Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Rugpjūtis 8 Pirmadienis
 

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas

2010-06-08 11:22 | Politikų tribūna | Komentarų (153)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė pirmą savo metinį pranešimą (lrp.lt nuotr.)

Mieli Lietuvos žmonės,

Gerbiamieji posėdžio dalyviai,

Esu čia, kad atlikčiau Konstitucijos numatytą pareigą metiniu pranešimu apžvelgti padėtį šalyje.

Situaciją ir aktualijas kiekvienoje valstybės gyvenimo srityje stebiu, analizuoju ir reaguoju nelaukdamà metinių progų. Taip suprantu savo ir Prezidento institucijos užduotį.

Todėl, ruošdamasi šiam susitikimui, atsisakiau tradiciniu tapusio žanro – įprastinės visų šalies gyvenimo sričių apžvalgos, rikiuojant jas įprastà tvarka.

Neskelbsiu ir problemų sąrašo, kuriame rikiuotųsi: ūkio nuosmukis, nedarbas, energijos kainos, siautėjanti korupcija, stringančios struktūrinės reformos…

Nuolat bendrauju su Lietuvos žmonėmis, kalbuosi su politikais, visų lygių šalies institucijų pareigūnais. Nuoširdžiai domiuosi viskuo, kas vyksta viešojoje erdvėjè. Todėl neabejoju: savo skaudulius mes žinome.

Atrodytų, nutuokiame, ir kaip juos gydyti. Juk žadame kloti modernius pamatus ekonomikos pažangai. Ketiname investuoti į mokslą ir inovacijas. Skelbiame negailestingą karą korupcijai. Įsipareigojame laisvinti verslą nuo beprasmių suvaržymų, užsitikrinti energetinę nepriklausomybę.

Dešimtmečiais, tarsi užkeikimą, kartojame išmintingus tekstus apie gyvybiškai svarbią būtinybę nedelsiant imtis struktūrinių reformų.

Dvidešimt pirmaisiais Nepriklausomybės metais vien geri norai ir ketinimai – nebepadeda. Optimizmo ir kantrybės ištekliai senka. Tikėjimas silpsta.

Grimztame į nusivylimą ir nepasitikėjimą – politika, valdžios institucijomis, savimi ir savo valstybe. O iš čia – jau tik žingsnis į bejėgiškumą ir sąstingį.

Būtent todėl esu įsitikinusi: priėjome tašką, kur nebepakanka dar vieno eilinio padėties konstatavimo, priminimo apie sunkumus, pasikritikavimų ar akademinių pamąstymų apie bendrą atsakomybę.

Priėjome tašką, kuriame reikia esminio lūžio. Lietuva jau subrendo permainoms.

Pakviesiu įkvėpti pilietinės valios ir politinės drąsos. Ir pripažinti: įstrigome, nes – praradome kryptį.

Prirašę dešimtis tomų strategijų ir programų, kuriose puikuojasi šimtai kilnių prioritetų, pametėme svarbiausiąjį. Paniekinome vienintelį veiksmų vertinimo matą.

PAMIRŠOME ŽMOGŲ.

Šią pirmapradę vertybę užgožė kraštutinis ekonomizmas, įsivyravęs visuose lygmenyse.

Visos problemos kildinamos tik iš pinigų stygiaus.

Žinau, koks buvo globaliosios finansų suirutės mastas ir koks jo poveikis realiajai ekonomikai. Tačiau kategoriškai nesutinku su besąlygine ekonomikos viršenybe. Tai – iš esmės klaidingas požiūris, lemiantis ydingą pasaulio matymą, neadekvačius veiksmus ir, deja, labai skausmingus praregėjimus.

Vakarykščius ekonominius burbulus išpūtė nežabotas ekonominis egoizmas. Šiandieninius jų sprogimus ir socialines pasekmes sukėlė ekonominių prioritetų aukštinimo ideologija.

Ne pinigų stygius pykdo žmones, o teisingumo ir solidarumo trūkumas. Nepritariau ir nepritarsiu chaotiškam mokesčių kėlimui. Pareikalavau, kad už sumažintas pensijas būtų numatytas aiškus kompensacijos mechanizmas. Siekiu, kad pagarba žmogui atsispindėtų sąžiningoje ir protingoje socialinės apsaugos sistemos reformoje, kuri vis niekaip neprasideda.

Išmokime šias pamokas. Atlikime vertybių peržiūrą ir pakilkime vertybiniam atgimimui.

Jei tikrai siekiame realių permainų valstybėje, turime atsigręžti į aukščiausią vertybę – į žmogų. Šis vertybinis orientyras taikytinas visuotinai – aukščiausiems pareigūnams ir žemiausių grandžių valstybės tarnautojams, o kartu – ir kiekvienam piliečiui. Kiekviename veiklos etape – ruošiant projektus, svarstant pasiūlymus, balsuojant ir – įgyvendinant sprendimus.

Žmogus turi tapti pirmuoju prioritetù ir vieninteliu darbų vertinimo kriterijumi visoms šalies politikos sritims.

Užsienio politikai – taip pat. Galime diskutuoti dėl diplomatinio darbo formų ir taktinių žingsnių, tačiau strateginė kryptis – viena ir neginčijama. Tai – Lietuvos žmonių interesų, tikslų ir mūsų nacionalinės savigarbos atstovavimas tarptautinėje arenoje.

Todėl mano kadencijos prioritetai yra:

– aktyvi ir dalykiška tolesnė eurointegracija bei nuoseklus šalies interesų gynimas Europos Sąjungoje;

– euroatlantinės darbotvarkės įgyvendinimas, kartu – aktyvi veikla, stiprinant Lietuvos teritorinį, energetinį ir technologinį saugumą, maksimaliai išnaudojant tarptautinių organizacijų galimybes;

– konstruktyvūs santykiai su kaimynais, grįsti abipuse pagarba ir abipuse nauda.

Gerbiamieji,

Tik ŽMOGAUS viršenybės principas padės mums rasti atsakymus į daugelį klausimų.

Tik įtvirtinę jį, suteiksime teigiamą kryptį valstybės ir visuomenės energijai.

Šiandien, deja, didžiulė dalis nacionalinės energijos tiesiog iššvaistoma. Vyksta iš pažiūros audringas, tačiau bekryptis judėjimas. Dėl savo chaotiško pobūdžio jis veda arba į niekur, arba, dar blogiau – į sumaištį. Groteskiška, kai, kilus sumaiščiai, steigiame dar vieną darbo grupę – visuomenei apraminti ir politiniams mundurams apvalyti, – tačiau rezultatas, dažniausiai, – tik sprendimo atidėjimas ir papildomas pyktis.

Neminėčiau to, jeigu tai būtų vienkartinė kažkurios institucijos darbo nesėkmė. Deja, tokios situacijos kartojasi nuolat.

Sąmoningai neminiu ir tokių sprendimų pavyzdžių ar juos priėmusių institucijų pavadinimų, nes tai tapo bemaž visuotiniu reiškiniu.

Jo paplitimas ir įsitvirtinimas rodo kai kurias sunkias mūsų viešojo gyvenimo ydas.

Pirminė – tai akivaizdus strateginio mąstymo deficitas.

Šalies institucijos, taip pat ir politinės partijos, tapo tarsi „Lietuvos mažosiomis kunigaikštystėmis", su savo suvereniais tikslais ir interesais.

Tokios – fragmentiškos ir neretai prieštaringos – veiklos pasekmė – nestabili, neaiški ir nepatikima teisinė aplinka, kuri, veikiant be aiškaus strateginio sumanymo, užprogramuojama jau įstatymų leidybos procese.

Jeigu ruošiamas projektas neturi idėjinio stuburo, tai juo, tikėtina, bus pasiūlyti tik laikini ir tik sektoriniai sprendimai.

Derinimo stadijoje ruošinys bus praturtintas kitų sektorių pageidavimais bei išlygomis ir išimtimis. Į procesą neabejotinai įsiverš ir lobistinių interesų atstovai su visiškai naujais siūlymais.

Kruopšti poveikio analizė tokiomis sąlygomis nebeįmanoma. Tačiau užkulisiniai susitarimai – galimi. Todėl, vadinamieji „paskutinės minutės" pasiūlymai praslys. Netrukus paaiškės, kad jie iškreipė pirminį sumanymą, įnešė prieštaravimų, atvėrė naujų landų interesams, kurie nedeklaruojami viešai.

Tokia yra patirtis. Kasdienė ir daugiametė. Todėl – pakankama, kad pagaliau imtumėmės tobulinti ne tik pačius įstatymus, bet ir jų priėmimo tvarką. Grįskime sumanymus ir projektus aiškiais strateginiais tikslais, atsisakykime ir „paskutinės minutės", ir vilkinimo papročių.

Jau šiandien turime pradėti mąstyti plačiau, žvelgti giliau ir matyti toliau, nei rytdienos antraštės.

Vyriausybės veikla galėtų tapti kryptingesnė, jeigu, išgujus paprotį „stumti" pavienių ministerijų sumanymus, būtų įdiegta kita tradicija – aptarti juos išsamiai, iš anksto, kolegialiai ir būtinai – strategiškai.

Jei siūlomi verslo mokesčių pakeitimai – būtina įvertinti poveikį ūkio raidai ir darbo rinkai. Jei žadama apmokestinti gyventojus, turi rūpėti ne tik biudžeto skaičiuoklės rodmenys – tegul mokesčio poveikį išanalizuoja ir už socialinės apsaugos situaciją atsakingi žmonės.

Jeigu siūloma mokestinė lengvata vienai ar kitai verslo šakai, būtina girdėti konkurencijos sąlygas prižiūrinčių institucijų vertinimą. Ir, be jokios abejonės, – už šalies finansus atsakingų pareigūnų žodį.

Tai ypač aktualu dabar, kai biudžeto padėtis įtempta. Tai bus aktualu ir artimiausioje ateityje, kai, artėjant savivaldybių rinkimams, lengvatų ir mokestinių išimčių siūlymai pasipils šūsnimis.

Neabejoju, dalis jų bus pažangūs ir perspektyvūs. Tačiau iš patirties žinau – kita dalis bus proginė – rinkiminė. Todėl vertinti juos reikės itin kruopščiai, atsakingai ir apdairiai.

Vadovaujantis vertybiniu principu „Žmogus – Valstybė – Ateitis".

Tikiu, kad šis vertinimo matas būtų apsaugojęs nuo daugybės pastarųjų metų klaidų ir akivaizdaus įstatymų leidybos broko. Jis gali padėti rasti išmintingą pusiausvyrą ateities sprendimuose.

Esu įsitikinusi, kad tik jis gali tapti patikimu pamatu atkurti žmogaus ir valstybės santykius, kuriems turėtume skirti ypatingą dėmesį.

Tačiau šie santykiai ištikti giliausios krizės, kokios niekada nebuvo atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje.

Tai sakau remdamasi ne tik Visuomenės nuomonės tyrėjų išvadomis, kurios skelbia, kad beveik 80 procentų žmonių nebepasitiki partijomis, politikais ir valstybės institucijomis, kitaip tariant – pačia valstybe. Jų pesimistinius vertinimus patvirtina ir nepaneigiamas faktas – vis daugiau piliečių nebeina balsuoti. Piliečiai savo noru atsisako teisės dalyvauti savo valstybės valdyme. Ir tikrai ne todėl, kad pasyvumas, abejingumas ar „tas prakeiktas nuolankumas" būtų mūsų įgimtas nacionalinis bruožas.

Anaiptol.

Prisiminkime 1992-ųjų referendumą dėl Konstitucijos. Užgriuvus sniegui, sutrikus eismui ir elektros tiekimui, nepaisydami stichijos ir stebindami tarptautinius stebėtojus, balsuoti atėjo apie 75 procentus rinkėjų. Atėjo, nes tikėjo, kad jų balsas gali lemti permainas.

Prisiminkime šių metų Nepriklausomybės šventę – rinkosi dešimtys tūkstančių, tuo patvirtindami, kad jų meilė Tėvynei gyva.

Arba, pastarųjų metų aplinkos tvarkymo akcijos. Būrių būriai susitelkė tikėdami, kad gali apkuopti Lietuvą savo rankomis.

Tačiau – skaudu ir gėda – tie patys žmonės netiki, kad gali apvalyti Lietuvą savo balsais.

Jie nebetiki, kad politinių atspalvių pokyčiai Seime ar savivaldybėje gali lemti realias permainas šalies ir jų pačių gyvenime. Žmonės nebepasitiki ne kažkuriais – kairiaisiais, dešiniaisiais ar jau nuvilti spėjusiais naujaisiais. Jie nepasitiki valdžia, politikais ir politika apskritai. Tai – rimčiausias įspėjimo skambutis politinėms partijoms – užsisklendusioms savo siauruose partiniuose interesuose ir tarsi pamiršusioms, kad jų likimas – rinkėjų rankose, o ne atvirkščiai.

Galvoju ir apie emigracijos mastą. Ne kaip apie ekonominį reiškinį, o kaip apie žmogaus ir valstybės santykį.

Palikti Tėvynę – sunkus sprendimas. Tačiau vis daugiau Lietuvos žmonių jam ryžtasi ir vis daugiau – svarsto tokią galimybę. Raminamės, kad tai – natūrali sunkmečio pasekmė.

Bet juk šalyse, į kurias išvažiuoja mūsų tėvynainiai – taip pat sunkmetis. Taip pat nedarbas, socialinis pažeidžiamumas, nežinia. Kita vertus, mūsų šalį palieka ne tik vargo prispirti bedarbiai.

Todėl pažvelkime tikrovei į akis ir pripažinkime: žmonės emigruoja ne tik ir ne tiek dėl ekonominių priežasčių. Jie išvažiuoja į svetimas šalis, nes pasijuto svetimi savame krašte . Šiandieninė politinė kultūra ir moralė verčia abejoti: ar dar įmanoma dirbti tai, ko reikia Lietuvos žmonėms, o ne kažkuriam politiniam konsorciumui ar interesų dariniui?

Atsakykime į tuos klausimus patys sau – ne iš tribūnos, ne prieš kameras, o prieš savo sąžinę.

Atsakykime, ir pradėkime keistis ir keisti. „Tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei", – juk tai žodžiai iš jūsų, ir mano, priesaikos.

Paverskime šiuos prasmingus žodžius prasmingais darbais. Imkimės konkrečių veiksmų, kad pasiektume realių, žmogui svarbių rezultatų.

Šiandien mums ypač rūpi ekonomikos sąstingis ir jo pasekmė – nedarbas. Kalbame apie tai kasdien. Tačiau, jei tikrai rūpi, turime žinoti, kad artimiausiais metais biudžetas nepajėgs skirti dosnios finansinės injekcijos ūkiui skatinti.

Žinome, kad neįstengsime žymiai palengvinti mokesčių naštos. Tad imkime ir palengvinkime tai, ką galime – biurokratinę naštą.

Sutvarkykime konkurencinę aplinką. Užtikrinę lygiai teisingas konkurencijos sąlygas visiems ekonomikos dalyviams, sutramdę monopolininkų savivalę, apginsime ir sąžiningą verslą, ir vartotojus.

Skatinkime ir formuokime požiūrį, kad SĄŽININGU BŪTI APSIMOKA.

Sąžiningam, skaidriam verslui turi būti rodomas pasitikėjimas. Sudarykime tokias sąlygas, kad šiuo metu šešėlyje dirbantys ir šeimas išlaikantys smulkieji verslininkai, meistrai, taip pat – kūrėjai atsitiestų, patikėtų ir galėtų dirbti savo darbą legaliai, neprarasdami orumo ir nesižemindami.

Kalbėjau apie katastrofiškai mažėjantį piliečių aktyvumą. Minėjau gilias priežastis – nusivylimą, prarastą pasitikėjimą.

Jam atgauti reikės daug pastangų ir laiko. Gerai, kad daromi nors maži žingsneliai ta kryptimi. Pavyzdžiui, lengvinamos sąlygos įsidarbinti jauniems, pirmą kartą į darbo rinką patenkantiems žmonėms. Būtent tokiems – į žmogų orientuotiems – siūlymams turi būti suteiktas ypatingojo prioriteto statusas, būtent tokių sprendimų turi būti daug daugiau.

Tokių – įvykdomų – darbų yra kiekvienoje srityje. Atlikime juos – ir taps šviesiau.

Tam nereikia rašyti vis naujų programų. Nereikia ir milijardinių biudžeto investicijų. Reikia sutelktų ir kryptingų veiksmų.

Pagaliau atverkime politinę sistemą platesniam nepartinių piliečių dalyvavimui. Atverkime ir pačias partijas – naujiems veidams, naujiems požiūriams, idėjoms ir demokratijai partijų viduje. Taip pasiųsime žinią, kad žmonių balsas svarbus, jų dalyvavimas valstybės gyvenime – galimas ir laukiamas.

Daug kalbame apie korupciją. Piktinamės, analizuojame šaknis, prognozuojame pasekmes. Tačiau pernai už korupcines veikas buvo pradėta per septynis šimtus ikiteisminių tyrimų. Teismą pasiekė vos kas antra byla. Laisvės už piktnaudžiavimą tarnyba realiai neteko vienas. Už kyšininkavimą – nė vienas.

Nekomentuosiu. Tai jau beprasmiška ir gėda. Pateiksiu keletą konkrečių siūlymų.

Pirma – valstybės tarnautojas, pareigūnas, piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, turi netekti tarnybos, o galimybė į ją sugrįžti turėtų būti vertinama itin atidžiai. Neturime teisės lengvabūdiškai rizikuoti viešuoju interesu vėl patikėdami valstybines pareigas tokiems, kurie tarnybą supranta kaip įrankį lobti.

Antra – visas turtas, įsigytas už neteisėtai gautas pajamas, turi būti konfiskuojamas. Su žmonėmis, kuriems turtas yra svarbesnis už pareigą ir garbę, reikia kalbėti jiems suprantama kalba.

Trečia – padidinkime baudas už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus. Jos turi būti atgrasančios tiems, kurie mąsto tik ekonominėmis kategorijomis „apsimoka-neapsimoka". Esu pateikusi tokias Baudžiamojo kodekso pataisas ir prašau Jūsų palaikymo joms.

Ketvirta – esu pasiūliusi ilginti senaties terminus. Taip užkardytume galimybes išvengti pelnytų bausmių. Tikėtina, kad paspartėtų ir ikiteisminiai procesai bei bylų nagrinėjimas teismuose – juk ilgai „sirgti", būti išvykusiam, turėti kitų vilkinimo priežasčių tiesiog „neapsimokėtų". Šie siūlymai – jau Seime. Prašau – neatidėliokite jų svarstymo ir priėmimo.

Tikiuosi, kad Seimas nebedels ir jau šiais metais priims kovai su korupcija svarbius Lobistinės veiklos ir poveikio teisės aktų leidybai bei Valstybės tarnautojo elgesio kodekso patvirtinimo įstatymus. Visuomenei sunku patikėti, kad politikai rimtai nusiteikę kovai su korupcija, kai metų metais vilkinami tokie svarbūs sprendimai.

Tik asmeninis kiekvieno nepakantumas korupcijai gali ją išguiti iš mūsų gyvenimo.

Pagaliau – teismai. Jų vaidmuo kovojant su korupcija – ypatingas.

Dar daugiau – būtent teismams tenka išskirtinis vaidmuo, siekiant įtvirtinti naujos kokybės – abipusiu pasitikėjimu grįstus piliečių ir valstybės santykius. Tokie santykiai neįsivaizduojami be patikimų, tikėjimą teisingumu užtikrinančių teismų.

Deja, šiandien mūsų teismus žmonės vertina kitaip. Akivaizdžius trūkumus mato teisės mokslų žinovai, kritikuoja patys teisėjai.

Sistema subiurokratėjo. Ji tapo arogantiška. Teismų vadovų bei savivaldos energija nukrypo į akademines diskusijas ir tarpusavio santykių aiškinimąsi. Deja, diskusijose neliko vietos svarbiausiai temai – teisingumui ir žmogaus problemoms teismuose.

Uždara, menkai visuomenės kontroliuojama sistema toleruoja „dvigubų standartų" plitimą. Vilkinimas tapo tradicija, kuria imame garsėti jau ir europinėje erdvėje.

Todėl atverkime sistemą – pokyčiams, naujiems veidams ir naujiems darbams. Nebeignoruokime žmonių reikalaujamo platesnio visuomenės atstovavimo teismuose. Nuosekliai laikykimės numatyto teismų vadovų rotacijos principo.

Taip pat – supaprastinkime teisminio proceso procedūras. Peržiūrėkime institucijų funkcijas – nemažą dalį ginčų įmanoma išspręsti ikiteismine tvarka. Palengvinę teismų darbo krūvį, reikalaukime aukščiausios darbo kokybės.

Ir pagaliau – teisėjų atranka ir vertinimas, etikos ir drausmės bylų nagrinėjimo procedūros. Šiai sistemos tobulinimo krypčiai skirsiu ypatingą dėmesį, nes esu įsitikinusi: tik kompetentingų ir teisingumo idėjai ištikimų teisėjų korpusas gali vykdyti teisingumą valstybės vardu.

Valstybė stipri tiek, kiek žmonės tiki jos teisingumu. Tai sakydama, galvoju ne tik apie įstatymo raidę. Galvoju apie visapusį – socialinį, ekonominį, bendražmogiškąjį – teisingumą plačiąja šio žodžio prasme.

Tai – privalomas sveikos visuomenės bruožas, būtinas valstybės sprendimų orientyras. Juo labiau, aktualus dabar – ekonominių ir socialinių išbandymų metu.

Nors finansų griūties pavojų atremti pavyko, privalome būti realistai: padėtis tebėra trapi ir pažeidžiama. Ūkio atsigavimo ženklai – gležni. Artimiausio laikotarpio prognozės – santūrios ir permainingos.

Tikra yra tik viena: dar bent keletą metų valstybė tikrai negalės būti dosni. Būtent todėl ji privalės būti teisinga ir išmintinga – labiau nei kada nors iki šiol.

Būtent todėl tokiomis aplinkybėmis ypatingą prasmę įgauna pamatiniai vertybiniai principai – teisingumas, žmogiškumas ir, ypač norėčiau pabrėžti – atsakomybė.

Gerbiamieji,

Likimas nepašykštėjo mums išbandymų – galime liūdėti arba pykti dėl to.

Tačiau mainais, kaip kompensaciją už sunkumus, suteikė galimybę.

KVIEČIU PRIIMTI SAVO VALSTYBĘ KAIP SAVĄ, JOJE ESANČIAS PROBLEMAS KAIP SAVAS, IR JAS RYŽTINGAI BEI KŪRYBINGAI PATIEMS IŠSPRĘSTI!

Kviečiu KIEKVIENĄ Lietuvos pilietį ATSAKINGAI RINKTI, TEISINGAI REIKALAUTI IR PAČIAM RODYTI ASMENINĮ PAVYZDĮ!

Tikiu, įveiksime visas krizes. Jeigu įveiksime savyjè blogiausią – atsakomybės ir pasitikėjimo krizę.

Ačiū už dėmesį.

2010-06-08

Komentarai

 

 

 
 1. Paliete pati svarbiausia – valstybes pagrinda – zmogu. Be zmogaus nebus valstybes. Amziaus kalba ne tik Lietuvai , bet ir visam pasauliui. Super! Sveikinu! Linkiu ir toliau laikytis siu principu, sios krypties ir nepasiduoti suinteresuotiesiems isversti Jus is posto. Tegul Jusu asmenybe bus pavyzdys kitiems prezidentams, busimiems ir esamiems valstybiu vadovams, ministrams ir ju patarejams, seimo nariams ir parlamentarams, verslininkams ir darbdaviams…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. Pasirašau po kiekvienu žodžiu.Ta kalba kaip medus paprasto žmogaus širdžiai.Tik……
  KAS ĮGYVENDINS TUOS JOS ŽODŽIUS??????

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. talkova, rodo gerą kryptį, aukščiau bambos mūsų situacijoje niekas neiššoks, o palaipsniui, su tautos palaikymu su ja pasieksime savo. Kelis niekšelius ji jau atstatė, bet prie lovio jų ten dar, oi, liko. V.Ladas

  Thumb up 72 Thumb down 0

 4. Na, monopolijų (ko)laborantas jaučiasi kaip katinas į miltus pridaręs po savo naktinių verslo žlugdymo, ekonomikos smukdymo išmonių, pensijų atiminėjimo, ir kitų nesąmonių, tai tikėjosi ir gavo daug kritikos, bet kad yra konkretaus mąstymo, tai gal po kelių dienų su patarėjų pagalba jam "dašus", ir tada gal ir pasprings, nes sudirbtas nedviprasmiškai.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Panašu,kad panelei Prezidentei kalbą rašė pan Adamkus ar Tata-Vytautas Landsbergis,nes kiekvienas Prezidentės pasakytas žodis-tai dovana liaudžiai.Su6ukime tris kart valio ir paplokime,kaip Leonidui Iljičiui Brežnevui.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. PUIKUS PRANESIMAS !! …..-..tik kad konkreciai tai igyvendinti, reikia kazkokio ”teisingo” perversmo […].. Tikiu, kad Prezidente ir ja palaikantys zino nuo ko pradeti ir kaip reiks eiti..

  Thumb up 72 Thumb down 0

 7. Niekas per dieną ar mėnesį tvarkos nepadarys, juo labiau su tokiais degradavusiais kubiliais ar olekais su kirkilais. Prezidentė turi turėti proprezidentinę partiją, kuri per kitus seimo rinkimus paimtų daugumą, o tuomet pedofilų klanui būtų CHANA.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 8. Aš, tiesą sakant, nelabai girdėjau aštrios kritikos, dėl kurios turėčiau_ paspringti_“, – šalies vadovės pranešimu nenusivylė A. Kubilius.

  Kodel Kubilius panaudojo butent si zodi – PASPRINGTI, o ne koki kita raudonuoti, gedytis ir t.t… gal jis ziuredamas pranesima valge,o gal duoda tautai kokia uzuomina del prezidentes paprastu zodziu, kuris Lietuvos zmonems asocijuojasi su D.Kedzio "paspringimu"…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 9. reikia postuose keisti zmones tam kad jie tvarka darytu ir bausti pasireskusius iskrypelius ,o ne pezdeti o sita raudonsnuke is briuselio ,valentina su asarom palydejo is generalinio prakuroro ,na bet dar viena krasavca susirado ,matosi paklusnus berniukas

  Thumb up 72 Thumb down 0

 10. "Šaunuolė, 10 balų, stiprybės ir sėkmės, didžiuojuosi…" :-)))))) Metinis pranešimas patikliems tautiniams bukagalviams. Ką reiškia tokie pranešimai? Tradicija ir daugiau NIEKO! Absoliučiai! Buvo tylenis Adamkus, dauguma pasiilgo "griežto Prezidento žodžio". Norite, štai jums griežtai kalbanti Prezidentė. O koks skirtumas? Realiai – jokio. Adamkus per visą savo kadenciją buvo populiariausias, dabar Grybauskaitė…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 11. per metus va pasiuliau va reikia stipriau bausti ,tai va ir baus tokius kaip drasius tie patys iskrypeliai ,teismuose ,prokuraturoi ir vsd

  Thumb up 72 Thumb down 0

 12. Pranešimas stiprus, bet daug kam kyla klausimas, ar jis bus įgyvendintas. Pakeisti beveik visi svarbiausi šalies pareigūnai. Tad dabar kliūčių reformoms daryti kaip ir neliko. Tačiau prisiminkime, kad kelią naujam prokurorui bandė pastoti pats premjeras Kubilius. Netiesiogiai labai daug kritikos išsakyta Kubiliui, tačiau iš pradžių jis buvo remiamas pačios prezidentės. Negi lietuviai visada turi galimybę rinktis tik tarp blogo ir labai blogo??? O tuomet kitas klausimas (skirtas tik ekonomikai, bet ne teisėsaugai), ar ne geriau protingas vagis nei kvailas idealistas? Deja, kol kas tik tokia realybė Lietuvoje…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 13. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos kalba, pasakyta iškilmingame Seimo posėdyje

  Pone Seimo Pirmininke, garbingasis Seime, Ekscelencijos, gerbiamieji svečiai, mielieji Lietuvos žmonės!

  Atskirai norėčiau kreiptis į atkurtosios Lietuvos valstybės pirmąjį vadovą Vytautą Landsbergį, ekscelenciją Prezidentą Algirdą Brazauską, ekscelenciją Prezidentą Valdą Adamkų – ačiū jums už jūsų nuveiktus darbus šalies labui.

  Lietuvos piliečių valia, šios dienos priesaika man – milžiniška atsakomybė savo Tautai ir Tėvynei.

  Prisiekiau būti lygiai teisinga visiems. Suprantu tai ir kaip teisingus santykius tarp valdžių – Prezidento, Seimo, Vyriausybės.

  Būsiu aktyvi Prezidentė. Išnaudosiu visas Konstitucijos man suteikiamas galias. Piliečių interesus ryžtingai ginsiu ir Prezidento žodžio, ir moralinio autoriteto galia.

  Esu sujaudinta Lietuvos žmonių pasitikėjimo, į mane sudėtų lūkesčių. Bet noriu ir pati paraginti, ypač tuos, kurie mano, jog nieko pakeisti neįmanoma: būkite aktyvūs savo valstybės piliečiai! Kritikuokite valdžią – ir mane, kaip jos dalį, jei to reikia! Bet nepamirškite: nuo valdžios kritikos iki valstybės griovimo gali būti tik vienas žingsnis. Tuščia kritika neišspręs nei vienos problemos.

  Todėl tarsiuosi su visomis politinėmis jėgomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, piliečių judėjimais. Sustiprinsiu ir išplėsiu Prezidento visuomeninių patarėjų ratą bei svarbą.

  Keliaudama po Lietuvą įsitikinau, kaip yra žmonių nusivilta teismais. Girdėjau sakant: „Yra teismai, bet trūksta teisingumo". Mačiau pasipiktinimą dvigubais standartais: vienas teisingumas paprastiems žmonėms, kitas – įtakingiems veikėjams.

  Skirdama ir teikdama teisėjus, išskirtinį dėmesį skirsiu kandidatų padorumui, moralei ir garbei. Žmogus gerbs teismą, kai teismas gerbs pats save.

  Šiais nelengvais laikais, kasdien girdime sakant: krizė. Gesindami gaisrą šiandien, galvokime apie rytojų. Sutelkime jėgas pokyčiams, kurie padės gyvenimo pamatus dešimtmečiams.

  Gyvenkime be oligarchizuotų monopolijų, neskaidrių sandėrių. Išlaisvinkime šeimos ir smulkaus verslo potencialą.

  Pabaikime amžinai nesibaigiančias, bet tokias būtinas, sveikatos, švietimo ir rūpybos reformas.

  Tegul žmogus ir jo teisės tampa visos politikos esme ir kiekvieno politiko prievole. Taip rasime atsakymą į klausimą, kodėl svetur dauguma išvažiavusių randa pagarbesnius santykius tarp žmonių, daugiau saugumo ir laisvės, nei savo Tėvynėje.

  Užsienio politikos prioritetas buvo ir išliks geri santykiai su kaimynais. Bet sureguliuokime užsienio politikos švytuoklę: tegul tvirtas ir nuoseklus Lietuvos interesų gynimas išstums tik įsivaizduojamą šalies lyderystę euroatlantinėje erdvėje.

  Tūkstantmetę išmintį sutelkę autoritetui Vakarų Europoje įgyti, jausimės daug tvirtesni ir Rytuose, dar labiau gerbiami tų tautų, kurioms Lietuvos laisvė tapo pavyzdžiu.

  Nieko nėra vertesnio už ieškantį savojo pašaukimo žmogų ir kuriamą valstybę.

  Pirmąjį tūkstantį metų Lietuvos kelias buvo duobėtas: ir didžiausia Europos valstybė, ir visai nušluota nuo Europos žemėlapio.

  Esu tikra: nuo mūsų pastangų šiandien, čia ir dabar, priklausys, ar dar po tūkstančio metų Lietuvos vardas vis bus minimas prie valstybių, kur klesti demokratija, gerovė ir pagarba kiekvienam piliečiui.

  Telkimės ! Vardan tos Lietuvos.

  Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

  Thumb up 72 Thumb down 0

 14. Politologas K.Girnius prezidentės metiniame pranešime pasigedo – tvirtesnio turinio, Kulakauskas išpradžiu sakė <<Prezidėntė teisi – Lietuvoje vyksta valstybės atrofija>> po keliu atsidarau žiuriu pakeistas vieno "valstibininkų" portalo pavadinimas gieda kaip susitare prieš Valstybės vadovę – Ekspertai prezidentės pranešime pasigedo „tvirtesnio turinio“ nesuprantu ko jiems dar kietesnio reikia? kol gaidukais giedos ant laktos KALĖJIME tada supras??? aišku geriau to nereikėtu,o,kad taip suprastu…ir pradėtu dirbti tautos labui o ne kažkam kitam…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 15. kaip manote, kas pasikeis po kalbu? turejome ir inauguracine kalba ir daug kitu deklaravimu… jus ka nors jauciate? kas nors traukiama is stalciu, zabojama korupcija, sodinami ar teisiami kas nors apart paprastu zmogeliu? kedes perstumde ir tiek to dziaugsmo…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 16. Puikus deklaracijų rinkinys. Tačiau ar bent vienas punktas bus įvykdytas – nuoširdžiai tuo abejoju, tiksliau, tikimybė lygi nuliui, nes labai tiksliai apibūdino partijas, o sprendžia tai jos.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 17. Pasakyta graziai, bet nesikeis niekas. Pati puikiai supranta – vien prokuroro ieskojo puse metu. Is ten didziausias blogis. Korumpuota teisesauga, pertvinkusi pinigais, pykciu, panieka. Ir musu priesai juokiasi i veida. Baisu gyventi tokioje valstybeje, kurios nemyli, oi kaip baisu. Ginti jos siai dienai neiciau. Kaip ir neitu daugelis mano klaustuju. Linkiu Prezidentei iveikti bent trecdali to pasakyto.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 18. Labai šaunus pranešimas.Pagaliau turime tiktąją šalies PREZIDENTĘ. Stiprybės Jums. Gerbiu JUS.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 19. dar NIEKADA musu valstybeje nebuvo pasakyta tokios kalbos. stiprybes ir sekmes musu Prezidentei!!!!!!!
  Kvieciu visus pilietinei drasai ir ryztui, nes kas, jei ne mes sukurtsime pilietine visuomene? o Prezidentes pozicija ziuo klausimu lai buna musu dvasine atspirtis.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 20. gaila, kad jos kalba nė motais aniems tupintiems prie lovio, bent akimirkai susimąstytu, gal kas ir pasikeistų, bet to nebus ir mes tai žinom ir manau prezidentė irgi tai žino. Stengiasi kaip gali apvalyti bet.., kad tik sveikatos jai užtektų.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 21. Avine tu nedapst…ka tu supranti,Pagaliau turime valtybės normalu vadovą
  – isižeidė iškripeliai,kad teisybę pasakė nors kartą…kaip viskas ištikruju yra, tai jums šliužai ne Adamkėvičius ške – senis besmegenis tik dėl grožio sedėjo ir nieko nematė iki ko nusirito šalis…

  Thumb up 72 Thumb down 0

 22. Matosi, kad ne Adamkus – anas tik pilstydavo iš tuščio į kiaurą ir vis apgailestaudavo… Su tais valstybininkais kabutėse ir reikia taip griežtai kalbėti, kaip kalba mūsų Prezidentė. Pagarba

  Thumb up 72 Thumb down 0

 23. Šitas pranešimas ne dundukams. Labai teisingas pranešimas – 10 balų. Didžiuojuosi, kad turime tokią Prezidentę.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 24. Labai geras pranešimas. Prezidentė sudėjo visus akcentus ir tik nenorintys girdėti šio pranešimo naujumo, rūpintis pirmiausia ne NATO reikalais, o savo žmonėmis ir valstybe. Yra daug pamokančių dalykų, net apie partijas, kurios tapusios kunigaikštystėmis. Tik toks Bruveris iš Lietryčio gali skalandyti ir spjaudytis, kad čia vos ne mokyklinio lygio pranešimas. Tai žema. Taigi, išvada viena – geresnio pranešimo kol kas nėra padaręs nei vienas politikas. Be abejo, politikams, juo labiau korumpuotiems, tikrai nepatiks ir jie stengsis įgelti progai pasitaikius.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 25. Po tokios Prezidentės kalbos kai kurių partijų vadovybės turi pasidaryti karachirį

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Į ką atkreipti dėmesį renkantis avalynę vasarai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras