Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 21 Trečiadienis
 

Liudas Mažylis. Baltarusija jau kitokia. Ką į tai Europa?

2020-08-14 13:19 | Naujienos | Komentarų (12)

prof. Liudas Mažylis. KK nuotr.

Per nepilną savaitę Europos kontinente radosi nauja (ne kita, bet nuo šiol visiškai kitokia) valstybė.

Jeigu prieš savaitę Baltarusijos žmonės buvo linkę savąjį autokratinį vadą gana atlaidžiai šaukti „batka“, tai dabar jau jo paveikslas tiks nebent neklusniems vaikams gąsdinti. Juk, šiaip ar taip, tas asmuo buvo visuomenės toleruojamas. Vis dėlto 26 metus galiojo – koks bebūtų – bet visuomenės sutarimas, kad tą „batką“ tenka bent jau kantriai kęsti.

O nuo šiol bus kitaip. Dori baltarusiai nenorės nė prisiminti, kad šitiek metų į to asmens išsidirbinėjimus žiūrėjo atlaidžiai ar nuolaidžiai.

Beje, „A“ lemia „B“. Tasai „vakar“ ir iš tikrųjų buvo vakar, o ne pernai. Persilaužimas įvyko staiga, per keliasdešimt valandų. Save gerbiančiam žmogui baugu atpažinti save vakarykštį – patiklų, apgaudinėjamą. Verčiau jis oriai pasitiks smūgius ir patyčias. Tik jau niekada nebesileis kvailinamas. Šeštadienį „batka“ dar galėjo atrodyti „nusibodęs senis“. Dabar – pabaisa, suorganizavęs tautai „bespredielą“. Kaip kitaip, jei ne „zonos“ žargonu galima įvardinti pasibaisėtinus jėgos struktūrų veiksmus prieš niekuo nekaltus, taikius žmones?

Manau, didelė jo klaida buvo tikėjimas, kad galima užgniaužti modernias ryšių priemones ir kad jėgos struktūros veiks „tamsiame maiše“. Buvo blokuojami socialiniai tinklai, trikdomas interneto ryšys. Tačiau protestų banga nenumaldomai sklido iš Minsko po visą valstybės teritoriją. Dar vienas pasitikėjimo savimi bruožas – jog pavyks izoliuoti opoziciją. O pats „opozicijos“ terminas pasirodė neveiksnus. Opozicija – dabar jau visi, visa tauta. Teko paskelbti tautai karą… Nebepakanka izoliuoti keliolika ar keliasdešimt aktyviausių opozicijos veikėjų: tenka grūsti į kalėjimus ir laikinas sulaikymo vietas tūkstančiais.

Taigi Baltarusija pasikeitė. Privalome ir mes keisti toną. Pastarųjų dienų įvykius Baltarusijoje Lietuvos žmonės turi su kuo palyginti. Manajai kartai „išpuolė“ Kalantos įvykiai 1972-aisiais Kaune. „Anas“ režimas veikė lygiai tais pačiais metodais. Prasidėjo nuo to, kad žmonės nešė gėles, o milicija mėtė jas į šiukšliadėžes. Praėjusį sekmadienį prasidėjo nuo to, kad baltarusiai tenorėjo pasitikslinti, kaip jie balsavo, pamatyti konkrečius slapto balsavimo (jiems buvo sakoma, kad balsavimas slaptas ir balsai skaičiuojami sąžiningai) skaičius. Ir vienu, ir kitu atveju pradžia buvo visiškai spontaniška. Ir vienu, ir kitu atveju ji peraugo į kruvinas represijas.

Sausio 13-osios naktį mus traiškė tankais, bet tai buvo aiškiai SVETIMI tankai.

Taip, visais minėtais atvejais toji brutali jėga – vis ta pati. Ir vis dėlto tie istoriniai pavyzdžiai tik iš dalies tetinka šių dienų situacijai apibūdinti. Baltarusijos žmonių ryžtas neturi analogų. MES veikėm prieš brutalią, bet svetimą jėgą. O koks turėtų būti siaubas ir įsiūtis, kai prieš tave veikia tie, apie kuriuos dar vakar galvojai, kad jie tave gina ir saugo? Mes to nesam patyrę.

Į mane kreipiasi kaip į Europos Parlamento narį: darykit ką nors! Galiu garantuoti: absoliuti Europos Parlamento narių dauguma – Baltarusijos žmonių pusėje. Kam gi buvo neaišku, kad tai – ne rinkimai, o tik farsas?

Kokius veiksmus pasiūlyti?

„Nacionalinio susitaikymo“ institucija – gera idėja, kurios vakarykštis „batka“ galėtų stvertis kaip gelbėjimosi rato, – kol dar Baltarusijoje yra manančių, kad su juo reikia tartis. Ar jis tebesitiki, kad po dienos kitos jo nevadins „nuėjusiuoju“…

Nuo ko susilaikyčiau – nuo „pamokymų“ baltarusių tautai, esą dar reikia „pabrandinti“ savąją visuomenę. Pritarti „balsų perskaičiavimui“? O ką ten buvo skaičiuoti? O dėl kitko patarinėti tikrai nelengva. Kaip padėti tam gaivališkam ir galingam tautos pasipriešinimui įgyti struktūrą? Tai privalo pajėgti pati Baltarusijos visuomenė. Be abejo, reikia visais būdais remti pilietines baltarusių organizacijas. Jos yra toji ilgalaikė atspara, kuri ir suteiks procesams tęstinumo.

Šiandien, rugpjūčio 14 dieną, vyksta nuotolinis Europos Sąjungos ministrų tarybos posėdis. Ji turėtų paskelbti rinkimus nelegitimiais ir pasiūlyti diktatoriui Lukašenkai sudaryti sąlygas naujiems rinkimams, kurie vyktų stebint tarptautiniams stebėtojams. Tai padėtų pralaužti informacinę blokadą, visuotinį rezultatų falsifikavimą. Vakarykštis „batka“ turėtų suprasti, kad tai – priimtiniausia jam išeitis.

Europos Komisija, kitos institucijos neabejotinai persvarstys, kaip tikslingiausia elgtis dabartinėje situacijoje. Reikia siūlyti tikslius sprendimus, ir laiku. Pavyzdžiui, sprendimas dėl bevizio režimo buvo savalaikis ir tinkamas. Reikalavimai nutraukti smurtą, paleisti sulaikytus protestuotojus turi būti pradinė derybų sąlyga, o ne „moneta mainais į sankcijų atšaukimą“ kaip anksčiau. Būtina padėti pralaužti informacinę blokadą ir griežtinti sankcijas.

Ir Lietuvai, ir visai Europai reikės daug išmanumo ir kantrybės, tikslių veiksmų dramatiškai kintančioje geopolitinėje mūsų regiono situacijoje.

Komentarai

 

 

 
 1. Dar vienas tikras Mazylis nevisprotis atsirado, imerkes i politika savo durne kaip ir nedo-profesorius Merkys…
  Linkiu kad perkunas trenktu i toki durniu susirinkima, nes tie nenori pripazinti baltarusiu tautos pasirinkimo – juk Lukasenka laimejo rinkimus gaves 80% balsu, o ta Ciganovskaja tikai mazdaug 10%.
  Ar nejauciate skirtumo sociopatiniai asilai ?!
  Oi, jus prisisauksite nelaimes nesaziningieji !!!

  Thumb up 5 Thumb down 0

 2. Kai surado sis autorius Lietuvos dokumenta ,labai tikejau ,kad sis “ponas” tai dare is meiles Lietuvai-Tevynei.Bet kai pamaciau isitaisiusi landsberginej terrrroristinej part gaujoj,supratau ,kad tai landsberginis pastumdelis,kuris uz kelis grasius pasiruoses parduoti viska.Ir to dokumento atradimas ,panasu,galejo buti surezisuotas popsas landsbergio shaikos.Nes ,manau,doras zmogus,mylintis Lietuva-Tevyne,niekada neatstovaus landsbergines -teroristines gaujos interesu.

  Thumb up 6 Thumb down 0

 3. Kai pamačiau Mažylį vienoje nuotraukoje su Landzbergiu,supratau koks tai žmogus.Greitai ir jis gali tapti vienu iš smerkemiausiųjų.Gerai,kad jį bent laikinai išsiuntė į Briuselį.

  Thumb up 7 Thumb down 0

 4. Nesuprantu ko Amerikos tam tikros vietos laižytojai taip puola ant Lukošenkos bei vykusių rinkimų.Štai užvakar telefonu kalbėjau su Gomelyje gyvenančia kolege ir jinai pasakė,kad rinkimai vyko demokratiškai,nebuvo jokių papirkinėjimų alumi,skalbimo priemonėmis,nestrigo kompiuteriai,dauguma balsavo už mylimą ir gerbiamą šalies patriotą A.Lukošenką,o ne už užsienio interventų primestą mažai žinomą moterėlę. Jinai užtikrino,jog šalies patriotai su perrinktu prezidentu priešakyje atsilaikys prie Vakarų inspiruojamą politinį perversmą,žmonės vėl gyvens linksmai ir laimingai. Tad kuo tikėti – minėta Baltarusijos piliete ar Vakarų papirktais perversmo organizatoriais?

  Thumb up 10 Thumb down 0

 5. apsepelis islindo is kanapiu ,koncervu ziurkenas,tuoj isbaidis visa Baltarusija ir Baltarusijos valdzia, visi koncervai su ozio barzdom.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 6. apsepelis islindo is kanapiu ,koncervu ziurkenas,tuoj isbaidis visa Baltarusija ir Baltarusijos valdzia.

  Thumb up 5 Thumb down 0

 7. Tikrai maniau, kad esi doras, kol neįlipai į šūdiną politiką.
  Tik pagalvok, mažyli, kaip nusivils žmonės, kai nuvertus tavo minimą batką, sionistai išparceliuos Baltarusiją panašiai, kaip buvo išpacceliuota ir dar tebeparceliuojama Lietuva. Praradom milijoną gyventojų, kaži, kiek praras Baltarusija?
  Nejau už tuos gaunamus pnigus gali loti bent ką, mažyli? Nepatinka nan prisitaikėliai, pataikūnai, svetimųjų tarnai už 30 sidabrinių šuniu lojantys!

  Thumb up 13 Thumb down 0

 8. Lansberginiai , kada priduosite Batkai šitą naują Baltarusijos prezidentę Xu-jakovskają ?….
  MŪSŲ VSD pavogė Baltarusų opozicijai skirtus pinigus ir visas saskaitas pridavė Batkos KGB ……2011 m. rugpjūčio 4 d. Opzicijos vadovas Alesis Beliackis buvo sulaikytas Minske iškart po to, kai Lietuva ir Lenkija suteikė Baltarusijos teisėsaugai informaciją apie Beliackio turimas sąskaitas bankuose. Rugpjūčio 12 d. Alesis Beliackis buvo nuteistas pagal Baltarusjos baudžiamojo kodekso 243 str. 2 dalį (mokesčių ir pajamų slėpimas dideliu mastu)……

  Thumb up 12 Thumb down 0

 9. Ei, tu mažyli, ar tu buvai kada nors toje Baltarusijoje, kad ją kritikuoji?
  Gal geriau tu pasižiūrėk į veidrodį ir pakritikuok save, gražuoli su ožio barzda….

  Thumb up 15 Thumb down 0

 10. VSD su Batkos KGB sukųrė gražią pasaką ,,, o laikraščiai jau savaitę rašo ,,,, kaip graži mergaitė laisvę į Baltarusiją nešė , bet prieš nešdama , savo vaikus Lietuvoje paslėpė nuo baisaus Lukošenkos . O Lukošenkos KGB dar ir bilietuką nupirko … ŠUNAUJAI viskas prilips …
  Kas jos vyras tegul pati papasakoja , jis blogeris ir Putino gerbėjas ir norėjo Baltarusiją prijungti prie Rusijos … Gal Lansberginiai šito nežino ? … Aišku žino nes patys dirba su Rusų banditais … O KGB prostitutė Grybauskaitė Rusijos valstybės paslaptis …

  Thumb up 12 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...