Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Balandis 7 Antradienis
 

Keliaukime. Į svečius pas Šatrijos Raganą

2015-11-11 14:44 | Keliaukime, Tribūna Savivalda | Komentarų

Dvaro muziejuje įsikūrusioje ekspozicijoje. Nuotr. R.Balsio

„Apie turizmo plėtros galimybes Mažeikių rajone yra susiklosčiusi nelabai palanki nuomonė. Manoma, jei turime naftos perdirbimo įmonę, pas mus nebėra sąlygų žmogaus poilsiui. Tačiau turime nemažai labai gražių ir įdomių vietų“, – rajono ypatumus pristato Mažeikių rajono Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Jolanta Gintalienė.

Rimantas Špėlis

Patvirtinta programa

Susiformavusi nuomonė apie rajoną, direktorės pastebėjimu, yra viena pagrindinių kliūčių, dėl kurių turizmas Mažeikiuose skinasi kelią.

„Dedame daug pastangų, kad išjudintume verslumą turizmo sektoriuje, daug dėmesio skria tam ir savivaldybė. Mažeikiai iki šiol neturi modernaus viešbučio. Trūksta kavinių. Nematant paklausos, verslininkai neskuba į šias sritis investuoti. „Vangiai kuriasi ir kaimo sodybos“, – sako direktorė, pabrėždama, kad turizmo suaktyvėjimo tikimasi sparčiais tempais tvarkant rajono kelius bei į miestą atvedus gamtines dujas.

Rajono taryba, norėdama suaktyvinti turizmą, patvirtino turizmo plėtros programą. Vertingiausios vietovės turi saugomų teritorijų statusą, ribojčias statybas, savivaldybė derindama šių teritorijų planus, numato ir turizmo infrastruktūros plėtojimo galimybes.

„Rajono gamtiniai ir kultūriniai ištekliai sudaro sąlygas kurti ir vystyti aktyvų poilsį, sutvarkytas mūsų miesto aktyvaus poilsio zona šakia stadiono, – kalba Jolanta Gintalienė, pirdurdama vandens ir dviračių turizmo plėtros rajone išvystymo galimybes. – Mėgstantys vandens turizmą vis labiau atranda Ventą, Virvytę. Atsižvelgiant į esamus rajoninius ir vietinius kelius planuojamos ir rengiamos dviračių trasos“.

Skulptoriaus atminimas

„Savo rajono svečiams mes galime pasiūlyti tris maršrutus, kurie tinka keliaujantiems ir automobiliu, ir dviračiais“, – kviesdama pakeliauti maršrutu „Mažeikiai – Ukrinai – Židikai – Renavas – Seda – Mažeikiai“ sako rajono savivaldybės administracijos kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė.

Perkirtę Ventą, palei kurią dunkso ne vienas senovę menantis piliakalnis, išvystame vienos galingiausios ir kol kas bene daugiausia politikų aistrų sukėlusios „Mažeikių naftos“ kaminus. Tai Bugeniai.

Prieš Ukrinus mus pasitinka Varduvos kraštovaizdžio draustinis. Ir – Ukrinai. Ant kalnelio senų kapinaičių apsuptyje stovi medinė 1857 metais pastatyta Šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Priešais ją – 1861 metais Stepono Gailevičiaus sukurtas koplytstulpis baudžiavos panaikinimui atminti. Tai vienas žymiausių iki mūsų dienų išlikusių šio skulptoriaus kūrinių. Dar du jo darbai stovi kapinėse. Vienas jų ženklina paties skulptoriaus amžinojo poilsio vietą.

Paslaptis saugo klebonijos tyla

Rašytiniuose istorijos šaltiniuose Židikai pirmą kartą minimi 1569 m. Židikų architektūros savitumą sudaro itin ilga ir siaura aikštė, teikianti plačios gatvės įspūdį.

Jos pradžioje po išlakia liepa stovi baltas namelis, kuriame nuo 1987 m. įsikūręs rašytojos Marijos Pečkauskaitės–Šatrijos Raganos memorialinis muziejus, veikiantis kasdien, išskyrus sekmadienius ir pirmadienius.

Šiame name rašytoja niekada negyveno. Muziejus buvo įkurtas į Sibirą ištremtų židikiškių name, tad prieš kelerius metus rajono savivaldybės kultūros skyriaus darbuotojams muziejų teko teismuose ginti. „Nors rašytoja Židikuose buvo nusipirkusi namą, tačiau jame ji negyveno. Klebonijos panelė. Ją taip ir vadino židikiškiai“, – pastebi memorialinio muziejaus darbuotoja Ona Gabalienė.

Už bažnyčios ir šiandien stovi klebonija, kurioje rašytojos nugyventus metus gaubia romantiška paslaptis.

Aikštės gale – 1821 m. pastatyta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Už šventoriaus – paminklas pirmajai lietuviškai mokyklai.

Rašytoja palaidota Židikų kapinių koplyčioje. Norinčiuosius aplankyti rašytojos kapą palydi memorialinio muziejaus darbuotojai. Prieš trejus metus Mažeikių savivaldybė pasirūpino koplyčios remontu.

Už koplyčios – rašytojos sesers Sofijos Pečkauskaitės kapas. „Galime tik spėlioti, iš kur kilo tas pyktis, neleidęs seserims net po mirties atsigulti šalia, – susimąsto į koplyčia mus palydėjusi O. Gabalienė. – Tačiau Sofijos išpažinčių klausęs kunigas tvirtina, kad seseris išskyrė ne meilė tam pačiam kunigui“.

Kunigas Kazimieras Bukontas, su kuriuo rašytoją siejo ilgametė draugystė, ilsisi amžinojo poilsio vietoje priešais įėjimą į koplyčią.

Kur žydėjo A.Reno sodai

Keliu Židikai – Seda sukame link Renavo. Pagrindiniuose Renavo dvaro rūmuose šiandien įsikūręs muziejus. „Čia vyksta kameriniai renginiai. Yra įkurta labai graži biblioteka“, – pasidžiaugia Kultūrosskyriaus vedėja A.Rupkutė.

Rūmai buvo prikelti antram gyvenimui, nes sovietmečiu čia buvo sanadėliuojamos trąšos. Ir dabar jų sienos mena paskirties pakeitimą. Išlikęs tarnų namas, žirgynas. „Savivaldybė buvo parengusi projektą Renavo dvarui sutvarkyti, bet projektas nebuvo tuo metu finansuojamas, teko adėti labai daug pastangų, kad tks dvaras prisikeltų naujam gyvenimui“,– apgailestauja rajono meras A.Tenys.

Didžiausią Renavo dvarui įtaką turėjo XIX amžiaus pradžioje jį įsigijęs Antanas Renė. 1839 m šis dvaras buvo pripažintas vienu geriausiu Lietuvos dvaru. Ypač jis garsėjo savo sodu.

Renavo parkas yra vienas žymiausių ir labiausiai savitų Lietuvos parkų, įsikūręs abipus Varduvos upės. Jame formuojama pėsčiųjų trasa, kurios ilgis – keturi kilometrai.

Parko augalijos pagrindą sudaro savaiminių rūšių dendroflora, atstovaujanti apie 30 Lietuvoje augančių augalų rūšims. Šį Lietuvos girių ir šlaitų augalijos paveldą praturtina ir pamargina saikingai įterpti pavieniai ar grupelėmis svetimžemiai augalai.

Parke įrengti takai, o einant Renavo tvenkinių pakrante bei sodo pakraščiu galima pasiekti vaizdingą Renavo piliakalnį.

Gyva Sedos atmintis

Kada įsikūrė Sedos miestelis, tikslių duomenų nėra. Istoriniuose dokumentuose minimas nuo XIII amžiaus. Miestelis pradėjo garsėti kaip judrus prekybos su Livonija centras. 1508 m.čia pastatyta pirmoji bažnyčia. 1770 m. Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia rekonstruota. Tokia ji išlikusi iki šių dienų – tai liaudiško medinio baroko statinys. Bažnyčioje įrengtos galerijos, penki ažūriniai mediniai altoriai, sakykla, krikštykla ir vargonai. Varpinėje yra 1762 ir 1793 m. gamybos varpai, ant bažnyčios stogo – trys 1790 m. ornamentuoti kryžiai. Bažnyčios viduje saugomas 1777 metais nutapytas paveikslas „Klūpantis Jėzus“. Kitoje miestelio dalyje pastatyta Šv.Jono Nepomuko bažnyčia.

1855 m. Sedos valsčiuje raštininku dirbo Antanas Baranauskas. I Pasaulinio karo metu vokiečiai Sedoje buvo įkūrę karo lauko teismą. Nuo 1915 iki 1916 m. lapkričio10 d. leido laikinuosius pinigus (Sedos banknotėlius).

1918–1919 m. Sedoje buvo įkurta apskrities komendantūra, kuriai vadovavo komendantas Povilas Plechavičius. Jam vadovaujant iš Žemaitijos buvo išvyti bolševikai.

1921 m. Sedoje įsteigta vidurinė mokykla, kurią baigė poetai Vytautas Mačernis, Leonardas Andriekus, dailininkas P. Augius – Augustinavičius ir kt. Veikė aušrininkų, ateitininkų, skautų organizacijos. Nemažai Sedos gyventojų nukentėjo nuo okupantų. 1944 m. spalio 7 d. prie Sedos įvyko kautynės, kurių metu Tėvynės Apsaugos Rinktinė bandė pasipriešinti ir pristabdyti Raudonosios armijos puolimą.

Dabar Seda – seniūnijos centras, su savo kraštovaizdžiu, architektūra ir savo istorija. Pavargusiems duris svetingai atveria miestelio centre įsikūrusi kavinė.

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (2)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (2)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...