Jo Ekscelencijai Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui,
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Viktorui Muntianui,
Lietuvos Respublikos Generaliniam Prokurorui Algimantui Valantinui
2006 m. rugpjūčio 9 d. grupė visuomenės veikėjų kreipėsi į Jus, p. Generalinis Prokurore, kviesdama užtikrinti, kad būtų visapusiškai bei objektyviai ištirtos rašytojo ir mokslininko dr. Gintaro Beresnevičiaus netikėtos mirties aplinkybės, kad tyrimo rezultatai kuo greičiau būtų paskelbti visuomenei.
Vilniaus apygardos prokuratūros tyrimo, kuris vyko nepalyginti ilgiau nei visuomenei per žiniasklaidą buvo žadėta, išvados pateiktos nemotyvuotos ir net prieštaringos, tad visuomenės interesas žinoti, kas iš tikrųjų įvyko, yra įžeidžiamai ignoruotas. Esminis viešumas šiuo atveju yra būtinas ne vien dėl iškilios Gintaro Beresnevičiaus asmenybės, bet ir dėl to, kad visuomenę per žiniasklaidą yra pasiekę nemažai prieštaringų šio įvykio dalyvių, pirmiausia policijos, versijų, kad iš jų kyla daugybė konkrečių klausimų, – taigi iš prokuratūros buvo laukiama nuosekliai motyvuotų ir įtikinamų išvadų bei paaiškinimų, kurių nešališkumas nekeltų abejonių, buvo laukiama atsakymų į konkrečius visuomenės bei žiniasklaidos iškeltus klausimus. Deja, įvyko priešingai. Vilniaus apygardos prokuratūros pateiktos išvados ir šykštūs Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro Ramučio Jancevičiaus paaiškinimai per žiniasklaidą kelia tik nusistebėjimą ir pasipiktinimą. Juoda dėmė, iki šiol kritusi daugiausia ant policijos, dabar, deja, krinta ir ant prokuratūros, neišsklaidžiusios slogaus įspūdžio, jog pirmiausia slepiama teisėsaugos aplaidumas, nekompetencija ar net nusikaltimai, o ne ginama piliečio teisės ir interesai (tarkim, tendencingą tyrėjų nuostatą rodytų ir aplinkybė, jog žuvusiojo našlei nebuvo suteiktas proceso dalyvės statusas).
Kultūros, filosofijos ir meno instituto konferencija „Pagonybės ir krikščionybės santykiai senojoje baltų kultūroje” (2006 m. spalio 26–27 d.), skirta Gintaro Beresnevičiaus atminimui, reiškia nepasitikėjimą Vilniaus apygardos prokuratūros atliktu Gintaro Beresnevičiaus žūties aplinkybių tyrimu ir jo rezultatais, todėl primygtinai prašo Jūsų, Lietuvos Respublikos Generalinis Prokurore, panaikinti Vilniaus apygardos prokuratūros nutarimą nutraukti Gintaro Beresnevičiaus žūties aplinkybių tyrimą, prašo šį tyrimą perimti, atlikti iš naujo ir tyrimo išvadas bei jo medžiagą maksimaliai paviešinti.
Jūsų, Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, kaip aukščiausiojo moralinio autoriteto,
ir Jūsų, Lietuvos Respublikos Seimo, vykdančio parlamentinę kontrolę, Pirmininke,
prašome atkreipti ypatingą dėmesį į šį tyrimą ir, reikalui esant, panaudoti visas savo galias, kad jo eiga būtų visiškai skaidri, o išvados objektyviai pagrįstos ir visuomenei motyvuotai bei suprantamai išaiškintos.
Taip pat, jei iškiltų pagrindas, reikalaujame patraukti atsakomybėn (už galimą trukdymą tyrimui, liudininkų parodymų ignoravimą, tyrimo duomenų naikinimą, klastojimą ar kt.) visus su Gintaro Beresnevičiaus mirtimi bei jos tyrimu susijusius pareigūnus. Teisingumas pirmiausia turi galioti jį ginti privalančiose institucijose. Gintaro Beresnevičiaus žūties ir ypač jos aplinkybių tyrimo peripetijos dar kartą sukompromitavo teisėsaugą visuomenės akyse ir tuo sudavė labai rimtą smūgį piliečių pasitikėjimui savo Valstybe. Apginkime jį!
Konferencijos „Pagonybės ir krikščionybės santykiai senojoje baltų kultūroje” vardu jos įgalioti:
Doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius
Vladas Braziūnas, rašytojas
Prof. dr. Alfredas Bumblauskas
Vidmantė Jasukaitytė, rašytoja
Laimantas Jonušys, rašytojas
Dr. Elvyra Usačiovaitė
Jonas Vaiškūnas, etnologas
Atsakymo laukiame adresu: Kultūros, filosofijos ir meno institutas, Saltoniškių 58, LT-08105 Vilnius, <kfmi@kfmi.lt>.
Vilnius, 2006 m. spalio 30 d.