Prezidento Kazio Griniaus muziejuje Marijampolėje – Milvydo Juškausko ir Violetos Sirvidytės surinktų unikalių žemėlapių ir monetų kolekcijos kopijų paroda (kuri liepos mėnesį jau buvo rodyta Marijampolės Liuteronų bažnyčioje).
Parodoje matomos XVI-XIX a. 20-ies žemėlapių ir II-IV a. pr. Kr. laikotarpiu datuojamų monetų nuotraukos. Viso surinkta 150 žemėlapių ir iliustracijų bei keli šimtai monetų. „Visi ne dėl gražumo ar turtinės vertės, bet turintieji įrodomąją vertę ir prasmę“, – sako unikalios kolekcijos kopiją Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos V.Kudirkos Marijampolės skyriui padovanojęs Milvydas Juškauskas.
„Parodoje Prezidento K.Griniaus muziejuje matomi XVI-XIX amžiais datuoti žemėlapiai įrodo, kad dabar Lietuva vadinama vietovė ir aplinkinės vietovės yra su naujai sugalvotais pavadinimais, o iki tol buvo vadinama Sarmatia Europae. Ji pavaizduota nuo Germanijos pasienio (dabar Vokietija) iki upės Tanais, dabar vadinama Donu, esančiu Ukrainos rytuose. O nuo Dono į rytus, nuo dabar vadinamos Ukrainos pasienio iki Didžiojo vandenyno – Sarmatia Asiatica“, – sako M.Juškauskas.
Jis atkreipia dėmesį į tai, kad pasaulį vaizduojančiuose žemėlapiuose nėra Kinijos, Mongolijos, Korėjos, Japonijos ir kitų tik vėliau sugalvotų pavadinimų, o gal ir tokių „senųjų civilizacijų“.
„Žemėlapiai įrodo, kad Baltijos jūros pavadinimas – naujai sugalvotas pavadinimas. Ir Juodosios jūros pavadinimas naujai sugalvotas. Ir upės Dnepras pavadinimas naujai sugalvotas. Dabar naudojami naujai sugalvoti daugelio vietovių, kalnynų, jūrų, ežerų, upių, gyvenviečių ir gyventojų grupių pavadinimai“, – sako 150 seniausių žemėlapių koleciją surinkęs Lietuvos žvalgas Milvydas Juškauskas.
Ne mažiau iškalbingesnės ir M.Juškausko kolekcijoje esančios monetos: II-IV amžiais datuojamų 5 romėniškų monetų atvaizduose matomi užrašai SARMATIA, SARMATICAE, SARMAT, SARM greta GERM. Tai įrodo pavadinimų atitikimą žemėlapiuose.
„Monetos yra su veidų atvaizdais ir kartais šiek tiek skirtingai rašomais vardais – MARCUS AURELIUS, COMMODUS, DIOCLETIANUS, MAXIMIANUS, CONSTANTINUS. Atvaizduoti veikėjai dabar vadinami Romos imperatoriais. Tačiau nė vienoje monetoje nėra žodžio, nurodančio, kad tai imperatorius. Yra tik lietuviškai suprantamos nuorodos CAESAR = KąĖsAr, – tas asmuo, matyt, nurodantis, „ką suėsti“. Ir nuorodos AVG = AUG (lotyniška V tolygi U) – aug, auga, tas asmuo, matyt, augintojas iš Romos valdomų teritorijų, iš kurių prievartiniais būdais rinko duoklę, mokesčius, vergus, duodavo privalomus vykdyti nurodymus ir pan.“, – atkreipia dėmesį M.Juškauskas.
„325 m. monetos su atvaizdu krikščionybės įvedėjo CONSTANTINUS kitoje pusėje yra užrašas SARMATIA DE VICTA – Sarmatija nugalėta – ir žmogaus figūra, lipanti ant sėdinčios figūros. Tačiau, pagal daugybę įrodymų, versija, kad 2014-oje metų artimai tūkstančio išvis nebuvo – propagandininkų surašyti išsigalvojimai, neatitinkantys įrodymų visumos“, – mano M.Juškauskas.
„Žemėlapiuose yra daug reikšmingų užrašų apie gotų/getų/samogetų buvimą įvairiose Europos Sarmatijos vietose, Jie Žygių vietas, Karaliaus Palemono kilmės ir valdymo vietą – todėl tikslinga reikalauti ir paveikinėti LR Kultūros ministrą, kad ministerijoje suorganizuotų pasitarimą-konferenciją ir suorganizuotų įrodymų paviešinimo ir visų tyrėjų išvadų pagarsinimą.
Šių įrodymų neginčija jokios pasaulio šalies atstovai. Tačiau jie nesupranta dabar vadinamų lietuvių ir žemaičių kalbų, todėl nesupranta daugelio užrašų prasmių ir sąsajų.
Lietuvos teisėkūrininkai – LR prezidentai, LRS nariai, ministrai ir kt. taip kuria įstatymus, kad mokslo įstaigos negalėtų ištirti dabar lietuviais vadinamųjų praeities veiklos kitose pasaulio vietovėse, žurnalistai – garsintų trumpaverčius ir mažareikšmius įvykius ir veiksmus, o žmonės nesužinotų mums labai naudingų visapasaulinių paslapčių įrodymų dėl dabarties ir ateities įsivaizdavimo ir naudingo paįtakojimo“, – sako M.Juškauskas.
Marijampolės savivaldybės vyriausiasis paminklotvarkininkas Gediminas Kuncaitis, atvykęs į parodos K.Griniaus muziejuje atidarymą, įsitikinęs – šiuos žemėlapius reikia tyrinėti.
„Čia tokie seni žemėlapiai, kokių ne visose knygose rasi. Juos reikia tyrinėti – kiekvieną valstybę, visus įrašus, kad susidarytume tikrą ir nuoseklų vaizdą. Nors aš seniai studijuoju istoriją, tačiau, noriu pasakyti, kad taip vieningai būtų žemėlapiai sudėti – nuo seniausių laikų – senovės Romos laikų – iki XVI-XVIII amžiaus, matau pirmą kartą. Tas darbas tikrai įspūdingas ir toliau jį reikia tęsti“, – „Karštam komentarui“ sakė Gediminas Kuncaitis.
Jis pasidžiaugė, kad ši unikali žemėlapių ir monetų atvaizdų kolekcija rodoma muziejuje, nes, „pvz., Vilniaus universiteto biblioteka senų žemėlapių irgi turi, bet parodo tik išrinktiesiems”. Nei istorijos studentai, o ką bekalbėti apie plačiąją visuomenę, prie jų taip paprastai neprileidžiami.
“Todėl aš džiaugiuosi, kad šis renginys gal pradės išryškinti sąvokas – kas iš tikrųjų buvo Sarmatija?” – svarstė G.Kuncaitis.
Pastebėjus, kad Milvydo Juškausko surinkta senovės žemėlapių ir monetų kolekcija – nepaslėpta, ir visuomenė gali ateiti, susipažinti, pastudijuoti, G.Kuncaitis išsakė nuomonę, kad universitetai, institutai, galėtų „normaliai senovę grybštelti“, išleisti leidinius.
“Bet, pasakysiu, – tai labai sudėtingas klausimas”, – pridūrė Marijampolės savivaldybės vyriausiasi paminklotvarkininkas. – „Kadangi nenori. Nes senasis paveldas dar yra per didelė našta naujam. O kadangi naujasis istorinis paveldas per daugiau nei tris šimtus metų yra iškreiptas, tai dabar laukia labai daug darbo, kad ištiesintų tą panelę istoriją, kuri išėjusi į lankas”.
“Viskas, kaip žinote, buvo propagandai: jeigu tu germanų imperijos žmogus, tai viskas čia germanų, čia germanai gyveno, jeigu tu Rusijos imperijos žmogus – tai čia vien tik slavai gyveno, o visų kitų tautų čia tarsi nebuvo niekada – tik šiandien atsirado. Taip, kad ištaisytume tas visas neteisybes, laukia daug, daug dešimtmečių įnirtingo darbo.
Bet viskas gerai – jau galima viską sudėti sluoksniais nuo Romos imperijos laikų. Manau, kad greitai daug ką sužinosime apie priešistoriją, t.y. tą laikotarpį nuo Romos imperijos užkariavimo iki, kaip pas mus sako, “Mindauginė Lietuva” XIII am. Štai šitą tarpą, beveik tūkstantį metų, puikiai galima sudėti į archeologiją ir istoriją: yra ir šaltiniai, ir žemėlapiai”, – pažymėjo G.Kuncaitis.
Lietuvai atsigręžti į savo priešistoriją labai svarbu.
„Nes be šaknų niekas negali vystytis toliau… Ir nesivysto”, – pridūrė Marijampolės savivaldybės vyriausiasis paminklotvarkininkas. Jis pastebėjo, kad ir ši unikali senovinių žemėlapių ir monetų atvaizdų paroda ne šiaip sau pradėjo savo kelionę per Lietuvą ne nuo sostinės, o nuo Marijampolės.
“Mes niekada nenusileidome ir niekada nenusileisime. Čia tautinis atgimimas prasidėjo… Čia Jonas Basanavičius, čia Vincas Kudirka…. Mes savo šaknis žinome – jaučiame. Pažiūri, štai, į žemėlapį – ir viskas aišku”, – „Karštam komentarui“ sakė G.Kuncaitis.
Lietuvos žvalgų M.Juškausko ir V.Sirvidytės surinktų unikalių istorinių žemėlapių ir monetų atvaizdų parodą Prezidento K.Griniaus muziejuje Marijampolėje galite pamatyti iki spalio 20 d. Po to paroda bus rodoma Vilkaviškio kraštotyros muziejuje.