Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Gegužė 24 Antradienis
 

M. Kundrotas. Kur ta Rusijos opozicija?

2022-05-07 13:39 | Naujienos | Komentarų (6)

Marius Kundrotas. Asmeninė nuotr.

Marius Kundrotas,  politologas

Mes, vakariečiai, mėgstame sapnuoti idiliškus vaizdelius. Vienas tokių – apie Rusiją. Maždaug – spustelėsime sankcijomis, dar sykį spustelėsime, ir į gatves išeis minios, kurios nuvers kruviną Vladimiro Putino režimą, ir ateis opozicija, kuri per kelias dienas, mėnesius ar metus padarys Rusiją kitokią. Humaniškesnę, demokratiškesnę ir draugiškesnę kaimynams.

Šiuo klausimu dažnai svyruojama tarp dviejų kraštutinių vaizdinių. Pirmasis jų – kad visa rusų tauta (su visomis tautinėmis mažumomis) – beviltiškai sugedusi ir verta tik sunaikinimo. Kitas – kad siaurutis režimo klanas laiko po prievartos jungu absoliučią normalių žmonių daugumą – normalių, be abejo, mūsiška, vakarietiškąja prasme.

Pastarąjį vaizdinį dar pastiprina įsivaizdavimas, kad Rusijoje masiškai klastojami rinkimai, o iš tiesų žmonės ten – už laisvę, teisingumą ir taiką.

Žvilgtelkime į akis faktams. 2011 m. Dūmos rinkimų dieną judėjimas „Balsas“ („Golos“) užfiksavo 7800 pranešimų apie pažeidimus, 2016 m. Dūmos rinkimų dieną – 3768 pranešimus, 2018 m. prezidento rinkimų dieną – 3236 pranešimus. 2021 Dūmos rinkimuose rasti 5788 pažeidimai. Itin kuklu rinkimams, kuriuose dalyvavo nuo 52-jų iki 73-jų milijonų piliečių.

Regis, dabartinio režimo stabilumo priežasčių reikia ieškoti sudėtingesniuose reiškiniuose, nei visur daugiau ar mažiau pasitaikantis balsų klastojimas.

Antras svarbus klausimas – ar rusai išties turi platų pasirinkimą? Šiuo metu parlamentinę opoziciją sudaro sovietinio kirpimo komunistai, socialdemokratinė „Teisingoji Rusija“, šovinistinė Liberalų demokratų partija ir liberaliai konservatyvi partija „Naujieji žmonės“. Visos jos esminiais klausimais, o pirmas iš tokių šiandien – Rusijos invazija į Ukrainą, balsuoja išvien su prezidentine „Vieningąja Rusija“.

Neparlamentinė opozicija – liberalus nacionalistas Aleksejus Navalnas, liberalios partijos „Jabloko“, „Parnas“ ir Augimo partija, tiesa, pasisako prieš šią invaziją, bet iš jų tik Augimo partija atstovaujama Dūmoje, kur turi lygiai vieną balsą, o kitos – už parlamento ribų.

Kas sąlygoja, kad parlamente atstovaujamos tik daugiau ar mažiau prorežiminės jėgos, o „Vieningoji Rusija“ jau trečiąsyk surenka konstitucinę daugumą?

Tolesnis eiliškumas, lyginant su rinkimų rezultatais, galėtų stebinti. Po liberalų demokratų rikiavosi „Jabloko“ – 8517 paminėjimų, toliau – konservatyvi partija „Tėvynė“ – 4207, tik tada – „Naujieji žmonės“ – 3862 paminėjimai, nuo jų vos atsiliko Augimo partija – 3621 kartai. Tad kodėl parlamentinę frakciją gavo būtent „Naujieji žmonės“? Į tai atsako „Balso“ statistiniai tyrimai. Prieš paskutinius Dūmos rinkimus „Vieningoji Rusija“ žiniasklaidoje paminėta 21987 kartus, Komunistų partija – 17428 kartus, „Teisingoji Rusija“ – 14543 kartus, liberalai demokratai – 8976 kartus. Lygiai toks eiliškumas atsispindėjo rinkimuose.

Atsakymas pateikiamas kitame „Balso“ tyrime. Lyginant teigiamos, neutralios ir neigiamos informacijos proporcijas „Naujieji žmonės“ gavo 97% teigiamos informacijos, kai net „Vieningoji Rusija“ – tik 79,88%. „Jabloko“ partijai teko tik 42% teigiamos informacijos ir 29% – neigiamos, Augimo partijai – 75% teigiamos informacijos, o apie „Tėvynę“ teigiamos informacijos duomenų išvis nėra.

Taigi, padaryta viskas, kad alternatyvus elektoratas iš daugybės partijų rinktųsi režimo draugus. Už keturias kitas partijas balsavo anksčiau apdoroti lojalistai, nes žiniasklaida joms dirbo jau nuo seniau.

Kodėl žiniasklaida tokia tendencinga? Į tai atsako faktai, kam ji pavaldi. 2017 m. duomenimis valstybė kontroliavo 51% Pirmojo kanalo akcijų: 38,9% – per valstybinę įmonę „Rosimuščestvo“, 9,1% – per valstybinę įmonę „TASS“, 3% – per valstybinę „Ostankino“ įmonę. Dar 25% priklausė Nacionalinei media grupei, kurios direktorių tarybai vadovauja glaudžiai su V. Putinu siejama Alina Kabajeva.

NTV priklauso įmonei „Gazprom-media“, kurios motininė įmonė – „Gazprom“, o joje virš 50% akcijų kontroliuoja valstybė. Kanalai Rusija-1, Rusija-2, Rusija-24 ir RTR-Planeta priklauso Visos Rusijos valstybinei televizijos ir radijo kompanijai, kuri savo ruožtu priklauso valstybei.

TV-Centro kanalo steigėjas – Maskvos miesto savivaldybė per Turto departamentą, jam priklausė virš 99% įstatinio kapitalo. Dabartiniai akcininkai – slepiami. Generalinė direktorė – Julija Bystrickaja, 2014 m. Ukrainos įtraukta į nepageidaujamų asmenų sąrašą dėl pozicijos Ukrainoje vykdomo karo klausimu.

Akivaizdžiai režimui patikima persona. Dar du populiarūs kanalai iš esmės kontroliuojami jau minėtos Nacionalinės media grupės – tai Penktasis kanalas (72% akcijų) ir REN TV (82% akcijų).

Taigi, pagrindiniai federaliniai kanalai arba kontroliuojami valstybės, arba su režimu susijusių įmonių bei įstaigų. Akivaizdu, jog tokiomis sąlygomis patogu manipuliuoti politine informacija, ją pateikiant tendencingai arba tiesiog nutylint. O pasak opozicijos ir alternatyviosios žiniasklaidos šia galimybe mielai naudojamasi, įskaitant rinkimų kampanijų laiką.

Politikos ir žiniasklaidos suaugimas – tikroji dabartinio politinio žemėlapio priežastis. Politiniai subjektai, iš esmės prieštaraujantys režimui, išstumti į visišką užribį.

Žmonės balsuoja taip, kaip yra informuoti. Taip kad vargu, ar verta tikėtis, kad artimiausiu metu Rusijos politika nors kiek keisis. Nebent įvyktų perversmas, kurį galėtų surengti V. Putiną supantys oligarchai, tačiau net jeigu jie nuspręstų keisti Rusijos vidaus ar išorės politiką, reiktų labai daug laiko, kad pasikeistų pati tauta.

Būtų naivu manyti, kad Rusija – kažin kuo išskirtinė šalis, kalbant apie žiniasklaidos ir politikos sąaugas. Vakaruose žiniasklaidos magnatai, kad ir mažiau priklausomi nuo valstybės, priklauso nuo politinių klanų, kurių dauguma simpatizuoja vienai politinei krypčiai, šiandien identifikuojamai liberalų vardu.

Taigi, Rusijoje liberalai yra marginalai, Vakaruose – valdančioji sistema. Bet pats reiškinys – informacinės manipuliacijos, lemiančios rinkimų ir valdžios tendencijas – identiškas abiem atvejais.

Žinoma, svarbu saugotis ir kito kraštutinumo – visuotinio rusų tautos smerkimo už režimo nusikaltimus. Kitaip mąstančių žmonių Rusijoje yra, tegul jų ir mažuma.

Kol tautoje yra bent vienas išskirtinis žmogus, bet kokie visuotiniai tautos apibendrinimai bus klaidingi. Vis dėlto vyraujanti tendencija – tokia, kad absoliuti dauguma yra tokia, kokia yra – totalitarinė ir imperinė. Ir mes dėl šios šalies dar ilgai turėsime bėdų.

Komentarai

 

 

 
 1. Vokietijoje vienas restoranas dėl kylančių kainų pradėjo imti įėjimo mokestį. Sankcijos Rusijai pačiai Europai sugrįžo bumerangu. Taigi, Europa šovė sau į koją. Bet čia dar ne tragedija. Bus kaput, kai bus imamas išėjimo mokestis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. O kas ir kada atsakys už nužudytus Donbaso nekaltus žmones ir mažamečius vaikus? Susiraskite internete tamstos ir pasiskaitykite straipsnį “ Горловская мадонна. Фотографии обстрела Горловки”. Ir būtinai pažiūrėkite straipsnio fotografiją, kurioje nufotografuota viduryje skvero ant žolės kraujo klane guli ukrufašistų artilerijos sviediniu nužudytos sudraskytos jaunos Donbaso Gorlovkos gyventojos, jaunos mamos, kūnas su 2 metų kartu nužudytos dukrelės kūnu ant rankų. Pažiūrėkit, gerb.patriotai-idiotai, ir pasakykite mums konkrečiai, kas už tai atsakys??? Taip pat klausiu, kada bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn visi tie brudai, kurie šiandien toliau kursto Ukrainoje karą? Kada atsakys visi niekšai, įskaitant ir lietuvius, kurie ir šiandien uoliai tiekia ginklus Zelenskio banditams.? Negi gyvenime gaisras yra kada nors gesinamas benzinu, t.y. tiekiant ginklus??? Nagi, drąsiau, pasakykite garsiai, – kada tiems p a d l o m s atpildas bus?!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Atsipeikėk.Donbaso,Luhansko banditai nori atplėšti GABALĄ Ukrainos ir …gal banditams ,kurie nesigaili SAVO VAIKŲ, Ukraina turi …DĖKOTI.
   Blogai rusiškiems banditams Ukrainoje gyventi SKRIAUDŽIA …VARYKIT namo į Rasieją.
   Banditams reikia duoti atkirtį.
   O ir Rasiejai už ginklų tiekimą Donbaso,Luhansko BANDITAMS seniai reikėjo duoti atkirtį.
   Taigi ,Draugas gini SAVUS BANDITUS.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Na,Lietuvoje ,nors žiniasklaida teisėsauga yra vienose [šlovingosios” TS[kp] rankose] žmonės vis dar laikosi.
  TS[kp] su savo satelitais [liberalais,Laisvės partija] nesurenka 80-90% rinkimuose dalyvaujančių, balsų.
  Nors žiniasklaidos teigiami ir neigiami atsiliepimai apie TS [kp] ir liberalus IDEALIAI sutampa su Rusijos rezultatais.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. liaudiesmenas.livejournal.com

  P.S.ankstesnius postus galima pamatyti,apačioje paspaudus “Previous 10”

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Apsišiko ir apsitapšnojo “garsusis” režisierius R.Tuminas prieš visą Lietuvą, prieš vidus jį pažinojusi us. Pažiūrėkite, kaip lengvai jį išdūrė prankeriai Vovanas ir Leksusas. Kaip visišką durnelį. Išsivertėlis Tuminas pasirodė kas esąs. Kas daugiau moka, tam ir šoka. O Tėvynė tokiems menkystoms yra paskutinėje vietoje… Būtinai susiraskite Youtubeje video – “Розыгрыш Римантаса Туминаса” – žiūrėti nuo 4:00 minutės iki 44:00 minutės, bet būtinai pažiūrėkite jį visą. Pamatysite, koks išvetstaskūris yra “garsusis” režisierius Rimantas Tuminas!… Kas daugiau moka, tam ir šoka. Nenoriu teisti, bet… Na, kaip žmogus, tai sakyčiau, – tiesiog menkysta. Tiesiog be komentarų. Atsiprašau, jei ką įžeidžiau.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ar tikrai yra verta pasirinkti namų šildymą medienos granulėmis?
Mediniai namai: 6 taisyklės, kaip juos paruošti žiemai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Ar biuro priemonių kokybė kinta? 
Darbas biure yra neatsiejamas nuo tam tikrų priemonių, kurios gali garantuoti, kad pavyks...

Naujausia žaidimų įranga dar geresniems pojūčiams 
Jeigu mėgstate kompiuterinius žaidimus ir norite atrasti juose dar geresnes patirtis, išbandyti daugiau,...

Miško darbai: pačiam ar su specialistais? 
Lietuvos kraštas yra labai žalias ir miškai yra pats didžiausias mūsų turtas. Jeigu...

Greitas ir efektyvus papilomų naikinimas 
Kamuoja papilomos virusas? Norite atkurti gražią ir sveiką odą? Papilomų naikinimas „Vivus Sanus“...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (8)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (27)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras