LVŽS renka parašus dėl nepasitikėjimo Vyriausiosios rinkimų komisijos nariu Viliumi Semeška, kuris nutylėjo, jog nėra įgijęs vidurinio išsilavinimo ir savo biografijoje pateikė kitą klaidinančią informaciją
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcija pradėjo rinkti parašus dėl nepasitikėjimo Vyriausiosios rikimų komisijos nariu Viliumi Semeška. Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės, kaip paaiškėjo Vilniaus apygardos prokuratūrai atlikus tyrimą, VRK narys V. Semeška Vyriausiajai rinkimų komisijai, Lietuvos Respublikos Seimui bei rinkėjams pateikė tikrovės neatitinkančią informaciją apie savo išsilavinimą ir buvusią darbovietę.
„Toks VRK nario elgesys negali būti pateisinamas jokiais argumentais. Sąmoningo klaidinimo bruožų turintys veiksmai nedera su etikos principais ir kelia abejones dėl nepriekaištingos VRK nario reputacijos. Nesuprantama, kaip taip gali elgtis asmuo, užimantis tokias atsakingas ir išskirtinų moralinių savybių reikalaujančias pareigas“, – sako A. Širinskienė.
2017 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos Respublikos Seimui pateiktoje biografijoje, grafoje išsilavinimas V. Semeška nurodė, jog 1979 – 1988 m. mokėsi Druskininkų vidurinėje mokykloje. 2015 m. kandidatuodamas į Druskininkų savivaldybės tarybą VRK pateiktoje anketoje, grafose, kuriose pateikiama informacija dėl išsilavinimo, nurodė: „Vidurinis Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesnioji muzikos mokykla džiazinis fortepijonas“; Vidurinis Druskininkų vidurinė mokykla […] Aukštasis Goethe-Institut Duisburg, Vokietija, vokiečių kalba“. Tačiau prokuratūra konstatavo, jog V. Semeška nėra įgijęs vidurinio išsilavinimo. Ši aplinkybė nurodyta Vilniaus apygardos prokuratūros 2018 m. birželio 19 d. nutarime, kuriame pažymėta, kad V. Semešką priimant į Vilniaus aukštesniąją ekonomikos mokyklą „buvo pažeista imperatyvi Švietimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies nuostata, kadangi stodamas į aukštesniąją mokyklą V. Semeška nebuvo įgijęs vidurinio išsilavinimo“.
LVŽS frakcijos narės teigimu, Seimo narius nustebino ne tik melas apie mokyklos baigimą, bet ir konservatorių deleguoto VRK nario pateikta klaidinanti informacija apie mokslus Vokietijos aukštojoje mokykloje. Iš viešai pateikiamos informacijos matyti, kad aukštosios mokyklos Goethe Institut Duisburg, kurioje V. Semeška, sprendžiant iš rinkėjams pateiktų duomenų, neva įgijo aukštąjį išsilavinimą, iš viso nėra, o V. Semeškos žiniasklaidos atstovams pateiktame dokumente – kalbos baigimo kursų sertifikate, be kita ko, nurodyta neteisinga asmens pavardė.
A. Širinskienė sako, jog frakcijos nariams akivaizdu, kad V. Semeška, tiek kandidatuodamas į VRK, tiek į Druskininkų savivaldybės tarybą, pateikė neteisingus duomenis dėl savo išsilavinimo ir taip sąmoningai klaidino tiek savo rinkėjus, tiek ir Seimo narius, kurie priėmė sprendimą dėl jo skyrimo į VRK narius.
Tačiau ir tai dar ne visa netiksli informacija, kurią apie save pateikė konservatorius V. Semeška. Seimui pateiktoje biografijoje nurodoma, jog V. Semeška nuo 1997 m. spalio 1 d. iki 2002 m. birželio 15 d. ėjo įmonės GU Baltic UAB direktoriaus ir valdybos nario pareigas. 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimų duomenyse teigiama, jog V. Semeška vadovavo Vokietijos įmonei „G – U Baltic“.
Ši informacija taip pat klaidinga, kadangi Lietuvos Juridinių asmenų registre nėra ir nebuvo registruotos nei GU Baltic UAB, nei „G – U Baltic“. Kaip pastebi Seimo narė, iš tiesų V. Semeška vadovavo įmonei UAB „Gretsch-Unitas Baltic“. Viešojoje erdvėje skelbiama, jog vadovaudamas šiai įmonei V. Semeška atliko įvairius teisės normoms ir gerai moralei prieštaraujančius veiksmus ir padarė įmonei šimtus tūkstančių litų siekusią žalą.
„Galimai siekdamas, kad Seimo nariai ir visuomenė nesužinotų apie neteisėtus ir gerai moralei prieštaraujančius veiksmus, V. Semeška savo biografijoje nurodė neteisingą Vokietijos kapitalo įmonės UAB „Gretsch-Unitas Baltic“ pavadinimą. Beje, ši įmonė iš V. Semeškos prisiteisė žalos atlyginimą, viršijantį 100 000 litų. Turimomis žiniomis, V. Semeška yra turėjęs daug kitų teisminių ginčų“, – sako A. Širinskienė.
Pasak Seimo narės, Lietuvos Respublikos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai savo veikloje turėtų vadovautis aukščiausiais etikos reikalavimais, paisyti geros moralės principų ir būti nepriekaištingos reputacijos.