Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 17 Ketvirtadienis
 

Leidimas Iranui vystyti atominę energetiką – žingsnis pirmyn ar pragaištingas sprendimas?

2013-12-04 01:12 | Užsienis | Komentarų (10)

JTO narių vėliavos Ženevoje . sxc.hu nuotr.


Vaida Paciūnaitė

Ženevoje pasirašyti sutartis su Teheranu dėl atominės energetikos vystymu Irane. Sutartis atverčia naują istorijos lapą ir suteikia Vakarams naujas galimybes taikiai stebėti branduolinių bandymų procesus Irane. Tačiau retas tarptautinis susitarimas sulaukia tokių prieštaringų nuomonių kaip šis. Susitarimo šalininkai džiūgauja nauja santykių su Iranu era, tuo tarpu oponentai pateikiama kraupius tokio sprendimo baigties scenarijus. Tiesa, kol kas tai yra tik laikinas šešių mėnesių susitarimas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sprendimą pavadino proveržiu. Vokietijos užsienio reikalų ministras Guidi Westerwelle atsiliepė: „Tai yra lūžis“. Susitarimu buvo patenkintas ir B. Obama. Tačiau labiausiai juo džiaugėsi patys iraniečiai ir jų derybininkas Mohammed Ziaf. Po derybų su penkiais nuolatiniais Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariais šis užsienio reikalų ministras vietos laikraščių nuomone yra vertas auksinio medalio dėl savo diplomatinių sugebėjimų. Iraniečių laikraštis Arman Daily rašė: „niekas taip nepriartino pasaulio taikos, kaip Irano sugebėjimas nuleisti principus“.

Tačiau visai kitokios nuotaikos vyravo Izraelyje ir Saudo Arabijoje. Saudo Arabijos užsienio reikalų komiteto vadovas Abdullah al-Askar pavadino šį sprendimą Irano „velnio planu“. Izraelio premjeras Benjamin Netanyahu sprendimą apibūdino esant „istorine klaida“. „Pavojingiausias pasaulio rėžimas žengė vienu žingsniu arčiau įgijant pavojingiausią ginklą pasaulyje“. Prekybos ir Industrijos ministras Naftali Bennett kalbėjo dar niūriau: „Jei po penkių metų atominė bomba sprogs Niujorke ar Madride viskas vyks dėl susitarimo, kuris buvo pasirašytas šį rytą“. Žinoma, yra ir tokių, kurie šį susitarimą lygina su gėdingu Vakarų susitarimu su hitlerine Vokietija 1938 metais, kuomet pro pirštus buvo žiūrimą į stiprėjantį rėžimą.

Taigi ar tikrai šis susitarimas panašėja į Dievo sandorį su velniu? Ar tai sveikintinas kompromisas nugalėjus žmogišką silpnumą ir nutildysiantis agitatorius abiejose pusėse?

Bet kokiu atveju tai Irano grįžimas į pasaulinę politikos sceną. Bandymas susitarti su Iranu parodė, kad po ilgą laiką buvusio atstumtosios vaidmens, šalis gali tapti Vakarų sąjungininke. Ir tai prilyginama techtoniniam lūžiui Artimuosiuose Rytuose. Pirmiausiai Irano grįžimas į civilizuotų partnerių gretas iškart sumažina kitų dviejų šio regiono lyderių ir Vakarų partnerių svarbą – Izraelio ir Saudo Arabijos. Galbūt dėl to būtent pastarąsias labiausiai pykdo Ženevos sutartis.

Saudo Arabijos monarchai didžiuojasi savo valstybėje turintys dvi švenčiausias islamui vietas – Meka ir Medina. Šalis yra sunitų centru, kurioje diskriminuojančiai elgiamasi su šiitais. Saudo Arabijos vadovai gudrūs, jie anksti suprato, jog patogu užmegzti gerus santykius su Vakarais. Tuo pačiu juos erzina, jog su Vakarais draugauti gali pradėti ir nepatikimas Rytų kaimynas – šiitiškas Iranas.

Princas Bandar bin Sultanas yra tarsi gerų santykių su JAV ikona. Jau 22 metus jis artimai bendrauja su JAV prezidentais ir jų žmonomis. Princas buvo buvusios pirmosios šalies ledi Nancy Reagan draugas, rūkė kubietiškus cigarus su Billu Klintonu ir apie būsimą Irako užpuolimą iš G. Busho išgirdo anksčiau nei tai pasauliui paskelbė valstybės sekretorius Collinas Powelas. Draugystės nesugadino netgi Rugsėjo 11 d. teroristinis aktas.

Tačiau santykiai suprastėjo per Arabų pavasarį. Saudo Arabija buvo nepatenkinta, jog JAV nepadarė nieko, jog būtų išvengta perversmo sunitiškame Egipte. Kita vertus, Saudo Arabija buvo ne prieš Sirijos perversmą, kurio metu buvo šalinama alavitiška valdžia šalyje, kurioje dauguma gyventojų yra sutinai. Šiuo atveju Saudo Arabijai nepatiko JAV neveiksnumas nepadedant sukilėliams.

JAV neveiksnumas ir nepaklusnumas Saudo Arabijos norams turi paaiškinimą – dėka skalūninių dujų išgavimo šalis nebėra tokia priklausoma nuo naftos kaip ankstesniais dešimtmečiais. Princas Bandar tai kuo puikiausiai suprato ir praėjusiais metais pats paskelbė, jog jo šalis ketina padaryti didelį šuolį atgal nuo bendradarbiavimo su JAV.

Tačiau iki šiol Saudo Arabija ir JAV sutiko dėl vieno dalyko: Iranas yra grėsmė pasauliui, todėl jai negalima suteikti galimybės užsiimti branduoliniai bandymais. Tačiau Iranui išrinkus naują prezidentą Hassan Rohani, šis užsienio reikalų ministru paskyrė Denverio doktorantą Mohammad Zarifą. Ir netrukus JAV ir kitos Vakarų valstybės pradėjo rasti bendrą kalbą su Iranu. Tuo tarpu Saudo Arabijos požiūris nepasikeitė.

Todėl Saudo Arabija darė viską, kad sprendimas nebūtų pasirašytas. Tačiau ši lobistinė veikla nebuvo sėkminga. Su Iranu kalbą atrasti norėjo Vokietija, po 34 diplomatinių ryšių nutraukimo JAV taip pat suprato, jog susitarimas suteiks daugiau galimybių.

Taigi Saudo Arabija yra didžiausia pralaimėtojai šioje istorijoje. Tikėtina, jog ryšiai su Vakarais šals ir šalyje populiarės kritika JAV ir kitoms aljanso valstybėms. Nutekintoje Wikileaks informacijoje buvo slaptas H. Clinton pranešimas, jog Saudo Arabija gali būti Al-Quidos finansavimo šaltiniu. Šalis tikėjimo atžvilgiu yra itin fundamentali – draudimai praktikuoti kitas religijas, moterims vis dar negalima balsuoti ar vairuoti. Nutraukus pragmatišką draugystę su Vakarais Saudo Arabija gali tapti vis labiau izoliuota.

Be to, jau kalbama apie tai, jog pati Saudo Arabija siekia tapti branduoline valstybe. Žinoma, jog ji kaupia žinias ir yra įsigijusi specialią kompiuterinę programą reikalingą eksperimentams. Manoma, jog jau po kelių metų Saudo Arabijoje gali būti pradėti branduoliniai eksperimentai.

Parengta pagal Spiegel.de.

Komentarai

 

 

 
 1. ,,Velnio,, ir dievo sandoris ? Teisingesnis pasakymas būtų ,kad kai kam
  ir velnias dievas… ,,Nuo to laiko ,kai buvo išrasta spausdinimo mašina ,
  velnias apsigyveno rašale,,…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. geriau leisti nes galima i dantis uzsiprasyti,musulmonai tai ne lietuviai kurie uz centa motina parduoda

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Tai gal jie ruošiasi atominei diversijai vakarų valstybėse,o kaltę suvers Iranui?
  Būkite budrūs,stebėkite IZRAELĮ.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  • WikiLeaks nutekėjimai iš Mosado pranešė, kad Natanyahu vyriausybė jau užvaldyta Rusijos žd. mafijos. Iš pradžių Izraelis įplaukiančiais mafijos pinigais į jų bankus, bet dabar tai jau jų problema.
   O jei Putinas kontroliuoja savo mafiją, tai dalinai kontroluoja ir Izraelį. O ir pats Izraelis atsimetė nuo JAV, kuomet Obama ju nebeteikia kasmet po 8 milijardus jų “kovai su terorizmu”… nes pagrindinį tam pretekstą – Ben Ladeną pats sunaikino tame viešame šou… kai malunsparniais su desantu šturmavo Ben Ladeno namus Pakistano Afganistano pasienyje.

   Thumb up 1 Thumb down 0

 4. dėl Obamos politikos žiauriai siunta ne tik Izraelis, bet ir Visas JAV žd lobby. Ypač toks galingas think-tank’ as kaip Harvardo universitetas.

  Vakar per BBC laidą HARDtalk teležurnalistas Stephen Sackur purtė Harvardo teisininką pas kurį, kaip supratau, metus stažavosi Obama, bet jo idėjom taip ir neužsikrėtė, dėl ko profesorius jo aiškiai nekenčia… kaip ir dauguma žydų lobby, kuriems Obama yra aiškiai pasakęs: GANA VALDYTI KRIZĖMIS.

  Tad kaip supratau iš šio teledialogo, Sacur užsipuolė Harvardo ideologus už keliamą kažkokią revoliuciją… už modeliuojamą dirbtinį konfliktą. Harvardo teisininko atsakymų negalėjau iki galo suprasti, nes kalbėjo piktai ir suveldavo žodius sakinio gale taip, kad negalėjau suprasti ką jis nori pasakyti. Visgi padariau išvadą, kad tai kas vyksta pas mus – visa ši sorošistinė – bolševikinė revoliucija prieš Prezidentę yra diriguojama būtent iš šio ideologinio centro.

  Thumb up 0 Thumb down 2

  • faktiškai visą šią R.Ungerio programą kaip alternatyvą kairiesiems ir bando įgyvendinti sorošistinis Dariaus Kuolio judėjimas… sustiprinant įvairių “pilietinių’, “mažumų” ir kitokius judėjimus tam, kad susilpninti ar visai panaikinti valstybines institucijas. Faktiškai tokia “revoliucija” turėtų privesti tik prie visų karo su visais… kas praktiškai jau ir vyksta.

   Thumb up 0 Thumb down 2

 5. “JAV neveiksnumas ir nepaklusnumas Saudo Arabijos norams turi paaiškinimą – dėka skalūninių dujų išgavimo šalis nebėra tokia priklausoma nuo naftos kaip ankstesniais dešimtmečiais. Princas Bandar tai kuo puikiausiai suprato ir praėjusiais metais pats paskelbė, jog jo šalis ketina padaryti didelį šuolį atgal nuo bendradarbiavimo su JAV.”

  Saudo arabija su Rusija buvo įtakingiausios naftą išgaunančių šalių susivienijimo OPEC lyderės ir kėlė neftos benzino kainas jau iki sunkiai pasiekiamų aukštumų. Amerikaa pagaliau išsivadavo, išvadavo savo ekonomiką nuo priklausomybės nuo OPEC dirbtinai keliamų kainų.

  Visi tie protestai prieš skalūnines dujas ir propaganda aiškiai yra visų OPEC narių pastangos išlaikyti savo dominavimą.

  Thumb up 0 Thumb down 2

   • tai yra dėl to, kad mūsų spaudoj “paprastiems žmogeliams” niekas nieko paprastai neaiškina. O ir šis straipsnis pasiremiant Shpygel, pasirodė kaip koks stebuklas mūsų internetinėj erdvėj, užsiimančioj tik provincialiais plepalais.

    Tiesa, delfis daug informacijos pateikia. Bet reikia, kad kas nors ją sugromuliuotų. Iškauskas bando, bet jis per silpnas politapžvalgininkas. Čia kaip su muzika – matom kone tik Storošaitę su Žvaguliu per Liuksą, nors, be abejo, turim ir tkrai puikių muzikantų.

    Thumb up 1 Thumb down 1

 6. Izraelio požiūris į Iraną kaip tėtušio į nesubrendusį vaiką.
  Tokios jo pastangos neduot Iranui pavojingo žaisliuko atrodo keistokai, kuomet žinome, kad Izraelis gavo tokį patį žaisliuką iš JAV ir netgi pardavė vieną Indijai. O kas Pakistaną aprūpino?

  Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...