Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Rugpjūtis 12 Penktadienis
 

Kodėl pasaulio bankai susigrąžina aukso atsargas?

2013-02-05 22:10 | Užsienis | Komentarų (7)

Vokietijos Banko ir kitų pasaulio šalių bankų sprendimas susigrąžinti aukso atsargas reiškia dolerio, kaip valiutos rezervo atsargos, pabaigą, tolesnę dolerio, kaip valiutos, krizę, Britanijos svaro ir euro silpnėjimą ir perėjimą prie atsiskaitymo trečia valiuta - naujais aukso standartais. sxc.hu nuotr.


Ramūnas Alaunis

2012 metais rugsėjo mėnesį Vokietijos centrinis bankas Bundesbankas pareikalavo Prancūzijos sugrąžinti 374 tonas aukso liejinių, saugomų “Prancūzijos Banke” Paryžiuje, ir 300 tonų iš 1 500 tonų, laikomų Niujorko Federaliniame Rezervų Banke (sutr. Fed).

Šis Vokietijos sprendimas buvo priimtas po to, kai Vokietijos Audito Teismas savo atsakaitos pranešime sukritikavo Bundesbanko valdymą dėl nesugebėjo valdyti savo aukso atsargas, kurios niekada nebuvo “fiziškai patvirtintos”.

Amerikos Federalinis Rezervų bankas neleido Vokietijai patikrinti jai priklausančių Vokietijos aukso atsargų, laikomų Fed’e.

Šiek tiek istorijos: 1920 metų viduryje Vokietijos Centrinio Banko valdytojas Herr Hjalmar Schachtas nuvyko į Niujorką pasižiūrėti Amerkoje laikomo Vokietijos aukso. Deja, Niujorko Federalinio Rezervo Banko atstovai negalėjo rasti Vokietijos aukso luitų paletės.

Fed valdytojas Benjaminas Strongas jautėsi nemaloniai, tačiau Vokietijos Centrinio Banko valdytojas Herras Schachtas atsisuko į Strongą ir pasakė: “Nepergyvenk, aš tikiu, kai sakai, kad ten yra aukso. Netgi jei jo ir nebūtų, tu esi geras, kad jį galėtum pakeisti.“

Vokietija yra antra pasaulyje pagal turimų aukso luitų atsargų kiekį 270 tūkstančių aukso luitų vienetų, kurių dabartinė vertė 177.5 milijardai JAV dolerių.

Vokietijos aukso atsargos buvo pervežtos į užsienį “Šaltojo Karo” metu, baiminantis Tarybų Sąjungos invazijos į Vokietiją. Todėl dabar nėra priežasties Vokietijai toliau laikyti aukso atsargas užsienyje. Bundesbanko atstovai pranešė, kad nuo dabar Vokietija užsienyje laikys tik mažą kiekį aukso atsargų reikalingų prekybos tikslams.

“Dabar politinė saugumo situacija pasikeitė todėl, kad baigėsi Rytų-Vakarų konfliktas. Buvo peržiūrėtas anksčiau priimtas sprendimas laikyti auksą toli nuo Vakarų ir toli nuo “Geležinės Uždangos”. Auksas buvo svarbus išteklis kuriant valiutos patikimumą ir ekonomikos galią mūsų šalyje”, – sakė Bundesbanko tarybos narys Carl-Ludwig Thiele.

Vokietija nėra vienintelė šalis, siekianti susigrąžinti savo aukso atsargas.

Rumunija jau daug metų reikalauja, kad Rusija grąžintų jos auksą, kuris buvo išvežtas iš Rumunijos į carinę Rusiją dar I-ojo Pasaulinio karo metu, baiminantis, kad per karą jo neišvežtų Vokietija.

2012 metais Venesuela pareikalavo gražinti jai priklausančias 90 tonų aukso iš „Anglijos Banko“.

Kaip pranešė laikraštis Bloomberg, Ekvadoro vyriausybės Nacionalinis bankas taip pat pareiškė norą susigrąžinti apie 1/3 užsienio bankuose laikomų aukso atsargų, kurių vertė apie 1.7 milijardai JAV dolerių, kad palaikytų nacionalinį ekonomikos augimą.

Keturi Šveicarijos Parlamento nariai, sekdami Vokietijos banko pavyzdžiu, 2012 liepos mėnesį pareiškė norą susigrąžinti Šveicarijos aukso atsargas, laikomas JAV Fed banke.

2012 rugsėjo mėnesį apie 300 susirūpinusių Nyderlandų (Olandijos) piliečių, įkvėpti Vokietijos banko veiksmais, parašė peticiją, reikalaujančią susigrąžinti Nyderlandų banko aukso atsargas.

Nyderlandai taip pat susiduria su panašia, kaip Vokietijos centrinis bankas, problema – 612 tūkstančiai kilogramų aukso, kurių vertė apie 25 milijardai eurų – dalis aukso yra saugoma „De Nederlandse Bank“ Amsterdame (apie 10 proc. viso kiekio), kita dalis saugoma Niujorko Federaliniame Rezervų Banke Otavoje (Kanada) ir Londone, kurio jau seniai niekas nematė iš Nyderlandų Centrinio banko atstovų. Nuo 1990 metų Nyderlandai (Olandija) pardavė beveik 1,1 milijoną kilogramų savo aukso rezervų.

Kinija tampa aukso atsargų supervalstybe, kuri jau seniai keitė savo nacionalinę valiutą juanį į auksą.

Žurnalas „Forbes“ pažymėjo, kad Iranas ir Libija neseniai susigrąžino savo aukso atsargas.

Pasaulio centriniai bankai praeitais 2012 metais pirko daugiausiai aukso liejinių, palyginus su visu praėjusiu pusės amžiaus laikotarpiu: viso 536 tonas aukso luitų, kad galėtų atskirti naujas valiutų – aukso atsargas nuo keturių pagrindinių valiutų: dolerio, euro, Britanijos svaro ir Kinijos juanio.

Manoma, kad JAV Federalinis Rezervų Bankas jau neturi Vokietijos laikytų aukso atsargų. Dokumentai rodo, kad Federalinis Reservų Bankas (Fed) išnuomavo savo aukso rezervus dideliems privatiems bankams,

Taip pat gali būti, kad ir Europos Centrinis Bankas jau neturi aukso atsargų, o tai reiškia didelę ekonominę krizę eurozonoje.

Iranas neseniai paskelbė, kad Europos Sąjungos valstybėms naftą parduos tik už auksą. Indija, Kinija dar praeitais metais suderėjo, kad už Irano naftą atsiskaitys tik auksu. Tad galima tikėtis, kad dėl to Amerika dar labiau smaugs Iraną.

Taigi, tikrasis Vokietijos Banko ir kitų pasaulio šalių bankų sprendimas susigrąžinti aukso atsargas reiškia dolerio, kaip valiutos rezervo atsargos, pabaigą, tolesnę dolerio, kaip valiutos, krizę, Britanijos svaro ir euro silpnėjimą ir perėjimą prie atsiskaitymo trečia valiuta – naujais aukso standartais.

Pabaigoje vertėtų paminėti, kad šis valiutų karas, manoma, susijęs ir su Malyje vykstančia JAV/NATO karine intervencija: Malis yra viena iš didžiausių pasaulyje aukso gamintojų. Kartu su kaimynine valstybe Gana jos pagamina 7-8 proc. išgaunamo aukso. Tad šios šalys yra turtingos toms šalims, kurioms desperatiškai trūksta tikrųjų aukso atsargų.

Taigi, kai Vokietija pareikalavo grąžinti savo auksą iš „Prancūzijos Banko“ Prancūzijoje ir JAV Federalinio rezervų banko, Prancūzija, padedant JAV, nusprendė įsiveržti į Malį tariamai „kovoti su islamistais“, bendradarbiaujančiais su Al-Qaeda. Taigi, atsirado pateisinimas žudyti „islamistus“ kaip Al-Qaedos džihadistus tam, kad juos pašalinus būtų galima Prancūzijai, Britanijai ir JAV okupuoti turtingą auksu Malį. O kovotojai, kuriuos bombarduoja Prancūzija, Britanijos ir JAV padedama, yra ne Al-Qaeda kovotojai, o paprasčiausios Tuaregų gentys, kurios už savo nepriklausomybę nuo JAV ir Europos kolonizatorių kovoja jau 150 metų, dar prieš tai, kai CŽV sukūrė Al-Qaeda, kurią iki šiol remia tam, kad Afrikoje išprovokuotų neo-kolonijinius karus. Tačiau baiminamasi, kad Tuaregų gentys, atgavusios nepriklausomybę, gali auksą pardavinėti ne Prancūzijai, Britanijai ar JAV, bet Kinijai.

Komentarai

 

 

 
 1. Priminkite man, prašau, kur Lietuva laiko savo aukso atsargas.
  Savo yra tada, kai tu tai turi fiziškai, jei neturi, tai ir ne tavo.
  Kodėl niekur negirdėjau klausimo, kada Lietuva susigrąžins namo savo (t.y. mūsų visų) auksą į Lietuvą?

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • Lietuva pagal 1920 m. sudarytą Lietuvos ir Rusijos taikos sutartį, Lietuva gavo 3 mln. aukso rublių kompensaciją. Šis auksas buvo deponuotas Švedijoje ir Šveicarijoje. Iki sovietų okupacijos 1940 m., Lietuvos bankas penkiose užsienio valstybėse iš viso saugojo 9 593,4 kg aukso. 1992 m. visą Lietuvos auksą grąžino Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. 1940 m. Tarptautinių atsiskaitymų bankas nuostoliams, patirtiems užšaldžius jo sąskaitą Lietuvos banke, kompensuoti perėmė iš Lietuvos banko 62,2 kg aukso. Likusią aukso dalį (569,8 kg) Lietuva iš Tarptautinių atsiskaitymų banko atgavo 1992 m. Ši dalis Lietuvos bankui buvo perrašyta į jo aukso sąskaitas Anglijos banke. 1992 m. Lietuva gavo kompensaciją už auksą, laikytą Švedijos centriniame banke. Lietuvos auksas, laikytas JAV Federalinėje rezervų sistemoje buvo panaudotas Lietuvos diplomatinės tarnybos emigracijoje veiklai finansuoti.

   1997 m. Lietuva turėjo 5,6 t aukso. Jis tuomet buvo vertas 62,1 mln. JAV dolerių, atsižvelgiant į Tarptautinio valiutos fondo rekomenduotą Trojos uncijos kainą – 333 JAV dolerius. 2012 m. sausio pabaigoje Londono biržoje aukso kaina buvo pasiekusi 1.742 JAV dolerius už Trojos unciją. Tad 2012 m. pradžioje Lietuvos turėtos 5,8 t aukso atsargos jau buvo įvertintos 325,7 mln. JAV dolerių suma.

   Thumb up 72 Thumb down 0

  • 2013-01-18 08:24 ELTA
   Lietuvos atstovai vis dar mano, kad valstybės auksą geriau laikyti svetur. Londone. Už tai dar ir primokant. Lietuvos bankas skelbia, kad iki Sovietų Sąjungos okupacijos 1940 metais Lietuvos bankas penkiose užsienio valstybėse saugojo didžiąją dalį savo aukso atsargų – 9593 kg aukso, rašo „Respublika“.
   Tik atkūrus valstybės nepriklausomybę, 1992 metais visą auksą mums teoriškai grąžino Prancūzija, kur buvo laikoma 2246,5 kg šio metalo, ir Didžioji Britanija, kur Lietuva turėjo 2946,9 kg aukso.
   Tačiau niekada šis turtas realiai taip ir nepasiekė Lietuvos saugyklų, o buvo tik perrašytas į mūsų aukso atsargų sąskaitą Anglijos banke, kur šiandien jo yra 5,8 tonos. Žinant, kad iki 1940-ųjų okupacijos Lietuva turėjo 9,5 tonos, o šiandien telikusios vos 5,8 tonos aukso, kyla klausimas, kur dingo apie 3,7 tonos šio vertingo turto?
   Kodėl Lietuva vis dar saugo savo auksą kažkur Londone, o ne pas save? -“Respublika“ paklausė M.Vaičiulio. Ar šiandien Lietuvai priklausantis auksas, gulintis Londono saugykloje, taip pat nėra tyliai parduodamas?
   Lietuvos banko Bankininkystės tarnybos direktorius Mindaugas Vaičiulis vakar „Respublikai“ teigė, kad mūsų šalis savo aukso atsargų nei parduoda, nei papildo.

   Thumb up 72 Thumb down 0

 2. pala, tai amerikosai zydmasoniai jau ir kaizerio aukseli prapiso, o juk adolfas hi hitler juk busho senoliui prigrobta auksa veze, tai kur jie pyderai tiek isvogt pajege?????????????

  Thumb up 72 Thumb down 2

 3. Kuo daugiau aukso turi, tuo ,,biednesnis” esi ir tuo daugiau atsiranda draugų, kurie nori tave išvaduot iš diktatūros ir pan. Čia apie Malį.

  Thumb up 72 Thumb down 1 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Palydovinė televizija: kas tai ir kodėl verta rinktis?
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras