Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

M. Zasčiurinskas: „LITEXIT. Nulinės darbo sutartys – nulinė gyvenimo kokybė“

2016-07-22 14:09 | Nuomonių ringas | Komentarų (6)

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys M.Zasčiurinskas . KK nuotr.

Socialdemokratas A. Butkevičius teigia, kad nulinės darbo sutartys padės pritraukti investicijų ir padės išvengti atlyginimų „vokeliuose“.

J.E. Prezidentė D. Grybauskaitė savo dekrete pažymi, kad „nenustatytos apimties darbo sutartys sukuria papildomas prielaidas piktnaudžiavimui slepiant tikrąsias darbo apimtis ir šešėlinio darbo masto augimui“.

Tenka pripažinti, kad mūsų valstybėje, siekiant teigiamų permainų dažnai mėgstama ne pasinaudoti gerąja kitų šalių patirtimi, o norima sugalvoti, kaip manoma, vis kažką kitokio, įdomesnio ir, dažniausiai, deja, nereikalingo ar net žalingo.

Didžiojoje Britanijoje netyla diskusijos, kad reikėtų atsisakyti nenustatytos apimties darbo sutarčių, dar vadinamų nulinių valandų kontraktais, nes jų skaičius šalyje drastiškai išaugo ir atvėrė kelius darbdaviams piktnaudžiauti savo teisėmis išnaudojant darbuotojus.

Lietuvoje nutarta, kad nulinės sutartys yra labai reikalingos. Premjeras Algirdas Butkevičius po paskutinės politinės tarybos netgi pabrėžė, kad tokios sutartys neabejotinai pritrauks daugiau investuotojų, galimai net iš už Atlanto, todėl jos būtinai turi likti naujajame Darbo kodekse. Tiesa investuotojai apie tai, kad nulinės sutartys pritrauks jų investicijas, nežino…

Nenustatytos apimties darbo sutartis, tai tokia darbo sutartis, kai darbuotojas atvyksta dirbti darbdavio kvietimu, o darbdavys įsipareigoja darbuotojui atlyginti už faktiškai išdirbtą laiką. Siūloma nustatyti, kad Lietuvoje būtų numatytas minimalus darbo laikas – 8 val. per mėnesį, už kurį būtų mokama nepriklausomai nuo to, ar darbuotojas išdirbo tas valandas, ar ne.

Jungtinėje Karalystėje toks eksperimentas pradėtas prieš dešimtmetį. Ir tokių sutarčių skaičius išaugo drastiškai – jeigu 2005 m. jų buvo apie 100 000, tai 2015 m. pabaigoje jau 800 000. Iškalbingi ir kiti duomenys – didžioji dalis darbuotojų, dirbančių pagal nulines darbo sutartis, yra jauni žmonės, dažniau moterys negu vyrai. 16-24 m. amžiaus grupėje net 38 proc. visų darbuotojų dirba pagal nulines darbo sutartis. Tokio tipo sutartys paprastai siūlomos pažeidžiamiausioms darbingų žmonių grupėms, kurie dirba aptarnavimo sferoje, sandėliuose, fabrikuose, socialinių paslaugų sferoje. Anglų paskaičiavimais, nulinės darbo sutarties savaitinis užmokestis net nesiekia pusės užmokesčio, kuris gaunamas dirbant pagal paprastą darbo sutartį (188 svarai pagal nulinę ir atitinkamai 479 svarai pagal „normalią“ darbo sutartį).

Statistikos duomenys gerai nenuteikia, tačiau dar labiau liūdina pirmuosiuose žiniasklaidos puslapiuose vis pasirodanti informacija apie pagal nulines sutartis dirbančių darbuotojų išnaudojimą. Štai visai neseniai vieno didžiausių Europoje sporto prekių tinklų „Sports Direct“ darbuotojai išėjo į gatves ir net ryžosi kreiptis į teismą. Paskutinis lašas jų kantrybės taurėje buvo kai 90 proc. darbuotojų ant nulinių sutarčių įdarbinęs prekybos sportiniu inventoriumi gigantas dirbantiems pagal nuolatinio darbo sutartis premijas išmokėjo, o dirbantys pagal nulines – negavo nieko. Paaiškėjo, jog šio prekybos tinklo darbuotojų, dirbančių pagal nulines sutartis išnaudojimas siekė sunkiai suvokiamą mąstą. Sergantys darbuotojų vaikai turėjo būti mokykloje, nes tėvai bijojo atsiprašyti iš darbo ir užsitraukti darbdavio nemalonę. O užsitrauksi nemalonę – į darbą galėsi neiti ne dieną ar dvi, o ištisą savaitę, nes „bosas“ tavęs tiesiog nepakvies. Darbdavys dirbantiems pagal nulines darbo sutartis netgi buvo įsigudrinęs mokėti mažesnę algą negu šalies minimumas, mat pavėlavusiems nors minutę į darbą iš valandinio minimalaus atlygio buvo nubraukiamas atlyginimas už 15 darbo minučių. Negana to, po pamainos sandėlyje buvo atliekami darbuotojų patikrinimai – visi išeinantys namo buvo apieškomi apsaugos – ir nors tai trukdavo daugiau kaip valandą, už šį laiką atlyginimas mokamas nebuvo… Beje, jis nemokamas ir už pietų pertraukėlę. Atsirado tokių darbuotojų, kurie prisipažino, kad į darbą kviesti nebuvo ištisas 8 savaites, nes per ilgai užtruko tualete.

Žmonės ne tik negali planuoti ateities, prisiimti finansinių įsipareigojimų, jie net nežino, ar turės už ką sumokėti mokesčius ir išleisti vaikus į mokyklą.

Lobistai aiškino ir britai tikėjosi, kad nulinių sutarčių mažės mažėjant nedarbo lygiui.

Tačiau, nors nedarbo lygis Jungtinėje Karalystėje senokai pasiekė prieškrizinį, taip neatsitiko. Visi įsitikino, kad tokių darbo sutarčių pagrindinė paskirtis ne spręsti nedarbo problemą, bet išnaudoti žmogų.

Negana to, socialinės studijos ir apklausos atskleidė, kad tokios sutartys ne tik kuria įtampą darbo vietoje ir alinančią konkurenciją tarp darbuotojų (kuris labiau įsiteiks „šefui“ ir gaus daugiau darbo), bet ir sukelia stresą dėl neužtikrintos ateities kasdieniame gyvenime, kuris nesunkiai gali peraugti į nuolatinę depresiją.

Nulinių valandų kontraktas šioje šalyje tapo išnaudojimo sinonimu ir profesinės sąjungos ragina žmones nesudarinėti šių sutarčių. Spėjama, kad siūlytos nulinės darbo sutartys galėjo būti viena iš priežasčių britams balsuoti už išstojimą iš ES…

Ir dar. Žinome, kad Jungtinėje Karalystėje, turinčioje ilgametes demokratines tradicijas, verslas ir darbdaviai yra, ar bent turėtų būti, socialiai atsakingesni, sąmoningesni ir jų pirštai ne taip lenkti į save kaip mūsuose. Reiktų įvertinti ir tai, kad pvz., Lenkijoje, Latvijoje BVP tenkantis vienam gyventojui yra mažesnis, o atlyginimai – didesni. Tačiau jeigu jau šioje valstybėje kilo tokios didelės problemos ir liūdnos pasekmės, galima tik įsivaizduoti, kas dėsis Lietuvoje. Juk įteisinus nulines sutartis visa galia atsidurs darbdavio rankose ir jis, net neabejoju, tuo pasinaudosi. Tuo tarpu darbuotojas liks visiškai beteisis. Ir negalės pykti ar skųstis dėl darbdavio elgesio, nes juk viskas bus teisėta ir oficialu, o tai kad jis apskritai duoda darbo yra jo paslauga už kuria turi būti dėkingas.

Šios darbo sutartys iš principo prieštarauja tikslui sukurti gerai apmokamą ir aukštos kvalifikacijos darbuotojų darbo rinką. Ir jeigu yra besiviliančių, kad nulinės darbo sutartys Lietuvoje išspręs nedarbo problemą, tai jie yra daugiau negu naivūs.

Ar žmogus puls atsisakyti pašalpų bei mokestinių lengvatų ir lauks darbdavio skambučio dėl kelių darbo valandų per savaitę, kurio, beje, gali ir nesulaukti? Įvertinkime ir tai, kad jaunimas bankuose paskolų negaus. Stažas pensijai gauti skaičiuojamas nuo standartinio metinio dienų skaičiaus. Dydis taip pat. Ir nuo įmokų. Nulinė sutartis – mažesnė socialinė apsauga, mažesnė pensija, išmokos.

Pašalpų vis tiek reikės, nes žmonės tiesiog neišgyvens iš nulinių valandų kontraktų. O ir kalbėti apie dėl nulinių darbo sutarčių išaugusį darbo našumą yra tiesiog kvaila, nes apie kokį našumą ir produktyvumą galima kalbėti, kai darbuotojas baiminasi nueiti į tualetą?

Žmonėms reikalingos stabilios ir adekvačios pajamos, tik tuomet jie jausis saugiai, o valstybė sutaupys, nes nereikės mokėti pašalpų, kitu atveju – kasame dar didesnę duobę, negu kurioje jau sėdime.

O visi tie, kurie garsiai piktinasi, kad verslas neprivalo būti pastovus ir garantuoti nuolatinio pelno, iš kurio būtų galima mokėti stabilius atlyginimus turėtų gerai pagalvoti ir atsakyti sau: jeigu būdami „verslininkais“ nesugebate savo darbuotojui sumokėti bent minimalios algos, gal geriau tokio verslo ir nedaryti, o užuot apsimetinėjus „biznieriumi“ eiti dirbti pačiam?

Ir siūlyčiau pradėti nuo nulinio valandų darbo kontrakto.

Komentarai

 

 

 
 1. kaip tik rinkimai, taip seimūnai suaktyvėja.
  o ką jie veikia visus 4 metus?
  pvz., pasakykit nors vieną darbą, ką gero Lietuvai padarė Zasčiurinskas?

  Thumb up 2 Thumb down 2

 2. Kaip galima neatlikus jokio tyrimo,priimti toki istatyma?Pirmiausia reiketu nulines darbo sutartis isbandyti ant seimo nariu ,visu be isimties,vyriausybes nariu su vadu priesakyje,ir visu valstybiniu istaigu valdovu.isbandzius kokiuos penkis metus,be pertraukos,aisku mokant saziningai uz isdirbtas valandas,manu toks istatymas dingtu is visu ji isbandziusiu galvu ,negriztamai,visam laikui.Tai iteisinimas zmogaus isnaudojimui,kur absoliuciai jokios socialines garantijos tokio vergo nepasieks.Saziningai dirbantys zmones ir verslininkai ,aisku bus pries toki istatyma.O priims ir naudosis juomi tik garbe ir sazine prarade,ir gobsumu apsikrete “verslynykai”.Iki siolei as Butkeviciu laikiau mastanciu,suprantanciu ir garbingesniu zmogumi.Taciau jeigu jis pasisako ir visom galiom bando toki nieksinga istatyma prastumti,tiesiog mano akyse tampa apgailetinu.

  Thumb up 7 Thumb down 0

 3. paaiškinkit kokia darbo sutartis Butkevičiaus vienmandatėje kai darbdavys4- 5mėn. iš eilės oficialiai neįformina į darbą? Nulinė ? Ir ar nuliniai sutarčiai reikia pasirašyti sutartį … Iš anksto ačiū už paaiškinimą.

  Thumb up 8 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...