Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Sausis 19 Trečiadienis
 

Kodėl vieni milijardieriai, o kiti – vargetos?

2009-09-21 10:14 | Komentarai | Komentarų (13)

Petras Navikas, finansų analitikas

Daugumą žmonių neramina klausimai: ar iš tiesų Lietuvos ekonomika yra tokia silpna, kad negali užtikrinti visiems žmonėms normalaus gyvenimo ir kodėl nedidelė žmonių grupė gyvena pertekliuose, o kiti – vos suduria galą su galu.

Ar iš tiesų ekonomika silpna ir esame neturtingi?

Kiekvienas versle išleistas litas 2007 metais davė 27 centus grynųjų pajamų. Tai rodo, kad verslo efektyvumas yra pakankamai aukštas, o jį nulėmė vadovų ir dirbančiųjų kompetencija, jų sugebėjimai bei darbo priemonių techninis lygis. Pelningai dirbusios įmonės gavo beveik 25 mlrd. litų pelno, o nuostolingai dirbusios – turėjo 3 mlrd. litų nuostolių. Suprantama, kad dėl ekonominės krizės šiais metais bus gauta mažiau pelno ir turėta daugiau nuostolių.

Lietuvos ūkio subjektuose tais metais sukurta 98 milijardai litų bendrojo vidaus produkto. Pridėtinė vertė sudarė 54 milijardus litų. Tai nėra mažos sumos. Jos užtikrina palyginti gerą žmonių pragyvenimo lygį. Tai kodėl vieni gyvena perteklyje, o kiti – varganai?

Pirmasis pridėtinės vertės pasidalinimas

Atsakymas toks: labai neteisingai perskirstoma bendru visų darbu sukurta pridėtinė vertė (verslo pyragas). Pirmajame – jos kurimo procese tarp įmonių savininkų ir samdomų darbuotojų, antrajame – per mokesčius ir trečiajame – per korupciją.

Gamybos ar paslaugų įmonės vienos kaip tokios be juose dirbančių žmonių nesukuria produktų, negali gauti pajamų ir grynojo pelno, vadinamosios pridėtinės vertės. Pridedamąją vertę kuria ne tik tie žmonės, kurie tiesiogiai dirba įmonėse, teikia paslaugas, bet ir viešajame sektoriuje dirbantys piliečiai, nes jie subrandina žmogiškąjį kapitalą per švietimą, mokslą, sveikatos apsaugą, kultūrą, per paslaugas. Tačiau sukurtą pridedamąją vertę paskirsto tarp savęs ir darbuotojų įmonių savininkai, kurie sudaro tik 2 procentus versle dalyvaujančių asmenų. Štai, 2007 metais 57 procentus, arba beveik 31 milijardą litų sukurtos pridėtinės vertės pasiliko sau įmonių savininkai ir tik 43 procentus, arba 23 milijardus litų paskyrė samdomiesiems darbuotojams darbo užmokesčio ir įmokų jų socialiniam draudimui ir sveikatos draudimui formomis.

Mažai yra asmenų, kurie pradėję nuo nulio ir dirbdami sąžiningai per šį laiką būtų sukaupę milijardinį turtą. Neteko girdėti, kad praturtėję įmonių savininkai būtų paveldėję turto, laimėję daug pinigų loterijoje. Ne paslaptis, kad kai kurie iš jų pradinį kapitalą sukaupė privatizuodami už čekius valstybines įmones būdami jų vadovais, o čekius įsigiję šių įmonių lėšomis. Kiti pradinį kapitalą sukaupė kooperatyvų klestėjimo laikais. Tretieji su bankų pagalbą, užstatydami dar neįsigytas įmones.

Valdžia pridėtinės vertės paskirstymo proceso beveik nereguliuoja. Šiek tiek jį įtakoja tik nustatydama minimalią mėnesinę algą ir valandinį atlygį. Šiuo metu minimali mėnesinė alga yra 800 litų, esant vidutiniam atlygiui – 2174 litams.

Kaip buvo skelbta spaudoje, bandymai padidinti minimalią algą dėl atkaklaus kapitalo savininkų pasipriešinimo neapsivainikavo sėkme. O mažas algos padidinimas neišspręstų problemos iš esmės. Iš dalies galima suprasti ir juos, ypač tuos, kurių verslo efektyvumas yra mažas ir jie nepajėgūs mokėti didesnius atlyginimus. Matyt, šį klausimą reikėtų spręsti kitaip ir diferenciuotai.

Tarptautinių žodžių žodyne graikų žodis „oligarchija“ išaiškintas kaip nedidelės vergvaldžių, kapitalistų – turtuolių grupės politinis ir ekonominis viešpatavimas. Jų įtaka Lietuvos valdžiai pasireiškė anksti ir ypač akivaizdžiai, kai G. Vagnoriaus vyriausybė buvo priversta įsipareigoti neperžiūrėti privatizacijos sandorių (Vyriausybės ir Pramonininkų konfederacijos memorandumas). Matyt, daug kam tuomet svilo padai.

Valdžia prakalbo apie solidarumą sprendžiant krizės pagimdytas problemas. Jos nuomone, solidarumą pirmiausia turi parodyti iš darbo pajamų ir socialinių išmokų gyvenantys piliečiai. Atseit netriukšmaukite, kai mažiname algas, pensijas, socialines išmokas. Tačiau negirdėti kreipimosi į oligarchus, kurie pirmieji turėtų parodyti solidarumą. Negirdėti ir oligarchų balso apie tai, o tik aimanavimai, kad sunku vykdyti verslą ir prašymai mažinti mokesčius, įmokas socialiniams fondams, lengvinti žmonių atleidimo iš darbo sąlygas.

Tai pirma priežastis, kodėl vieni nežino kam pinigus išleisti, kiti – gyvena nuo algos iki algos ir dar skurdžiau. Tai akivaizdus pridėtinės vertės paskirstymo neteisingumas, kurio nesprendė ir nesprendžia nė viena valdžia.

Antrasis pridėtinės vertės pasidalinimas per mokesčius

Antrąjį pridėtinės vertės perskirstymą atlieka valdžia – per nustatytus mokesčius. Čia jos galios neribotos.

Nors Mokesčių administravimo įstatyme pasakyta, kad mokesčiai turi būti pagrįsti teisingumo, lygybės, tačiau šių principų nesilaikoma.

Eurostato duomenimis, Lietuvoje darbo pajamos apmokestinamos maždaug tokiu pat lygiu kaip Europos Sąjungos vidurkis, tačiau daugiau kaip dvigubai mažiau apmokestinamos įmonių (kapitalo) pajamos palyginus su ES vidurkiu. Todėl mokesčių našta (mokesčių santykis su BVP) Lietuvoje 2007 metais buvo 10,6 procentinių punktų mažesnė už Europos Sąjungos vidurkį (39,9 procentai ). Yra valstybių, kuriose mokesčių našta gerokai aukštesnė už vidurkį (Danija, Švedija – 49 proc.).

Taigi iš darbo pajamų gyvenantiems žmonėms tenka didžiausia mokesčių našta. Jie turi mokėti 21 procentą pajamų ir sveikatos draudimo mokesčius, 19 procentų pridėtinės vertės mokestį ir didžiąją dalį akcizų. Gyventojų sumokėti mokesčiai biudžeto pajamose sudaro daugiau kaip 90 procentų mokestinių pajamų.

Įmonių, o tiksliau – jų savininkų pajamos apmokestinamos mažiau dėl mažesnių mokesčių tarifų ir didelės „šešėlinės“ ekonomikos, kuri nemoka mokesčių. Pelno mokestis buvo sumažintas nuo 33 iki 15 procentų, o dividendų mokestis nustatytas mažas ir ne progresinis. Nors nuo šių metų pradžios pelno mokestis padidintas 5 procentiniais punktais (iki 20 procentų), tačiau dėl suteiktų lengvatų jo bus sumokama gerokai mažiau.

Pastebima, kad kasmet plečiasi takoskyra tarp darbo pajamų ir įmonių savininkų (kapitalo) pajamų apmokestinimo.

Tai antra priežastis – nelygybė ir neteisingumas apmokestinant pajamas.

Gal reikėtų tokio įstatymo?

Trečias pridėtinės vertės perskirstymo etapas – korupcija, kai pinigai iš vienų asmenų kišenių perplaukia į kitų, manau visiems aiškus. Tik šiame etape naudą gauna valdžios institucijose dirbantys ir sprendimus priimantys asmenys.

Skaičiau, kad kai kurios valstybės įstatymais yra įteisinusios nuostatą: jeigu pradinis kapitalas sukauptas iš narkotikų, ginklų prekybos ir kito nelegalaus verslo, apgaulės, korupcijos, tyčiniais bankrotais bei kitais neteisėtais būdais, tai ir jo pagrindu sukauptas kitas kapitalas laikomas neteisėtu. Įrodyti pradinio kapitalo teisėtumą turi jo turėtojai. Šiam požiūriui pritaria ir Bažnyčia. Lankydamasis Lietuvoje popiežius Paulius II pasakė, kad „nuosavybė nėra šventa ir neliečiama, bet žiūrint kaip ji įsigyta“. Ir Lietuvai reikia tokio įstatymo, o būtų dar geriau, jei ši nuostata būtų įteisinta Konstitucijoje.

Tai ir yra atsakymas, kodėl vieni greitai tapo milijonieriais ir milijardieriais, o kiti – vos suduria galą su galu.

2009-09-21

Komentarai

 

 

 
 1. ten per sukurtas darbo vietas uzdirbami milijonai o Lietuvoje milijonieriai tie kurie nieko neveikia tik mulkina zmones ir apvagineja po svajim zakonom kiekviena is musu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. neapsimesk durnu…konservatoriai geriausi is tu kas valdzioje yra jau buve, o ir kitos seimo partijos yra zuliku gaujos…konservatoriai pries juos kaip angelai atrodo

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Žmones slegia ir piktina ne pavydas, o siaubinga socialinė nelygybė, kai saujelė parazitų lobsta ir pampsta, o didžioji tautos dalis – skursta, arba priversta vergauti užsienyje. Deja, ne visi suvokia, jog valstybėje yra ribotas pinigų kiekis (jeigu ji nespausdina banknotų ant tualetinio popieriaus). Jeigu saujelei erkių leidžiama susigrobti ir susikrauti milijonus ir milijardus, kitiems lieka apčiulpta špyga. Lietuvoje puikiai veikia principas: " Iš visų atimti ir susikrauti sau milijonus" . Kaip kitaip pavadinti, kai 1% (1.035 dirbančiųjų) atlyginimų vidurkis – apie 31.800, o 99% (1.287.000 dirbančiųjų) – apie 1800 Lt. Pvz. – 10 m. veikusi " Vilniaus parkavimo kompaniją" , kurią įsteigė buvęs Seimo narys, pristačiusi automatų ir sudariusi sandėrį su savivaldybe, teisėtai reketavo (kitaip negaliu pasakyti) Viniaus vairuotojus už parkavimą gatvėse. Kaip vėliau paaiškėjo, savivaldybei iš to nebuvo beveik jokios naudos – tik 10%. „Dalkijai“ išnuomota „Vilniaus energija“ reketuoja gyventojus, lupdama devynis kailius už šildymą ir karštą vandenį. Tą patį daro namų administratoriai, liftų prižiūrėtojai it kt.. " Kitos paslaugos" už 3 kmb. bt. prieš trejetą m. buvo 36-38 Lt. Dabar – 114. " Prakeikto" socializmo laikais tokių nesąmonių nebuvo. Kainos nekito dešimtmečiais. Prisimenu, gal 1980 m. benzinas pabrango nuo 7 iki 10 kap./ltr. Buvo paskelbta prieš pusmetį, ir tai visi piktinosi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. nereikia isvis niekuom stebetis, kad tie bankai visus padare savo vergais, butume protingesne tauta tai zinotumem kas tie bankai kaip jie daro pinigus ir tie pinigai plaukia, ir tikrai ne i Lietuvos kisene, reiktu labiau gilinti i istorija pasaulio, ir ypac Lietuvos, apie kuria zino vienetai, o kiti tik is garai pratrintu vadoveliu, jei pastebesit visos Europos salys sedi gilioj SUB-EJ, o kurios atseit nesedi, tai jau sedejo ir prie to priprato, tokioj vokietijoj gal 80 procentu gyvenoju gyvena nuomojamuose bustuose, nes savo uz paimtas paskolas senai prarado, o mes sugundyti lengvais pinigais irgi sulindom i ta pacia skyle (as per savo nezinojima irgi), seip kaip rodo gyvenimas is senu laiku reikia dirbti ir uzsidirbti, o ne imti dabar nes labai jau noris iskarto viskas tureti, nes gyvenam siandien o ne po dvideshimt metu, niekas ir nepagalvoja, kad vietoj to kad moketi bankuj (kam istikruju mokat gal nesakysiu) ramiai atsidetumet tuos pinigus ir susitaupytumet, tik zinoma valios neuztenka, ir kvailuciau Lietuviai jama paskolas, o kazkas rankas trina… labai nepergyvenkit, nes tai jau pasirodo buvo senokai numatyta padaryti (t.y. mus taip sakant padaryti avinais, kuriuos dabar galima kirpti ir kirpti) dar pries visas revoliucijas, o dabar mes "laisvi" "LAISVOS LIETUVOS" pilieciai susikureme savo senai issvajota gyvenima, gyvenam demokratijoj, ir nera ko verkti kad mumis cia gerai isdure, kaip ir visas europos ir buvuisas SOVIET respublikas, iskaide kaip sakoma ir po viena padare… SKALDYK IR VALDYK… jei zinot toki posaki… taip kad ka mes galim padaryt, tai tik protinget, ir matyt viska nors truputi i prieki, negi manot kad ta krize atojo is senelio salcio maiso? ir galvojat kad niekam to nereikejo? patikekit uz tu siulo gerokai kazkas tampo, jei abejojat paklauskit musu buvusio prezidento Pakso, kuri greitai nugesino (nors balsavau pries ji, tik dabar gailiuos… akys per velai atsivere) jis daug maz zino tuos dalykus… ir tikuos ne jis vienas, taip kad brangus Lietuviai, kuriu kalba visiskai nepanasi nei i rusu nei i ukrainieciu nei i baltarusu, o zemaiciu kalba tai tik kaimieciai kalba o mums ji nera prestizas… dar truputeli ir busim labai grazios marionetes, kurios nezino savo istorijos, ir vadinsimes kosmopolitais, nes tai bus normalu… galim sukelti revoliucija, ir isivaizduokit patys lietuviai pirma karta padarys kazka tokio, ko tikrai reikia patiems mums o ne dedems is uzsienio. sekmes.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. pakol naldzioje bus nors vienas konservatorius ,tol lietuvoje ir bus tokia baisi nelygybe.konservatoriai atstovauja tik ponus ir tai atsispindi baisioje nelygybeje.geda.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Musu visu gyvenimas ir jo gerove-musu paciu rankose. Tyleti ir laukti kol mus pasmaugs-pati didziausia klaida. Gyvenima ir pragyvenima Lietuvoje galiu ivardinti vienu zodziu KOSMARAS. O kas bus toliau…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Italijoje tokius saudo. Pataisa teikti kriminaliniu pinigu legalizacijai teike Sadeckas.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Gerbiami komentarų rašytojai ir skaitytojai,
  Jūsų dėmesiui pateikiu citatą iš rusų mąstančios inteligentijos sukurtos "Visuomenės saugumo koncepcijos" (KOB). Ši koncepcija skirta išeiti iš panašių į lietuviškas blogybių "liūno": "Moralė formuoja pasaulėžiūrą, pasaulėžiūra formuoja valstybės valdymo koncepciją, o ši koncepcija formuoja kultūrą. Kultūra žmonėse formuoja tų žmonių elgesį valdančius pasaulėžiūros stereotipus. Šiuolaikiniame pasaulyje kultūra formuoja ir teisės suvokimą. Ekonomika taip pat gali būti morali ir nemorali. Todėl blogo gyvenimo priežastys yra ne ekonomikoje, o žmonių pasaulėžiūroje (pasaulio tikrovę atitinkančių žinių stygiuje – kom. autor. pastaba). Lietuvoje daug dejuojančių ir besiskundžiančių blogu gyvenimu asmenų – bet norinčių realiai ieškoti išeities iš esamos padėties tarp jų beveik nėra…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. manau,kad jokios jie klaidos nedaro,apie viska pagalvota ir niekas stichiskai nevyksta,ir jokios demagogijos nepades,pakol nepaimsim sakiu ir nenusluosim nuo kuno uteles

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Manau, kad visos vyriausybės daro vieną ir tokią pačią klaidą: prisiima dirbti ne specialistus, bet partiečius.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Kodėl vieni milijardieriai, o kiti – vargetos?:
  – idomus klausimas!
  Manau,kad vage valdzios zmones neturedami saiko…
  ir tai jau visi zino ir supranta,- maziau reiketu demagogijos,o daugiau radyti kokia turetu buti elternatyva…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...