip nieko gero neįvyko, taip nevyksta, ir nevyks. Visi drąskosi, kaltina vieni kitus, skundinėja, šaiposi ir įžeidinėja, bet kaip grobuonys laukia kaip vėl prasitęsti kadenciją. Baisiai šlykštu, matant aiškiai, kad jiems ne gyvenimo kokybės gerinimas piliečiams rūpi, o tik savi interesai.

   Thumb up 10 Thumb down 0

 4. Šalpos pensija, kai neturėdamas jokio stažo, o tik amžių, yra apie 100 EU. Įrodai 15 m. darbo stažą, paskaičiuoja Sodrinę pensiją ir pamatai, kad gauni 87 EU. tai yra faktas. Ką valstybė myli labiau? Tik tinginius, juk ne veltui visokias išmokas moka už neauginimą, už nešienavimą ir t.t.

  Thumb up 10 Thumb down 0

 5. Nedejuokim:zydu valdyme nieko naujo,melas apgaule ,skurdas ir ..kai reikia Sibiras …arba ….1.Istorinis melas ir Pasauline valdymo Sistema.Imitacija rinkimu,visokie sarasai ,Partijos!Islaikomos Valstybes?!2.Gal kas ir keisatusi jei Merkel sodintu i kalejima,ir nors kad laimetu Trampas…kitaip Brisiaus galas….

  Thumb up 21 Thumb down 1

 6. kaip gražiai jie rūpinasi žmonėmis – vien tik žodžiais.
  galėsit savo pasakas sekti, kai nepateksit į seimą.

  Thumb up 17 Thumb down 1

 7. Minimumas garantuoja varga ir skurda senatveje su skurda garantuojanti pensija nuo minimumo, o kitokio atlyginimo rajonuose ir nesitikek.

  Thumb up 19 Thumb down 0

  • Kalbėjausi su pardavėja, gaunančia minimalią algą. Ji sako-aš nesutinku, kad būtų išmokamas avansas, nes po to, kai gauni algą ir susimoki mokesčius, lieka nulis pinigų pragyvenimui… Liūdna padėtis, kad norintys vėl patekti į seimą praregi tik prieš pat rinkimus, o paskui vėl užsideda 4 metams rožinius akinius.

   Thumb up 6 Thumb down 0

 8. Nori pasakyti, kad Darbo partijos Vyriausybėje nėra ir kad socialinių reikalų ministrė ne darbietė :)
  Prajuokino tas Zasčiurinskas :)

  Thumb up 18 Thumb down 0

 9. Reikia dirbti visą kadenciją, o ne parašyti kelis straipsnius prieš rinkimus.

  Thumb up 20 Thumb down 1

  • taigi str.jisrase kad apie tai jau kalbejo.Tik gal lygiai pries 4,8 Ir 12 metų.?Gal ir kalbejo bet tada dar nebuvau pencininkas

   Thumb up 5 Thumb down 0

  • Prieš rinkimus visi kažkaip keistai atviri pasidaro, tačiau jeigu būna perrenkami, vėl užtyla.

   Thumb up 24 Thumb down 0

 10. o tai Zasčiurinskas ne iš valdančiosios daugumos? O pensijų ministrė ne Darbo partijos? O ką konkrečiai padarė ponas Zasčiurinskas su savo DP, kad pensijos būtų orios?
  Džiaugiuosi, kad tų populistų daugiau seime jau nebus.

  Thumb up 16 Thumb down 5

 11. Oooooooooo kiek mes dabar isgirsim tiesu apie tai, kaip blogai vedama musu politika.Rinkimai jau visai cia pat.O va po rinkimu ir vel zasciurinsai ramiai sau sedes 3,5 metu siltose kedese, retkarciais nubusdami ir nustebe pamatys, kad varguoliai gyvena ant isgyvenimo ribos.Ir vel sau snaus iki kitu rinkimu.Taip ir gyvenam.Mus durnina, kad issirinkt nemokam, bet rinkimu sistemos nekeicia.Nors dr.Jonas Ramanauskas jau kelis kartus kreipesi oficialiai i musu valdzia, kad rinkimu sistema, kai renkama pagal partiju sarasus, yra antikonstitucine.Sako, kad atsakymo negauna jokio.Jie susikure sau tokius istatymus, jie ju niekada ir nekeis.Mes jiems reikalingi tik kas 4 metai.O tamsta, p.Zasciurinskai, kaip galvojate, ar pagal istatymus esate isrinktas?

  Thumb up 23 Thumb down 1

  • Na jei tokiu butu daugiau tiesa kalbanciu gal kas ir keistusi bet bėda kad jie vienetiniai kurie neturi itakos ka nors pakeisti nes tokie kaip tu prirenka kubiliu butkevyciu juknevycieniu masiuliu o poto piktinasi.

   Thumb up 21 Thumb down 0

   • Tamstele labai klysti.Tokia, kaip as masiuliu, butkeviciu, o tuo labiau juknevicieniu su kubiliais tikrai nerenka.As renku kitokius.Tik jiems niekas neleidzia pasireiksti.O siaip, tai as Seime noriu matyti Urbsi, Naka, pagaliau Balsi…Bet va Urbsys nuejo pas Karbauski, o tos “zaliosios” parcijos as nenoriu.Ir ka man daryt?

    Thumb up 13 Thumb down 0

    • „Na jei tokiu butu daugiau tiesa kalbanciu gal kas ir keistusi…“
     Galiu drąsiai Tamstai duoti savo smetonišką skrybelaitę prikakoti, jei kas nuo gražių priešrinkiminių kalbų galėtų pasikeisti. Kertam?
     Kalbomis nieko nepakeisi. O darbų imtis niekas nenori, nes tai jau atsakomybė, kurios labiausiai politikai ir bijo.
     Labai patogu būti valdžioje, kai kažkas kalti abstrakčiai, ir niekas – konkrečiai…
     Taip pirštais vienas į kitą ir badosi.

     Thumb up 15 Thumb down 0

    • Replika į Irena 2016-08-04 15:42 komentarą:

     O kurį iš Tamstos išvardintų laikote politiku ir ko iš jų tikitės konkrečiai?

     Thumb up 4 Thumb down 1

     • P.s. O ką daryti?
      Mudvi su Antaniene manome, kad geriausia, Irena, išeitis – nusišauti.

      Thumb up 5 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...