Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 30 Šeštadienis
 

Kodėl Europa neturi vieningos romų politikos?

2012-09-30 21:11 | Užsienis | Komentarų (6)

KK nuotr.

Prieš 20 metų, kuomet buvo nugriauta Geležinė uždanga, Vakarai su pasipiktinimu ir užuojauta žiūrėjo kaip rytų europiečiai engia romus ir nesuteikia jiems lygių galimybių, dabar tos pačios šalys vargsta dėl šios problemos ir imasi panašių veiksmų. Nuo 2007 metų, kuomet Rumunija tapo Europos Sąjungos nare, romų tautybės ES piliečiai keliauja pirmyn atgal tarp Rumunijos ir Prancūzijos, iš čia deportuojami paprasčiausiai grįžta.

Taip, dauguma romų keliauja ir didžiausia problema tampa Prancūzijai. Tačiau tai tikrai ne vienos valstybės problema, juolab apie ES piliečius, kurie turi teisę keliauti į kitas sąjungos valstybes, o Prancūzija nori imtis dar griežtesnių sankcijų formaliai pažeidžiančių bendrijos įsitikinimus.

Rugsėjo 12 d. Prancūzijos Vidaus reikalų ministras Manuelis Valls ir Europos reikalų ministras Bernardas Cazaneuve vyko į Rumuniją aptarti problemų susijusių su romų tautybės žmonėmis. Susitikimas turėjo baigtis konkrečiais sprendimais, kurie padėtų išspręsti 400 000 Prancūzijoje apsigyvenusių romų dilemą. Dauguma jų yra Rumunijos piliečiai. Vienintelis kol kas priimtas sprendimas – 80 šeimų, kurios pačios pareiškė norą sugrįžti į Rumuniją, gaus Prancūzijos finansinę paramą kelionei namo. M. Valls pabrėžė, jog abi šalys turi susitelkti į romų grąžinimą ir pagalbą įsitvirtinti jų gimtinėje.

Rumunijos prezidentą papiktino M. Valls kalba prieš pat vizitą, kurioje jis pareiškė, jog Prancūzija negali apgyvendinti visų Europos varguolių. Tačiau jis sutiko, jog Rumunija turi stengtis susigrąžinti savo piliečius ir pasiūlyti jiems padorias gyvenimo sąlygas savoje šalyje. Valstybės vadovas patvirtino, jog tikrai nenori atsikratyti šios dalies gyventojų. Taip pat pasiūlė, jog galėtų nusiųsti pareigūnų galinčių pradėti vietinei policijai susidoroti su kriminaliniu romų tinku. Vidaus reikalų ministras M. Ponta teigė, jog svarbiausia užtikrinti romams išsilavinimą ir pastovų darbą. Tačiau bloga nuojauta kužda, jog šie Rumunijos atstovų žodžiai eilinės kalbos.

Nepaisant integravimo programų ir projektų Europa vis dar atrodo nepajėgi integruoti šiuos žmones. Be to, daugiausiai pastangų dedama į kriminalinį jų sudorojimą, o bet kokie nusikaltimai plačiai aprašomi spaudoje. Pašaipiai atsiliepiama ir apie Prancūzijos politiką išskraidinant romu į Rumuniją su 300 eurų – tai ne sprendimas, o tik apmokamos atostogos.

Europos Komisija yra sukūrusi integracinę strategiją, kurią apima keturios sritys: išsilavinimas, įdarbinimas, sveikatos apsauga ir apgyvendinimas. ES skiria 26,5 milijonų eurų specialiai romų integracijos projektams, tačiau šalis vangiai jomis naudojasi, nes finansuojama tik 80 proc. projekto vertės, likusius dengia vyriausybės. Pasaulio banko skaičiavimais Romų įdarbinimas Rumunijai, Bulgarijai Serbijai ir Čekijai, t.y. šalims, kuriose jų gyvena daugiau, atneštų 500 milijonus naudos, kadangi padidėtų produktyvumas ir nereikėtų mokėti pašalpų.

Romų integravo fondo vadovas Gelu Duminica teigia, jog kol kas sustabdytos net 5 integravimo programos finansuojamos iš Europos Sąjungos, vien todėl, jog Rumunija vėluoja prisidėti prie projektų. Tai gana absurdiška situacija žinant, jog Rumunijos valdžia nevengia kalbų apie aktyvų savo piliečių integravimą. G. Duminica netgi teigė, jog kai kurie fondo darbuotojai pasiima asmenines paskolas, kad galėtų padengti programos išlaidas, kad jos nebūtų nutrauktos. Jeigu mokėjimų nebus iki vasario bus uždarytos visos programos. Jeigu vyriausybė ir toliau į problemą žiūrės pro pirštus, ši problema tik didės.

Deja, kad ir kaip bebūtų, pinigai šioje situacijoje, ko gero, mažiausia problema. Kad ir kokios gerai finansuojamos programos tai būtų sunku jomis pakeisti žmones, kurie neturi noro prisiderinti prie šiuolaikinių visuomenių. Realybėje dauguma romų net nenori, jog jų vaikai mokytųsi mokykloje, net jei tai nieko nekainuoja. Politikoje ir šios problemos aptarimuose yra labai daug politinio korektiškumo, kuris visą šią temą paverčia aukščiausio lygio plepalais.

Arčiausiai realybės yra strategijos, kurios orientuotos į integravimosi procesą per kelias kartas, todėl svarbiausias sritis, atrodo, yra išsilavinimas. Šiandieną vidutinis romų tautybės žmogaus išsilavinimas yra 6 klasėmis žemesnis už tikro rumuno. Šis skirtumas didesnis nei XX a. viduryje buvęs tarp baltųjų ir juodaodžių Jungtinėse Amerikos Valstybėse. Tačiau turėtų būti kalbama ne tik apie vidurinį išsilavinimą, bet ir apie aukštesnio išsilavinimo galimybes. Pavyzdžiui, paramą aukštąjį mokslą studijuojantiems romų tautybės studentams. Kita vertus, tai būtų brangu ir gana neteisinga kitų studentų atžvilgiu. Drąsesni netgi kalba apie griežtą vaikų atėmimą iš klajojančių šeimų. Tokią politiką jau išbandė Vengrija, tačiau tuoj pat susilaukė priekaištų iš įvairių žmogaus teisių organizacijų, liberalų bei kitų institucijų ir privalėjo nutraukti radikalius veiksmus.

Parengė Vaida Paciūnaitė

Komentarai

 

 

 
 1. Tie kurie sedi siltuose postuose ir vaiksto su apsauga vienaip mato sita problema. O tie kurie tiesiogiai su cigonais susiduria, turi viena ir aiskia nuomone :kad visuomenes “piktzaizdes” reikia naikinti, israuti su saknimis .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. efbbbfI rarely leave a rsseonpe, however i did a few searching and wound up here this blog name. And I actually do have 2 questions for you if you usually do not mind. Could it be only me or does it appear like some of these comments look like coming from brain dead individuals? And, if you are writing on other online social sites, I would like to follow anything fresh you have to post. Could you make a list of the complete urls of all your shared pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ka jus klo,u./,nai isivis suprantat, ar pazystat nors viena roma ? ten zmones jokiom sistemom nepasiduoda ir gyvena pagal savo vertybes (aisku, ne visi tas vertybes turi), kurias dauguma musu bendratauciu jau seniai prap/.,is/.e 😉 baikit lot, aplink save apsidairykit…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Tingejau skaityt, kas cia pripeckiota. bet manau kad juos visus reikia surinkt ir y mozambika isgabent, nes naudos maza is ju, tik prisidirba visur

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (1)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...