Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 17 Ketvirtadienis
 

Lietuva turi pasimokyti iš Islandijos

2010-10-09 15:15 | Naujienos | Komentarų (33)

Daktaras Algimantas Matulevičius

Pradėsiu nuo labai simboliškos situacijos. O simbolius mes, katalikai – mistikai, labai jau mėgstame. Tyriu omenyje Islandiją – valstybę, kuri pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos valstybę. Manau, ji ir dabar rodo gerą pavyzdį, kuriuo reikia mums pasinaudoti.

Islandai pirmieji Europoje rimtai išnagrinėjo pastarosios finansinės-ūkinės krizės priežastis ir – sunku patikėti – kaltus politikus perduoda teismui.

Klausiu visų: negi mes mažiau nukentėjome ir dar kenčiame nuo krizės padarinių? Tikiu: su manimi sutiks dauguma šalies gyventojų . Juk ta pati dauguma ir nukentėjo. Tai pripažino net labai neobjektyvus, besąlygiškai laisvąją rinką beatodairiškai propaguojantis Tarptautinis valiutos fondas.

Taigi, jo ekspertai vienareikšmiai pareiškė: niekieno nekontroliuojama Skandinavijos bankų pinigų invazija į mūsų šalį (be valstybinio sektoriaus), siekusi per 110 milijardų litų, Lietuvą iš atsigaunančios šalies pavertė skurstančiu kraštu. O valstybės skola katastrofiškai artėja prie 40 milijardų litų ir gresia netrukus praryti apie trečdalį valstybės biudžeto – vien tik apmokant palūkanas.

Kiek premjeras Andrius Kubilius (ir ypač per savo užsienines keliones) besigirtų savo diržų veržimo poltika ir taip besityčiotų iš mūsų žmonių begalinės kantrybės, niekas nepaneigs fakto. Mums suduotas labai žiaurus finansinis – ekonominis smūgis, kurio žaizdas mes visi (o ne asmeniškai premjeras) gydysimės ilgai ir skausmingai.

Tad pamokantis Islandijos pavyzdys vertas dėmesio jau vien todėl, kad politikai, gaudami pareigas, turi įsisąmoninti: su valdžios galiomis ir garbe jie tuo pačiu prisiima ir didžiulę atsakomybę už savo veiklos padarinius. Tai būtinas veiksmas, kurį pagaliau turime atlikti čia, Lietuvoje, o ES institucijos – visoje Europoje. Tikiu, kad būtent Europa taip susitvarkys. Bendrijos valdžios institucijas šitaip pasielgti privers ES valstybių piliečiai.

Per pastarąsias savaites itin kantrūs lietuviai galėjo įsitikinti, žiūrėdami vaizdus iš Vakarų: dirbanti Europa kyla prieš kapitalo agresiją, prieš finansinių spekuliantų tolimesnį turtėjimą, nieko nesukuriant, ir valdžios aplaidumą, nesutvarkant šių suįžūlėjusių lupikautojų.

Europa nekentės, nes jos piliečiai nepratę taip (kaip mes) kentėti. Tikiu, kad pagaliau atsibus ir mūsų tautiečiai bei pareikalaus iš buvusių ir esamų politikų laikyti atsakomybės egzaminą. Atsakomybės už neatsakingą naudojimąsi valdžia. Negalime leisti šiems nusikaltimamas prieš Lietuvą ir jos žmones likti neišaiškintiems, neįvardintiems ar nepasmerktiems. O kaltiesiems už tai – likti nenubaustiem.Tai privalome padaryti vardan ateities, kad daugiau niekas nebedrįstų taip elgtis.

Atėjo laikas šalyje baigti nebaudžiamumo erą. Kaip tai galima padaryti praktiškai?

Yra dvi galimybės. Pirmoji: Seimas sudaro parlamentinę tyrimo komisiją, į kurią įtraukia ne tiek pagal partinę priklausomybę, kiek pagal kompetenciją ir reputaciją sąžiningus, drąsius ir principingus Tautos atstovus. Patikėkite, ir šiame Seime tokių yra. Pateikiu keletą pavardžių Jūsų teismui: Kęstutis Masiulis, Rimantas Smetona, Marija Čigrijienė, Rimantas Sinkevičius, Valerijus Simulikas, Rima Bašienė, Julius Veselka, Vytautas Grubliauskas, Algis Kašėta, Juozas Palionis, Edvardas Žakaris, Arimantas Dumčius bei kiti. O vadovauti tokia svarbiai komisijai turėtų pati Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Antra galimybė – netradicinė, bet juk ir situacija ne eilinė – LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Seimu patvirtina Valstybinę komisiją, į kurią įeitų Seimo nariai, teisės, finansų, ekonomikos specialistai. Bet svarbiausia – tai būtų žmonės, žinomi šalyje savo nepriekaištinga reputacija, principingi ir drąsūs.

Bet kuriuo atveju, kuris variantas bebūtų pasirinktas, tokia komisija turėtų per keletą intensyvaus darbo mėnesių ištirti ir nustatyti: kodėl kilo ši krizė ir kodėl jai buvo nepasiruošta. Tam reikės išanalizuoti ir duoti įvertinimą – Lietuvos banko, komercinių bankų, kitų finansinių institucijų veiklos.

Reikia pagaliau įvertinti šalies Finansų ministerijos vaidmenį, kuri leido nekontroliuojamai įvežti į šalį per 110 milijardų litų užsienio kapitalo. Ir taip buvo paskatintos nerealios, spekuliacinės žmonių viltys, išpūsti nekilnojamo turto burbulai. O juk šis užsienio kapitalas tesiekė vieno tikslo – neregėtai pasipelnyti, o kartu ir sužlugdyti Lietuvos ekonomiką, paverčiant mūsų šalį šiuolaikine kai kurių Skandinavijos valstybių kolonija.

Todėl būtina paskelbti viešai: kiek bankai gavo pajamų, pelno per praėjusius septynis metus ir kiek jų vadovai išsimokėjo algų bei premijų.

Kaip reagavo premjero G.Kirkilo vadovaujama Vyriausybė, kai buvo aišku, kad krizė jau čia pat?

Kokią įtaką turėjo šalies būklei tas visų nutylimas faktas, kad mūsų valstybė visus komercinius bankus leido įsigyti užsieniečiams?

Ar taip nebuvo pažeistas šalies nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas dėl vienos šalies dominavimo mūsų bankiniame-finansiniame sektoriuje?

Ar šalies vadovybė padarė viską, įspėjant gyventojus apie galimą krizę?

Kodėl nebuvo laiku priimtas fizinių asmenų bankroto įstatymas ir kodėl nesukurta sąžininga konkurencija tarpbankiniame sektoriuje?

Kodėl bankų su gyventojais sudaromos sutartys yra tik pastarųjų naudai, o žmonių interesai ir toliau neginami?

Kodėl įstatymuose įmonių bankroto atveju būtent bankams įteisintos privilegijos pirmiesiems kažką „išsimušti“ iš skolininko?

Kodėl šalies teismai gina tik bankų interesus? Ar tai ne paslėptos korupcijos apraiškos?

Ar turėjo – ir kokios įtakos – prieš krizę įvykdyta stambaus masto valstybės lėšų vagystė per LEO lt aferą? Kas kaltas ir kaip dėl to turi būti nubaustas? Ar dar įmanoma kompensuoti milijardinius nuostolius valstybei?

Kodėl netirtas ir neįvardytas labai jau įtartinas G.Kirkilo tapimas premjeru, dalyvaujant „valstybininkų“ klano atstovams? Kodėl iki šiol vis dar nepasmerktas ir nesunaikintas minėtas „valstybininkų“ klanas ir jo veiklos įtaka krizei?

Būtina įvertinti ir korumpuotos žiniasklaidos atsakomybę, už pinigus sąmoningai prisidėjus prie kilusios krizės.

Kodėl valstybės skola katastrofiškai auga, bedarbystė didėja, emigracija jau tapo grėsme nacionaliniam saugumui, o beveik visos valstybės valdžios institucijos tik vangiai keičia savo veiklos metodus? O rezultatų (valdant minėtus procesus) – beveik jokių?

Be šių atsakymų, kaltųjų įvardijimo moraline ir politine prasme, o teisine tai pavedus atlikti šalies Aukščiausiam Teismui, dar turi būti pateiktos rekomendacijos, ką reikia daryti, kad panaši situacija nepasikartotų.

Komisijos darbas turi maksimaliai būti viešas. Lietuvos piliečiai, būdami pagal LR Konstituciją tikraisiais šalies šeimininkais, turi teisę vieną kartą sužinoti visą tiesą apie aplaidų, o gal ir nusikalstamą šalies reikalų tvarkymą. Šalies politikai turi ryžtis šiam sudėtingam bet apsivalymui būtinam žingsniui. Tikiu, kad šalies žmones nusimetę apatiją ir abejingumą, to pareikalaus protesto akcijose, nes atrodo, kad savanoriškai tai nebus daroma.

Jei nebūsime abejingi, turime šansą keistis ir keisti. Mus tai dabar akivaizdžiai moko mažosios, bet didžios savo dvasia Islandijos pavyzdys.

Negi mes esame prastesni?

2010-10-09

Komentarai

 

 

 
  1. Lietuvos kaipo tokios jau nebėra. Ir nereikia iliuzijų, kad Lietuva atsigaus, kad dar galima kažką realaus padaryti, kad gali įvykti kažkoks ekonominis perversmas. Pasaulinis žydų-masonų bankas, vadovaujamas Rotšildo savo tikslą pasiekė, Lietuva įklampinta į didžiules skolas iš kurių išsikapstyti, esant dabartinei ekonominei situacijai, jau neliko jokių realių šansų. Tolimesnė Lietuvos ateitis aiški – tai bus eilinė globalistinio elito kolonija.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Pirmiausia Lietuvoje turi buti uzdraustos, visos organizuotos nusikalstamos gaujos, kurios vadinasi partija. Lietuvoje yra tik dvi idejines partijos tai komunistu ir Murzos. Nes ir vieni ir kiti sedi uz savo idejas kalejime. Kitu partiju ideologija svyruoja pagal dolerio kursa. Isnaikinus partijas, suburti mokslo zmones, ekonomistus tik ne laisvos rinkos nes ten gauju ruporo centras, nesupuvusius teisininkus, jaunima ir sesti prie stalo ir paruosti Lietuvos strategija. As manau didziausia klaida, kad valstybe pardave visas imones ir nepasiliko akciju. Paziurekite koks skandinavu modelis. Kas valde Lietuva 20m paskelbti nusikalteliais pries Lietuviu Tauta. Be nusikalteliu ivardijimo Lietuva be ateities. As manau brazausko ir lensbergio biustai turi stoveti Gruto parke.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  3. Jūs teisus 100-tu procentu.Ačiū už tikslingai sugeneruotas mintis.Dabar , svarbiausia, kad žmonės pabustų, nustotų save niekinti ir konkrečiai pareikalautų atsakomybės. Čia jau su mandagumu nieko nenuveiksi.Jie, tie aukštai sėdintieji supranta tik "kumščio" jėgą,deja. Dialogas su jais neįmanonams dėl paprasčiausios priežasties – jie nenori girdėti. Tai, kas belieka ??

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...