Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Kodėl Lietuva įlindo į pensijų fondų spąstus?

2017-04-26 09:07 | Nuomonių ringas | Komentarų (11)

Anatolijus Lapinskas. Asmeninė nuotr.

Anatolijus Lapinskas

Prieš keturiolika metų po Lietuvos žemę ėmė klaidžioti šmėkla… neišsigąskite, ne komunizmo, jos laikai seniai jau baigėsi, bet modernesnė – pensijų fondų šmėkla. Viena iš šalių, kurioje toji šmėkla rado palankią dirvą kaip tik buvo Lietuva, nes Pasaulio Banko sumanytos akcijos atveju, ji atitiko PB kriterijus, kaip vidutinių pajamų šalis, skirtingai nuo skurdžių šalių su jų menku finansiniu kapitalu arba turtingų išsivysčiusių šalių, kurių valdžią įtikinti nėra lengva.

Vis dėlto apie pasaulį vėliau, pradėkime nuo Lietuvos. Kokie buvo pensijų sistemos reformos paaiškinimai, agituojantys ją įvesti Lietuvoje? Pasak aiškinamojo rašto, II pensijų sistemos pakopa „užtikrintų papildomą pensijos dalį, priklausomą nuo asmens sumokėtų įmokų“. Panašiai rašoma ir pačiame įstatyme. Gyvenimas parodė, kad jokio užtikrinimo nėra, nes bent kiek svaresnės papildomos pensijos dalies (po 14 fondų veiklos metų!) dauguma kaupiančiųjų nesukaupė ir nesukaups.

„Toks modelis įgyvendintų pajamų garantijas ir perskirstymą mažų pajamų gavėjų naudai“. Blefas, mažų pajamų gavėjai labiausiai nukenčia nuo tokio modelio. „Jis suteiktų darbingo amžiaus žmonėms daugiau galimybių dalį jų vartojimo iš darbingo amžiaus perkelti į senatvę“. Net gavus kelių tūkstančių eurų vienkartinę išmoką (apie anuitetus daugumai kaupiančiųjų nėra ko svajoti), ir nusipirkus už juos kokį nors stebuklingą televizorių, visą pensinį gyvenimą teks pramisti (matyt, dažnai keiksnojant tuos fondus) su gerokai mažesne pensija.

„Dėl šių priežasčių tokį pensijų sistemos modelį pasirinko daugelis valstybių“. 30 iš 200 pasaulio šalių – tai ne daugelis. Ne viena iš tų pasirinkusiųjų visiškai ar iš dalies jo atsisakė. Dar vienas pasigyrimas: „siūlomas modelis pasitarnautų pensijų padidinimui ir leistų garantuoti stabilų socialiai priimtiną kompromisą tarp socialinio solidarumo ir individualių interesų“. To kompromiso rezultatas – viena iš paskutinių vietų Europoje pagal pensijų dydį.

„Galima tikėtis, kad pensijos su kaupiamąja dalimi bus bent 20 proc. didesnės, nei einamojo finansavimo sistemoje“. Kuo šis patikinimas pagrįstas, deja, nepasakoma. Kitokia yra pačių pensijų fondų nuomonė: „Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja pensijų fondų pelningumo. Praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Investicijų vertė gali kilti ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau, negu būsite investavę“. Dar daugiau, skiriant pensija, Sodra nežino (ir net nesidomi!) kokia yra konkretaus asmens pensijų fondų išmoka, o fondai neturi supratimo, kokią žmogus gauna Sodros pensiją.

Taigi, tie 20 proc. yra paimti tiesiog iš lubų. Konkretus yra įstatymo rengėjų argumentas esą „asmeninė sąskaita pensijų fonduose yra patrauklesnė už pažadą gauti senatvės pensiją iš būsimo bendro katilo“. Tik užmirštama paminėti, kad tokią nuostatą suformavo tie patys įstatymo rengėjai. Niekas Lietuvoje nepatvirtins, kad „gerai organizuotas privalomasis pensijų kaupimas paskatins nacionalinį taupymą, sustiprins šalies finansų infrastruktūrą ir tai sąlygos Lietuvos ekonomikos augimą“. Deja.

Dar vienas buvęs masalas naivuoliams, iš pradžių buvęs ir įstatyme, esą pensijų fondai užtikrins pensijų fondų dalyviams santykinį pajamingumą – didesnės pensijos garantiją. Tas masalas seniai iš įstatymo išmestas ir jokios garantijos neliko.

Dingo ir žadėta 5 proc. dydžio įmoka fondams, nors aiškinta, kad „mažesnė nei 5 proc. įmoka negarantuotų tinkamos investicinės grąžos… turėtų tik nedidelį poveikį… jos nemaža dalis būtų nukreipta fondų administracinėms išlaidoms padengti“. Šiuo metu toji įmoka tik 2 proc., taigi logiška būtų remiantis įstatymo kūrėjų prognozėmis, nieko gero iš tų fondų nesitikėti.

Skirtingai nuo planuoto privalomo kaupimo asmenims iki 30 metų, pasirinktino dalyvavimo 30-50 metų asmenims, o vyresniems visai nenumatant dalyvavimo, įstatyme šių gradacijų neliko, neva vengiant diskriminacijos pagal amžių. Rezultatas: tie vyresnieji, dabar jau pradėję išeiti į pensiją liko nieko nesukaupę ir su sumažėjusia Sodros pensija. Liūdna senatvė.

Dėl to dar kaltas ir valdžios įsipareigojimas imtis „plačios visuomenės šviečiamosios kampanijos“, reklamuojant fondus. Toji „kampanija“, dėka aktyvių pensijų fondų agentų, už tai gavusių neblogą atlyginimą, išvirto į grubų žmonių gaudymą tiesiog gatvėse ir jų tempimą į fondų glėbį, nepaisant jų amžiaus ir atlyginimų. Tokiu būdu neprivalomas dalyvavimas faktiškai virto, nėra ko slėpti, privalomu, tiksliau priverčiamu, nes pensijų fondams šiuo metu priklauso 92 proc. apdraustųjų – 1,2 mln. asmenų. Neįtikėtinas savanoriškumas!

Dar viena įstatymo kūrėjų fantazija esą „nuo 2004 m. laukiamas trumpalaikis šalies demografijos pagerėjimas“ vėlgi buvo niekuo nepagrįstas, bet remiantis šiuo paistalu, buvo metama ir palankesnio pensijų reformos finansavimo korta, suprask, net demografija padeda pensijų fondams.

Pagaliau – maloni žinia. Pasirodo, „dėl pensijų reformos įgyvendinimo atsiradusį lėšų trūkumą “Sodros” biudžete dengtų valstybės biudžetas“. Šio malonumo pasekmė – atsirastų Sodros biudžeto perteklius ir galima būtų didinti dabartinių pensininkų pensijas bei iš dalies dengti pensijų reformos išlaidas. Žodžiu, į kurią pensijų reformos kertę beatsisuksi, visur laimėjimai, o jei vaizdžiau – Lietuvos pensininkų lauktų vasaros, o gal ir žiemos po Kanarų palmėmis.

Realybė nusinešė visas palmes ir gyvenimo malonumus į neįvykdytų pažadų, o jei tiksliau – apgavysčių jūrą. Paskambinau į Socialinės apsaugos ministeriją, ar tikrai fondų dalyviai gauna mažesnes pensijas negu tikėjosi? Pataikiau, matyt, ne ant „apdorotos“ darbuotojos, ji tiesiai pasakė, kad naujieji pensininkai labai nusivylė reformos rezultatais, nes palyginę savo pensijas su pažįstamų, nedalyvavusių fonduose pensijomis, jie pamatė realų jų sumažėjimą, o fondų išmoka anaiptol nepadengė to sumažėjimo.

Objektyvesniam vertinimui paskambinau dar ir skyriaus vedėjai. Čia jau gavau „apdorotą“ informaciją. Paaiškėjo, kad kiekvienu atveju – ar apsimoka, reikia skaičiuoti individualiai. Vidutinių fondų išmokos dydžio esą niekas neskaičiuoja – čia ji apsiriko, nes 2015 m. skaičiuką – 1967 eurus dar suspėta paskelbti.

Pernai ministerijos buvo išduota ir kita valstybės paslaptis, kad dalyvavusiųjų kaupime Sodros pensija sumažės 11 proc., -pinigais – 23 eurais. Apie tai Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėja taip pat nežinojo.

Tiesa, ji pasiūlė pasinaudoti oficialia pensijų skaičiuokle, parodančia, kiek iš fondų galima uždirbti. Žymūs ekonomistai tą skaičiuoklę seniai sumalė į miltus, nes čia aiškinama, kad net su neigiama investicijų grąža žmogus išloš(!). Aišku, ponia vedėja apie tai irgi nieko negirdėjo. Taigi, dalis ministerijos, anot patarlės, tik nutaiso gerą miną negerus žaidimus žaisdama.

Siūlau valdžiai dar negirdėtą sprendimą: ar ne geriau būtų visus pinigus (valstybės, Sodros ir žmogaus asmeninius) grūdamus pensijų fondams, imti ir atiduoti dabarties, po to ir ateities pensininkams. Juk tuomet mūsų pensija, nekišant asmeninių pinigų, padidėtų visu trečdaliu ir pralenktų latvių pensijas, o jeigu pridėtume ir savus, tai net 42 proc. – būtume jau netoli Estijos lygio. Viliojanti perspektyva!

O dabar apie Pasaulio banką. Prieš keletą metų Princetono universiteto leidykla išleido Amerikos profesoriaus Mitchello A. Orensteino knygą „Privatizing Pensions. The Transnational Campaing for Social Security Reform“ (Pensijų privatizacija. Transnacionalinė socialinio draudimo reformos kampanija“). Toji knyga sukėlė šoką. Joje plačiai išdėstomos priežastys, mechanizmai ir privalomo kaupimo būdai kai kuriose Lotynų Amerikos bei centrinės ir Rytų Europos šalyse. Išaiškinama, kad tarptautinės finansų organizacijos sudarė tam tikrą koaliciją gerai organizuotai kampanijai, platinančiai pasaulyje pensijų privatizavimo idėją.

Įvairiose šalyse jos siekė steigti ir užvaldyti pensijų fondus – galingus finansų resursus iš privalomu būdu renkamų viešųjų lėšų. Čilės pavyzdys parodė, kad jie tapo viliojančiais pelno šaltiniais, tiesa, atvedusiais į skaudžią socialinę krizę. Vienu šios globalios akcijos realizavimo būdų buvo Pasaulio Banko rengiamos gausios konferencijos ir seminarai Jungtinėse Valstijose, į juos kviečiant „suinteresuotus” asmenis iš įvairių šalių. Tokiu būdu jam pavyko įtikinti tūkstančius atstovų tokios pensijų reformos reikalingumu. Beje, pačiose Jungtinėse Valstijoje tokios reformos įdiegti nepavyko.

Ištrūkti iš pensijų fondų spąstų nėra lengva. Turi būti valdžios ryžtas ir problemos suvokimas visuomenėje. Šie du komponentai turi būti vienu metu ir vienoje vietoje. Ne vienoje šalyje tai jau pavyko. Lietuvoje dar ne.

Komentarai

 

 

 
  • Jau vien tai, kad tokia višta siūloma į socdemų vicepirmininkus rodo tos partijos lygį.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 1. ______DEMOKRATIJA EINA PO PASAULI…
  …LYG SUDINU PIDARASTINIU BULDOZERIU______

  Kodėl Lietuva įlindo į pensijų fondų spąstus? :
  – Todel kad taip daro vakarai…
  Na pvz cia JK(UK) ir as priverstas moketi i pensijinius privatfondus. Tiksliau sakant moka darboviete. Atskaitoma nuo atlygio kasmet didejanti dalis…
  Vyriausybe ivede privaloma privatini pensijini draudima, todel laipsniskai ji didinant bus mazinami atskaitymai i valstybini ir taip veliau bus igyvendintas valtybines pensijos panaikinimas.
  Zinokites sau; sako ”valstybe” mums…!
  – Todel kad ikurtos draudimo ir kt. privacios finansines org. nori darytis bizni zmoniu saskaita…, todel kad tinginiu ir gobsuoliu visuomeje daugeja ir daros sunkiau vykdyti rimtesnius biznius…, todel kad vyriausybei nutarus zmonems nebus kur dingti ir baltuju apykakliu bizniukai pasipildys milijardais… Na, o sitos vampyru gaujos yra draugiskos org. valstybinems valdzios org., kadangi ir tos gi nori gyventi geriau… Supraskite aukstoji korupcija ir ju giminaiciu interesas.
  Tos privatkompanijos neva kaupiancios pensijas mums ”suks” musu tuos atlyginimu atskaitu milijardus savo slaptuose bizniuose. Tai gali buti bet kurie bizniai, nuo uzsienio objektu finansavimo iki ginklu ir narkotiku prekybos, aisku kad ”aukstuoju lygmeniui”. Todel mums pensiju privat-Co atstovai sako – investuokit, kaupkit ne vienoje pensiju draudos kompanijpoje, nes gi zinote biznis yra biznis ir jei kuri nor bankrutuos, tai kita ar kelios kitos galbut kad ne…
  – Todel kad Aukstojo Korupcinio Pilotazo Vyriausybes nori veikti ka nori pasaulyje ir savo salyse, o atsakomybes bei rupesciu nenori jokiu !
  Kam gi jiems tureti galvos skausma del kazkokiu sus…iktu musu pensiju ?!
  Perduoda tas musu iki siol valstybes rinktas lesas pensijoms i privacias ju draugeliu ir giminaiciu rankas. Todel gaunas ”ir vilkas sotus ir avis sveika”, ir pensiju problema isspresta – jos valstybeje nera, nes valdzia jomis nesirupins daugiau.. !, ir zmones neva gaus pensijas paciu ju susitarimo, spec-santykiu deka. Na viena dalis zmoniu (isrinktuju-save issirinkusiu tu finansiniu draudimo org. zmones), rinks lesas ir veliau jas atiduos, ”pasaugoje”, mums… Pati visuomene tespres savo bedas, ko cia valdininkai turi sirgti del to ; anejoooo ?!
  …na valdzia turi uzsiiimti tuo kuo reikia – kad ir pvz. grasinti kaip pries pora dienu jog JK(UK) prisiima sau teise ”suduoti preventyvu” branduolini smugi !
  …ai aisku, kokia garantija kad jie po tu ”smugiu” beigales tunodami giliose sleptuvese pensijas ismoketi ?!
  Taip kad demokratija yra demokratija…
  …save demaskuoja jau atvirai…
  …tik beda kad musu daugelio galvos jau sudarzoveje…
  …ir mentalitetai suzombeje…
  – valdzios gali daryti ka nori, ir ju medija gali malti mums bet koki suda…
  Mums nesvarbu, mums da…pyzdyyy, kaip liaudis sako…
  Mums dolampe, na ar ”vienodai rodo”… !
  Mes rupinames tik savimi ir tikru tikriausiai gelbstime tik savo kailiu, kaulus ir mesas… ! Mes lakstome ir lendame ten kur mums asmeniskai saugiau…, na tiesa dal savo palikuonis ziurkiukus, pasigriebiame ir nykstame kas kur…
  PROTOCOLS of THE ELDERS of ZION yra jau igyvendinti, mes esame lyg tikri gojai – gyvuliukai, instinktu gyvenantys padariukai ir musu smegenAi jau pilnai ivaldyti tos rothschilds medijos, tipo kaip DELFI, kur dar viena malonu orgazmini uzsiemima mums siulo, iteisina ‘elito’ vardu – ”krustis per subine”. Na teigia rimtu mokslinININku vardu, kad ir moteris gali pasiekti orgazma analiniu budu… Na ne tik kad vyrai gali patenkinti vyrus per uzpakali, bet ir moterims tai gali padaryti…!
  Vienz ir moteru pidarastija diegia, propaguoja…, kartu su taja – ”ruuuusaiijjj puooolaaaa !!!”
  Demokratija eina…- sudinu pidarasiniu buldozeriu, palaikant ta ejima sparnuotomis raketomis visame pasaulyje pagal satanistin NWO Direktyva ir bet kurios valdziu atsakomybes pries ju valdomas salis ir ju zmones, naikinimu…

  Thumb up 3 Thumb down 0

  • Atsiprasau uz keiksmazodzius, taciau tokiu atveju manau kad keiksmazodziai yra tik juokeliai… Nes noretusi, kad butu isvaikyta visa ta satanistine sutve Lietuvoje, o ne tik joje…….ir kad pradetu vadovauti bent jau vakaru “demokratiniams krastams”, zmones, o ne lyg kokie humanoidais apsimete ateiviai is kosmoso ar ropliai…
   Noretusi kad tas visuotinio issigimimo diegimas baigtusi ir tikrosios vertybes, o ne visokios ‘tolerancijos’ ir gejizmai su visuotiniu analiniu sexu, kad isnyktu negiztamai…

   Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Ir kažin ar Rusija yra pagrindinė grėsmė Lietuvai? Sprendžiant pagal realų gyvenimą, pagrindinės grėsmės –tai korumpuotų klanų įsigalėjimas, tai žmones iš Lietuvos vejantis skurdas ir valdininkų cinizmas, tai paminta žodžio laisvė. Elito ponai, gal jau užteks apgaudinėti Lietuvą? Jūsų pasakėlėmis tikinčių ratas vis mažėja

  Thumb up 8 Thumb down 0

 3. Pensijų fondai užpylė visą valdžią milijonais, taip ir murdomės (DLKŽ – veliamės į bėdą).

  Thumb up 6 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...