Smūgis narkotikų prekeiviams – atlikta slapta policijos operacija prieš pavojingiausios formos organizuotą nusikalstamumą

1
862
- Reklama -

Lietuvos policijos pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su Čekijos, Ispanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Slovakijos, Vokietijos, Vengrijos teisėsaugos pareigūnais bei tarptautinės teisėsaugos agentūromis – Europolu bei Eurojustu, atliko slaptą policijos operaciją prieš pavojingiausios formos organizuotą nusikalstamumą – tarptautiniu mastu veikiantį nusikalstamą susivienijimą.

Operacijos metu, glaudžiai bendradarbiaujant 11 šalių teisėsaugos pareigūnams, sulaikyti net 44 įtariamieji, atliktos 94 kratos.

Tarptautinės sulaikymo operacijos pagrindu tapo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų inicijuotas ir atliktas didelės apimties tarptautinis tyrimas dėl Lietuvoje identifikuoto ginkluoto nusikalstamo susivienijimo (toliau – NS) organizuojamų ir daromų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tarptautiniu mastu.

Operacijos pirminiame etape Europole buvo sudaryta operatyvinė darbo grupė (OTF), Eurojuste įkurta jungtinė tyrimo grupė (JIT), kurios, kaip bendras tarptautinis kriminalinės žvalgybos ir teisėsaugos ir teisminių institucijų centras, apjungė ir analizavo operacijoje dalyvaujančių šalių gaunamą ir teisėsaugos institucijų duomenų bazėse disponuojamą informaciją, jos pagrindu planavo ir koordinavo operacijos strateginius ir taktinius operacijoje dalyvaujančių šalių teisėsaugos institucijų veiksmus.

Operacijos metu išaiškintas tarptautinis nusikalstamas tinklas, kurio pagrindu buvo tapusi Lietuvoje suburtas ir veikęs nusikalstamas susivienijimas bei kitų šalių: Čekijos, Ispanijos, Latvijos, Slovakijos, Vokietijos, Lenkijos, Libano organizuotos nusikalstamos grupės (toliau – ONG) ir asmenys (kriminalinės asmenybės), siejami su organizuotu nusikalstamumu.

Remiantis surinkta informacija, minėtas tarptautinis nusikalstamas tinklas sąveikaudamas tarpusavyje bei su įvairių šalių ONG, organizavo ir vykdė narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandą labai dideliais kiekiais Europoje ir už jos ribų.

Asmenys priklausantys minėtam tarptautiniam nusikalstamam tinklui įtariami organizavę ir įvykdę daugiau nei 13 tonų narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą į/iš Europos Sąjungos šalių.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Čekijoje, Ispanijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Latvijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Vokietijoje sulaikyti 34 įtariamieji. Pasiektas vienas iš pagrindinių šios operacijos strateginių tikslų – sulaikyti šio tarptautinio nusikalstamo tinklo pagrindiniai organizatoriai ir lyderiai.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS“ pareigūnai įtariamųjų gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose, automobiliuose, su nusikalstamomis veikomis susijusiose 6 logistikos ir gamybos įmonėse atliko 36 kratas, kitus neatidėliotinus procesinius veiksmus – poėmius, įvykių vietų apžiūras ir kt.

Ilgalaikio tyrimo metu, Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse sulaikyta 19 LR piliečių, kurie įtariami dalyvavę nusikalstamo susivienijimo organizuojamoje veikloje, neteisėtu disponavimu labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais, kontrabandos organizavimu ir vykdymu, neteisėtai praturtėję įsigydami nekilnojamąjį ir kilnojamąjį turtą už pinigines lėšas, gautas nusikalstamu būdu.

Tyrėjų surinktais duomenimis NS lyderiai ir dalyviai, organizuodami bei darydami nusikalstamas veikas, laikėsi itin griežtos konspiracijos, naudojo kontr-sekimo veiksmus. NS dalyviai tarpusavio ryšiui palaikyti naudojo modernias ir paprastai tik tarp organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų naudojamas šifruotą mobilų ryšį užtikrinančias priemones.

Eurojuste įkurto koordinacinio centro veikloje operacijos metu intensyviai darbavosi Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Europolo deleguoti analitikai bei ekspertai. Į pagalbą taip pat buvo pasitelktas Europolo mobilus duomenų keitimosi ir analizės ofisas, kuris leido realaus laiko režimu užtikrinti greitą apsikeitimą informacija su užsienio partneriais, atlikti duomenų analizę ir patikrinimus Europolo duomenų bazėse. Siekiant užtikrinti sėkmingą ir sklandų operacijos vykdymą, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai buvo komandiruoti atlikti tyrimo veiksmus užsienio šalyse.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja didelę patirtį tokiose bylose turintys LR Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai. Griežčiausia bausmė, galinti grėsti NS nariams – laisvės atėmimas iki 20 metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Kova su organizuotu nusikalstamumu, ypač su pavojingiausiomis jo formomis, yra viena iš prioritetinių Lietuvos policijos veiklos sričių, kuriai yra skiriamas ypatingas dėmesys.

Šis plataus masto, sudėtingas ir rezultatyvus tyrimas yra vienas iš puikių sėkmingo ir glaudaus tarpinstitucinio bei tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdžių, neutralizuojant Lietuvoje ir užsienio valstybėse veikiančias pavojingiausias organizuotas nusikalstamas grupuotes ir užkardant jų veiklą.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31 str., asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.

- Reklama -

1 KOMENTARAS

  1. Tai štai kodėl pristabdomas narkotinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymas ir greitai persimetama ant kito, ne mažiau svarbaus – „numanomo” sutikimo modelio donorystės srityje

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!