Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Birželis 26 Sekmadienis
 

Kreivi politikų verslo keliai

2011-02-01 09:56 | Naujienos | Komentarų (65)

Seimo narys Saulius Stoma (KK nuotr.)


Saulius Stoma

Triukšmas dėl ūkio ministro Dainiaus Kreivio verslo reikalų dar kartą nosim prikišamai parodė, kokioje betvarkėje gyvename. Aiškumo trūksta netgi ten, kur jis yra tiesiog privalomas. Asmuo lemiantis verslui ypatingai svarbius sprendimus turi būti pats skaidriausias ne tik premjerui, bet ir visai visuomenei. Tad kodėl to nėra?

Kol kas atidėkime šio konkretaus ministro reikalus ateičiai, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija paskelbs tyrimo rezultatus. Net ir pasirodžius, kad viskas čia gerai, akivaizdus lieka kitas šokiruojantis faktas. Per du nepriklausomybės dešimtmečius Lietuvos politinė sistema taip ir neįstengė atskirti politikų – netgi pačių aukščiausių – nuo jų verslo.

Formalios viešų ir privačių interesų derinimo taisyklės beveik neduoda naudos. Kartais netgi atvirkščiai. Galiojanti tvarka skatina politikus fiktyviai perrašyti savo turtus artimiesiems ir tapti daug sunkiau peržvelgiamais nei tuo atveju, jeigu jie išlaikytų verslą savo rankose.

Keturiasdešimt milijonierių, sėdinčių Seime, galėtų nieko nestebinti, jei nežinotum, kad Lietuvoje tokių turtingų apskritai yra tik tūkstantis. Stulbinanti koncentracija! Kas dvidešimt penktas milijonierius – Seimo narys. Ir tai dar būtų nieko bloga, jei visuomenė galėtų būti tikra, kad jų verslas yra pakankamai nuo jų atribotas ir kad jie nesinaudoja nei savo įtaka, nei politiko darbui skirtu laiku verslo reikalams.

Čia net neverta pateikinėti visiems žinomų pavyzdžių, kad didžioji Seimo milijonierių dalis tuo naudojasi. Dažnai šie žmonės yra ir labai įtakingi savo partijose. Taigi nėra ko stebėtis. Visi desperatiški „marginalų“ bandymai skaidriai reglamentuoti politikų verslą žlunga.

Be rimtesnių politinės sistemos sukrėtimų ir kieto visuomenės spaudimo persilaužimo pasiekti neįmanoma.

Tenka pripažinti, kad nemenka dalis senesnės demokratijos valstybių šioje vietoje irgi turi rimtų problemų. Savanaudiški verslo interesai yra nuolatinis iššūkis demokratijai apskritai. Todėl Vakarų pasaulyje nuolat ieškoma geriausių būdų skaidrumui užtikrinti. Garbinga, laisva nuo neskaidrių interesų žiniasklaida čia atlieka svarbiausią vaidmenį.

Deja, šiuo metu ant dalies mūsų žiniasklaidos net negali pykti. Per patį krizės įkarštį dar ir nuo valdžios gautas papildomas mokestinis smūgis stumia savininkus veltis į kruvinas interesų kovas arba šlovinti tą ministrą, kuris nukreipia daugiau užsakomųjų straipsnių iš savo įtakos zonos. Vis didesnę dalį nacionalinės žiniasklaidos perima Rytų kilmės kapitalas. Tačiau tai jau kita tema.

Sunku tikėtis, kad politikų verslą apribos šitas milijonierių Seimas. Tačiau parengti ir paskelbti gerą įstatymą būtina. Galbūt jau tik kaip gairę kitiems rinkimams. Kad visuomenė pagaliau suvoktų problemą ir galėtų rinktis.

Taigi, kas nuveikta skaidresniame pasaulyje ir ką galėtume padaryti mes? Beje, TV3 žurnalistės Indrės Makaraitytės rimtai priremtas prie sienos, netgi pats ministras Kreivys paminėjo JAV ir kitur veikiančius „akluosius fondus“ (blind trust), į kuriuos politikai gali atiduoti savo akcijas.

Kanadoje toks laikinas akcijų perdavimas yra privalomas, JAV ir Jungtinėje Karalystėje – rekomenduojamas. Politikai, nusprendę patys valdyti turtą, turi daug vargo detaliai atsiskaityti visuomenei, tad dažnai renkasi savanorišką perleidimą.

Griežtai politikus nuo jų verslo atribojantis įstatymas 2006 metais priimtas Ispanijoje. Daugelyje Europos šalių šios problemos sprendimu labiausiai susirūpinta pastaraisiais metais.

Iš Rytų Europos valstybių paminėsiu Kroatiją. Čia veikia įstatymas dėl interesų konfliktų prevencijos, taikomas plačiam pareigūnų ratui. Pareigūnai, turintys daugiau kaip 25 proc. kompanijos akcijų, savo kadencijos metu turi perleisti jų valdymą kitiems asmenimis, išskyrus įstatyme apibrėžtus giminaičius ar kitaip susijusius asmenis, arba specialiai institucijai. Kol pareigūno teisės tos kompanijos atžvilgiu yra perduotos kitam asmeniui ar specialiai institucijai, šis pareigūnas negali tam asmeniui ar institucijai suteikti jokios informacijos, duoti instrukcijų, paliepimų ar kitaip su jais kontaktuoti.

Lietuvoje tas pats ūkio ministras Kreivys daug prišnekėjo ir netgi su premjero padėjimu bandė pateikti Seimui naują valstybės įmonių tvarkymo mechanizmą. Valdymą koncentruojantis skandinaviško tipo modelis buvo modernus ir reikalingas visiškai betvarkei „darau, ką noriu“ likviduoti. Tačiau neišbaigtas ir negrabiai pateiktas „Visuomio“ projektas tik sugadino gerą idėją. Dalinių kunigaikštysčių interesai pasirodė stipresni.

Tačiau patį principą anksčiau ar vėliau teks pritaikyti. Ir štai čia atsiranda vietos į politiką eiti pasiryžusių žmonių verslo prieglaudai. Ta pati agentūra, kuri prižiūrėtų valstybės įmonių veiklą, galėtų perimti ir atitinkamų politikų akcijas. Turto valdymo agentūros vadovybę pariteto pagrindais formuotų Prezidentas ir Vyriausybė. Seimas galėtų kontroliuoti ir tvirtinti.

Savo verslą laikinai perleidžiantys politikai būtų kruvinai suinteresuoti, kad Agentūra dirbtų gerai, kad jos specialistai būtų aukščiausio lygio. Taigi būtų nauda ir visuomenei, ir milijonieriams.

Dažnai geri sprendimai būna visai paprasti. Tačiau dar dažniau jie būna per daug paprasti ir per daug geri, kad būtų realizuoti.

Bet jei ir toliau politikai nebus atskirti nuo jų asmeninio verslo, skandalai kartosis, o visi valdžios sprendimai bus įtartini. Ir politika toliau kels žmonėms pasišlykštėjimą.

Komentarai

 

 

 
  • Taip Stoma tik žurnalistas ir nevykęs žurnalistas, bet gudrutis todėl su artistų partija ir į seimą pateko. Tad “piliete”, Stomos straipsnelius ir priimk kaip žurnalisto ir labai silpno žurnalisto straipsnius ir tuo pačiu kaip “politiko” pabazdėjimus.

   Thumb up 72 Thumb down 0

 1. Jo LRS žmogaus teisių komiteto pirmininkui A. Lydekai labai svyla kiaušai , tas brudas nuslėpė dokumentus kuriuos jam perdaviau , jis jų nepateikė komitetui tiriančiam saugumiečio V. Pociūno nužudymo aplinkybes . Ir po to buvo organizuotas užpuolimas ir pasikėsinimas nužudyti mane .
  Pažiūrėsim kaip jis išsisuks nuo baudžiamosios atsakomybės .

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. ponas Stoma neturi ka veikti Seime,kad tiek daug rasineja ziniasklaidai.Turi perdaug laisvo laiko nuo tiesioginio darbo.Keista.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. jis man vienintelis is dabartinio seimo ir patinka. Nesigailiu, kad uz ji atidaviau savo balsa

  Thumb up 72 Thumb down 0

 4. Stoma man patinka.Protingas ,atviras ir tiesus.Sako ne tai ,kad kam pataikautų,bet tai ką galvoja.Jei tai darytų visi,bendravimas būtų lengvas ir pasitikėjimas tarp žmonių didesnis.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Kaip aršiai puola žudynių organizatoriai ir jų pakalikai visus išdrysusius bent žodžiu pasipriešint.net kažkoks Grina trigrašį ikišo.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. ta stoma,klapciukas,nieko jis nepadare,nei dabar nei padarys ateiti,tegul negalvoja,kad pakeis partijos pavadinima,tai pageres jo ivaisdis,ni figa,koks subinlaizys toks ir liks,negi galvoja su D.K.isgarses,

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Figūrą formuojantys apatiniai: kokius rinktis?
Kaip išsirinkti geriausią mobilų kondicionierių?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Ar biuro priemonių kokybė kinta? 
Darbas biure yra neatsiejamas nuo tam tikrų priemonių, kurios gali garantuoti, kad pavyks...

Naujausia žaidimų įranga dar geresniems pojūčiams 
Jeigu mėgstate kompiuterinius žaidimus ir norite atrasti juose dar geresnes patirtis, išbandyti daugiau,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (10)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras