Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugpjūtis 13 Ketvirtadienis
 

Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą

2019-09-27 11:39 | Bylos, sukrėtusios Lietuvą | Komentarų (3)

Zosė Andriulaitienė jau šeštus metus nesulaukia iš prokuratūros atsakymų dėl sūnaus mirties aplinkybių. KK nuotr.

Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus pokyčius teismų sistemoje, tačiau ne mažesni pokyčiai reikalingi ir sustabarėjusioje, uždaroje, naujovių nepriimančioje ir nenorinčioje keistis prokuratūros sistemoje.

Būtent prokuratūra turi prisiimti atsakomybę už tai, kad šiandien nemažai mūsų valstybės gyventojų nepasitiki Lietuvos teisingumo sistema, kadangi prokuratūros institucija savo veikimo būdu labiau primena policinės valstybės represinį aparatą, nei teisingumą vykdančią instituciją. Tai labai puikiai iliustruoja ir šis sukrečiantis pavyzdys.

Motinos skausmui atsuko nugarą

Šiandien turbūt jau sunku ir suskaičiuoti, kiek pareiškimų, skundų, pagalbos prašymų generaliniam prokurorui E.Pašiliui, valstybės vadovams prirašė šilutiškė Zosė Andriulaitienė, prašydama vieno: kad būtų atnaujintas prieš penkerius metus nutrauktas ikiteisminis tyrimas ir pagaliau išsamiai išsiaiškintos jos sūnaus Donato tragiškos mirties aplinkybės.

D.Andriulaitis išėjęs iš namų Šilutėje dingo 2014 metų kovo 27 d., kovo 30 d. Šilutės policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl jo dingimo be žinios. Kokių priemonių ėmėsi Šilutės teisėsauga, kaip ieškojo ir apskritai ar ieškojo, neaišku, nes paskutinė D.Andriulaičio buvimo vieta Rusnės miestelyje užfiksuota tik 2014 m. balandžio 16 d. įvykio vietos apžiūros protokole, t.y., daugiau nei po dviejų savaičių nuo pranešimo Šilutės policijai apie žmogaus dingimą. D. Andriulaičio kūnas rastas Pakalnės upėje, Rusnėje, balandžio 22 d.

Motina įsitikinusi – jos sūnus buvo nužudytas, tačiau teisėsauga, užuot tyrusi galimą nusikaltimą, nuėjo lengviausiu keliu – ikiteisminį tyrimą nutraukė. Prokuratūra konstatavo, kad Donatas Andriulaitis pats nuskendo, nors ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, jog D.Andriulaitis buvo primuštas. Kaip sumuštas vyriškis atsirado upėje, prokuratūra net nesiėmė tirti – tiesiog apsiribojo spėliojimais: kadangi buvo primuštas, pargriautas ant žemės, tai turbūt nuėjo iki upės nusiplauti rankų, bet kadangi buvo pavartojęs alkoholio, tai paslydo, įkrito į vandenį ir nuskendo.

Tai yra, prokuratūros teigimu, D.Andriulaitis atliko sąmoningą veiksmą – suprato, kad reikia nusiplauti nešvarias rankas, todėl nuėjo prie upės, bet ten paslydo ir nuskendo.

Tačiau tokią prokuratūros versiją paneigia D.Andriulaičio mama: „Kaip jis galėjo nuskęsti, jeigu mano sūnus dirbo naftos platformose jūroje, Škotijoje, ir buvo apmokytas kaip nenuskęsti – net laikė egzaminą, kaip išsigelbėti ekstremaliose sąlygose!“

Zosė Andriulaitienė turi savo versiją: jos sūnus buvo nužudytas ir motyvas – piniginis. D.Andriulaitis dirbo naftos platformose Škotijoje, buvo uždirbęs nemažą sumą pinigų ir į Šilutę grįždavo tik gavęs laisvadienių. Anot motinos, jau ir anksčiau, dar kai dirbo naftos platformose Libijoje, jos sūnus, grįžęs namo, buvo užpultas – užpuolikai reikalavo pinigų, tačiau tą kartą jam pavykę išsigelbėti – šoko nuo Rusnės tilto.

Ir tą 2014-ųjų pavasarį D.Andriulaitis grįžo į Šilutę jau turėdamas atgalinį bilietą į Škotiją – turėjo grįžti darban. Beje, tą kartą Z.Andriulaitienė su savo sūnumi, grįžusiu į Lietuvą, taip ir nespėjo pasimatyti: grįžęs sūnus dingo ir buvo rastas jau negyvas.

Pasak Z.Andriulaitienės, prieš tragišką savo mirtį, sūnus buvo suabejojąs, ar tikrai yra nesantuokinio sūnaus, kurio susilaukė su drauge, biologinis tėvas ir net buvo kreipęsis į vieną firmą privačiai dėl tėvystės nustatymo. Todėl ir po sūnaus mirties motina kreipėsi į teismą, jog būtų atlikta DNR ekspertizė – nustatyta, ar jos galimai nužudytas sūnus yra nesantuokinio vaiko, kurį buvo pripažinęs ir suteikęs savo pavardę, biologinis tėvas. Tačiau tiek Šilutės, tiek Klaipėdos apygardos, net Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad tėvystės nustatymui jokios DNR ekspertizės nereikia – užtenka, jog Donatas pripažino vaiką savo sūnumi, todėl D.Andriulaičio motinos skundus atmetė.

Taigi, turbūt sunkiai galima įsivaizduoti motinos būseną: sūnus suabejoja, ar tikrai yra nesantuokinio vaiko biologinis tėvas, ir keistas sutapimas – po kurio laiko randamas negyvas, o teismai atsisako pagal D.Andriulaičio motinos pareiškimą atlikti vaiko DNR ekspertizę; sūnus dingsta be žinios ir po trijų savaičių randamas negyvas, o prokuratūra sako, kad čia jokio nusikaltimo nėra – tiesiog vyrukas buvo sumuštas, pargriautas ant žemės, todėl atsikėlęs nuėjo nusiplauti rankų iki upelio, bet paslydo ir nuskendo (nors dirbo naftos platformose jūroje ir buvo apmokytas, kaip nenuskęsti ekstremaliausiose sąlygose).

Ir ką daro skausmo apimta motina? Rašo, rašo, rašo…

Kreipėsi pagalbos – gavo baudžiamąją bylą

D.Andriulaitis buvo rastas negyvas 2014 m. balandžio 22 d., o Klaipėdos apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras J.Petuchov jau 2014 m. liepos 14 d. priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, „kadangi nepadaryta veika, turinti nusikaltimo požymių“. Nuo to laiko D.Andriulaičio motina gyvena tarsi voverė rate – skundų ir prašymų, kad pagaliau būtų išsamiai ištirtos jos sūnaus mirties aplinkybės, užburtame rate.

Nepavykus pramušti Klaipėdos apygardos prokuratūros „vartų“, Zosė Andriulaitienė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą: 2015 m. rugpjūčio 13 d. – į l.e. Generalinio prokuroro pareigas D.Raulušaitį (skundas dėl ikiteisminio tyrimo atnaujinimo/BPK 217 str.), 2016 m. rugsėjo 5 d. – į generalinį prokurorą E.Pašilį (prašymas), 2018 m. vasario 2 d. – į generalinį prokurorą E.Pašilį (dėl įvykdyto nusikaltimo), 2018 m. spalio 23 d. – į generalinį prokurorą E.Pašilį.

Tačiau generalinė prokuratūra, užuot atnaujinusi ikiteisminį tyrimą ir atsakiusi į sūnaus netekusios motinos abejones dėl prieš penkerius metus nutraukto ikiteisminio tyrimo, užuot išsamiai patikrinusi, ar iš tikrųjų prieš penkerius metus vykdytame ikiteisminiame tyrime buvo viskas pilnai ištirta (nes juk taip ir nebuvo atsakyta į klausimus, nei kaip ir kodėl Donatas Andriulaitis atsidūrė Rusnėje, nei kaip jo kūnas atsirado upėje, ir t.t.), o kokie buvo Šilutės pareigūnų veiksmai nuo to momento, kai oficialiai buvo užfiksuotas asmens be žinios dingimas – padieniui nuo 2014 m. kovo 30 d. iki balandžio 22 d. (gal kažkur būta ir teisėsaugininkų darbo aplaidumo, o po to, jau radus negyvą dingusį be žinios asmenį, nenorėta per daug gilintis, kad nepasimatytų ir galimas teisėsaugininkų darbo brokas?), pasirinko kitą kelią – surado motyvus, kodėl Zosės Andriulaitienės skundų nenagrinėti.

GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vyr.prokuroro pavaduotojas A.Meška 2018 m. vasario 9 d. rašte paaiškino sūnaus netekusiai motinai Zosei Andriulaitienei, kodėl jos skundas dėl ikiteisminio tyrimo atnaujinimo nebus nagrinėjamas: skundas neatitinka 2008 m. sausio 3 d. generalinio prokuroro įsakymu patvirtino Aasmenų aptarnavimo LR prokuratūroje tvarkos aprašo, pareiškime vartojami įžeidžiami apibūdinimai yra užgaulaus pobūdžio. O jeigu Z.Andriulaitienei A.Meškos atsakymas nepatinka, ji galintį atsakymą apskųsti A.Meškos viršininkui.

Atkreipkite dėmesį – Zosės Andriulaitienės skundas nebus nagrinėjamas, nes pareiškime vartojami užgaulaus pobūdžio įžeidžiami apibūdinimai. (Kad penkerius metus bandydama pramušti sieną dėl savo sūnaus mirties aplinkybių išsamaus ištyrimo iš nevilties ir skausmo motina teisėsaugą pavadino „degradų“? O faktas, kad penkerius metus sūnaus netekusiai motinai yra tik sausai atsirašinėjama, – nieko nereiškia?).

Praradusi viltį, Zosė Andriulaitienė 2018 m. birželio 11 d. raštu kreipėsi į teisingumo ministrą Elviną Jankevičių. Ministras moterį priėmė rugpjūčio 21 d. Spalio 1 d. raštu teisingumo ministras E.Jankevičius informavo Z.Andriulaitienę, kad jam, teisingumo ministrui, adresuotą pareiškimą („Dėl įvykdytos žmogžudystės“) jis persiuntęs pagal kompetenciją nagrinėti Generalinei prokuratūrai.

Štai tada, matyt, ir buvo nuspręsta sustabdyti Z.Andriulaitienės teisybės ieškojimą dėl sūnaus mirties aplinkybių, iškeliant baudžiamąją bylą… pačiai Z.Andriulaitienei: esą ji savo skunde teisingumo ministrui E.Jankevičiui įžeidė teisėsaugą, pavadindama ją „degradų teisėsauga, išgamų besmegenių, nusikaltėlių tyrėjų, teisėjų, prokurorų“.

Tokiu būdu užuot atnaujinusi prieš penkerius nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl Donato Andriulaičio mirties ir išsamiai ištyrusi jo mirties aplinkybes, Klaipėdos apygardos prokuratūra pasiuntė į Šilutės teismo teisiamųjų suolą atsakymų dėl sūnaus mirties ieškančią Donato motiną: šių metų vasario 27 d. moteris Šilutės turguje pareigūnų buvo sulaikyta kaip kokia didžiausia nusikaltėlė, uždaryta į Tauragės areštinę, o vasario 28 d. jai pateiktas kaltinimas – moteris kaltinama tuo, kad savo skunde teisingumo ministrui E.Jankevičiui pažemino „teisingumą vykdančius teismus ir teisėjus“.

„Karštas komentaras“ bandė išsiaiškinti, kas šitoje baudžiamojoje byloje yra nukentėjęs, pagal kieno pareiškimą, kokiu pagrindu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas Zosės Andriulaitienės atžvilgiu, tačiau Klaipėdos apygardos prokuratūra atsisakė suteikti informaciją, motyvuodama, kad byla jau perduota Šilutės teismui. „Karštam komentarui“ taip pat buvo neleista susipažinti su prieš penkerius metus nutrauktu ikiteisminiu tyrimu, kurio atnaujinimo jau penkerius metus siekia Zosė Andriulaitienė, iš nevilties ir skausmo savo skunduose teisėsaugos atžvilgiu panaudojanti tam tikrus epitetus.

Todėl „Karštas komentaras“ toliau tęs žurnalistinį tyrimą, stebės Z.Andriulaitienės teismo posėdžius ir apie tolesnę bylos eigą informuos skaitytojus.

Pagal laikraštį  „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 
  1. Landsbergi tai kur gi ta “laisve”,parodyk nors kam kur yra sitas tavo zadetas “stebuklas”?

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Labas brangusis,
    Mano vardas Jessica Meir. Malonu su jumis susitikti, kai jau šiandien ieškojote jūsų profilio. Prašau, norėčiau, kad jūs susisiektumėte su manimi mano el. Pašto adresu (jessicameir467@gmail.com), kad žinotumėte daugiau apie mane.

    Thumb up 0 Thumb down 4 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (4)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (1)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (2)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...