Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 23 Trečiadienis
 

Kodėl mes labai lengvai sutinkame su valdžios sprendimais ?

2017-10-20 14:06 | Aktualu. | Komentarų (3)

Vitalijus Balkus

Kai pradėjome rengti internetines „Iš savo varpinės“ laideles, atrodė, kad galime imti pačias sudėtingiausias temas ir visuomet būsime suprasti savo žiūrovo. Lyg ir dirva palanki, matant, kaip tiesiog akyse primityvėja ne tik stambūs komerciniai oficiozai, tačiau ir valstybinė televizija . Ai, tiesa, juk pas mus nėra valstybinės televizijos, o yra „visuomeninis transliuotojas“, kuris uoliai dirba visuomenės labui. Beje, to daugiamečio „darbo“ pasekmes jaučiame puikiai – bendras politinis, ekonominis ar teisinis raštingumas visuomenėje tirpsta it pavasario sniegas.

Taigi nieko nuostabaus, kad atėjo tas laikas, kuomet teko imtis ne tik tarptautinių įvykių apžvalgos, o tiesiog paprasto švietėjiško darbo, bent jau paaiškinant tas, kas, atrodytų, plūduriuoja paviršiuje ir vis tiek lieka nepastebėta. Taip atsirado trumpų laidelių, skirtų parodyti populiariausius propagandos ar manipuliavimo piliečiais būdus, formatas. Ir būtent apie juos ir šis straipsnis.

Atidėtas blogis – anoks blogis

Prisimenate seną anekdotą, kuomet varganai gyvenantis daugiavaikis tėvas ateina prašyti patarimo, kaipgi jam gyventi? Tuomet jam buvo patarta iš pradžių nusipirkti tuziną vištų ir jas apgyvendinti kambaryje, vėliau ožką. Na, o kuomet žmogelis ateina paskutinį kartą klausdamas, kaipgi jam viename kambaryje gyventi su žmona, penkiais vaikais, tuzinu vištų ir dar ožka – gauna patarimą ožką parduoti. Na, o ją pardavus ateina seniai lauktas pagerėjimas.

Būtent „parduok ožką“ principu valdžia gali įpiršti piliečiams ypatingai prastus sprendimus. Pavyzdžių buvo ir yra begalė. Štai kuomet vadinamosios krizės metu buvo nuspręsta padidinti PVM (beje, laikinai) iki 21 proc., iki tol buvo paleista žinia, kad yra Europos valstybės su 23 proc. pridėtinės vertės mokesčio ir atseit ir Lietuvoje taip greičiausiai bus. Be abejo, šiuo atveju gyvos „ožkos“ nebuvo , tačiau vien nedviprasmiškai užsiminti apie tai pakako, kad norinčių protestuoti prieš 21 proc. tarifą neatsirado. Dabar, kuomet mes nemažai žinome apie 2008 metų įvykius, galėčiau drąsiai teigti, kad 23 proc. PVM net nebuvo rimtai svarstomas, tačiau buvo puikiai panaudotas naujam tarifui įvesti.

Na, o jei jau pradėjome kalbėti apie tuos laikus, negaliu nesusilaikyti ir dar kartą priminti apie padidinto mokesčio laikinumą. Teisingai sakoma, kad nėra nieko pastovesnio už laikinumą. Už lango – 2017-ieji metai , o kaip galioja „laikinuoju“ vadintas tarifas, taip ir tebegalioja ir, manau, galios dar ilgai … iki valdžia nepaskelbs apie padidinimą iki 25 proc. ir mes turėsime 23 procentų mokestį.

Kodėl atidedami bjaurūs sprendimai? Priežasčių yra dvi. Pirmoji – tai noras pamatyti visuomenes reakciją. Jei šioji pernelyg audringa, tuomet arba sprendimas atšaukiamas (kas atsitinka ypač retai), arba pradedamas taikyti „ožkos principas“, kur piliečiai gauna taip pat nemalonų dalyką, tačiau kiek švelnesniu pavidalu. Norite pavyzdžių? Štai jums naujas ultraliberalus Darbo Kodeksas, kuris įsigaliojo ne iš karto po priėmimo ir, nepaisant priešrinkiminių „valstiečių“ pažadų, nebuvo nei sustabdytas, nei atšauktas.

Įdomu tai, kad atidėto sprendimo atveju protestuojančių būna daug mažiau ir dėl to, kad, kol problema daugeliui netrenkia per galvą, apie ją piliečiai dažnai ir nebežino. Ir net kuomet trenkia – protestai būna mažai efektyvūs, nes valdžia jau turi paruoštą argumentą, kuris skamba: „O kur jūs buvote, kai visa tai buvo svarstoma?“. N-kartų ištransliuotas šis teiginys piliečius priverčia susigėdyti ir prisiimti kaltę, kad esą neprotestavo „nustatytu laiku“. Beje, kažkada toks spaudimas vyko malšinant protesto balsus dėl planuotos Visagino AE statybų, nors apie derybas su japonais tikslesnės informacijos nebuvo galima gauti net labai panorėjus.

Šie manipuliavimo būdai tiesiog klasikiniai ir, atrodytų, visiems puikiai žinomi ir lengvai pastebimi, tačiau – o, stebukle – jie puikiai veikia.

Komentarai

 

 

 
  1. Nebutinai sutinkame. Tiesiog yra dvi genialiai paprastos alternatyvos – prisitaikyti arba isvaziuoti. Yra dar trecia, skirta labiau isradingiems – apeiti, isvengti, kompensuoti. Visi dalyvaujame realybes sou – islikimas. Einame maziausio pasipriesinimo keliu, nes prabalsuoti skiriant valanda viena karta kas ketverius metus uz rimtus ir tikrus specialistus – pernelyg sudetinga uzduotis, cia jau reikia isprusimo ir noro.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Dar viena pavyzdi pateiksiu ,kaip valdzia sugeba apmokestinti biedniokus ir isaugoti turcius.Kiekviena menesi atsidedu kelesdesimt jevriku papyldomai pensijai,ir juos investuoju i skolinimo p2p.kaip zinome,kartais pasitaiko ir tokiu ,kurie neturi is ko skolos grazinti.Deja,mokesti tenka valstybei moketi nuo visu gautu,tiksliau sugrizusiu sumu,o va i nuostolius negautos sumos ,t.y. realus nuostoliai,niekam neidomus.Ir kai girdi valdzios nieksus pries ekranus bandancius rodyti susirupinima del biudzeto surinkimo,del pensininku ateities Lietuvoje,atrodo taip skaudziai apgailetina.Ponai,valdzios nieksai,nu jus nuo savu pagatavi paskutine skura nulupti,o kodel jus bankus pamirsot apmokestinti.Nu nelabai jaukiai ir smagiai atrodo,kad as turedamas kioskeli ir jame alkocholiu neprekiaudamas uz metus sumokejau valstybei tris kartus daugiau,nei visi bankai Lietuvoje sudejus kartu.Kalbu apie nepilnus tris tukstancius banku sumoketos sumos!!!!

    Thumb up 1 Thumb down 0

  3. Valdzios priimami istatymai zalingi Lietuvai.O kartais buna istatymas atvirai issityciojantis is zmogaus.Tik viena pateiksiu pavyzdeli.Pries kiek laiko internetu nusipirkau keleta loterijos bilietu.Ir uzmirsau apie tai.sendien gaunu laiska,girdi,mes reikalausime indentifikacijos,nuotraukos,banko saskaitos ir t.t. kazin ar ir bank kodu reikes??? Niekaip nesuprantu,kad jau visuose bankuose esu indentifikaves save.Ir bilietus loterijos pirkdamas pinigus siunciau is banko saskaitos,nes is asmenines pinigines sendienines technologijos dar nesukurtos.Todel toks loteriju dubliavimas atrodo kaip istatymas sukurtas idijotu,kurie net neturi supratimo kaip tie bilietai perkami.Kodel is terminalo perkant niekas nereikalauja pirmiausia nusifotografuoti,tuomet pateikti paso ir dar ko nors??? Tai cia tik vienas durnas istatymas.O tokiudaug ir kartais prasilenkianciu su blaiviu protu.

    Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...