Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugsėjis 21 Šeštadienis
 

Kiek dar klausysimės mito, kad R. Paksas „Williams“ istorijoje – didvyris?

2019-05-23 11:56 | Naujienos | Komentarų (7)

R. Pakso atsistatydinimo kalbos stop kadras

Giedrė Gorienė

Artėja Europos Parlamento rinkimai, ir buvęs Prezidentas Rolandas Paksas vėl prisiminė, kaip jis „gelbėjo“ Lietuvą nuo „Williams“. Tačiau ar R. Paksas iš tiesų gelbėjo, ar tik vis dėlto „gelbėjo“? Pažvelkime į 20 metų senumo medžiagas.

Rolandas Paksas, būdamas konservatorių valdančiosios daugumos premjeras, kurio vadovaujama Vyriausybė ruošė „Mažeikių naftą“ privatizavimui – rengėsi „Mažeikių naftos“ koncerną parduoti amerikiečių kompanijai „Williams“, 1999 m. spalio 18 d. pareiškė, kad nepasirašys „Mažeikių naftos“ privatizavimo sutarčių, o 1999 m. spalio 27 d. – atsistatydino, t. y. pabėgo iš Ministro Pirmininko pareigų.

„Tikras didvyris – nepadėjo parašo ant Lietuvai žalingos sutarties!“ – aikčiojo ir iki šiol tebeaikčioja Rolando Pakso šalininkai.

Tačiau ar iš tiesų taip? 1999 m. spalio 27 d. paties R. Pakso per televiziją perskaityta atsistatydinimo kalba rodo, kad vargu bau: kalbos analizė parodė, kad jo atsistatydinimas tebuvo gražus spektaklis kvaileliams rinkėjams. Kitaip, viešųjų ryšių akcija, turėjusi tapti tramplinu premjerui į Lietuvos Prezidento postą (kas, kaip žinia, vėliau ir įvyko).

Taigi, pažiūrėkime, ką atsistatydindamas pasakė R. Paksas, tačiau ko neišgirdo (ar nenorėjo girdėti) dauguma.

Pirma, R.Paksas prisipažino, kad derybas su „Williams“ vedė iki paskutinės minutės:

„Pavyko sutarti, kad nereikėtų keisti daugelio šalies įstatymų, ne vieną sutarties punktą pakeitėme savo šalies naudai.<…> Derėjomės įnirtingai, stengdamiesi maksimaliai išnaudoti kiekvieną mums mažiausiai palankią galimybę. Derėjomės iki paskutinės akimirkos, iki paskutinio, galima sakyti, iki šio vakaro“.

Palaukite – asmuo, kuris aiškina, kad atsistatydina, nes atsisako pasirašyti „Lietuvai žalingą sutartį su „Williams“, pats iki paskutinės minutės veda su ta „žalą Lietuvai paradysiančia“ kompanija derybas? Kodėl?

Sutikome nusileisti dėl kai kurių ne visai palankių sutarties punktų – juk tai gana didelė ir reikšminga investicija. Stengėmės į daug ką žiūrėt atlaidžiau: juk tai – saugumo garantas. Priėmėme net investuotojų siūlomą kainą – mažą jiems, didelę mums. Juk kalbame apie ateities perspektyvą“, – taip prieš 19 metų, atsistatydindamas iš premjero posto, kalbėjo R. Paksas.

O dabar – stop: prasideda kulminacija.

Tačiau yra vienas skaičius, kurį turėtų išgirsti ir suvokti kiekvienas Lietuvos pilietis, nes tas skaičius liečia kiekvieną.

Pasirašydami sutartį su „Williamsu“, Lietuva turėtų perduoti „Mažeikių naftai“ vieną milijardą keturis šimtus milijonų litų. Paskutinė mūsų derybininkų viltis buvo galimybę šią sumą išdėstyti per keletą metų ar vietoj pinigų suteikti amerikiečiams mūsų valstybės garantiją. Deja, tokio kompromiso pasiekti nepavyko (paryškinta aut.). Iš tikrųjų sunku derėtis, kai partneris žino, kad konkurentų nėra, kad jis diktuoja sąlygas.

Tiek pinigų, kiek reikalauja „Williams“, Lietuva turi. Bet tik tiek. Jei visus juos paskirtume „Mažeikių naftai“, liktų nefinansuojami atlikti darbai, augtų įsiskolinimai įmonėms ir žmonėms. Yra tarpvalstybiniai įsipareigojimai. Valstybė jau dabar skolinga ligoninėms, darželiams, mokykloms. Pinigus ant vieno aukuro neštume visi – galbūt net vaikų mokslo, tėvų sveikatos, savo kasdienės duonos sąskaita“, – atsistatydinimo motyvus dėstė R. Paksas.

O dabar dar kartą perskaitykite aukščiau paryškintą sakinį. Ką jis rodo? Ogi R. Paksas pats prisipažino, kad jis būtų pasirašęs sutartį su „Williams“ dėl „Mažeikių naftos“ privatizavimo, jeigu „Williams“ būtų sutikęs sutartyje numatytą Vyriausybės 1 mlrd. 400 mln. litų sumos perdavimą „Mažeikių naftai“ išdėstyti per kelerius metus. Derybos dėl to punkto vyko iki paskutinės minutės ir, nepavykus to pasiekti, R.Paksas paskelbė apie atsistatydinimą. Bet…

R.Paksas apie atsistatydinimą paskelbė tik tuomet, kai „Mažeikių naftos“ privatizavimo sutartis buvo pilnai paruošta ir buvo visiškai nesvarbu, kas ją pasirašys – R.Paksas ar kažkas kitas, laikinai einantis premjero pareigas.

Gerbiu Seimo pirmininko (V.Landsbergio – aut. past.) ir Lietuvos Respublikos Prezidento (V.Adamkaus – aut. past.) nuoseklią poziciją. Vyriausybė padarė viską, kad sutartys su kompanija „Williams“ būtų parengtos pasirašyti. Tai gali būti padaryta jau šį mėnesį – neliko jokių trukdymų ar stabdymų (paryškinta aut.)“, – atsistatydindamas pareiškė R. Paksas.

O dabar paskaičiuokime: R.Pakso atsistatydinimo kalba – 1999 m. spalio 27 d., vadinasi, jo pasakyta frazė „šį mėnesį“ reiškia, kad sutartis su „Williams“ gali būti pasirašyta „per ateinančias 4 dienas“, nes spalio mėnuo turi 31 dieną.

Taip ir buvo – „Mažeikių naftos“ privatizavimo sutartys buvo pasirašytos 1999 m. spalio 29 d. Jas Vyriausybės vardu pasirašė valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministras Sigitas Kaktys ir susisiekimo ministras Rimantas Didžiokas.

Už parengtas privatizavimo sutartis ir jų nesužlugdymą, nepaisant „atsistatydinimo šou“, R. Paksui buvo atsilyginta pareigomis Prezidentūroje – jis tapo Prezidento Valdo Adamkaus patarėju.

Taigi, R. Pakso atsistatydinimas nebuvo kažkoks „didvyriškas pasiaukojimas vardan Lietuvos ir jos žmonių“, kaip bandoma nuolat vaizduoti – tai buvo tiesiog viešųjų ryšių akcija, turėjusi duoti startą 2003 metų Prezidento rinkimams. Jeigu „Williams“ būtų sutikęs išdėstyti Vyriausybės turimą perduoti 1 mlrd. 400 mln. litų sumą „Mažeikių naftai“ per kelerius metus, R. Paksas būtų kuo ramiausiai tą sutartį pasirašęs, nes tokia didžiulė, bet ne vienkartinė injekcija iš biudžeto į „Mažeikių naftą“ nebūtų labai skaudžiai pasijutusi valstybės biudžetui ir nebūtų sudariusių kliūčių R.Paksui laimėti Prezidento rinkimus. Ir apie „žalingą sutartį“ Lietuvos gyventojai greičiausiai niekada nebūtų sužinoję. Ir tik vienas sutarties punktas – „Williams“ nesutiko, kad Vyriausybė „Mažeikių naftai“ perduotų 1 mlrd. 400 mln. litų per kelerius metus, t. y., kad suma būtų išskaidyta dalimis – nulėmė, kad Rolandas Paksas atsistatydino. Bet prieš tai, kaip pats prisipažino savo atsistatydinimo kalboje, jis pasirūpino, kad sutartys pasirašymui būtų parengtos ir kad privatizacija nesugriūtų – kad parašo padėjimas ant „Mažeikių naftos“ privatizavimo sutarties būtų tik „techninis reikalas“.

Todėl apie „didvyriškumą“ šioje istorijoje R. Paksui, matyt, bevelytų patylėti…

Komentarai

 

 

 
 1. Paksas gali būti didvyriu vien už tai,kad rimtai pasisako prieš niekingą landzbergistinę ideologiją bei pati landzbergizmą,kuris visuomenei jau įgriso iki”gyvo kaulo”.Jis turėtų būti šalies vadovu,o ne kokie tai prolandzbergininkai.

  Thumb up 1 Thumb down 2

 2. Kokiai “tiesai” ir kokiam “teisingumui” tarnauja “įžvalgioji analitikė” Giedrė Gorienė nebent naiviems tautiečiams bei politikos diletantams dar gali būti neaišku. Atgrasu ir žema tokiomis lėkštomis “įžvalgomis” bei interpretacijomis dergti LANDSGRYBINĖS SISTEMOS faktiškai nė už ką nuverstą bei iki šiol politiškai diskriminuojamą Prezidentą Rolandą Paksą.

  Thumb up 6 Thumb down 1

 3. Visi puikiai žinote, kad amerikonai su mūsų išgamomis “suvalgė” Paksą , nes jis buvo ne globalistas, ne “sisteminis” amerikonų klapčiukas. Ir dabar jis drąsiai kalba apie Evrosojūzo problemas, apie Lietuvos išlikimą. Nedaro klaidų tas, kas nedirba. Bet Prezidentas Paksas yra tikras Lietuvos patriotas

  Thumb up 13 Thumb down 3

 4. Iteikti dovana amerikoniskiems zydams ,tai ne nuopelnas prezidentui ar kitam Tevynes isdavikui.Ir cia as jokio nuopelno ar kokios tai garbes pas Paksa nematau.Lygiai taip pat nematau valstybes didvyrio,kuris birbindamas savo kukuruznyka diena nakti lauke landsbergio atbegancio iskastais tuneliais,kad galetu isskraidinti i uzsieni.Gal as klystu,bet ar klysti nusikaltimas,kai pavyzdziui manes nebuvo extrasense Lolisvili apvyniojusi tualetiniu popieriumi nei nauju nei panaudotu??

  Thumb up 4 Thumb down 3

 5. Jei Paksas toks kaip kiti karjeristai-politikai, tada paaiškinkite, p. Goriene, kodėl taip konservatoriai ir liberastai jo taip bijo?. Kodėl kryžiumi gula, kad jo neprileisti prie Prezidento rinkimų?

  Thumb up 17 Thumb down 2

  • Todėl, kad lovys per mažas, kad prie jo visi sutilptų, todėl stipresni nustumia silpnesnius.

   Thumb up 2 Thumb down 0

 6. Ant kryziaus ji !,- istare G.G…
  …ir buvo prikaltas jis…, tas Konstituciniu Dvasiu ir Konservuotu Patriotu, nuteistas pats labiausias Tautos politinis Auka – Paksas Rolandas…
  Bet nenumire jis, o kankinasi iki siol…
  Karsta Prezidenturos sviesa nuolat ji kaitina, nors ji ir taip toli lyg tikra Saule…
  Iskankintas jo kunas, istroskes nuo tos kaitros…
  Iskankinta dvasia, netekusi vilties buti ten kur sloves karstis pats auksciausias…
  As nezinau ar jis numirs toje Prezidenturos Sviesoje ant to saaavo dvasines kankynes kryziaus, taciau tikiu kad gali jis varKsas taip ir pasimirti, taip ir nesugrizes i ta visu paciu didziausiu niekdariu Sloves ir Garbes Muzieju – Prezidentura…
  …o butu jis tik vienas,- tas vienintelis patsai !, kuris butu tarsi Atpirkejas, kuris pataises negriztamai Lietuvos Prezidenturos reputacija…
  …suteikes jai “vatinį” atspalvi ir gal net artimoje ateityje, Putino portreta butu pakabines…
  Aciui dievui !
  Gresme tautai praejo…!
  Tegyvuoja visu tautu Globalizmas, draugai !
  …masto ar sapnuoja, senasis tautos rezistentas n1…
  O pabudes nezino ne ka galvoti !
  …masto sau – matyt vakar delfinariume pernelyg velai komentarus i savo straipsni, skaiciau…
  Na ir susuka galva man, tie vatnikai !

  Thumb up 5 Thumb down 3 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...