Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Rugpjūtis 8 Pirmadienis
 

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas

2010-06-08 11:22 | Politikų tribūna | Komentarų (153)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė pirmą savo metinį pranešimą (lrp.lt nuotr.)

Mieli Lietuvos žmonės,

Gerbiamieji posėdžio dalyviai,

Esu čia, kad atlikčiau Konstitucijos numatytą pareigą metiniu pranešimu apžvelgti padėtį šalyje.

Situaciją ir aktualijas kiekvienoje valstybės gyvenimo srityje stebiu, analizuoju ir reaguoju nelaukdamà metinių progų. Taip suprantu savo ir Prezidento institucijos užduotį.

Todėl, ruošdamasi šiam susitikimui, atsisakiau tradiciniu tapusio žanro – įprastinės visų šalies gyvenimo sričių apžvalgos, rikiuojant jas įprastà tvarka.

Neskelbsiu ir problemų sąrašo, kuriame rikiuotųsi: ūkio nuosmukis, nedarbas, energijos kainos, siautėjanti korupcija, stringančios struktūrinės reformos…

Nuolat bendrauju su Lietuvos žmonėmis, kalbuosi su politikais, visų lygių šalies institucijų pareigūnais. Nuoširdžiai domiuosi viskuo, kas vyksta viešojoje erdvėjè. Todėl neabejoju: savo skaudulius mes žinome.

Atrodytų, nutuokiame, ir kaip juos gydyti. Juk žadame kloti modernius pamatus ekonomikos pažangai. Ketiname investuoti į mokslą ir inovacijas. Skelbiame negailestingą karą korupcijai. Įsipareigojame laisvinti verslą nuo beprasmių suvaržymų, užsitikrinti energetinę nepriklausomybę.

Dešimtmečiais, tarsi užkeikimą, kartojame išmintingus tekstus apie gyvybiškai svarbią būtinybę nedelsiant imtis struktūrinių reformų.

Dvidešimt pirmaisiais Nepriklausomybės metais vien geri norai ir ketinimai – nebepadeda. Optimizmo ir kantrybės ištekliai senka. Tikėjimas silpsta.

Grimztame į nusivylimą ir nepasitikėjimą – politika, valdžios institucijomis, savimi ir savo valstybe. O iš čia – jau tik žingsnis į bejėgiškumą ir sąstingį.

Būtent todėl esu įsitikinusi: priėjome tašką, kur nebepakanka dar vieno eilinio padėties konstatavimo, priminimo apie sunkumus, pasikritikavimų ar akademinių pamąstymų apie bendrą atsakomybę.

Priėjome tašką, kuriame reikia esminio lūžio. Lietuva jau subrendo permainoms.

Pakviesiu įkvėpti pilietinės valios ir politinės drąsos. Ir pripažinti: įstrigome, nes – praradome kryptį.

Prirašę dešimtis tomų strategijų ir programų, kuriose puikuojasi šimtai kilnių prioritetų, pametėme svarbiausiąjį. Paniekinome vienintelį veiksmų vertinimo matą.

PAMIRŠOME ŽMOGŲ.

Šią pirmapradę vertybę užgožė kraštutinis ekonomizmas, įsivyravęs visuose lygmenyse.

Visos problemos kildinamos tik iš pinigų stygiaus.

Žinau, koks buvo globaliosios finansų suirutės mastas ir koks jo poveikis realiajai ekonomikai. Tačiau kategoriškai nesutinku su besąlygine ekonomikos viršenybe. Tai – iš esmės klaidingas požiūris, lemiantis ydingą pasaulio matymą, neadekvačius veiksmus ir, deja, labai skausmingus praregėjimus.

Vakarykščius ekonominius burbulus išpūtė nežabotas ekonominis egoizmas. Šiandieninius jų sprogimus ir socialines pasekmes sukėlė ekonominių prioritetų aukštinimo ideologija.

Ne pinigų stygius pykdo žmones, o teisingumo ir solidarumo trūkumas. Nepritariau ir nepritarsiu chaotiškam mokesčių kėlimui. Pareikalavau, kad už sumažintas pensijas būtų numatytas aiškus kompensacijos mechanizmas. Siekiu, kad pagarba žmogui atsispindėtų sąžiningoje ir protingoje socialinės apsaugos sistemos reformoje, kuri vis niekaip neprasideda.

Išmokime šias pamokas. Atlikime vertybių peržiūrą ir pakilkime vertybiniam atgimimui.

Jei tikrai siekiame realių permainų valstybėje, turime atsigręžti į aukščiausią vertybę – į žmogų. Šis vertybinis orientyras taikytinas visuotinai – aukščiausiems pareigūnams ir žemiausių grandžių valstybės tarnautojams, o kartu – ir kiekvienam piliečiui. Kiekviename veiklos etape – ruošiant projektus, svarstant pasiūlymus, balsuojant ir – įgyvendinant sprendimus.

Žmogus turi tapti pirmuoju prioritetù ir vieninteliu darbų vertinimo kriterijumi visoms šalies politikos sritims.

Užsienio politikai – taip pat. Galime diskutuoti dėl diplomatinio darbo formų ir taktinių žingsnių, tačiau strateginė kryptis – viena ir neginčijama. Tai – Lietuvos žmonių interesų, tikslų ir mūsų nacionalinės savigarbos atstovavimas tarptautinėje arenoje.

Todėl mano kadencijos prioritetai yra:

– aktyvi ir dalykiška tolesnė eurointegracija bei nuoseklus šalies interesų gynimas Europos Sąjungoje;

– euroatlantinės darbotvarkės įgyvendinimas, kartu – aktyvi veikla, stiprinant Lietuvos teritorinį, energetinį ir technologinį saugumą, maksimaliai išnaudojant tarptautinių organizacijų galimybes;

– konstruktyvūs santykiai su kaimynais, grįsti abipuse pagarba ir abipuse nauda.

Gerbiamieji,

Tik ŽMOGAUS viršenybės principas padės mums rasti atsakymus į daugelį klausimų.

Tik įtvirtinę jį, suteiksime teigiamą kryptį valstybės ir visuomenės energijai.

Šiandien, deja, didžiulė dalis nacionalinės energijos tiesiog iššvaistoma. Vyksta iš pažiūros audringas, tačiau bekryptis judėjimas. Dėl savo chaotiško pobūdžio jis veda arba į niekur, arba, dar blogiau – į sumaištį. Groteskiška, kai, kilus sumaiščiai, steigiame dar vieną darbo grupę – visuomenei apraminti ir politiniams mundurams apvalyti, – tačiau rezultatas, dažniausiai, – tik sprendimo atidėjimas ir papildomas pyktis.

Neminėčiau to, jeigu tai būtų vienkartinė kažkurios institucijos darbo nesėkmė. Deja, tokios situacijos kartojasi nuolat.

Sąmoningai neminiu ir tokių sprendimų pavyzdžių ar juos priėmusių institucijų pavadinimų, nes tai tapo bemaž visuotiniu reiškiniu.

Jo paplitimas ir įsitvirtinimas rodo kai kurias sunkias mūsų viešojo gyvenimo ydas.

Pirminė – tai akivaizdus strateginio mąstymo deficitas.

Šalies institucijos, taip pat ir politinės partijos, tapo tarsi „Lietuvos mažosiomis kunigaikštystėmis", su savo suvereniais tikslais ir interesais.

Tokios – fragmentiškos ir neretai prieštaringos – veiklos pasekmė – nestabili, neaiški ir nepatikima teisinė aplinka, kuri, veikiant be aiškaus strateginio sumanymo, užprogramuojama jau įstatymų leidybos procese.

Jeigu ruošiamas projektas neturi idėjinio stuburo, tai juo, tikėtina, bus pasiūlyti tik laikini ir tik sektoriniai sprendimai.

Derinimo stadijoje ruošinys bus praturtintas kitų sektorių pageidavimais bei išlygomis ir išimtimis. Į procesą neabejotinai įsiverš ir lobistinių interesų atstovai su visiškai naujais siūlymais.

Kruopšti poveikio analizė tokiomis sąlygomis nebeįmanoma. Tačiau užkulisiniai susitarimai – galimi. Todėl, vadinamieji „paskutinės minutės" pasiūlymai praslys. Netrukus paaiškės, kad jie iškreipė pirminį sumanymą, įnešė prieštaravimų, atvėrė naujų landų interesams, kurie nedeklaruojami viešai.

Tokia yra patirtis. Kasdienė ir daugiametė. Todėl – pakankama, kad pagaliau imtumėmės tobulinti ne tik pačius įstatymus, bet ir jų priėmimo tvarką. Grįskime sumanymus ir projektus aiškiais strateginiais tikslais, atsisakykime ir „paskutinės minutės", ir vilkinimo papročių.

Jau šiandien turime pradėti mąstyti plačiau, žvelgti giliau ir matyti toliau, nei rytdienos antraštės.

Vyriausybės veikla galėtų tapti kryptingesnė, jeigu, išgujus paprotį „stumti" pavienių ministerijų sumanymus, būtų įdiegta kita tradicija – aptarti juos išsamiai, iš anksto, kolegialiai ir būtinai – strategiškai.

Jei siūlomi verslo mokesčių pakeitimai – būtina įvertinti poveikį ūkio raidai ir darbo rinkai. Jei žadama apmokestinti gyventojus, turi rūpėti ne tik biudžeto skaičiuoklės rodmenys – tegul mokesčio poveikį išanalizuoja ir už socialinės apsaugos situaciją atsakingi žmonės.

Jeigu siūloma mokestinė lengvata vienai ar kitai verslo šakai, būtina girdėti konkurencijos sąlygas prižiūrinčių institucijų vertinimą. Ir, be jokios abejonės, – už šalies finansus atsakingų pareigūnų žodį.

Tai ypač aktualu dabar, kai biudžeto padėtis įtempta. Tai bus aktualu ir artimiausioje ateityje, kai, artėjant savivaldybių rinkimams, lengvatų ir mokestinių išimčių siūlymai pasipils šūsnimis.

Neabejoju, dalis jų bus pažangūs ir perspektyvūs. Tačiau iš patirties žinau – kita dalis bus proginė – rinkiminė. Todėl vertinti juos reikės itin kruopščiai, atsakingai ir apdairiai.

Vadovaujantis vertybiniu principu „Žmogus – Valstybė – Ateitis".

Tikiu, kad šis vertinimo matas būtų apsaugojęs nuo daugybės pastarųjų metų klaidų ir akivaizdaus įstatymų leidybos broko. Jis gali padėti rasti išmintingą pusiausvyrą ateities sprendimuose.

Esu įsitikinusi, kad tik jis gali tapti patikimu pamatu atkurti žmogaus ir valstybės santykius, kuriems turėtume skirti ypatingą dėmesį.

Tačiau šie santykiai ištikti giliausios krizės, kokios niekada nebuvo atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje.

Tai sakau remdamasi ne tik Visuomenės nuomonės tyrėjų išvadomis, kurios skelbia, kad beveik 80 procentų žmonių nebepasitiki partijomis, politikais ir valstybės institucijomis, kitaip tariant – pačia valstybe. Jų pesimistinius vertinimus patvirtina ir nepaneigiamas faktas – vis daugiau piliečių nebeina balsuoti. Piliečiai savo noru atsisako teisės dalyvauti savo valstybės valdyme. Ir tikrai ne todėl, kad pasyvumas, abejingumas ar „tas prakeiktas nuolankumas" būtų mūsų įgimtas nacionalinis bruožas.

Anaiptol.

Prisiminkime 1992-ųjų referendumą dėl Konstitucijos. Užgriuvus sniegui, sutrikus eismui ir elektros tiekimui, nepaisydami stichijos ir stebindami tarptautinius stebėtojus, balsuoti atėjo apie 75 procentus rinkėjų. Atėjo, nes tikėjo, kad jų balsas gali lemti permainas.

Prisiminkime šių metų Nepriklausomybės šventę – rinkosi dešimtys tūkstančių, tuo patvirtindami, kad jų meilė Tėvynei gyva.

Arba, pastarųjų metų aplinkos tvarkymo akcijos. Būrių būriai susitelkė tikėdami, kad gali apkuopti Lietuvą savo rankomis.

Tačiau – skaudu ir gėda – tie patys žmonės netiki, kad gali apvalyti Lietuvą savo balsais.

Jie nebetiki, kad politinių atspalvių pokyčiai Seime ar savivaldybėje gali lemti realias permainas šalies ir jų pačių gyvenime. Žmonės nebepasitiki ne kažkuriais – kairiaisiais, dešiniaisiais ar jau nuvilti spėjusiais naujaisiais. Jie nepasitiki valdžia, politikais ir politika apskritai. Tai – rimčiausias įspėjimo skambutis politinėms partijoms – užsisklendusioms savo siauruose partiniuose interesuose ir tarsi pamiršusioms, kad jų likimas – rinkėjų rankose, o ne atvirkščiai.

Galvoju ir apie emigracijos mastą. Ne kaip apie ekonominį reiškinį, o kaip apie žmogaus ir valstybės santykį.

Palikti Tėvynę – sunkus sprendimas. Tačiau vis daugiau Lietuvos žmonių jam ryžtasi ir vis daugiau – svarsto tokią galimybę. Raminamės, kad tai – natūrali sunkmečio pasekmė.

Bet juk šalyse, į kurias išvažiuoja mūsų tėvynainiai – taip pat sunkmetis. Taip pat nedarbas, socialinis pažeidžiamumas, nežinia. Kita vertus, mūsų šalį palieka ne tik vargo prispirti bedarbiai.

Todėl pažvelkime tikrovei į akis ir pripažinkime: žmonės emigruoja ne tik ir ne tiek dėl ekonominių priežasčių. Jie išvažiuoja į svetimas šalis, nes pasijuto svetimi savame krašte . Šiandieninė politinė kultūra ir moralė verčia abejoti: ar dar įmanoma dirbti tai, ko reikia Lietuvos žmonėms, o ne kažkuriam politiniam konsorciumui ar interesų dariniui?

Atsakykime į tuos klausimus patys sau – ne iš tribūnos, ne prieš kameras, o prieš savo sąžinę.

Atsakykime, ir pradėkime keistis ir keisti. „Tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei", – juk tai žodžiai iš jūsų, ir mano, priesaikos.

Paverskime šiuos prasmingus žodžius prasmingais darbais. Imkimės konkrečių veiksmų, kad pasiektume realių, žmogui svarbių rezultatų.

Šiandien mums ypač rūpi ekonomikos sąstingis ir jo pasekmė – nedarbas. Kalbame apie tai kasdien. Tačiau, jei tikrai rūpi, turime žinoti, kad artimiausiais metais biudžetas nepajėgs skirti dosnios finansinės injekcijos ūkiui skatinti.

Žinome, kad neįstengsime žymiai palengvinti mokesčių naštos. Tad imkime ir palengvinkime tai, ką galime – biurokratinę naštą.

Sutvarkykime konkurencinę aplinką. Užtikrinę lygiai teisingas konkurencijos sąlygas visiems ekonomikos dalyviams, sutramdę monopolininkų savivalę, apginsime ir sąžiningą verslą, ir vartotojus.

Skatinkime ir formuokime požiūrį, kad SĄŽININGU BŪTI APSIMOKA.

Sąžiningam, skaidriam verslui turi būti rodomas pasitikėjimas. Sudarykime tokias sąlygas, kad šiuo metu šešėlyje dirbantys ir šeimas išlaikantys smulkieji verslininkai, meistrai, taip pat – kūrėjai atsitiestų, patikėtų ir galėtų dirbti savo darbą legaliai, neprarasdami orumo ir nesižemindami.

Kalbėjau apie katastrofiškai mažėjantį piliečių aktyvumą. Minėjau gilias priežastis – nusivylimą, prarastą pasitikėjimą.

Jam atgauti reikės daug pastangų ir laiko. Gerai, kad daromi nors maži žingsneliai ta kryptimi. Pavyzdžiui, lengvinamos sąlygos įsidarbinti jauniems, pirmą kartą į darbo rinką patenkantiems žmonėms. Būtent tokiems – į žmogų orientuotiems – siūlymams turi būti suteiktas ypatingojo prioriteto statusas, būtent tokių sprendimų turi būti daug daugiau.

Tokių – įvykdomų – darbų yra kiekvienoje srityje. Atlikime juos – ir taps šviesiau.

Tam nereikia rašyti vis naujų programų. Nereikia ir milijardinių biudžeto investicijų. Reikia sutelktų ir kryptingų veiksmų.

Pagaliau atverkime politinę sistemą platesniam nepartinių piliečių dalyvavimui. Atverkime ir pačias partijas – naujiems veidams, naujiems požiūriams, idėjoms ir demokratijai partijų viduje. Taip pasiųsime žinią, kad žmonių balsas svarbus, jų dalyvavimas valstybės gyvenime – galimas ir laukiamas.

Daug kalbame apie korupciją. Piktinamės, analizuojame šaknis, prognozuojame pasekmes. Tačiau pernai už korupcines veikas buvo pradėta per septynis šimtus ikiteisminių tyrimų. Teismą pasiekė vos kas antra byla. Laisvės už piktnaudžiavimą tarnyba realiai neteko vienas. Už kyšininkavimą – nė vienas.

Nekomentuosiu. Tai jau beprasmiška ir gėda. Pateiksiu keletą konkrečių siūlymų.

Pirma – valstybės tarnautojas, pareigūnas, piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, turi netekti tarnybos, o galimybė į ją sugrįžti turėtų būti vertinama itin atidžiai. Neturime teisės lengvabūdiškai rizikuoti viešuoju interesu vėl patikėdami valstybines pareigas tokiems, kurie tarnybą supranta kaip įrankį lobti.

Antra – visas turtas, įsigytas už neteisėtai gautas pajamas, turi būti konfiskuojamas. Su žmonėmis, kuriems turtas yra svarbesnis už pareigą ir garbę, reikia kalbėti jiems suprantama kalba.

Trečia – padidinkime baudas už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus. Jos turi būti atgrasančios tiems, kurie mąsto tik ekonominėmis kategorijomis „apsimoka-neapsimoka". Esu pateikusi tokias Baudžiamojo kodekso pataisas ir prašau Jūsų palaikymo joms.

Ketvirta – esu pasiūliusi ilginti senaties terminus. Taip užkardytume galimybes išvengti pelnytų bausmių. Tikėtina, kad paspartėtų ir ikiteisminiai procesai bei bylų nagrinėjimas teismuose – juk ilgai „sirgti", būti išvykusiam, turėti kitų vilkinimo priežasčių tiesiog „neapsimokėtų". Šie siūlymai – jau Seime. Prašau – neatidėliokite jų svarstymo ir priėmimo.

Tikiuosi, kad Seimas nebedels ir jau šiais metais priims kovai su korupcija svarbius Lobistinės veiklos ir poveikio teisės aktų leidybai bei Valstybės tarnautojo elgesio kodekso patvirtinimo įstatymus. Visuomenei sunku patikėti, kad politikai rimtai nusiteikę kovai su korupcija, kai metų metais vilkinami tokie svarbūs sprendimai.

Tik asmeninis kiekvieno nepakantumas korupcijai gali ją išguiti iš mūsų gyvenimo.

Pagaliau – teismai. Jų vaidmuo kovojant su korupcija – ypatingas.

Dar daugiau – būtent teismams tenka išskirtinis vaidmuo, siekiant įtvirtinti naujos kokybės – abipusiu pasitikėjimu grįstus piliečių ir valstybės santykius. Tokie santykiai neįsivaizduojami be patikimų, tikėjimą teisingumu užtikrinančių teismų.

Deja, šiandien mūsų teismus žmonės vertina kitaip. Akivaizdžius trūkumus mato teisės mokslų žinovai, kritikuoja patys teisėjai.

Sistema subiurokratėjo. Ji tapo arogantiška. Teismų vadovų bei savivaldos energija nukrypo į akademines diskusijas ir tarpusavio santykių aiškinimąsi. Deja, diskusijose neliko vietos svarbiausiai temai – teisingumui ir žmogaus problemoms teismuose.

Uždara, menkai visuomenės kontroliuojama sistema toleruoja „dvigubų standartų" plitimą. Vilkinimas tapo tradicija, kuria imame garsėti jau ir europinėje erdvėje.

Todėl atverkime sistemą – pokyčiams, naujiems veidams ir naujiems darbams. Nebeignoruokime žmonių reikalaujamo platesnio visuomenės atstovavimo teismuose. Nuosekliai laikykimės numatyto teismų vadovų rotacijos principo.

Taip pat – supaprastinkime teisminio proceso procedūras. Peržiūrėkime institucijų funkcijas – nemažą dalį ginčų įmanoma išspręsti ikiteismine tvarka. Palengvinę teismų darbo krūvį, reikalaukime aukščiausios darbo kokybės.

Ir pagaliau – teisėjų atranka ir vertinimas, etikos ir drausmės bylų nagrinėjimo procedūros. Šiai sistemos tobulinimo krypčiai skirsiu ypatingą dėmesį, nes esu įsitikinusi: tik kompetentingų ir teisingumo idėjai ištikimų teisėjų korpusas gali vykdyti teisingumą valstybės vardu.

Valstybė stipri tiek, kiek žmonės tiki jos teisingumu. Tai sakydama, galvoju ne tik apie įstatymo raidę. Galvoju apie visapusį – socialinį, ekonominį, bendražmogiškąjį – teisingumą plačiąja šio žodžio prasme.

Tai – privalomas sveikos visuomenės bruožas, būtinas valstybės sprendimų orientyras. Juo labiau, aktualus dabar – ekonominių ir socialinių išbandymų metu.

Nors finansų griūties pavojų atremti pavyko, privalome būti realistai: padėtis tebėra trapi ir pažeidžiama. Ūkio atsigavimo ženklai – gležni. Artimiausio laikotarpio prognozės – santūrios ir permainingos.

Tikra yra tik viena: dar bent keletą metų valstybė tikrai negalės būti dosni. Būtent todėl ji privalės būti teisinga ir išmintinga – labiau nei kada nors iki šiol.

Būtent todėl tokiomis aplinkybėmis ypatingą prasmę įgauna pamatiniai vertybiniai principai – teisingumas, žmogiškumas ir, ypač norėčiau pabrėžti – atsakomybė.

Gerbiamieji,

Likimas nepašykštėjo mums išbandymų – galime liūdėti arba pykti dėl to.

Tačiau mainais, kaip kompensaciją už sunkumus, suteikė galimybę.

KVIEČIU PRIIMTI SAVO VALSTYBĘ KAIP SAVĄ, JOJE ESANČIAS PROBLEMAS KAIP SAVAS, IR JAS RYŽTINGAI BEI KŪRYBINGAI PATIEMS IŠSPRĘSTI!

Kviečiu KIEKVIENĄ Lietuvos pilietį ATSAKINGAI RINKTI, TEISINGAI REIKALAUTI IR PAČIAM RODYTI ASMENINĮ PAVYZDĮ!

Tikiu, įveiksime visas krizes. Jeigu įveiksime savyjè blogiausią – atsakomybės ir pasitikėjimo krizę.

Ačiū už dėmesį.

2010-06-08

Komentarai

 

 

 
 1. Deja iš Dalios Polikarpovnos negirdėjome,kad būtina iš pagrindų keisti Lanndsbergo,Fermerio ir AMB komunistinę teisėsaugą.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. Šindeikis: Grybauskaitė teisingai pajuto visuomenės nuotaikas (14)
  2010-06-09 16:07
  Alfa.lt

  A+ A– Savaitinio žurnalo „Veidas“ leidėjas Algimantas Šindeikis antradienį „Žinių radijo“ laidoje „Įvykiai ir komentarai“ pareiškė, jog šalies vadovės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas „yra pakankamai naujoviškas Lietuvos politikoje“, o jos „kalbėjimo būdas yra naujas“.

  Jis teigė pirmą kartą išgirdęs Lietuvos aukščiausio rango politiką, pasakiusį, kad „mes turime siekti realių, žmogui svarbių rezultatų“.

  „Šitokio kalbėjimo nebuvo. Mes visuomet kalbėdavome apie gruzijas, apie ukrainas, europos sąjungas, NATO, apie kitus dalykus, bet apie Lietuvos žmogų nekalbėjome“, – sakė „Veido“ leidėjas.

  Jis atkreipė dėmesį, jog anksčiau esą Lietuvos politikai nėra kalbėję apie tai, jog žmonės iš Lietuvos išvažiuoja ne tik dėl ekonominių priežasčių.

  „Aš manau, kad Grybauskaitė yra pirma politikė, kuri teisingai pajuto visuomenės nuotaikas ir formuluoja teisingai mūsų visuomenės būtinus pasikeitimus, aišku, pradėdama nuo savęs“, – savo nuomonę dėstė A. Šindeikis.

  Jo manymu, kertinė šio metinė pranešimo ašis yra „tas realybės jausmas, kuriuo norima grąžinti Lietuvos politiką ant žemės arba prie žmogaus interesų“.

  Tačiau, A. Šindeikio teigimu, „prezidentė tikrai nėra tas žmogus, tas politikas, kuris pasakys, kada bulves sodinti, ar per pilnatį, ar per jaunatį, ir kada reikia karves milžti, ir koks bus oras Lietuvoje rudenį…“

  Apžvalgininkas sakė nesutinkantis su kaltinimais prezidentei, jog ji „daro nekonkrečius dalykus“.

  „Mes matome kadrų politiką, aš nesu matęs per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje tokios konkrečios, artikuliuotos kadrų politikos. Tai, kas priklauso nuo jos, ji pakankamai gerai atlieka“, – kalbėjo „Veido“ leidėjas, pateikęs naujo generalinio prokuroro A. Valio kandidatūros pasirinkimo ir pateikimo pavyzdį.

  Šalies vadovė, skaitydama metinį pranešimą, pabrėžė, jog priėjome tašką, kai reikia esminio lūžio. Jos nuomone, prirašius dešimtis tomų strategijų ir programų, buvo pamestas svarbiausias – pamirštas žmogus. Esą šią vertybę užgožė visuose lygmenyse įsivyravęs kraštutinis ekonomizmas.

  Pasak valstybės vadovės, šiandien gyventojus pykdo ne pinigų stygius, o teisingumo ir solidarumo trūkumas. Ji pažymėjo nepritarsianti chaotiškam mokesčių kėlimui, sieksianti, kad pagarba žmogui atsispindėtų socialinės apsaugos sistemos reformoje. „Žmogus turi tapti pirmuoju prioritetu ir vieninteliu darbų vertinimo kriterijumi visoms politikos sritims“, – įsitikinusi D. Grybauskaitė.

  Jos nuomone, žmogaus ir valstybės santykius ištiko rimta krizė. Dauguma gyventojų, kaip rodo apklausos, nepasitiki partijomis, politikais ir valstybės institucijomis, kitaip tariant, pačia valstybe. Vis daugiau piliečių nebeina balsuoti arba renkasi emigranto dalią.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. Perdaug grazi kalba.Prezidentei reiktu placiau pasidairyt kas vyksta aplinkui pries ruosiant kalba,nors kalbas ruosia ne prezidentai kaip ir ne jie padeties seimininkai.Prezidentai tai priedanga juodu strukturu,kurios juos ir pastato i si posta.Daug proto nereikia kad suprastum kaip tai daroma.Neparankus sumaisius su sudu nukeliami nuo posto.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 4. Šunys inirtingai lojo 20 metų, tačiau karavanas ėjo savo keliu į niekur. Vedliai kandžiojosi vienas kitam gerklęs ir apgaudinėjo vienas kitą, ir sustojo prie bedugnės krašto. Gal kas žino kaip dabar turi pasielgti liaudis su šio karavano vedliais, kurie sustojo prie bedugnės krašto su prisiplėštais iš savo liaudies dideliais turtais, nepaisydami prspėjimų, galvodami, kad tai tik loja šunys.
  1. ) Kokią išeiti dabar turi pasiulyti liaudies išmintis, ką daryti su jų vedliais ir jų prisiplėštais dideliais turtais?
  2. ) Ką darytų svieto lygintojas Tadas Blinda pamatęs sustojusį karavaną su vedliais ir su prisiplėštais turtais?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Tai jau senai aišku, kad KGB uodegos likę Lietuvoje ir stengiasi kaip nors sukompromituoti Lietuvą kaipo tokią ir jos nepriklausomybę. O tie "buvusieji" įsitvirtinę VSD, prokuratūroje, teismuose ir griauna Lietuvos valstybę. Dėl to niekaip nepavyksta padaryti pilnos desovietizacijos, neveikia Liustracijos Įstatymas. Tie "buvusieji" baisiausiai piktinasi, kad juos bando kas nors pakontroliuoti, nes nekontroliuojami gali daryti ką tik nori. Mano manymu tie visi "fazanynai", "elnynai" ir yra įkurti, kad tie "buvusieji" arba naujai iškepti "oligarchai" galėtų netukdomi susitikinėti ir gerai pabaliavojus, susitarti kaip toliau kenkti Lietuvos valstybei.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. Labai pritariu. Ryškėja Prezidentės varomoji jėga – jos jautrumas savo reitingams. Teisingai išsireiškėt: "žmonių nespiriama šiknon".Tai ir "spirkim šiknon" laiks nuo laiko, kad imtųsi realių veiksmų, kol dar veikia toks stimulas. Nes daugelis valdančiųjų jau nebereaguoja į jokį signalą iš apačios. Jiems užtenka palaikymo tų 5% gyventojų, kurie valdo 95% šalies išteklių.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 7. Dieve, pernai Tu pasiėmei mano mėgstamiausią dainininką Michael’ą
  Jackson’ą, mano mėgstamą aktorių Patrick’ą Swayze ir mėgstamiausią
  aktorę Farrah Fawcett. Leisk Tau priminti, kad mano "mėgstamiausias"
  politikas – Andrius Kubilius. Tik "nepasiimk" jo. Iš anksto ačiū.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 8. facebook.com/search/?flt=1&q=STOP%20pedofilijai%20Lietuvoje&fr=1&sid=100000337880469.191193426..1#!/note.php?note_id=414946244560

  Thumb up 72 Thumb down 0

 9. ": Pranc. Jurgutis išgarsėjo tuo, kad jam priklausančio " Fazanyno" suompirtyje su iškviestomis iš Karaliaučiaus prostitutkomis ir nepilnamečiais berniukais " linksmindavosi" Laurinkus ir Albinas Januška.—————- Jurgučiui " pabeldus" , tai nufilmavo tuometinio VSD Klaipėdos apyg. virš-ko Grublio žmonės. Kadangi ir Jurgutis, ir Grublys buvo susiję su Rusijos spec. tarnybomis, jie pradėjo Laurinkų šantažuoti ir privertė jį paimti savo pav-ju KGB rezervistą Arvydą Pocių. Be to, Jurgutis darė viską, kad Klaipėdos uoste ir Liet. geležinkeliuose įsitvirtintų Rusijos stambus kapitalas."———————————————-
  [ koment. is lieryt 2009-12-25 dienrastis strp."Siulomi kysiai ir grasinama"]

  Thumb up 72 Thumb down 0

 10. Ponia Prezidentė nelabai supranta kokią valstybę ji "valdo",kai visus reikalus sutvarko kuprelis tata,ponia gegutienė ir ištikimasis tatos tarnas kabilius.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 11. 2009.12.25 str."Siulomi kysiai ir grasinama" koment……"Izotovas iš "APAŠTALU" Grublio pav-jas paraližuotas, Balandinui, kitam Grublio pavad., byla iškelta bet bus dar ….! VSD , KLP mentai susija Narkotiku kontrabanda ,Prekyba žmonemis, Pedofilija, Jaunuoliu patraukimas i geju bendrija ,pavojingu religiniu sektu organizavime ir dingusiu turto pasisavinimo, Ekspertiziu klastuojimuose (nužuditi žmones buvo apiforminami kaip savo mirtim mire, ju turtas atitekdavo tam tikrem veikejam)……. Nesenei keistom aplinkybem mire KLP AVPK ekspertas Andrejus Kuznecovas . Agenturinio tinklo panauduojime nusikalstamiem tikslams ; teisejai, notarai, mentai , gydituojai…….. Klaipedos buvusio vicemero Ulevičiaus mirtis kelia daug klausimu . Juzopo Poliako mirtis kelia daug klausimu . Zmoniu dingimai, kur pedsakos veda i "Fazanino"sodyba Klp rajuone."

  Thumb up 72 Thumb down 0

 12. …." Pranciskaus Jurgucio pajūrio viloje, "fazanyne", kaip teigiama, vykdavo audringos puotos, kuriose įtakingus Klaipėdos verslininkus, aukštus Vilniaus politikus bei pareigūnus, o kartais ir jų svečius iš užsienio, liudininkų teigimu, aptarnaudavo ne tik iš Kaliningrado srities atvežamos prostitutės, bet ir nepilnamečiai vaikai………..
  Kalbama, kad šiose puotose dalyvavo ne tik VSD šefas bei kai kurie jo pav-jai, garsūs netrad. orientacija, bet ir prezidento V.Adamkaus pirmos kadenc. keli patarėjai, kiti "valstybininkai"………………….
  Viešumoje ne kartą minėta informacija, kad "valstybininkų" puotų "fazanyne" vaizdus užfiksavo ne tik VSD Klaipėdos apyg. vadukai, pasinaudoję ja gelbėdami savo kailį, bet ir kaimynės Rusijos spec. tarnybos, taip įgijusios dar vieną šantažo įrankį savo interesams mūsų krašte tenkinti……………
  Beje, būtent tuo metu kai kurie V.Adamkaus patarėjai Liepojoje įsigijo tame pačiame name butus. Vienas jų Arminas Abromavičius šiuo metu – yra Konstituc.Teismo teisėjas. Savait. žurnale "Ekstra" A.Abromavičiaus butas Liepojoje buvo pašaipiai pavadintas "seksodromu"…" (LŽ, Jurga Tvaskiene)

  Thumb up 72 Thumb down 0

 13. Na gerai, ji pasakė tai, ką mes visi ir taip žinome. Net kalbos iki galo neskaičiau. Viskas ir taip žinoma. Kas toliau?>>>>>Prezidentės kalba dar sykį mane įtikino, kad ji dirba tik dėl reitingų ir tik todėl, kad „nesusiveltų“ savo šukuosenos.>>>>>>Ji turėjo daug progų susidoroti su visokiomis šiukšlėmis, bet nedarė tol, kol nekildavo grėsmė susivelti kristi jos reitingams visuomenės akyse.>>>>>>Reziumė: žmonių nespiriama šiknon, ji netori jokio noro pyktis su valdančiaisiais ir jų padlaižiais>>>>>>>Tokia prezidentė Lietuvos iš krizės neišves.>>>>>>>Galėtų geriau susitaikyti suū Valinsku: vienas – šoumenas, o kita – šoumoteris.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 14. Man sitas pasakymas kad kapoja galvas, panasus i savireklama. Kam nukirsta galva? Valantinas teisejas. Laurinkus gauna signataro renta. Kur tie kapojimai? Kur korupcijos stabdymas? Juk skikas buvo pagautas prie jos, uso byla rutuliojasi prie jos, zmoniu engimas kubiliniu prie jos, petrauskas jos pastaytas, usackas i paaukstinima. Nieko ji nedaro ir nedarys, nes pati priklauso prie kompromituojamu, todel melskites jai, nes to ir norima, kad avinai tyletu nestreikuotu, o gal prezidente mums viska isreikalaus. Norint kad ji ka darytu reikia to reikalauti is JOS, o priemones tinkamos visos net iki riausiu, nes JI deklaruoja kad LT demokratine salis. Ten kur demokratija, zmones uz save kovoja visom priemonem, nes demokratija ir yra visa ko pradzia. LT yra net ne diktatura, bet idiotu valdoma salis. Lygiai tas pats butu jei batsiuvys atsidarytu kepykla ir pradetu kepti duona.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 15. Vienintelis prezidentas, kuriam vertybe yra zmogus ir zmogiskumas. Sveikinu, nuostabi moteris ir prezidente. Ji nepolitike ir neprivalo politokos planu ruosti. Ji nera gelzbetonine moteris antai kai Adamkus ar kiti buve prezidentai, ji nemarionete. Jos politikaiir prokurorai nemegsta del grieztos valios ir galvu kapojimo, todel toks Lietrytis dabar pelnus kraunasi.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 16. Gal 0 ir netaps 1ienetu kartojamas 10simt kartu bet tiesa kaip ir melas daug kartu kartojamas taps tiesa :)

  Thumb up 72 Thumb down 0

 17. Pirma sazininguma tegul parodo valdzia, bet jiems matyt neapsimoka. Jei gali padaryti skolininkais uz nieka (PSD) nedirbancius (negaunancius pajamu), emigrantus, kurie gyvena uzsienyje ir naudojasi sveikatos draudimu tos salies ir dar daug. Kam ta opozicija? Norejo paduti i konstitucini teisma PSD teisetuma, bet issigando kubilo (gal pagasdino kompromatais) ir uztilo. Penijas sumazino neteisetai, bet kubilas (tuo paciu ir prezidente) net negalvoja apie konstitucijos pazeidimus. Jam reikia isvesti sali is krizes. Reik teisti ji pirma, uz naktiniu mokesciu refora, kuri ir nuvede i sita bedugne. Opzicija lygiai tokia pati kaip kubiline valdzia. Jie tik pasireiskia pries kameras (andriukaitis su PSD, butkevicius del pensiju) ir vel i dugna nugula. Visas seimas durniu laivas, kuris net konstitucijos nevygdo.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 18. Tai kodėl kartojatės? Nulis netaps vienetu nuo to, kad pakartosite dešimt kartų…:-)) Jums patiko kalba. Gražiai parašyta. Arne? :-)) O kodėl turėtų būti negražiai parašyta? Juk kalbas Prezidentei rašo, kiek teko girdėti, rašytoja R.Serelytė. Viešoji nuomonė "zonduojama", tad puikiai žinoma, ką nori girdėti tauta(?). Taip ir parašyta. Bet kas iš to? Kuo džiaugtis? Kad Prezidentė raiškiai perskaitė, tai kas parašyta??? Realybėje tai nieko nereiškia ir nekeičia. Pasidžiaugsit, pasvajosit kol baigsis kadencija, o jau tada "praregėsit" :-)). Pramintas kelias. Savo laiku populiarumo viršūnėse buvo Adamkus ir Blinkevičiūtė. Kaip apie juos dabar kalbama…?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 19. Tik tušti žodžiai,…o darbų nebuvo ir nebus,…liko tauta vis tik su ragais. Jau 20 metų mes laukiam geresnio gyvenimo,…o jo kaip nėr, taip nėr,…krintam į kažkokią bedugnę ir tiek,…..kas nori, tas vaikus mūsų tvirkina ir prievartauja, kas nori, tas lobsta priėjęs prie bendro tautos lovio,…ir nebandyk viešinti-tuoj tave kaip maitvanagiai sukapos,…kažkokia turtuolių anarchija….

  Thumb up 72 Thumb down 0

 20. Tai velniai bijo ne kryziu u svastiku… Nes tai reiks ju eros pabaiga :))) ir matomai ji jau ateina.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 21. "Teisėjų tarybos pirmininkė L.Garnelienė pirmauja atrankoje į Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko postą" 15 minučių straipsnis. Kyla moterėlė karjeros laiptais:))

  Thumb up 72 Thumb down 0

 22. kokia supuvusi teisesaugos sistema ir apskritai politika Lietuvoje. Po kalbos, vyriausybes vadovas sakosi nesulaukes kritikos, nes jam niekas i akis nespjove, Garneliene vietoje to, kad pripazintu teisesaugoje kerojancias problemas, isistaciusi "kiaules akis" sako, kad teismai dirba pagal i statyma ir, kad kritikos ji nesuprato, mat ji nebuvo sukonkretinta…nykus tipai…kiekvienam jusu vadinamam runkeliui jau seniai aisku, bet ne jiems…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 23. Daugeliui mafijos malčikų ir dievočkų patikdavo tušti pomirtiniai Voldemaro Adamkavičiaus paistalai,tie Voldemaro pakalikai vakar visaip šiaušėsi su savo bukaprotiška "kritika"prieš Prezidenę D.Grybauskaitę.Tai nieko naujo,palos,palos ir nustos.
  PREZIDENTĖS pranešime pasigedau vieno,kaip Lietuvos sovietinę "teisėsaugą" padaryti civilizuota teisėsauga,kontroliuojama Tautos.Dabartinė "teisėsauga" dirba kaip pragaro "šventieji",niekeno nekontroliuojami.Tokios "teisėsaugos" mums nereikia.

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Į ką atkreipti dėmesį renkantis avalynę vasarai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras