Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Sausis 19 Trečiadienis
 

Kelias vienas – jungtis arba išnykti

2021-08-24 11:38 | Naujienos | Komentarų (3)

Rugpjūčio 10 d. prie Seimo įvyko mitingas už laisvą pasirinkimą. KK nuotr.

Vytautas Mikalauskas

Lietuvoje stebimės dabartinės Vyriausybės veiksmais savo piliečių atžvilgiu. Sveika nuovoka mums sako, kad taip elgtis demokratinėje visuomenėje negalima, kad dabartinė valdančioji dauguma peržengia visas „raudonas linijas“, už kurių susitaikymo tarp valdžios ir didelės dalies piliečių būti nebegali. Vis labiau imame suprasti, kad virusas čia tėra tik instrumentas, bet ko tikrumoje siekiama tokiais drastiškais veiksmais? Pabandykime pažvelgti į vidinius įvykius mūsuose per geopolitinę prizmę. Gal kiek taps aiškiau, kur mes ir kas mes?

Trumpa priešistorė

Po Antrojo pasaulinio karo pasaulyje liko dvi didelės galios – JAV ir TSRS. Skirtingos buvo net tik jų politinės – ekonominės sistemos, bet ir jų tolimesnio vystymosi startinės pozicijos buvo nevienodos. JAV iš karo gigantiškai pasipelnė ir tapo daug kartų turtingesnė, TSRS, nors ir buvo svarbiausias nugalėtojas, bet pergalei paaukojo nepaprastai daug ir visus tuos dešimtmečius, kai Amerika maudėsi pertekliaus vonioje bei, kaip tikra būsima imperija, demonstravo plėtrą, TSRS, įtempusi visas jėgas, stengėsi atstatyti, atkurti, pasivyti.

Paprastai istorikai, kalbėdami apie pokarinius dešimtmečius, pirmoje vietoje pažymi „šaltąjį karą“, kuris, pagal juos, prasidėjo po Čerčilio pasakytos kalbos 1946 metų kovo mėnesį. Tai, mano galva, ne visai atitinka tiesą. Taip, abi buvusios karo sąjungininkės demonstravo savo priešiškumą ir vienos propagandinis ruporas nuolat reklamavo „laisvą pasaulį“, nors savo pačios namuose vis dar buvo įteisinta rasinė diskriminacija, o kita ant kiekvieno kampo postringavo apie „lygybę, brolybę, draugystę“, bet savo visuomenes laikė geležiniuose gniaužtuose, tačiau, abi, lyg susitarusios, vykdė vieną ir tą patį geopolitinį projektą – uoliai griovė ir dalinosi iki karo buvusias imperijas. Visų pirma D. Britaniją. Ir tik tada, kai D. Britanijos galybė po Sueco kanalo ir vėlesnių krizių jau visiškai nebeteko kiek didesnės įtakos globalioje erdvėje, abi galybės pasisuko viena prieš kitą tiesiogiai.

Beveik tuo pačiu metu abi pajuto ekonominės krizės alsavimą. TSRS kiek anksčiau – jau šešto dešimtmečio pabaigoje, o JAV – septinto dešimtmečio pradžioje. Ypač po pralaimėjimo Vietname. Pirmojoje krizinė situacija vystėsi lėtesniais tempais dėl jos ūkinės veiklos planinės struktūros, antrojoje ji smogė daug stipriau. Prezidento Niksono administracija buvo priversta devalvuoti dolerį ir atsisakyti dar 1944 metais prisiimtų įsipareigojimų dengti valiutą auksu.

Iš tikrųjų tą laikotarpį reikėtų įvardinti kaip stambaus finansinio kapitalo – bankinio kapitalo pergalę svarbiausioje kapitalizmo šerdyje. Nes nuo to meto vienaip ar kitaip visi tos šalies Prezidentai ir jų administracijos buvo kontroliuojami finansistų kapitalo grupuotės.

Nepaisant to, kad globalioje erdvėje tuo laikotarpiu pavyko užmegzti dialogą ir imtis reikalų Kinijoje, ekonominė krizė vis vien išliko nuolatine grėsme. Ginkluotės varžybos, nuolatiniai tarpusavio susidūrimai skirtinguose pasaulio regionuose nepajėgė išspręsti problemos. Ir tik 1981 metais, į valdžią atėjus Prezidentui Reiganui, o 1982 metais po Brežnevo mirties TSRS prasidėjus politinei krizei, JAV buvo rastas būdas pakeisti neigiamas vystymosi tendencijas. Kol Maskvoje vyko visa eilė laidotuvių ir kovos tarp grupuočių valdančiosios komunistų partijos viršūnėje, JAV finansinis kapitalas įvykdė sistemos „perkrovą“. Sprendimas buvo genialiai paprastas: jei gamybos kreditavimas neduoda norimo rezultato, reikia imtis kredituoti patį vartotoją. Dabartyje tai vadinama „reiganomika“.

Deja, jau pačioje šio sprendimo pradžioje tapo aišku, kad tai – tik laikinas reiškinys, kuris keletui metų leis išvengti didelių ekonominių sukrėtimų, bet vėliau neišvengiamai smogs su dar didesniu trenksmu. Būtent todėl kartu buvo imtasi pertvarkyti viso pokarinio pasaulio geopolitinę erdvę. Pasinaudojus vis labiau aštrėjančia krize taip vadinamoje socializmo stovykloje, panaudojus vidinius įtakos svertus, pavyko sugriauti konkuruojančią globalioje erdvėje sistemą ir įteisinti vienos galios diktatą.

Kas vyksta?

Nuo 1991 metų JAV virsta kažkada buvusios Romos imperijos savotišku analogu. Romos imperijoje užkariautų teritorijų atžvilgiu buvo naudojamas labai paprastas valdymo principas: nuosekliai laikykitės nustatytų taisyklių ir mes garantuosime finansinį aprūpinimą. Kaip ten savo viduje tai padalinsite – jūsų reikalas, tik, svarbiausia, kad nebūtų jokių skundų.

Deja, labai greitai, jau amžių sandūroje, ėmė aiškėti, kad atsivėrusios naujos finansinės ekspansijos perspektyvos realiai tik atitolino, bet neišsprendė sistemos vidinių prieštaravimų. „Naujoji Romos imperija“, kurios centru virto JAV, nepajėgi užtikrinti visiems nors kiek vienodesnį gerovės lygmenį. Nei technologiniai pasiekimai, nei turimi resursai, nei pati piramidinė visuomeninė – socialinė struktūra nepajėgi išspręsti problemų. Būtina keisti pačią sistemą. O tai neišvengiamai pareikalaus pokyčių ir valdančiųjų grupuočių stovykloje. Kažkuri iš jų, o gal ir ne viena, neteks vietos valdymo piramidės viršūnėje.

Tokia situacija neišvengiamai turėjo iššaukti pradinę trintį, o vėliau jau – ir atvirą kovą valdančiųjų struktūrose. Kiekviena jų stengėsi užsitikrinti kuo geresnes pozicijas, sukaupti atsargas savo tolimesniam išlikimui: Bušo (jaunesniojo) valdymo laikotarpyje – lyg pagal užsakymą įvykdytas teroristinis aktas Niujorke leido pasinaudoti klasikine priemone – imtis karinių veiksmų užsienyje, o tai turėjo sustiprinti jo atstovaujamos grupuotės įtaką. Obamos valdymo laike – virtinė „spalvotųjų revoliucijų“ A. Rytuose atnešė sumaištį ir tuo pačiu padidino pelną kitai grupuotei. Po jo į valdžią prasiveržęs Trampas suteikė viltį JAV vidiniam pramoniniam kapitalui, stengdamasis nukreipti finansinius srautus į naują technologinį pačių JAV proveržį. Pagaliau – Baidenas… Norint suprasti kodėl, nepaisant aiškiai falsifikuotų rinkiminių , į Baltuosius rūmus buvo atvesdintas Baidenas, būtina pažvelgti į realų galių globalioje erdvėje išsidėstymą.

Kol po TSRS griūties imperijos, turėjusios visas galimybes tapti pirmąją, privertusia paklusti visą pasaulį, valdančiosios grupuotės aiškinosi ir vis dar tebesiaiškina tarpusavio santykius, globalioje erdvėje atgimė ir vis labiau ima reikalauti savo teisių tarp valdančiųjų naujos grupuotės, kurios nepriklauso per paskutinius kelius šimtmečius įsigalėjusiems klanams. Sunaikinti jas jėga nebeįmanoma. Laikas prarastas. Dalinti valdžia nėra jokio noro. Belieka išbandyti paskutinį metodą – kontroliuojamas chaosas, kuriame kaunasi visi prieš visus. Toje kovoje nebėra moralinių vertybių ar visuotinai priimtinų taisyklių, paprastai vadinamų „tarptautine teise“.

Tiesą pasakius, tarptautinės teisės niekada ir nebuvo. Tai stipresniojo primestos taisyklės, kurios nebetenka reikšmės, kai valdančios grupės, klanai, aiškindamiesi tarpusavio santykius, „išsikasa karo kirvį“. Dabar kiekvienas turės pats spręsti savo išlikimo klausimą. Tas, kuris sugebės tai pasiekti, tas ir kvies prie derybų stalo kitus bei diktuos pradines sąlygas. Vadovaus pasaulio žemėlapio perbraižymui.

Kelias vienas – jungtis

Gal kiek per stambiais potėpiais pabandžiau nuspalvinti paskutinių dešimtmečių geopolitinius vyksmus, bet, manau, tai turėtų įnešti šiokį tokį aiškumą į dabarties globalius vyksmus. Kadangi mes po TSRS griūties realiai taip ir nesukūrėme nacionalinio elito, o tie, kurie per tuos prabėgusius tris dešimtmečius užima taip vadinamų valdžios institucijų kėdes, iš tikrųjų neatstovauja ir negali atstovauti nacionalinių interesų, tai uolus vykdymas vienos ar kitos globalios valdymo grupuotės reikalavimus yra jų išlikimo garantija.

Kova tarp tų vidinių politinių jėgų tesiekia vieno tikslo – kaip kuo labiau įsiteikti šeimininkui. Tokioje padėtyje tikėtis, jog mes sugebėsime išvengti ar kažkaip kitaip išsisukti nuo stiprėjančios visuotinės sumaišties, tėra svajonė, kuriai nelemta išsipildyti. Nelemta tol, kol mes nesuprasime, kad aklas svetimų užduočių vykdymas sukuria ne saugumo ir ne gerovės , bet išnykimo garantijas ateičiai.

Ar kada nors suprasime tai? Belieka tikėtis. Priešingu atveju vidiniai nesutarimai, vidinė griūtis tik didės, o prižiūrėtojų elito diktatūra – irgi tik didės. Kelias vienas – jungtis.

Komentarai

 

 

 
  1. Šeiminyks pas mus svetimas…paslėptas po skydeliu….gali užeit ,kai važiuosi iš pajūrio paėst pas Levi Tan…..gal ir pavardę sužinosi….

    Thumb up 1 Thumb down 0

  2. oi kaip viskas blogai, dangus griūva, šeimininkas diktuoja tik neaiškus koks ir iš kur, tai slėpkis kiršintojau makalauskai po velėnomis, nes tavo protelis jau susimaišęs su šiūkšlėmis, matyt vargšelis jau naktimis nemiega. Paskaitėte ligonio pliurpalynę.

    Thumb up 0 Thumb down 8 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...