Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugsėjis 23 Pirmadienis
 

Kodėl „Lietuvos geležinkeliai“ nematė šalia bėgių smala užterštos didelės teritorijos?

2019-06-10 14:59 | Naujienos | Komentarų (3)

Šalia Palemono geležinkelio bėgių - smalos balos. Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos patikino, jog situaciją Palemone stebi. KK nuotr.

„Palemone, šalia geležinkelio, tiek ant pravažiuojamos kelio dalies, tiek ant sukastų žemių – pilna smalos, ir niekas jos neutilizuoja. O juk čia vykdomi „Rail Baltica“ statybos darbai. Dabar, kai lauke – kaip vasarą, ta smala išsilydžiusi ir telkšo kaip kokios balos. Atvažiuokite ir patys įsitikinsite“, – pakvietė „Karšto komentaro“ redakciją vietos gyventojai.

Balandžio 27 d. iš tiesų buvo ganėtinai karšta, todėl, gavę iš skaitytojų signalą, nuvykome į Palemoną – pasižiūrėti kas ir kaip.

Pirmas įspūdis – šokiruojantis

Atvykus į Palemono geležinkelio stotį, smalos, apie kurios taršą aplinkai ir pranešė gyventojai, ilgai ieškoti nereikėjo: jau prie kelio, vedančio link geležinkelio bėgių (Palemono g.), matėsi sukasta didžiulė krūva žemių, apipilta smala. Šalia stovėjo nedidelis ekskavatorius. Susidarė įspūdis, tarsi ekskavatorius čia tam, jog užkastų (paslėptų) toje didelėje žemių krūvoje smalą. Tačiau netrukus pastebėjome, kad tai būtų misija neįmanoma, kadangi saulėtą dieną (kai mes atvykome, temperatūra rodė beveik 25 laipsnius šilumos) smala telkšojo pakankamai didžiuliame plote – kiek tik akys užmatė.Paaiškėjo, kad tos smalos yra ir po žeme – į paviršių išlįsdavo tik užmynus, atrodytų, žemę, tačiau po žemės sluoksniu iš tikrųjų apgaulingai telkšojo smala.

Taigi, skaitytojų signalas, jog Palemono geležinkelio stotis yra užteršta agresyvia medžiaga, pasitvirtino.

Dabar beliko išsiaiškinti šios smalos atsiradimo priežastis: ar tai „Rail Baltica“ statybos vykdytojų darbo klaidos – mat aplinkui matėsi raudonos spalvos vamzdžiai (gal smala, vykdant darbus, buvo naudojama jų sandarinimui?), ar ši smala čia telkšo dar nuo senesnių laikų, tačiau niekas nesiima priemonių ir jos neutilizuoja?

„Lietuvos geležinkeliai“ – gana lakoniški

„Nuo senų laikų užsilikusi smala Palemone bus utilizuota Rail Baltica projekto Kaune įgyvendinimo metu“, – taip gana lakoniškai į „Karšto komentaro“ klausimą apie smalą Palemone atsakė „Lietuvos geležinkelių“ komunikacijos departamento projektų vadovas Domas Jurevičius.

Viskas, tiek naujienų iš „Lietuvos geležinkelių“ apie Palemone rastą smala užterštą gruntą.

Aplinkos ministerija: „Darbai sustabdyti, situaciją stebėsime“

Tuo tarpu Aplinkos ministerija, kuriai taip pat nusiuntėme klausimus dėl Palemone esančios smalos, sureagavo gana operatyviai. Pasirodo, užterštas plotas – beveik 2000 kv.m., „Rail Baltica“ statybos darbai sustabdyti, kol užterštas gruntas bus utilizuotas, o Aplinkos ministerija stebės situaciją Palemone.

„Informuojame, kad bendrovės „Hidrostatyba“ projekto vadovas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos pareigūnus informavo, kad rangovas UAB „Hidrostatyba“ kartu su Jungtinės veiklos partneriais „Leonhard Weiss RTE AS“ ir UAB „Autokausta“ vykdo darbus pagal projektą „Europinės vėžės „RAIL BALTIC/RAIL BALTICA“ geležinkelio linijos nuo Lenkijos ir Lietuvos valstybių sienos iki Kauno trūkstamų jungčių įrengimas ir pasirengimas Europinės vėžės plėtrai nuo Kauno iki Lietuvos ir Latvijos valstybių sienos Nr. 2014-LT-TMC-0109-M statinio projekto „Rail Baltica“ esamo geležinkelio ruožo Rokai – Palemonas – Kaunas rekonstrukcija. 1 statinys: Geležinkelio ruožo Kaunas – Palemonas rekonstrukcija.“ Dalį darbų numatyta atlikti ir Palemono geležinkelio stotyje.

Rangovui vykdant paruošiamuosius darbus, buvo aptiktas naftos produktais užterštas gruntas (atliktų matavimų duomenimis, apskaičiuotas plotas – 1910 m2, preliminarus užteršto grunto sluoksnio gylis – apie 1 m). Rangovas toje zonoje sustabdė grunto kasimo darbus bei kreipėsi į užsakovą AB „Lietuvos geležinkeliai“. Užsakovas pateikė atsakymą viską tinkamai utilizuoti.

Šiuo metu yra ieškomas subrangovas užteršto grunto utilizavimo darbų atlikimui. Nuvykus į pranešime nurodytą vietą, jokie darbai vykdomi nebuvo. Aplinkos apsaugos pareigūnai toliau stebės situaciją“, – „Karštą komentarą“ informavo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė.

Paprašėme patikslinti, kokią konkrečiai dieną UAB „Hidrostatyba“ kreipėsi į AB „Lietuvos geležinkeliai“ dėl „paruošiamųjų darbų metu naftos produktais aptikto užteršto grunto“.

Kaip mus informavo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė, UAB „Hidrostatyba“ į AB „Lietuvos geležinkeliai“ raštu kreipėsi balandžio 19 d. UAB „Hidrostatyba“ spėja, kad smala galėjo pasirodyti ,,šviežia“ dėl šiltesnių orų, padidėjusios aplinkos temperatūros.

Kodėl smalos nematė „Lietuvos geležinkeliai“?

Taigi, pagal Palemone „Rail Baltica“ projektą vykdančio rangovo UAB „Hidrostatyba“ paaiškinimą, smala aptikta tik dabar, vykdant „Rail Baltica“ projekto paruošiamuosius darbus. Tačiau, pasak „Lietuvos geležinkelių“ atsakymo „Karštam komentarui“, ta smala Palemone – jau „nuo senų laikų“. Todėl kyla pagrįstas klausimas: kodėl „Lietuvos geležinkeliai“ nesiėmė utilizuoti naftos produktais užteršto grunto kur kas anksčiau, o ne dabar, kai reikia vykdyti „Rail Baltica“ statybos darbus? Nes būtent šioje vadinamoje „smalynėje“ yra „Lietuvos geležinkeliams“ priklausanti aikštelė, kurioje laikoma aplink geležinkelio bėgius nupjauta mediena, taigi, galima daryti pagrįstą prielaidą, kad čia dirbusiems „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojams ta smala turėjo badyte badyti akis.Tai, kad naftos produktais užterštą gruntą Palemone pirmieji galėjo pastebėti ne UAB „Hidrostatyba“ darbuotojai, vykdantys „Rail Baltica“ projektą, bet AB „Lietuvos geležinkeliai“ darbuotojai, rodo AB „Lietuvos geležinkeliai“ atsakymas redakcijai visai kitu klausimu.

Velnias slypi detalėse

Atlikdami žurnalistinį tyrimą pagal kitų vietovių gyventojų skambučius apie AB „Lietuvos geležinkeliams“ priklausančią ir palei geležinkelių bėgius įvairiose Lietuvos vietose sandėliuojamą medieną, kurios dalis laikoma ir Palemono geležinkelio stotyje, iš AB „Lietuvos geležinkeliai“ komunikacijos departamento atstovo G.Liubino gavome tokią informaciją: kad balandžio 19 d. bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ sudaryta komisija išmatavo vieną krūvą Palemono geležinkelio stotyje laikomos medienos (kuri į apskaitą iki šiol neįtraukta).

O dabar dėmesio: ta mediena, kurią „Lietuvos geležinkeliai“ komisija matavo balandžio 19 d., randasi kaip tik smala užterštoje teritorijoje Palemone. Kaip tuomet atsitiko, kad „Lietuvos geležinkeliai“ darbuotojai, matuodami medieną, vaikščiodami po smala užterštą teritoriją (nes smalos aplink tą medieną – pilna), tos smalos nematė, o „smalą aptiko statybos darbus vykdydami UAB „Hidrostatyba“ darbuotojai“, keistas sutapimas, – tą pačią balandžio 19 d.? Kodėl UAB „Hidrostatyba“ darbuotojai smalą pamatė, o „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojai – ne? Juoba kad norint prieiti prie tos medienos reikėjo labai žiūrėti po kojomis – kad neįliptų į smalos „balas“, kurių aplink medienos krūvą – apstu. Taigi, čia jaučiasi „Lietuvos geležinkelių“ atsakingų asmenų tam tikras gudravimas (sunku patikėti, kad šioje bendrovėje nėra atsakingų už aplinkosaugos prevenciją).

Antras kartas – su Seimo nariu

Antrą kartą į smala užterštą teritoriją Palemone nuvykome su Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininku Juozu Imbrasu. Jis, kaip statybos inžinierius pagal specialybę, patvirtino, jog teritorija iš tiesų užteršta smala – 3 rūšies bitumu, kuris, esant aukštesnei temperatūrai, lydosi.

Parlamentaras, pakalbėjęs su vietos gyventojais, sužinojo, kad šioje vietoje kadaise buvo saugojama smala, o vėliau, matyt, užuot utilizavus likučius, ta smala buvo paslėpta po žemėmis. „Todėl man kyla klausimas: kur tiek laiko buvo Kauno gamtosaugininkai?“ – sakė Juozas Imbrasas, kuris tuo klausimu atsakingus asmenis teigė pasikviesiąs į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą ir užduosiąs jiems klausimų.

Aplinkos ministerija patikino „Karštą komentarą“, kad darbai Palemono geležinkelio stotyje nevykdomi, o aplinkos apsaugos specialistai situaciją ten stebi.

Situaciją Palemone stebi ir „Karštas komentaras“.

Pagal laikraštį „Karštas komentaras“

Komentarai

 

 

 
  1. Mano a.a. tetos vyras, daug kam Palemone žinomas Eugenijus, visą gyvenimą mirkė medinius pabėgius to pat pavadinimo gamykloje. Smala ten liejosi laisvai, kol pabėgius ėmė gaminti gelžbetoninius., Ten galima surinkti šimtus tonų žaliavos. jei ji dabar dar naudojama. Aplinką teršia tai tikrai…

    Thumb up 1 Thumb down 0

  2. Arba ten giliau pasikasus galima butu rasti naftos, arba patį pragara.
    Na bent jau kazkur Gelezinkeliu Valdyboje, tai jis tikrai yra. Juk smala tradicinis pragaro atributas…

    Thumb up 2 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...