Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 28 Ketvirtadienis
 

Kasdien nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta daug daugiau žmonių nei nuo COVID-19

2020-05-08 10:58 | Naujienos | Komentarų (4)

Lietuvos kardiologų draugijos išeminės širdies ligos darbo grupės pirmininkė prof. dr. Olivija Gustienė

Ligoninių priėmimo skyriuose, poliklinikose ar net privačiose klinikose, kur visada būna pacientų, besiskundžiančių širdies ir kraujagyslių ligomis, apgultis, dabar kaip niekad tuščia ir tylu. Lietuvos kardiologų draugijai nerimą kelia tai, kad žmonės yra tiek įbauginti plūstančios informacijos apie COVID-19 riziką, kad net stiprų krūtinės skausmą ar dusulį tiesiog kenčia namuose.

Visame pasaulyje širdies ir kraujagyslių ligos kasmet nusineša beveik 18 milijonų gyvybių. Patologijos, tokios kaip miokardo infarktas, insultas, išeminės širdies ligos, ritmo sutrikimai bei daugelis kitų, deja, bet neaplenkia ir Lietuvos. Jau ne vienerius metus kraujotakos sistemos ligos yra dažniausia mirties priežastis mūsų šalyje.

Siekiant sumažinti sergančiųjų skaičių ir kuo anksčiau pastebėti pirmuosius simptomus, Lietuvoje sėkmingai vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta moterims nuo 50 iki 65 metų ir vyrams nuo 40 iki 55 metų. Pacientai yra kviečiami kartą per metus pasitikrinti savo širdies sveikatą, įvertinti rizikos veiksnius ir laiku užkirsti kelią sunkiems susirgimams.

Deja, bet dėl visame pasaulyje susiklosčiusios COVID-19 infekcijos padėties ir Lietuvoje įvesto karantino, sugriežtintos sąlygos ir gydymo įstaigose – atšauktos planinės ir neskubios operacijos, konsultacijos, vizitai poliklinikose, uždraustas ir hospitalizuotų pacientų lankymas. Tai sukėlė nemenkus iššūkius širdies ir kraujagyslių ligų pacientams, mat jų reguliarūs vizitai pas gydytojus tapo nuotoliniai.

„Daugelis pacientų supranta, kad dabar ne laikas planinėms konsultacijoms, kad viskas, ką galima atidėti ramiam laikui – atidedama. Konsultacijos, tyrimai, operacijos – viskas yra atšaukta. Tačiau su daugeliu pacientų mes bendraujama nuotoliniu būdu – jie jaučiasi labai dėkingi mums už ryšio palaikymą, už tai, kad mes puikiai galime tęsti jų gydymą, pratęsti jų vaistų receptų elektroninių receptų pagalba. Dėl to dauguma pacientų jaučiasi gerai“, – teigia Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė, prof. dr. Jelena Čelutkienė.

Vis dėlto, dalis pacientų yra per daug įsibaiminę kreiptis į gydytojus pablogėjimo atveju, mat skubios pagalbos apimtys šiuo metu yra sumažėjusios. Tad kardiologai ėmė skambinti pavojaus varpais, klausdami kur dingo jų įprastinis miokardo infarktų, ritmo sutrikimų, paūmėjusios širdies nepakankamumo ir kitų ligų srautas.

„COVID-19 pandemija yra grėsminga, tačiau mes turėtume nepamiršti, kad šalia jos yra milžiniška širdies ir kraujagyslių ligų problema. Per televiziją mums nesako, kiek kasdien žmonių miršta nuo infarkto, nuo insulto, nuo išeminės širdies ligos, nuo širdies nepakankamumo, bet tai yra šimtus kartų didesni skaičiai. Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų vis dar išlieka 4,5 karto didesnis nei Europos šalių vidurkis“, – susirūpinusi prof. dr. J. Čelutkienė.

Daugelis pacientų yra įsitikinę, kad jie nebus apsaugoti nuo viruso užsikrėtimo ligoninėje, tačiau toks mąstymas yra klaidingas. Visos ligoninės yra gerai apgalvojusios pacientų srautų nukreipimą, jų atskyrimą ir paruošę švarias zonas skubiai pagalbai.

„Pacientai turi žinoti vieną esminį principą: jeigu jų būklė neblogėja, jie tikrai gali sulaukti to laikotarpio, kuomet ši pandemija pasibaigs. Tačiau jeigu paciento būklė yra blogėjanti, jam visada bus sudarytos sąlygos, galimybės kreiptis ir mes tas procedūras taikysime skubos keliu“, – teigia Lietuvos kardiologų draugijos išeminės širdies ligos darbo grupės pirmininkė prof. dr. Olivija Gustienė.

Prasidėjus pandemijai Lietuvos kardiologų draugija išleido rekomendacijas, skirtas sergantiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems didesnę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus koronavirusu.

Rekomendacijoje rašoma, jog ligoniams, turintiems širdies, kraujagyslių, plaučių, inkstų ligą ar cukrinį diabetą, saviizoliacija ir reguliarus įprastinių vaistų vartojimas yra ypač svarbus. Tai svarbu ir pacientams po miokardo infarkto, insulto, organų transplantacijos ar turintiems padidėjusį arterinį kraujo spaudimą.

Rekomendacijas su daugiau patarimų ir informacijos galima rasti čia:  http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Kardiologu%20rekomendacijos%20gyventojams.pdf

„Mums, kardiologams, labai svarbu, kad tų pacientų, kurių savijauta yra stabili, medikamentinis gydymas tęstųsi drausmingai, tvarkingai, kad jie neliktų be vaistų ir tęstų tai, kas buvo jiems paskirta iki tol“, – sako prof. dr. J. Čelutkienė.

Pasaulio kardiologai pripažįsta, kad apie kardiologinių vaistų poveikį, sergant koronavirusine infekcija, kol kas žinoma mažai, tačiau išanalizavus turimų mokslinių publikacijų duomenis, kone viso pasaulio kardiologai vieningai rekomenduoja vaistų nenutraukti ir tęsti, jeigu jie buvo paskirti gydytojų.

„Pacientams, kurie jau yra persirgę miokardo infarktu arba serga lėtine išemine širdies liga, norėčiau patarti išlaukti šį sunkų laikmetį ir nenutraukti jiems paskirtų vaistų vartojimo. Yra net mažiausiai penkių grupių vaistai, kurie būtini tokiems pacientams. Daugelis jų turi naudoti beta adrenoblokatorius, kurie retina širdies susitraukimo dažnį, mažina kraujospūdį, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorius, taip pat kraują skystinančius vaistus, antitrombocitinius vaistus, skirtus persirgusiems miokardo infarktu ar po perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų bei statinų grupės vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį kraujyje, stabilizuoja aterosklerozines plokšteles, esančias kraujagyslėje, turi antiuždegiminį poveikį. Visų šių ar kitų, gydytojų paskirtų, vaistų vartojimas turi būti ilgalaikis, be pertraukos, norint išvengti pasikartojančio miokardo infarkto ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų“, – sako prof. dr. Olivija Gustienė.

Komentarai

 

 

 
 1. Dėl karantino išmirs dėl kitų ligų daug daugiau žmonių. O, gal to karantino ir yra toks tikslas?

  Thumb up 5 Thumb down 0

 2. „„Pacientai turi žinoti vieną esminį principą: jeigu jų būklė neblogėja, jie tikrai gali sulaukti to laikotarpio, kuomet ši pandemija pasibaigs”. Na o jei nesulauks, nes nelogiška sulaukti pabaigos to, ko net pradžios nebuvo, tai bus pagerinta covid-19 statistika. :))))

  Thumb up 3 Thumb down 1

 3. Turiu širdies ligą. Žinoma, kad reikia skubiai konsultuotis. O kur ir pas ką? Žinau kardiologų mažai. Bet ar sergantieji kalti? Yra šalies kardiologų draugijos… ir t.t. , tai ir padėkite, nes trauktis jau nėra kur.

  Thumb up 4 Thumb down 0

 4. Kaip nemirs,jeigu pas kardiologus reikia laukti kelis mėnesius pakol priims.Per karantiną su širdies priepuoliais iš viso nepriima,o gabena į infekcinius skyrius.Peršasi išvada ,kad visa tai daroma specialiai.

  Thumb up 7 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (1)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (6)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...