Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Gegužė 17 Pirmadienis
 

Lietuvybė nelaisvės sąlygomis

2021-04-21 08:06 | Naujienos | Komentarų (5)

Arvydas Juozaitis. KK nuotr.

Arvydas Juozaitis

Jaunoji karta taip „išmaniai“ įsigyveno pasaulyje, kad daugelis nė nežino, iš kur jų kojos dygsta. O juk buvę galingi XX amžiaus išbandymai, iš kurių ir išaugo Sąjūdis.

1976 metų sausį latvių režisierius Janis Streičas paklausė lietuvių menininko Stasio Krasausko: „Kaip jums, broliai lietuviai, šitaip gerai sekasi?“ Kalba sukosi apie „Lietuvos sėkmę nelaisvės sąlygomis“. Pokalbis vyko Druskininkuose, sausio šaltyje, prie arbatos puodelio. Janis lenkė pirštus ir vardijo didžiausius kūrėjus, kurie skambėte skambėjo visose padangėse: V. Žalakevičius, J. Miltinis, D. Banionis, E. Mieželaitis, G. Jokūbonis, o ir pats S. Krasauskas. Ir apskritai, gūsčiojo latvis, kodėl mes taip susižavėję kalbame apie lietuvių architektūrą, teatrą, meną, kiną ir net literatūrą?!

Kūryba, kad ir būdama tautos veidas ir jos būdas, nėra tautos kaulai ir raumenys. Lietuva gi, pradedant 1956 m., ėmė stebėtinai tvirtėti, ir jau apie 1970 metus visoje TSRS imperijoje prabilta apie „mažąją Ameriką“ prie Baltijos. Tai buvo komunistinės Maskvos pralaimėjimas – jai nepavyko rusifikuoti Lietuvos taip, kaip pavyko tai padaryti Latvijoje ir net Estijoje. Tai buvo ir vėlyvojo A. Sniečkaus (po 1956 m.), jo komandos veiklos vaisius. Iki pat mirties (1974 m.) šis senas nacionalinis komunistas, pasiremdamas lietuvių darbštumu ir tarpusavio susiklausymu, nelaisvės sąlygomis sukūrė „Lietuvos sėkmės istoriją“. Visos mūsų ministerijos kalbėjo lietuviškai, aukštosios mokyklos buvo sulietuvintos, o Maskvoje „pramušami“ fondai geriausiai tarnavo kraštui, ne nomenklatūrai. Iki 1960 metų labai sparčiai augęs gimstamumas, leido padidinti miestų energiją ir žemės ūkio produkciją. Gimė tikslioji, tekstilės ir kosmoso technologijų pramonė, pagaliau geriausi lietuviški keliai priblokšdavo net Vakarų turistus.

Jau L. Brežnevo epochos pabaigoje (1982 m.) niekas neabejojo, kad egzistuoja „lietuvių civilizacija“: lietuviai patys naudojosi savo gyvenimo vaisiais, jų buvo per 80 proc. visų respublikos gyventojų.

„Kaip jums tai pavyksta?“ – vis neatlyžo tais 1976 m. Druskininkuose atsiradęs latvis. Savo šalyje jis matė baisingą rusifikaciją – latviai tirpo kaip sniegas, jų bebuvo likę apie 50 proc. visų gyventojų (estai artėjo prie 60 proc.). Ir latvietis išgirdo lietuviešo S. Krasausko atsakymą.

Kadangi J. Streičas, (šiuo metu gyvenantis prie Veisėjų) yra geras šių eilučių autoriaus bičiulis, man leista pateikti tikslią citatą. Ji užrašyta latviškai (ne rusiškai), atsakymas toks: „Teikšu atklāti: mēs redzējām, ka citas izejas nav. Tāpēc izvēlējāmies Padomju varu un spiedām no tās cik tik var“. Išversti reikėtų taip: „Pasakysiu atvirai: mes matėme, kad kitos išeities nėra. Todėl pasirinkome Tarybų valdžią ir spaudėme iš jos tiek, kiek tik galima“.

S. Krasauskas pabrėžė A. Sniečkaus ir jo komandos išmintį, ir, kas itin svarbu, įvardį „mes“. Lietuviai Maskvoje tikrai buvo „mes“ – jokia respublika taip negynė savo vietos po saule. Ir nesvarbu, kad „tėvyne“ anuomet priverstinai vadinta visa TSRS, lietuviams — ir tautininkams, ir nacionaliniams komunistams – Tėvynė buvo sava žemė. Negiedodami „Tautiškos giesmės“, mūsų tėvai ir seneliai dainavo „Ant kalno mūrai“.

Dabar laisvai giedame „Tautišką giesmę“. Tik ar joje nuoširdžiai skamba „mes“? Pasaulyje pasklidusio milijono lietuvių tarpe – tik „mes“ ilgesys, nebe faktas. Globaliame pasaulyje lieka „aš“ ir mano teisė būti bet kuo, suaugti su antros (daugybinės) pilietybės pasais. Galiausiai likti be lietuvių kalbos – „mes“ tapatybės pamato.

„Globali Lietuva“ jau įsikūrusi Seime, o jaunieji „išmanieji“ taip lengvai pasiduoda globalizacijai, kaip jokia lietuvių karta nepasiduodavo jokiai okupacijai. Maža to, jau ir namuose, Tėvynėje, o ne plačiame pasaulyje skamba baisoki kolektyviniai pareiškimai (ką tik — portale bernardinai.lt), kad, esą, laikas atsisakyti tautinės kultūros, nes ji, esą, trukdo greičiau tapti globaliais ir pažangiais.

Globalistinė pažanga negailestinga praradusiems „mes“ tapatybę. Ji bemat sumindžioja tokią „niekio“ masę ir jau po vieną visus meta į rinką – už žemiausią kainą. Globalizmas sudegina pasidavusius kaip degalus.

Šio nūdienos siaubo akivaizdoje pateiksiu dar vieną lietuviško atsparumo faktą. Jo data — 1956 metų pabaiga, vieta — Rašytojų sąjungos pirmininko Eduardo Mieželaičio kabinetas. Pirmininkas pasikvietė pokalbio tris talentingiausius to meto poetus — Justiną Marcinkevičių, Algimantą Baltakį ir Alfonsą Maldonį. Pokalbis įvykęs ne atsitiktinai – ką tik rusų tankai buvo sutraiškę Vengrijos sukilimą, Lietuvoje buvę labai neramu. Ir štai citata, kurią prieš kelias dienas vėl išgirdau iš A. Baltakio, ir kurią šis leido paskelbti.

Taigi, rašytojų pirmininkas E. Mieželaitis pasakęs trims muškietininkams maždaug taip: „Jūs, vyrai, laukiate, kada kažkas keisis? Matote vengrus? Net jiems niekas nepadėjo. Atminkite, tarybų valdžia atėjo visam jūsų gyvenimui. Ir kad to gyvenimo netvarkytų tokie partokratai kaip Genrikas Zimanas, turite stoti į partiją“. Visi vyrai tapo komunistų partijos nariais. Ir netruko užimti pozicijas, kurias galėjo užimti tik su partijos bilietu kišenėje. Vienas iš jų tapo Rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoju, kitas – būsimos „Vagos“, t.y. vienintelės grožinės literatūros leidyklos vyriausiuoju redaktoriumi, trečias – literatūros žurnalo „Pergalė“ vyriausiuoju redaktoriumi. Taip mūsų literatūrai buvo paklotas savas, lietuviškas pamatas ir suteiktas rimtos (ne ideologinės) kūrybos pagreitis. Vadovavo tam reikalui tikri lietuviai-kūrėjai, tapę klasikais.

Šį gyvenimą nūdienos „išmanieji“ gali vadinti kolaboravimu, tarnavimu komunistams ir kitokiais keiksmažodžiais. Ką darysi, kiekvienas sprendžia pagal savo sugedimą. Gražiausias būdvardis, rodantis lietuvių galią, būtų „tarybinis“ – ne „sovietinis“ laikotarpis. Mes sulietuvinome „sovietizmą“. Būdvardis nukrito, o amžinybę reiškianti lietuvių kultūra, literatūra ir siela vardu „mes“ liko liudyti galią ir sumanumą. Ji sukūrė Sąjūdį. Ji sukūrė laisvės sąlygas, kuriomis dabar naudojasi ir „išmanieji“, ir nedėkingiausieji.

Pažangiausia perspektyva – saugoti ir skleisti savą pasaulio viziją, nepaisant prievartos.

Komentarai

 

 

 
  • Lėk bėk pas liberal- koncervus – šaukdamas – nacionalistas fašistas! globalistų priešas!

   Thumb up 3 Thumb down 0

 1. Ačiū už tiesą apie praeitį, už lietuvišką sakinį, už “savą pasaulio viziją”.

  Thumb up 3 Thumb down 1

 2. na nesinori rasyti,bet tenka,baigt reiktu tas pasakas,negi nematai,kas vyksta,negi nejauti,kad visokie rasinejimai apie lietuvybe ir panasias mintys nulio vertos,jei nera lietuvos tai prie ko ta lietuvybe,viska ka tu gali tai nulekti ir pasimelsti prie sudauzytos lentos apsisaukelio,niekam neidomu…man regis ,kad tu vaidini rastinga,o visai nerastingas…balsavau uz tave kazkada bet jauciau kad nebus grudu is tu pelu

  Thumb up 2 Thumb down 3

 3. Nostalgija…žvilgsnis į praeitį, ne į ateitį, jokių konkrečių pasiūlymų…vien kalba nepadės…kultūrininkas…
  J.G.Platukas

  Thumb up 2 Thumb down 2 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką skaityti? Knygos apie moteris, metusias iššūkį tradicijoms
Santaros klinikose įrengiamos naujos reanimacijos vietos sunkiems pacientams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...