Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Rugpjūtis 5 Ketvirtadienis
 

Krizės įveikimo galimybės

2009-12-04 13:32 | Politikų tribūna | Komentarų (19)

Dr. Algimantas Matulevičius

Stebint įvairias pozicijos ir opozicijos diskusijas dėl krizinio kitų metų biudžeto, apima negera nuojauta, jog valdžioje esantys neįsivaizduoja viso situacijos dramatizmo ir visą savo elgesį bei dėmesį sutelkia į kalbėjimą vardan kalbėjimo. Dabar jau pilnai esu įsitikinęs (jei anksčiau ir abejojau), kad nė viena pusė nemato, o gal sąmoningai nenori matyti kitų krizės įveikimo būdų. Tokį įspūdį sustiprina ir tai, kad nesvarstomi kiti valstybės raidos scenarijai, nors Vakaruose jau seniai tai daroma. Manau, tai yra todėl, kad Lietuvoje nėra išvystyta, o juo labiau skatinama laisva minties saviraiška. Tai sąlygoja ir agresyvi spaudos pozicija kitai nuomonei. Praktiškai reikia būti tokiu turtingu, kaip V.Uspaskich, kad spausdintų nors ir pačias kvailiausias idėjas bei savaitėmis aptarinėtų per TV. O taip niekur neprasiverši su savo pasiūlymais, nes tai šios šalies galingiems, kurie ir valdo žiniasklaidą, nepatiks. Geriausia žmones laikyti nežinioje, juos skaldyti ir valdyti.

Sakysit, tai nedemokratiška. Bet ar gali būti demokratija, jei žiniasklaidą kontroliuoja valstybė? Aišku, ne. O jei tą pačią žiniasklaidą kontroliuoja pinigai ir be jų tavęs niekas nespausdins? Kur čia demokratija?

Vis tiek būsiu nepataisomas optimistas ir patikėsiu, kad šios mintys kur nors bus paskelbtos. To reikia vien tam, kad premjeras A.Kubilius nesakytų netiesos, jog nėra kitų siūlymų kaip įveikti krizę, o tai esą gali būti padaryta tik pensininkų, neįgaliųjų bei vaikų pinigų sąskaita.

Tai – netiesa. Šalyje yra didžiuliai rezervai. Visų pirma niekas nepasako aiškiai, kas atsakingas už krizę. Vakaruose atvirai pripažino, kad dėl krizės kaltas nežabotas finansinių, bankinių ir kitų korporacijų pelno troškimas, neatsakingas rinkos savireguliacijos pervertinimas ir valstybinių valdžios institucijų silpna kontrolė. Teisingiau – nusišalinimas nuo ekonomikos reikalų. Logiškai tie, kurie atsakingi už krizę, ir turi prisiimti didžiausią jos padarinių naštą. Tačiau būtent čia visa demokratija baigiasi. Labiausiai nuo krizės nukenčia dirbantieji, nes praranda darbą ir mažėja uždarbis, bei pensininkai, nes mažinamos pensijos. Ypač Lietuvoje valdžia darė ir daro viską, kad nuo krizės apsaugotų turtinguosius, o visą naštą sukelia ant ir taip prasčiausiai gyvenančių piliečių pečių.

Premjeras ir ministrai sako, kad nėra kitų galimybių. Netiesa. Tiesiog nenorima apie jas kalbėti ir jas panaudoti, nes yra pavojus užsitraukti turtingųjų nemalonę. O pensininkai tik paburbės, paburbės ir vis tiek rikimuose rinks tuos pačius, nes jie tiki, ką rodo per TV. O juk TV valdo turtingieji. Tai yra oligarchai, su kuriais prieš rinkimus žadėjo kovoti ir LR Prezidentė.

Tai gal laikas pradėti? Pirmas rezervas – tai monopolininkai, kurie sugeba tokiais tapti net prekyboje, nekalbant apie natūralias monopolijas. Naujausias pavyzdys, kaip rinka „sureguliuoja“, yra vaistai nuo gripo, kurių antkainiai mažmeninėje prekyboje perkopė 100%. Valdžios vyrai postringauja jau pusmetį, kaip jie reguliuos šiuos viršpelnius, bet daugelis iš mūsų, matyt, nebesulauks… O jeigu paanalizuotume centralizuotą šildymą, kokie pelnai išlįstų tose įmonėse, kurias tik nuomoja iš valdiškų šilumos tinklų. Suprantama, ne šiaip sau prasidėjo kalbos, kad reikia juos privatizuoti, nes tai – naudingas ir, svarbiausia, garantuotas verslas.

Užsimota privatizuoti ne tik Vilniaus savivaldybės dangoraižį, bet ir vandens monopolinį ūkį. Suprantama, jau įsitikinta, kad šiukšlių biznis labai atsiperka, kaip ir monopolinės buvusios butų ūkio įmonės. Tik visuose šiuose paminėtuose atvejuose pinigai išeina iš žmogaus kišenės, o pakliūna į turtingo monopolisto kišenę ir dar privaloma tvarka. Ko ne Klondaikas? Kai kam net krizė nė motais.

Tokių pavyzdžių yra daug ir tai patvirtina pagrindinį pasiūlymą, kad krizės metu biudžetą papildyti galima ir reikia įvedant viršpelnio mokestį monopolistiniam ir jiems prilygintiniem ūkio sektoriam.

Šis rezervas gali padidinti įplaukas į biudžetą šimtais milijonų.

Antras ženkliai didesnis rezervas – tai uždrausti bet kokius tarpininkus monopolinėse ūkio šakose, ypač energetikoje. O taip pat visuose valstybiniuose pirkimuose. Tam nereikia daug laiko, reikia tik ryžtis tai padaryti. Patikėkite, čia galima sutaupyti milijardus. Turima mintyse tokios gan garsios tarpininkės kaip “Dujotekana“, “Rubikonas“, ERC, “Fortys energy“. O kur dar masė apie Ignalinos AE besisukinėjančių, ypač su uždarymu susietų įmonių? O įmonės, besisukančios apie valstybinius miškus, kuriuos, tarp kitko, labai nori „prichvatizuoti“? Ką jau bekalbėti apie iki bankroto privestą biudžetinį LRT…

Taigi – masė pavyzdžių, kaip virš šimto viešų įstaigų, mintančių iš biudžeto, ir dar daug laisvai, be konkretaus darbo pasiimamų pinigų.

Šie ir kiti rezervai, jeigu būtume sąžiningi, turi būti panaudoti vietoj varganų pensininkų ir mamų pinigų. Didžiulis rezervas – šešėlinė ekonomika, apie kurią kalbama, bet nieko nedaroma. O veikti reikia labai paprastai – skatinti pareigūnus, kurie su tuo kovoja, o pakliuvusius ne smulkius verslininkus, o rimtus žaidėjus bausti labai paprastai konfiskuojant visą turtą. Viena bėda – taip elgiantis, negali būt išimčių ir Generalinio prokuroro seseriai, o pats prokuroras turėtų trauktis iš tokios dviprasmiškos situacijos.

Taip, kad vien šiais keliais pavyzdžiais įrodėme, kad rezervų yra daug, jau nekalbant apie biurokratų armiją ir jų polinkį išlaidauti .

Bet ne tik biudžetas ir vieno ar kito veikėjo kėdės išsaugojimas mus turi šiandieną jaudinti. Manau, kad valstybė neleistinai nusišalino nuo krizę sukėlusių bankų atsakomybės ir jų solidarumo ją įveikiant. Suprantama, kad mūsų visi gelbėtojai vienodai prikišę rankas prie lietuviškų bankų atidavimo užsieniečiams, kaip ir prie Ignalinos AE nusikalstamo uždarymo, kada šiandien verkšlena, kad nieko negali pakeisti. Netikėkite – tai krokodilo ašaros. Viską galima, jeigu nori ir dirbi savo šaliai ir jos žmonėms. Bet, manau, kad šie mano žodžiai daug kam sukels tik šypseną. O gaila, kad būtent mūsų žmonės renkasi tokius, kurie jų labiausiai nekenčia. Kitaip niekaip negaliu pateisinti valdžios vilkinamo, priimant fizinių asmenų bankroto įstatymą. Reikia ne tik jį skubiai priimti, bet ir paskelbti moratoriumą bankų savivaliavimui, atimant žmonių turtą, bent porai metų, kol praeis krizės pikas. Paskelbkime bankų pelnus už pastaruosius penkerius-septynerius metus, jų vadovų atlyginimus, premijas, ir suprasite, kad šis siūlymas – ne utopija, o būtinybė. Nieko jie nepraras – kai atsigaus rinka, skolininkai atsiskaitys. Tiesiog valstybė privalo dalyvauti šiuose procesuose.

Jeigu užsieniniai bankai ir toliau boikotuos šalie ūkio finansavimą, be ko jis neatsigaus, būtina kurti savą valstybinį – komercinį banką – juk turime pradėti įsukti ekonomiką.

Visas pasaulis su krize kovoja mažindamas mokesčius, suteikdamas realią pagalbą ūkiui, nemažindamas algų, kad nemažėtų vartojimas. Pas mus kol kas viskas buvo daroma atvirkščiai. Manau, ateina laikas pradėti elgtis protingiau. Svarbiausia suprasti, kad valstybės vaidmuo kardinaliai keičiasi ir ji turi aktyviai dalyvauti šalie ūkio atkūrime, kurį sugriovė ne tiek krizė, kiek neatsakingi politiniai sprendimai, bei atskirų politikų avantiūrizmas. Gal jau pats laikas sustoti ir pradėti kurti? Ar užteks išminties ir drąsos taip elgtis, greit pamatysime. Priešingu atveju, manau, pats gyvenimas privers susimąstyti.

2009-12-04

Komentarai

 

 

 
 1. Siūlau rašyti Seimo nariams laiškus. Aš parašiau visiems sąrašiniams ir savo apygardos Seimo narei tokio turinio laišką:
  Gerb Seimo nary,

  Šiuo metu galiojantis referendumo įstatymas yra nedemokratiškas. Surašytas taip, kad piliečiai, savo iniciatyva, niekaip negalėtų referendumo surengti. Surinkti 300 000 parašų yra nerealu, nes Lietuvoje jau seniai nėra 3 milijonų gyventojų. Todėl reikalauju inicijuoti referendumo įstatymo pakeitimą iš 300 000 į 100 000. Mes piliečiai turime turėti teisę į tiesioginę demokratiją.

  Jei užverstume tokiais laiškais, gal sureaguotų?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Kažkaip tai žmones išjudinti,bet tai padaryti kai žiniasklaida oligarhų rankose yra labai sunku

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Šis straipsnis – į valdančiųjų sąžinę. Tačiau tą sąžinę REIKIA TURĖTI. Deja… Arba reikia surasti mechanizmą, kaip tauta galėtų garsiai ir svariai ištarti NE, nesitraukiant nuo šios pozicijos. Kuo toliau, tuo labiau apima mintys emigruoti, nors man – ne dvidešimt, ir ČIA turiu labai daug brangių dalykų, kurių nenorėčiau palikti.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Matulevičių,jo idėjos labai geros,bėda,kad žmones nebemąsto,o tie kurie mąstė iš Lietuvos pabėgo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Pritariu ir straipsnis geras,bet Delfis nespausdina,reiškia oligarhai bijosi šių idėjų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Matulevičiaus idėjai,kad reikia burtis į kovos už savo teises
  judėjimą ir organizuot referendumą,registruokimės pagal Algimanto skelbiamą adresą_algis.matulevicius@gmail.com

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Nors pusė Seimo būtų tokie išmintingi ir drąsųs kaip Algimantas tikrai kitokia situacija būtų Lietuvoj,bet deja kokius renkam tokius ir turim.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Mažai žinai tai nepliurpk,jeigu visi Seimo nariai tiek būtų dirbę,kaip Algimantas tokios situacijos tikrai nebūtų.Vien jo pozicija tiriant V.Pociūno tremtį ir žūtį Baltarusijoj verta pagarbos,o ir taip kiek jis rizikavo stengdamasis ,kad nebūtų LEO,neuždarytų Ignalinos ir daug kitų gerų darbų,bet jis gi nebuvo Prezidentu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Dar vienas pranašas atsirado. Visi seniai viską žinom, bet taip greitai niekas nesidaro. O lyginti ką kitos šalys daro nevisiems tinka. Ką jau nuveikei būdamas seimūnu? Komjaunimo komitete budavo viskas papraščiau. Ar ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. yra kapitalizmo priešmirtinės agonijos eilinis vis stipresnis priepuolis, ne paskutinis. Ruoškimės pakasynoms, būkime atsargūs, neįkriskim į vieną su juo duobę…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. dėl žiniasklaidos, tai gerb. V.M. teisus šimtu procentu: ji nupirkta visa. Kad Kaune įvyko didžiulis mitingas, šiaip taip išstenėjo "Kauno diena". Kita žiniasklaida "dramblio nepastebėjo". Nes nenori pastebėti ne ji, o valdantis klanas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. kaip Matuleviciaus brolis vede laida KRANTAS.Sake tiesa,tad tiesa kazkam nepatiko.Uzciaupe jam burna greitai.
  Be sukilimo nieko nebus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. 100% tiesa ponas Matuleviciau, o turto konfiskavimas butu pati geriausia griezciausia bausme monopolininkams ir kitiems be sazines valdzios atstovams. Pats esu keleta rimtu projektu paruoses be jokio atlygio ( vardan lietuvos ) pasiuliau kaip sutaupyti bent 5 milijonus energetikos srityje kas menesi, bet nei i viena mano pasiulyma nebuvo atsizvelgta… Nors viskas juoda ant balto parasyta ir kalbame faktais… Griaut tokia valdzia ir viesai kart reikia… ( palieku lietuva kaip ir daugelis protingu zmoniu jei prisibelsti niekur neimanoma )

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Gerbiamas Vytautai Matulevičiau, Jūsų žodžiai nė trupučio nesukelia man šypseną. Jūs šiame straipsnyje sakot tikrą tiesą, beje pilnai pritariu ir Jūsų ankstenių straipsnių pasysakimuose. Taigi ačiū Jums už tiesos žodžius!

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Dovanos sužadėtuvių proga: kaip pasveikinti įsimylėjėlius? 
Neseniai susižadėję draugai pakvietė paminėti ypatingą įvykį? Nėra dvejonės, dalintis džiaugsmu – smagu,...

Tabu temos poroje – kaip jų atsikratyti? 
Jaučiate, kad mylimas žmogus su jumis nėra šimtu procentų atviras? Normalu, visiems pasitaiko...

Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...