Nuo šių metų balandžio mėnesio "Ekspertai.eu" kreipėsi į visų svarbiausių šalies institucijų vadovus su prašymu, kad pedofilijos byloje nedelsiant būtų pasitelkta Vakarų šalių teisėsauga (pavyzdžiui, Lenkijos ir Didžiosios Britanijos), nesvarbu, kiek tai bekainuotų. Aukštiems pareigūnams buvo sakoma, kaip jie ir patys labai gerai supranta, kad, be pagalbos iš šalies, ištirti šios pedofilijos ir žudymų bylos niekada nepavyks.
Buvo teigiama, kad Vakarų teisėsauga reikalinga ne tik pačiai pedofilijos bylai išnarplioti, bet, kas dar svarbiau, atskleisti atskirų, labai aukštų prokurorų nusikalstamą veiką šioje byloje .
Seimo pirmininkė Irena Degutienė iš esmės pritarė tokiai minčiai ir informavo, kad tokį "Ekspertai.eu" siūlymą ji perdavė tuometiniam l. e. generalinio prokuroro pareigas Raimondui Petrauskui. Tačiau R. Petrauskas paaiškino, kad jis apskritai nesupranta, apie kokią ir kieno pagalbą yra kalbama.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius šiuo klausimu patikino, kad Prokuratūra yra neliečiamųjų kasta ir to padaryti (kreiptis pagalbos į Vakarų teisėsaugininkus) niekaip neįmanoma.
Lietuvos Prezidentūra taip pat atsakė į klausimą, ar yra nors kokia galimybė šioje pedofilijos ir žudymų byloje asmeniškai įsikišti šalies vadovei ir inicijuoti tokį kreipimąsį į Vakarų šalių teisėsaugą su prašymu padėti ištirti pedofilijos bylą ir galimai nusikalstamas pačios Generalinės prokuratūros veikas šioje byloje.
"Atsakydami į Jūsų raštą "Dėl pedofilijos ir žudymų bylos", norėtume pažymėti, kad Respublikos Prezidentė negali jokia forma kištis nei į teismų, nei į kitų teisėsaugos institucijų tiriamų ir nagrinėjamų bylų eigą, negali joms nurodinėti, kokie procesiniai veiksmai bylose turi būti atliekami ir kokie turi būti priimami sprendimai, nes tai aiškiai draudžia Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai", – lakoniškai atsakė piliečiams į jų ilgą laišką Prezidentės Dalios Grybauskaitės įgaliota Prezidentūros darbuotoja Genė Lukaševičienė, pagalvojusi visą mėnesį.
Taigi visi be išimties nurodė pirštu į Generalinę prokuratūrą, kaip vienintelę šalyje instituciją, kuri gali nuspręsti, ką daryti šiuo atveju, ir niekas Generalinei prokuratūrai nieko iš viršaus nurodyti negali, kadangi aukštesnės instancijos už Generalinę prokuratūrą nėra.
"Ekspertai.eu" šiuo klausimu kreipėsi į dabartinį Generalinį prokurorą Darių Valį.
"Atsakydami į Jūsų prašymą padaryti taip, kad pedofilijos byloje nedelsiant būtų pasitelkta Vakarų šalių teisėsauga, paaiškiname, kad Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas (toliau – BPK ) 4 str. nustato, kad baudžiamasis procesas Lietuvos Respublikos teritorijoje vyksta pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą. Lietuvos Respublikos Konstitucija, BPK, LR Prokuratūros įstatymas, LR Teismų įstatymas ir kitų teisėsaugos institucijų veiklą reglamentuojantys norminiai aktai nustato, kad ikiteisminio tyrimo subjektai yra Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigos ir Lietuvos Respublikos prokurorai, o baudžiamąsias bylas nagrinėja Lietuvos Respublikos teismai. Atsižvelgiant į šias nuostatas teigtina, kad Lietuvos Respublikos įstatymai nenumato galimybės jokiai užsienio šalies teisėsaugos institucijai atlikti ikiteisminį tyrimą Lietuvos Respublikoje atliekamame ikiteisminiame", – toks paaiškinimas atėjo iš Generalinės prokuratūros.
Tačiau įdėmiai perskaičius Prokuratūros atsakymą ir jame nurodytus teisėsaugos institucijų veiklą reglamentuojančius norminius aktus, niekur nepavyko aptikti net užuominos, kad Lietuvos prokurorai negali kreiptis į ES šalių teisėsaugą pagalbos.
Šiame 4 BPK straipsnyje niekur neparašyta, kad Lietuvos teritorijoje padarytus nusikaltimus tiria išskirtinai tik Lietuvos prokuratūra. Kadangi to nėra, tai niekas negali sutrukdyti pasitelkti į pagalbą užsienio teisėsaugininkų.
Po tokio Prokuratūros atsakymo susidaro vienareikšmiškas įspūdis, kad šioje byloje kai kurie Prokuratūros asmenys taip "prisidirbę", kad jokių išimčių neketina daryti.
Žiūrint iš žmogiškumo pusės, šiuos prokurorus galima suprasti: jiems pasitelkti Vakarų šalių teisėsaugą pedofilijos ir žudymų byloje būtų tas pats, kas kasti duobę sau patiems.
Tačiau kategoriškas nenoras pasitelkti pagalbą iš šalies nepadės Prokuratūrai panaikinti jos nusikaltėlių "šaikos" įvaizdžio ir ji galimai grims tik vis giliau į naujus nusikaltimus.
Todėl, kaip pavyzdį, galima prisiminti Eglės Kusaitės bylą. Lietuvos pilietės tardymams buvo pasitelktos net Rusijos spec. tarnybos, nors E. Kusaitė net nebuvo nuvykusi iki tos šalies.
Lygiai taip pat niekas nepamiršo, kaip Drąsiaus Kedžio gana triukšmingai ir ilgai buvo ieškoma Ispanijoje, pasitelkus Ispanijos spec. tarnybas. Tačiau žmogus išsisuko jiems iš panosės ir mirtinai užspringo prie Kauno. Ar remiantis E. Kusaitės atveju nevertėtų prašyti, pavyzdžiui, tų pačių Ispanijos spec. tarnybų pagalbos?
Įsivaizduokime, kas būtų, jei ispanų saugumiečiai atvažiuotų ir patardytų akylai valstybės saugomą Laimutę Stankūnaitę ar Kedžius, Venckus, Kraujutaitienes ir kitus vienaip ar kitaip pedofilijos ir žudymų istorijoje dalyvaujančius asmenis. Pedofilijos ir žudymų byla neabejotinai pajudėtų iš mirties taško.
Šioje situacijoje jau seniai niekas nestebina. Atviri kriminaliniai Prokuratūros veiksmai yra plačiai komentuojami kiekvieną dieną viešojoje erdvėje ir tai nieko naujo.
Tačiau Prezidentūros požiūris į tokią susitepusios Prokuratūros veiklą, žinant, kad Generalinį prokurorą skiria tiesiogiai Lietuvos Prezidentė, nuteikia labai nemaloniai.
Sklindančias piktas kalbas, kad Prezidentūra yra neoficiali Prokuratūros šeimininkė, toks Prezidentūros darbuotojos Genės Lukaševičienės atsakymas nenorom tik patvirtina. Tai tik įrodo, kad kas neoficialu, tai jau šioje mūsų valstybėje apskritai nepajudinama.
Pastebimai ryškėja, kad neoficialūs valstybinių institucijų tarpusavio santykiai Lietuvos Respublikoje yra neliečiami ir galingi, uoliai ginami įstatymais, o dar labiau – tų įstatymų spragomis. Susidaro įspūdis, kad Prezidentės porinkiminis visuomeniškumas jau baigėsi – ji tvarko savo reitingus, besiruošdama artėjantiems įvairaus plauko rinkimams.
Štai ir pasaka baigta.
Ekspertai.eu inf.
2010-10-04