Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 20 Sekmadienis
 

Lietuvos dujų sektorius – kur link einame? (II dalis)

2015-11-18 19:47 | Ekonomika | Komentarų (15)

Seimo Energetikos komisijos narys Kęstutis Daukšys. KK nuotr.

Pirmoje šio straipsnio dalyje buvo aptarta, ko ir kodėl gamtinių dujų vartotojai galėtų tikėtis po dvejų metų, kai baigsis sukauptų lėšų „krepšelis“. Dabar norėčiau atkreipti dėmesį į situaciją sektoriaus bendrovių lygyje.

Lietuvos gamtinių dujų sektorius pastarąjį dešimtmetį patyrė nemenkų pokyčių. Jų tikslas – garantuoti patikimą ir efektyvų paslaugų teikimą gamtinių dujų vartotojams. Be kita ko, konkurencingos rinkos sukūrimas ir vartotojų laisvės rinktis užtikrinimas yra svarbus leitmotyvas, vykdant bene visas pertvarkas. Pradėkime nuo nuosavybės judėjimo sektoriuje ir su juo susijusių finansinių srautų judėjimo aptarimo.

Pirkome brangiau nei pardavėme

Ar valstybės biudžetas praturtėjo, 2002-2004 m. pardavus „Lietuvos dujas“ užsienio investuotojams ir sulaukdamas dividendų už pasiliktą mažiau kaip 18 proc. akcijų dalį? Bendros biudžetui tekę įplaukos, įskaitant dividendus iki 2013 m., buvo 102 mln.EUR, o naujiesiems savininkams per tą laiką sukapsėjo 184 mln.EUR.

Tai gal valstybė pigiai atpirko akcijas atgal, vykdydama re-nacionalizacijos programą? Užsienio investuotojams už dviejų bendrovių turėtą akcijų dalį buvo bendrai sumokėta 244 mln. EUR, dar papildomai buvo paišlaidauta, superkant 3 proc. akcijų viešo pasiūlymo būdu iš smulkiųjų akcininkų. Tiesa, įdomi detalė – iš rusų investuotojo akcijas atpirkome vidutiniškai 12 proc. brangiau nei iš vokiečių; beje, rusams ir pardavėme 16 proc. pigiau nei vokiečiams. Taigi, tokiu būdu užsienio investuotojams mūsų vartotojai per visą 2002-2013 m. laikotarpį sunešė 428 mln. EUR dividendų ir akcijų pardavimo pajamų, o valstybei – tik 102 mln. EUR.

Dividendų dalybose laimi ne valstybės biudžetas

Ar tai „teisybė“, ar tai „sąžiningumas“? Žinoma, ne, todėl mūsų energetikos strategų sprendimas buvo (ir yra) aiškus – reikia pasivyti tai, kas prarasta! Ir gerokai spustelti bendroves, kad tos dividendais, kaip andai avinėlis aukso monetomis, pasipurtytų. Lietuvoje nuo re-nacionalizacijos pradžios iki šių metų vidurio, t.y. techniškai per vienerius metus, dvi naujosios savininkės – UAB „Lietuvos energija“ ir UAB „EPSO-G“ – 106 mln. EUR dividendų, šitaip vartotojų suneštą ir valstybei atitekusį kąsnį padidindamos dvigubai, iki 209 mln. EUR. Tik ar tikrai valstybei? Tiksliai pasakyti, kiek konkrečiai dividendų atiteko valstybės biudžetui – misija neįmanoma, nes Ūkio ministerijos skelbiamos VVĮ suvestinės beviltiškai atsilieka nuo realaus laiko, dar beviltiškiau, neskelbia visų tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų energetikos įmonių. Kita vertus, jei tikslingai viešinamos tik tos bendrovės, kurios paskiria dividendus valstybei, tai tenka pripažinti – po re-nacionalizacijos biudžetui teko viso labo kokių 12 proc. šios įspūdingos „dividendų lietaus“ sumos (laikant, kad bent pusę „Lietuvos energijos“, valdančios ne tik dujų, bet ir elektros sektorių, 26 mln.EUR sumos sudaros dujų sektoriaus indėlis). Daug tai ar mažai – diskusija beprasmė. Tačiau skaičiai leidžia daryti šiuos apibendrinimus:

1. Privatizacijos pratimas nebuvo sėkmingas, ir galiausiai, grįžome ten, kur pradėjome – sektoriaus kapitalas priklauso tiesiogiai valstybės/ministerijų kontroliuojamoms uždarosioms akcinėms bendrovėms. Atrodo, kad šalies visuomenė yra nepribrendusi privataus kapitalo veikimui energetikos sektoriuje.

2. Šis pratimas kainavo realius pinigus, ir, deja, ne šalies ūkio naudai. Valstybės/ministerijos pajamos (t.y. įplaukos minus išlaidos), nuo 2002 m. iki 2013 m. sudarė apie 396 mln. Lt (arba 115 mln.EUR), buvę akcininkai pajamų (įplaukų ir išlaidų skirtumas) turėjo tris kartus daugiau nei valstybė, apie 1.261 mln. Lt (arba 365 mln. EUR). O šie pinigai atsirado ne iš kažkur kitur kaip tik iš sąskaitas apmokančių vartotojų kišenės.

3. Nereikėtų užsisvajoti, kad vamzdynų veiklos yra tokios pelningos. Neva atėjo naujų žmonių ir staiga atsirado fantastiški penlningumo didinimo šaltiniai. Finansų inžinerija yra galinga (ar dar prisimename, kaip buvo sukelta pasaulinė krizė?). Belieka laikyti kumščius, kad lietuviškieji finansų inžinieriai žino, ką daro, nes viešai ir neviešai diskutuojančių su jais – nėra. Na, o kalbant paprastai – vykdomas būsimų ilgo laikotarpio (10-15 m.) pajamų ištraukimas avansu ir panaudojimas nedelsiant, ateičiai nukeliant drastiškai augantį poreikį skolintis.

4. Jaučiamas didelis informacijos trūkumas vartotojams. Viešoje erdvėje matome tik energetikos strategų pareiškimus, kurie garantuoja puikią energetikos ateitį šalyje. Tačiau visuomenei, už šių pareiškimų glūdinčios esminės informacijos, rasti nepavyks. Ji tiesiog neskelbiama. Techniškai, tokia situacija susiklostė dėl to, kad abi holdinginės bendrovės yra UAB, nors valdo keleto milijardų kapitalą. Praktiškai, toks veiklos organizavimo būdas ir visuomenei dozuotai atskleidžiamos informacijos nuobiros, leidžia kontroliuoti ir valdyti viešų diskusijų kryptis ir nuomonių raiškos intensyvumą. Savo ruožtu, tai yra platforma užtikrinimui, kad esminiai sprendimai būtų sutelkti itin mažo asmenų skaičiaus rate. Kaip tai dera su demokratija ir deklaruojamu viešumu? Atrodo, kad mūsų energetikai vadovaujasi šūkiu – „jei nori padaryti greitai, daryk savarankiškai“, pamiršdami antrąją sentencijos dalį – „o jei nori padaryti ilgam, siek žmonių pritarimo“. Todėl būtina pagaliau pradėti reikalauti iš valstybinių holdingų skelbti viešą informaciją. Bent jau tokia pačia apimtimi, kiek tai privaloma akcinėms bendrovėms.

5. Panašu, kad masinių dividendų pagalba susitvarkius su akcijų išpirkimo iš buvusių savininkų skylėmis, bus kaupiamos lėšos ir įgyvendinami nauji projektai. Šie pakels Lietuvos gamtinių dujų sektorių į „kitą lygį“. Apie tai – kitą sykį.

Kęstutis Daukšys, Seimo Energetikos komisijos narys

Komentarai

 

 

 
 1. Valstybes vardu dirba su OFSORU,teip sakant,o GRYBOJIEDOVA tyli.Jop tvai matj,nesikeikiant.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 2. iki dienos x,kad neneshtu nuostoliu arba isplukdyti i Atlanta kaip degaline laivams.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Energetikos ministerija jūsų partijos kuruoja? vadinasi, Darbo partija UŽ ENERGETINIUS KLAUSIMUS ir ATSAKO.
  Paveršlenimai NEPRIIMAMI.
  Rinkėjas

  Thumb up 0 Thumb down 1

  • pilieti.Ne darbo partija atgrūdo geldą, nuostolius nešančią :)
   Labai jau gudrūs palikote, atsakomybę permesti ant kitų pečių.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   • atsakomybė tiems – kas valdo. O DP valdo energetiką, TODĖL DP ATSAKOMYBĖ UŽ VISKĄ, KĄ DARO IR PADARYS ROKAS MASIULIS, DP DELEGUOTAS ENERGERIKOS MINISTRAS.

    Thumb up 0 Thumb down 0

 4. netikime nė vienu Daukščio žodžiu, tiek metų malė š…., o dabar prieš rinkimus atsibudo

  Thumb up 1 Thumb down 1

 5. jau kam, kam o andriukaičiui tai slėptis po pernykščiais lapais, pats su teisėsaugos pagalba tik neseniai nuo šūdo atsiplovė , o jau svarbiu pasijuto.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. o ką jūs padarėte per šią kadenciją, Kubiliaus politikos tesėjai? Daugiau jokių jums seimų, nerinks jūsų tauta, net nesvajokite

  Thumb up 3 Thumb down 0

 7. Privatizacija ir deprivatizacija yra užtikrintas valdžios juodasis biznis visose šalyse. Laimikis – perteklius iš kainų skirtumo į plačią juodąją skylę.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 8. durnių laive ir negali būt kitaip.Frank Kruk tokį verslą vadino”monkės biznis”t.y.beždžionės bizniu.Įdomu kiek trauksime su tokiu ekonomikos valdymu?

  Thumb up 5 Thumb down 0

 9. Daukšys rodo , kiek buvo sumokėta išperkant -244, bet apdairiai nutyli, už kiek buvo savo laiku parduota.

  Thumb up 6 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...