Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Lapkritis 12 Antradienis
 

Kodėl Europa neturi vieningos romų politikos?

2012-09-30 21:11 | Užsienis | Komentarų (6)

KK nuotr.

Prieš 20 metų, kuomet buvo nugriauta Geležinė uždanga, Vakarai su pasipiktinimu ir užuojauta žiūrėjo kaip rytų europiečiai engia romus ir nesuteikia jiems lygių galimybių, dabar tos pačios šalys vargsta dėl šios problemos ir imasi panašių veiksmų. Nuo 2007 metų, kuomet Rumunija tapo Europos Sąjungos nare, romų tautybės ES piliečiai keliauja pirmyn atgal tarp Rumunijos ir Prancūzijos, iš čia deportuojami paprasčiausiai grįžta.

Taip, dauguma romų keliauja ir didžiausia problema tampa Prancūzijai. Tačiau tai tikrai ne vienos valstybės problema, juolab apie ES piliečius, kurie turi teisę keliauti į kitas sąjungos valstybes, o Prancūzija nori imtis dar griežtesnių sankcijų formaliai pažeidžiančių bendrijos įsitikinimus.

Rugsėjo 12 d. Prancūzijos Vidaus reikalų ministras Manuelis Valls ir Europos reikalų ministras Bernardas Cazaneuve vyko į Rumuniją aptarti problemų susijusių su romų tautybės žmonėmis. Susitikimas turėjo baigtis konkrečiais sprendimais, kurie padėtų išspręsti 400 000 Prancūzijoje apsigyvenusių romų dilemą. Dauguma jų yra Rumunijos piliečiai. Vienintelis kol kas priimtas sprendimas – 80 šeimų, kurios pačios pareiškė norą sugrįžti į Rumuniją, gaus Prancūzijos finansinę paramą kelionei namo. M. Valls pabrėžė, jog abi šalys turi susitelkti į romų grąžinimą ir pagalbą įsitvirtinti jų gimtinėje.

Rumunijos prezidentą papiktino M. Valls kalba prieš pat vizitą, kurioje jis pareiškė, jog Prancūzija negali apgyvendinti visų Europos varguolių. Tačiau jis sutiko, jog Rumunija turi stengtis susigrąžinti savo piliečius ir pasiūlyti jiems padorias gyvenimo sąlygas savoje šalyje. Valstybės vadovas patvirtino, jog tikrai nenori atsikratyti šios dalies gyventojų. Taip pat pasiūlė, jog galėtų nusiųsti pareigūnų galinčių pradėti vietinei policijai susidoroti su kriminaliniu romų tinku. Vidaus reikalų ministras M. Ponta teigė, jog svarbiausia užtikrinti romams išsilavinimą ir pastovų darbą. Tačiau bloga nuojauta kužda, jog šie Rumunijos atstovų žodžiai eilinės kalbos.

Nepaisant integravimo programų ir projektų Europa vis dar atrodo nepajėgi integruoti šiuos žmones. Be to, daugiausiai pastangų dedama į kriminalinį jų sudorojimą, o bet kokie nusikaltimai plačiai aprašomi spaudoje. Pašaipiai atsiliepiama ir apie Prancūzijos politiką išskraidinant romu į Rumuniją su 300 eurų – tai ne sprendimas, o tik apmokamos atostogos.

Europos Komisija yra sukūrusi integracinę strategiją, kurią apima keturios sritys: išsilavinimas, įdarbinimas, sveikatos apsauga ir apgyvendinimas. ES skiria 26,5 milijonų eurų specialiai romų integracijos projektams, tačiau šalis vangiai jomis naudojasi, nes finansuojama tik 80 proc. projekto vertės, likusius dengia vyriausybės. Pasaulio banko skaičiavimais Romų įdarbinimas Rumunijai, Bulgarijai Serbijai ir Čekijai, t.y. šalims, kuriose jų gyvena daugiau, atneštų 500 milijonus naudos, kadangi padidėtų produktyvumas ir nereikėtų mokėti pašalpų.

Romų integravo fondo vadovas Gelu Duminica teigia, jog kol kas sustabdytos net 5 integravimo programos finansuojamos iš Europos Sąjungos, vien todėl, jog Rumunija vėluoja prisidėti prie projektų. Tai gana absurdiška situacija žinant, jog Rumunijos valdžia nevengia kalbų apie aktyvų savo piliečių integravimą. G. Duminica netgi teigė, jog kai kurie fondo darbuotojai pasiima asmenines paskolas, kad galėtų padengti programos išlaidas, kad jos nebūtų nutrauktos. Jeigu mokėjimų nebus iki vasario bus uždarytos visos programos. Jeigu vyriausybė ir toliau į problemą žiūrės pro pirštus, ši problema tik didės.

Deja, kad ir kaip bebūtų, pinigai šioje situacijoje, ko gero, mažiausia problema. Kad ir kokios gerai finansuojamos programos tai būtų sunku jomis pakeisti žmones, kurie neturi noro prisiderinti prie šiuolaikinių visuomenių. Realybėje dauguma romų net nenori, jog jų vaikai mokytųsi mokykloje, net jei tai nieko nekainuoja. Politikoje ir šios problemos aptarimuose yra labai daug politinio korektiškumo, kuris visą šią temą paverčia aukščiausio lygio plepalais.

Arčiausiai realybės yra strategijos, kurios orientuotos į integravimosi procesą per kelias kartas, todėl svarbiausias sritis, atrodo, yra išsilavinimas. Šiandieną vidutinis romų tautybės žmogaus išsilavinimas yra 6 klasėmis žemesnis už tikro rumuno. Šis skirtumas didesnis nei XX a. viduryje buvęs tarp baltųjų ir juodaodžių Jungtinėse Amerikos Valstybėse. Tačiau turėtų būti kalbama ne tik apie vidurinį išsilavinimą, bet ir apie aukštesnio išsilavinimo galimybes. Pavyzdžiui, paramą aukštąjį mokslą studijuojantiems romų tautybės studentams. Kita vertus, tai būtų brangu ir gana neteisinga kitų studentų atžvilgiu. Drąsesni netgi kalba apie griežtą vaikų atėmimą iš klajojančių šeimų. Tokią politiką jau išbandė Vengrija, tačiau tuoj pat susilaukė priekaištų iš įvairių žmogaus teisių organizacijų, liberalų bei kitų institucijų ir privalėjo nutraukti radikalius veiksmus.

Parengė Vaida Paciūnaitė

Komentarai

 

 

 
 1. Tie kurie sedi siltuose postuose ir vaiksto su apsauga vienaip mato sita problema. O tie kurie tiesiogiai su cigonais susiduria, turi viena ir aiskia nuomone :kad visuomenes “piktzaizdes” reikia naikinti, israuti su saknimis .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. efbbbfI rarely leave a rsseonpe, however i did a few searching and wound up here this blog name. And I actually do have 2 questions for you if you usually do not mind. Could it be only me or does it appear like some of these comments look like coming from brain dead individuals? And, if you are writing on other online social sites, I would like to follow anything fresh you have to post. Could you make a list of the complete urls of all your shared pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ka jus klo,u./,nai isivis suprantat, ar pazystat nors viena roma ? ten zmones jokiom sistemom nepasiduoda ir gyvena pagal savo vertybes (aisku, ne visi tas vertybes turi), kurias dauguma musu bendratauciu jau seniai prap/.,is/.e 😉 baikit lot, aplink save apsidairykit…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Tingejau skaityt, kas cia pripeckiota. bet manau kad juos visus reikia surinkt ir y mozambika isgabent, nes naudos maza is ju, tik prisidirba visur

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (6)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...