Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Sausis 19 Trečiadienis
 

Landsbergiai vakar ir šiandien

2021-08-20 17:24 | Naujienos | Komentarų (11)

Jei G. Landsbergio senelis, prosenelis ir proprosenelis žengė istorijos priešakyje, tai pats G. Landsbergis tėra vienas iš daugybės statistinių liberalaus šablono klonų. KK nuotr.

Marius Kundrotas, 

politologas

Landsbergių pavardė Lietuvoje – viena labiausiai skiriančių ir iššaukiančių kraštutinius vertinimus. Vieniems Landsbergis reiškia beveik Dievą, kitiems – kažką blogesnio už patį velnią. Jei šias eilutes skaito vienos ar kitos tokių vertintojų stovyklos atstovas, toliau jam teks nusivilti. Šis straipsnis – ne apie tai. Jis – apie žmones. Žmones, kuriuos daug kas tapatina ir dažnai – veltui.

Vytautą Landsbergį galima mylėti ar nemėgti jo, bet tai yra asmenybė. Gabrielius Landsbergis toks nėra. Asmenybę pirmiausiai apibrėžia savarankiškas mąstymas ir valingi sprendimai. O jei kalbame apie lyderystę, tai asmenybė žengia visuomeninių procesų priekyje. Kartais – taip toli priekyje, kad visuomenė šią asmenybę pasiveja tik po jos mirties. Taip nutiko Vincui Kudirkai, o Joną Basanavičių visuomenė pasivijo tik jam sulaukus garbios senatvės.

Nei V. Landsbergio senelis Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis, nei tėvas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis nebuvo pirmojo plano lyderiai, bet abu priklausė vedančiųjų asmenybių komandai. Pirmasis dalyvavo XIX – XX a. lietuvių tautinio atgimimo sąjūdyje, antrasis – Lietuvių aktyvistų fronto sudarytoje Laikinojoje Vyriausybėje. Kaip nacionalistinės Vyriausybės ministras, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje pasitraukęs į užsienį, grįžo į sovietų okupuotą Lietuvą tais laikais, kai sodinta už politinį anekdotą – keblus klausimas, tik vargu, ar būtų teisinga jį adresuoti sūnui.

V. Landsbergis tapo trečiąja savo giminės karta, dalyvavusia lietuvių tautos atgimime. Ir būtent jis – vienintelis visoje giminėje iki ir po savęs – tapo pirmojo plano lyderiu. Sąjūdžio pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, Nepriklausomybės akto signataras Nr. 1, po to – trumpam, bet reikšmingu laikotarpiu – faktinis valstybės vadovas. Ir… Vienas daugiausiai antipatijos sulaukusių Lietuvos politikų per visą jos istoriją.

Reikia pasakyti tiesiai. V. Landsbergio pavardės nėra nei tarp „Laisvės šauklio“, nei tarp Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos, nei tarp „Perspektyvų“ leidėjų. Nebuvo jo nei Lietuvos Laisvės Lygoje, nei atgimimą pradėjusiame tautiečių mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Ne jis pirmasis pakėlė Nepriklausomybės vėliavą. Visgi vėlesniu laikotarpiu jis ėjo priekyje.

V. Landsbergio vadovaujama Lietuva pirmoji iš visų pavergtų šalių išėjo iš Sovietų Sąjungos. Maža to. V. Landsbergio vadovaujamas Sąjūdis jau reikalavo Nepriklausomybės, kai ligtolinė politinė sistema su Algirdu Brazausku priešakyje vis dar pasisakė už „suverenitetą“ sovietų sudėty. Taigi, V. Landsbergis buvo istorinio proceso smaigalyje. Nors ir trumpai.

Sąmokslo teorija, kad profesorius vykdė Vakarų globalistų užsakymą, vargu, ar išlaikytų patikrą. Daugelis Vakarų lyderių jau buvo susitaikę su sovietijos buvimu ir veikiau laukė jos demokratizacijos, nei griūties. O mažiausiai, ko jie tikėjosi, tai atgimstančio nacionalizmo.

Kaip V. Landsbergis tapo Sąjūdžio pirmininku, nustelbdamas, o gal ir nustumdamas kitus galimus lyderius, kaip jo komanda Lietuvai pritaikė šoko terapiją, sukėlusią nacionalinio ūkio griūtį ir sudariusią milžinišką socialinę atskirtį, kaip Nepriklausomybės siekį pakeitė svajonė susirasti geresnį šeimininką, nei Kremlius, jau daug kartų aprašyta, tad vargu, ar verta plėtotės. Svarbiausia tai, kad profesorius išlaikė egzaminus dviem lemtingom dienom – 1990 m. kovo 11-ąją ir 1991 m. sausio 13-ąją. Už tas dvi dienas jis vertas paminklo. Nepaisant visų jo ydų ir klaidų.

Profesoriaus sūnus, Vytautas Jaunesnysis, taip pat tapo ryškia asmenybe. Tiesa, ne politikoje, o kultūroje. Rašytojas, muzikas, dramaturgas. Konservatorių šalininkas, o kartais – ir kritikas. Jam būtų sunku priskirti savarankiškumo stygių. Jis tikrai nėra kieno nors kopija.

Jo sūnaus, profesoriaus anūko ir įpėdinio Gabrieliaus biografija – visiškai kitokia. Jei keturios Landsbergių kartos – tegul ir žinomos pagal pavardę – savo pasiekė pačių talentais ir darbu, tai Gabriukas tiesiog paveldėjo savo pirmtakų įdirbį. Iki jo paskyrimo kandidatu į Europos Parlamentą jį mažai, kas Lietuvoje težinojo. Nebuvo jis nei žymus filosofas, nei kultūros veikėjas, nei mokslininkas, nei juolab – kas nors bent iš tolo panašaus į politinį lyderį. Pilkas klerkas su garsia pavarde. Kol išsikvepiančiai senelio partijai prireikė šios pavardės darsyk susirinkti byrantį ir išmirštantį konservatyvų, patriotinį elektoratą.

Nespėjęs subręsti jaunuolis staiga pateko į pasaulio politikos viršūnę. Be politinės treniruotės, be kovos. Be darbo. Be natūralaus augimo. Kol kiti partiečiai žengė per konservatorių ir krikdemų jaunimo organizacijas, vėliau kilo partinės karjeros laiptais, Gabriukas tiesiog kranu iškeltas ir pasodintas į sostą. Net brandesniam žmogui tokia lengva sėkmė gali apžilpinti akis. O čia vaikinas be jokio intelektualinio pasirengimo pateko į kraštutinių liberalų ir leftistų klubą. Ko čia tikėtis? Tik to, kas ir įvyko – į Lietuvą Gabriukas grįžo ir į partijos vadovo postą įžengė liberalu ir leftistu.

Nereikia ant šio žmogaus pykti. Jį reikia užjausti. Jaunuoliui teko sunki dalia – vadovauti svetimai partijai. O jei savai partijai – tai su svetimu įvaizdžiu ir svetimais rinkėjais. Jis kur kas jaukiau jaučiasi kraštutiniųjų liberalų – vadinamosios „Laisvės“ partijos – gretose. Aušrinei Armonaitei ir Tomui Vytautui Raskevičiui jis tiesiai pasakė: eitų su jais į žvalgybą. Ar girdėjome jį sakant ką nors panašaus Laurynui Kasčiūnui ar Audroniui Ažubaliui?

Faktas, jog dabartinei valdančiajai koalicijai toną suteikia „Laisvės“ partija ir iš dalies – nukraujavusi jos motininė partija – Liberalų sąjūdis. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai velkasi iš paskos. Jei G. Landsbergio senelis, prosenelis ir proprosenelis žengė istorijos priešakyje, tai pats G. Landsbergis tėra vienas iš daugybės statistinių liberalaus šablono klonų. Sunku būtų pasakyti, kuo jis savitas ir kuo skiriasi nuo milijonų tokių pat klonų bet kur pasaulyje.

Anūko beviltiškumu greitai įsitikino jo paties partijos strategai. Ne taip seniai kėlę jį ant šakių suskato ieškoti kviestinių žvaigždžių susemti parlamentinei daugumai iš rinkėjų mažumos. Partijai, koalicijai ir Vyriausybei vadovauti skirta viešnia, kuri net nėra formali partijos narė.

Šiuo metu senelis remia anūką. Daugelyje šeimų savi palaiko savus. Landsbergių šeima čia nėra kuo nors ypatinga. Leiskime seneliui nusenti. Nežeminkime jo nuopelnų ir savęs pačių tualetinio lygio karikatūromis, kokias dabar suskato platinti net buvę Sąjūdžio veteranai iš asmeninių nuoskaudų. Senelis greitai išeis. O anūkui belieka palinkėti šeimyninės laimės. Ir kuo greitesnio pralaimėjimo kituose Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose. Tos pačios Respublikos labui.

Komentarai

 

 

 
 1. sita pavarde smirda ,kaip sudas.todel daugiau tiktu pavadinimas.SUDU SMARVE VAKAR IR SIANDIEN.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  • Greit stovės KGB judas Lanzbergis ant keturių kaulų pragare su muiluota uodega prieš savo draugelius KGB budelius Dušanskį ir Slaviną ir dėkos už ilaisvinimą …..
   Gali ir tu prie jo prisijungti ….

   Thumb up 12 Thumb down 0

 2. okupanto iš rytų šūkiai primenantys 1939 – 1941 metus. arba trolio iš blogio imperijos melagienos, buduliams ir silpnapročiams vylioti

  Thumb up 1 Thumb down 6

 3. IŠVĖDINKIME OŽIO IR PADARŲ SMARVĘ IŠ LIETUVOS!!!
  KELKIS LIETUVA !!!
  Laukiame jūsų mitingė prie seimo. Rugsėjo 10 d. su plakatais, ir rimtais reikalavimais !!!
  – REIKALAUJAME TAIKOS SU VISAIS KAIMYNAIS, SU VISOMIS PASAULIO VALSTYBĖMIS
  – REIKALAUJAME ATŠAUKTI VISAS SANKCIJAS BALTARUSIJAI IR RUSIJAI
  – REIKALAUJAME SUMAŽINTI ŠILDYMO KAINĄ 70%
  – REIKALAUJAME SUMAŽINTI DUJŲ, ELEKTROS IR KURO KAINĄ 50%
  – REIKALAUJAME KOMUNALINIŲ PASLAUGŲ KAINAS SUMAŽINTI 50%…
  – REIKALAUJAME SUMAŽINTI PVM MAISTUI Nuo 21% iki 5%
  – REIKALAUJAME PANAIKINTI VISUS MOKESČIUS ŽMONIŲ DARBUI
  – REIKALAUJAME PANAIKINTI VISUS MOKESČIUS ŽMOGAUS NUOSAVYBEI –  mes neprivalome mokėti už tai kas ir taip mūsų
  – REIKALAUJAME PANAIKINTI VISUS MOKESČIUS MEDICINAI, VAISTAMS, ŠVIETIMUI
  – REIKALAUJAME PANAIKINTI PRIVERSTINE KARO TARNYBĄ
  KOVOK UŽ SAVE!!!
  VALDŽIOS APETYTAS  Nepasotinamas……
  PLATINKITE VISUR www

  Thumb up 10 Thumb down 0

 4. Nesvarbu, kad ne visiems patinka, bet parašyta teisingai.
  Man Vyt. Lansbergio aureolė nublanko po jo nuomonės Lietuvos žemės pardavimo užsieniečiams klausimu, o visiškai prapuolė savo nuomonę išreiškus (neišreiškus) Afganistano Talibano klausimu!
  Na, o anūkas Lietuvai yra kenksmingas, arba visiškas – nulis!

  Thumb up 12 Thumb down 1

 5. Mane irgi nustebino melas. Vaikai gal lr neatsako už savo tėvų darbus, bet tėvas turi tasti būdą pastatyti sūnų į vietą.

  Thumb up 14 Thumb down 0

 6. Nustebino melas .
  Maža to. V. Landsbergio vadovaujamas Sąjūdis jau reikalavo Nepriklausomybės, kai ligtolinė politinė sistema su Algirdu Brazausku priešakyje vis dar pasisakė už „suverenitetą“ sovietų sudėty.
  Gerai prisimenu,kai LLL ir Kauno sąjūdiečiai siekė nepriklausomybės.tuometinis V.Landsbergis norėjo ekonominės nepriklausomybės.
  Jis ,keikė LLL vadindamas juos lietuviškaisiais nacionalistais.Tiesa,kai ,,NACIONALISTAI” pradėjo imti viršų AT ir Landsbergiui pradėjo
  ,,klibėti kėdė” AT pirmininko kėdė.,V.Landsbergis per naktį STEBUKLINGAI tapo …patriotiškesnis už LLL.
  Taigi p.Kundrotai nereikia …MELUOTI.

  Thumb up 17 Thumb down 2

 7. KODĖL NETIRIAMAS ŽYDIŠKAS – KGB-istinis PROTEKCIONIZMAS ? ……..
  Gražu , kai kažkoks žagintas nuo 16 metų Lansbergiūkštis , išlindes iš po pedofilės Austėjos sijono , nuo popieriukų nešiotojo URM pakliūna į EU parlamentą per Kubiliaus šantažą , paskui gauna dovanų partiją su visų niekšų dūšiomis ir pakliūna į seimą …….
  O dabar tas URM popieriukų nešiotojas tapo URM ministeriu …
  Čia pas visus Livtinus tokios stulbinančios karjeros ir finansinių aferų sukimo galimybės su pedofile Austėja ,,,,,, ar tik pas KGB judo Lanzbergio anūkus ?
  Kas dar norite tapti anūkais stokite į eilę ………

  IR SUKLESTĖS TA MŪSŲ LIETUVA – KAI VISI TAPSIME SPALIUKAIS KGB judo LANZBERGIO ANŪKAIS .

  Thumb up 25 Thumb down 0

 8. Kiek sitie šudo gabalai dar terš Lietuvos zeme? Darys geda uzsienyje ir grobs visos lietuvos turta…

  Thumb up 34 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...