Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 17 Ketvirtadienis
 

Lietuvos dujų sektorius – kur link einame? (III dalis)

2015-11-30 09:27 | Ekonomika | Komentarų (4)

Seimo Energetikos komisijos narys Kęstutis Daukšys. KK nuotr.

Pirmoje šio straipsnio dalyje buvo aptarta, ko ir kodėl gamtinių dujų vartotojai galėtų tikėtis po dvejų metų, kai baigsis retrospektyviai sukauptų lėšų „krepšelis“. Antroje dalyje kalbėta apie nuosavybės pokyčių kainą. Liko aptarti, ko siekiama vidutinio ir ilgesnio laikotarpio ateityje valstybės lygiu.

Dujų paklausa sparčiai menksta

Kaip vystosi gamtinių dujų paklausa Lietuvoje? Per pastaruosius penkerius (2010-2014 m.) metus importuojamų gamtinių dujų kiekis sumažėjo 45 proc., nuo 2,4 mlrd.kub.m. iki 1,3 mlrd.kub.m. visam šalies poreikiui patenkinti (čia ir toliau AB „Achema“ vartojimo įtaka eliminuota). Per tą patį laikotarpį buitinių vartotojų vartojimas sumenko ketvirtadaliu, verslo (ne energetikos) ir energetikos segmentuose – maždaug per pusę. Laukiamas ir tolesnis dujų vartojimo mažėjimas dėl žemiau pateiktų aplinkybių.

Pažvelgus į šiuo metu vykdomus projektus bei šalies strateginius įsipareigojimus energetikos srityje, ateityje gamtinių dujų vartojimas augti neturėtų, atvirkščiai – planuojamas tik mažėjimas. Šilumos ūkyje jau šiais metais daugiau nei pusė šilumos gaminama naudojant ne gamtines dujas; įgyvendinus didžiuosius „Lietuvos energija“, AB kartu su partneriais vykdomus kogeneracinių elektrinių projektus Kaune ir Vilniuje, šiose elektrinėse taip pat bus naudojami atsinaujinantys ištekliai. Dar daugiau, renovacijos ir energijos taupymo programos galutinis rezultatas bus apčiuopiamas šilumos energijos sunaudojimo mažėjimas visose savivaldybėse, taigi, kritusi visuminė paklausa, įskaitant paklausą dujoms, naudojamoms šilumai gaminti.

Vyriausybės politinis sprendimas panaikinti kvotas termofikacinėms elektrinėms nuo 2016 m. sausio lemia gamtinių dujų poreikio taip pat elektros energetikos srityje drastišką mažėjimą. Norvegiškų dujų pirkėjo, t.y. visų mūsų lėšomis solidariai išlaikomo UAB „Litgas“, paklausa, formuojama visų Lietuvos energetikos bendrovių, kitais metais sieks maždaug pusę šių metų kiekio.

Gamtinių dujų importo kainos užkilimo laikotarpiu buvo stebima aiški verslo (pramonės, paslaugų) bendrovių sprendimų tendencija atsisakyti gamtinių dujų ir pereiti prie kitų kuro rūšių, kai tai leidžia technologiniai procesai. Ši tendencija, matyt, tęsis ir toliau, ypač vertinant, kad mažėjančiam suvartojimui tenka vis didesni infrastruktūros išlaikymo kaštai, tai augina galutinio produkto kainas ir toliau mažina šios kuro rūšies patrauklumą. Gyventojų segmente taip pat tikėtinas paklausos mažėjimas, nors galbūt ir lėtesniais tempais, nei iki šiol.

Taigi, sumuojame: tendencijos, mažinančios gamtinių dujų vartojimą – pakeitimas biokuru, plečiamas atliekų naudojimas energiniams poreikiams, buityje diegiami alternatyvūs sprendimai, pvz., geotermija; energinį efektyvumą didinančių priemonių diegimas, įskaitant renovacijos procesus; elektros gamybos srityje dujinės kogeneracijos atsisakyta, ir toleruojama tik biomasės kogeneracija; tendencijos, pristabdančios dujų vartojimo mažėjimo pagreitį – Elektrėnų kombinuoto ciklo blokas pritaikytas vartoti tik dujas, tad čia teoriškai galime turėti tiek stabilios gamtinių dujų paklausos, kiek esame pasirengę turėti brangios elektros energijos bendroje pasiūloje, tačiau, kaip jau minėjau, bent jau kitais metais faktiškai paklausos čia neturėsime; išlikę ir išliksiantys mažieji šilumos gamybos įrenginiai generuos santykinai nedidelį gamtinių dujų poreikį. Ir galiausiai – dėl sąrašo užbaigtumo paminėtini kiti itin mažą poveikį arba mažos tikymybės veiksniai, t.y. teorinė galimybė suskystintas naftos dujas pakeisti suskystintomis gamtinėmis dujomis kvartalinėse sistemose; namų ūkių vartotojų skaičiaus augimas; šaltos žiemos. Taigi, po penkerių metų šalies suvartojimas turėtų siekti ne daugiau 600-800 mln.kub.m.

Verslas už šalies ribų – iš gyventojų kišenės

Palyginkime būsimą šalies ūkio paklausą (600-800 mln.kub.m.) su planuojamais ir vykdomais gamtinių dujų infrastruktūros projektais: Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas, pajėgumas 4 mlrd.kub.m./metus; Lietuvos-Lenkijos jungtis, pajėgumas 6,5 mlrd.kub.m./metus; Syderių gamtinių dujų saugykla, 0,5 mlrd.kub.m. tūris. Šių projektų, o taip pat smulkesnių, planuojamų vidutinio laikotarpio (5 metų) perspektyvoje, vertė – apie 1,2 mlrd. EUR. Būtų tik retorinis klausimas, kiek tai suderinama su įprastine sektoriaus bendrovių generuojama grąža (infrastruktūra per metus normaliomis sąlygomis pajėgi generuoti apie 26 mln. EUR grąžos).

Tiek pat svarbus yra klausimas, ko valstybėje siekiama tokios apimties projektais, kai tuo tarpu paklausa drastiškai mažėja? Keturios aplinkybės – (1) didelės apimties projektai, keletą kartų viršijantys šalies ūkio poreikius, (2) sektoriaus bendrovių nuosavybės atpirkimas atgal į valstybės nuosavybę; (3) visų rinkos vertės segmentų koncentracija vienoje asmenų grupėje tiek paklausos/pasiūlos (paslaugų, veiklos rinkos dalies) požiūriu (AB „Ambergrid“ perdavimas, AB „Lietuvos dujos“ skirstymas, AB „Klaipėdos nafta“ terminalas, UAB „Litgas“ suskystintų dujų importas, UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ žemyninis dujų tiekimas, AB „Lietuvos energijos gamyba“ saugykla), tiek nuosavybės požiūriu („Lietuvos energija“, UAB ir UAB „EPSO-G“); (4) valdymo organizavimas per dvi holdingines kompanijas, turinčias UAB statusą – leidžia pagrįstai teigti, kad Lietuvos energetikos strategai turi viziją tapti gamtinių dujų Šiaurės Europos tarptautinės / regioninės rinkos žaidėjais. Tai reiškia, kad mūsų šalyje vystoma ar planuojama infrastruktūra bus naudojami ne šalies vartotojų menkstantiems poreikiams užtikrinti, tačiau verslui už Lietuvos ribų, išnaudojant de facto vertikaliai integruoto asmens organizacinius privalumus.

Noriu tikėti, kad mūsų energetikos strategai yra įvertinę konkurencinę aplinką ir turi aiškius savo vertikaliai integruoto asmens panašumus prieš aplinkinėse šalyse veikiančius, statomus ir planuojamus infrastruktūros objektus (Latvija, Estija, Suomija, Švedija, Norvegija, Lenkija, RF Kaliningrado sritis bendrai turi 10 veikiančių arba jau statomų ir dar 9 planuojamus importuojančius SGD terminalus, 2015 m. balandžio duomenimis; Latvijoje, Švedijoje, Danijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, RF Kaliningrado srityje veikia ir yra plečiama 16, vien Vokietijoje – kelios dešimtys gamtinių dujų saugyklų, 2015 m. gegužės duomenimis). Todėl reikia tik sveikinti mažos šalies verslininkų drąsias ambicijas ir palinkėti gero vėjo, jas įgyvendinant.

Tik štai viena aplinkybė – kodėl tai daroma mūsų šalies vartotojų pinigais? Juk jei projektas – pelningai dalyvauti tarptautinėje Šiaurės Europos gamtinių dujų rinkoje – yra komerciškai patrauklus ir įgyvendinamas, jis ir turėtų būti finansuojamas kaip bet kuris kitas komercinis projektas, nelendant į vartotojų kišenes, t.y. kitų šaltinių lėšomis, prisiimant atitinkamą riziką ir tikintis aukštos grąžos. Pasakas apie būsimus dividendus ir jų sąskaita išaugsiančią piliečių gerovę palikime vaikučiams; racionaliai mąstantys žmonės suvokia, kad šis verslas turėjo ir vis dar turi Lietuvoje absoliučiai išskirtines sąlygas – pasididinti tarifus, užsitikrinti privalomus pirkimus, susigeneruoti trūkstamų investicinių lėšų, ir t.t., kai tik prireikia, ir tai garantuojama tiek įstatymais, tiek visais kitais teisiniais saugikliais. Todėl jau laikas pradėti rimtas diskusijas dėl gamtinių dujų veiklos, kurios tikslas yra ne Lietuvos gamtinių dujų vartotojų poreikių užtikrinimas, tačiau dalyvavimas plačiuose tarptautiniuose verslo procesuose, finansinius klausimus ir jų atskyrimą nuo mūsų vartotojų mokėjimų. Pradedami naujosios energetikos strategijos svarstymai – gera proga.

Kęstutis Daukšys,

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas, Seimo Energetikos komisijos narys

Komentarai

 

 

 
 1. ar jūs suprantate, ką klausia Daukšys, kurio partijos energetikos ministras???
  Taigi jūs ir atsakingi už energetiką su savo Masiuliu, alio

  Thumb up 2 Thumb down 0

 2. “…. kur link einame?”:)
  Tai kvailas klausimas. Kur tavo partija veda, ten ir einame.
  O kur tavo partija mus veda?????

  Thumb up 3 Thumb down 0

 3. Tai kas visdelto yra akcininkai to projekto, kad net Grybauskaite del jo plese savo maike?

  Thumb up 5 Thumb down 0

  • premjeras tai žino, bent jau turėtų žinoti, ir Seimo energetikos komisija taip pat

   Thumb up 3 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...