Po “Karšto komentaro” interviu su nuteistu iki gyvos galvos Panevėžio nusikalstamos “tulpinių” gaujos lyderiu Algimantu Vertelka bei publikacijų ciklo “Kas slypi už Gedemino Kiesaus žmogžudystės?”, kuris prieštarauja oficialiai Generalinės prokuratūros pozicijai, Lukiškių tardymo izoliatoriaus – kalėjimo vadovybė nutarė užkirsti kelią tolimesniems “Karšto komentaro” vyr.redaktorės Giedrės Gorienės ir A.Vertelkos susitikimams.
“Kadangi kelios Amerikos ir Europos užsienio leidyklos susidomėjo mano žurnalistiniu tyrimu apie Kiesų žmogžudystę ir pasiūlė man apie tai parašyti knygą, tai norint ją parašyti, o tuo pačiu tęsti žurnalistinį tyrimą būtina susitikti su šios knygos bei mano žurnalistinio tyrimo pagrindiniu veikėju – Algimantu Vertelka, kadangi jis yra pagrindinis įtariamasis Kiesų nužudymo byloje.
Būtent todėl aš rugpjūčio 9 d. parašiau Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo viršininkui A.Ižičkai raštą, prašydama jo organizuoti susitikimą su A.Vertelka.
Rašte parašiau, kad susitikimo tikslas – žurnalistinis tyrimas bei rašoma knyga, o taip pat kad susitikime dalyvaus A.Vertelkos advokatas – nes bus aptariami knygos reikalai”, – sakė “Karšto komentaro” vyr.redaktorė.
Tačiau Lukiškių TI-K vadovybė nusprendė daugiau nebeleisti “ne taip” Kiesų bylą nušviečiančios KK žurnalistės susitikti su A.Vertelka kaip žurnalistei ir tuo apriboti informacijos rinkimo bei visuomenės informavimo laisvę: 2007 08 16 Lukiškių TI-K direktoriaus pavaduotojo Jono Malaškevičiaus rašte KK vyr.redaktorei Giedrei Gorienei pasiūlytas asmeninis pasimatymas su A.Vertelka.
“Lukiškių TI-K direktoriaus pavaduotojas Jonas Malaškevičius savo rašte man paaiškino, kad aš su A.Vertelka galiu susitikti remiantis Bausmių vykdymo kodekso 73 straipsniu (pagal šiuo metu galiojantį BVK, šis straipsnis sako, kad “nuteistieji per tris mėnesius turi teisę gauti vieną trumpalaikį ir vieną ilgalaikį pasimatymą”) ir kad jeigu A.Vertelka nori susitikti su “Karšto komentaro” atstovais, jis, remiantis šiuo kodekso 73 straipsniu, turi parašyti prašymą vadovybei. Rašte taip pat nurodomas Pasimatymų biuro telefonas, kur aš esą turiu užsiregistruoti.
Taigi A.Vertelka duoti interviu “Karštam komentarui” bei rašomai knygai gali tik su viena sąlyga – savo asmeninių pasimatymų su šeimos nariais sąskaita. Šito Lietuvoje dar neteko girdėti”, – sakė KK vyr.redaktorė Giedrė Gorienė.
“Be jokios abejonės, aš nežadu dėl to tylėti ir dėl informacijos rinkimo apribojimo Lietuvoje kreipsiuosi į atitinkamas institucijas. Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad ten nėra žodžio laisvės, tačiau apie kokią žodžio laisvę galima kalbėti Lietuvoje, jei aukštų pareigūnų dalyvavimą Kiesaus nužudyme tiriančiai žurnalistei yra uždrausta susitikti su svarbiausiu Kiesaus bylos asmeniu, pasiryžusiu įvardinti Kiesaus žmogžudystės užsakovus ir šios bylos tyrimo peripetijas?”, – retoriškai klausė KK vyr.redaktorė.
„A.Vertelkos advokatas sakė, kad kitiems žurnalistams šiame kalėjime nėra jokių problemų susitikti su nuteistaisiais – jiems skiriamas tardymo kambarys, o neretai žurnalistai įleidžiami paimti interviu ir į nuteistųjų gyvenamąsias patalpas. Tačiau man daromi didžiausi trukdymai. Ir dėl to, iš vienos pusės, yra pikta, tačiau iš kitos pusės – be galo džiugu: tai tik rodo, kad mano žurnalistinis tyrimas yra „tiesiai į dešimtuką”, ir kad Generalinei prokuratūrai aš labai skaudžiai lipu ant „mozolio” , – sakė G.Gorienė.
KK inf.